Na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w 2022 roku film został nagrodzony Srebrnymi Lwami, a nagrody otrzymali również Michał Sobociński - za zdjęcia i Dariusz Krysiak za charakteryzację, a Eryk Kulm Jr. Nagrodę im. Zbyszka Cybulskiego za rolę tytułowego Filipa - przypomniał Brodowski.
Scenariusz filmu w reżyserii Michała Kwiecińskiego powstał na podstawie powieści Tyrmanda o tym samym tytule i opowiada o chłopaku, który w okupowanej Polsce stracił rodzinę, ale pracuje w luksusowej restauracji hotelowej w III Rzeszy.
"Bohater, ukrywając żydowskie pochodzenie, buduje swój własny świat pełen wygód, przyjaciół i kobiet, jednak zbliżająca się ku końcowi II wojna światowa odciska coraz większe piętno na misternie budowanej rzeczywistości" - powiedział PAP Brodowski.
Prezes Polskiej Fundacji Narodowej Marcin Zarzecki przypomniał, że Fundacja od swojego powstania wspiera polską kinematografię i jest mecenasem wielu produkcji filmowych o polskiej historii - zarówno filmów fabularnych, jak i dokumentów.
Ocenił w rozmowie z PAP, że najnowszy wsparty przez PFN film "Filip", to "unikająca sztampy opowieść o kontestacji szaleństwa II wojny światowej".
"Mamy do czynienia z nieoczywistym przeciwstawianiem się wojennej tragedii z pragnieniem zachowania życia i świadomością funkcjonowania w sytuacji nienormalności. To produkcja, którą powinien poznać widz zagraniczny, właśnie ze względu na uniwersalność przekazu i zekranizowanie pięknej prozy Tyrmanda" – powiedział prezes PFN.
Wiceprezes Fundacji Michał Góras zaznaczył, że PFN zaangażowała się w krajową i zagraniczną dystrybucję filmu, który opowiada o polskiej historii i doświadczeniach II wojny światowej, dzięki czemu dotrze on do szerokiego grona odbiorców w Polsce i na całym świecie.
"Liczymy, że dostarczy on silnych emocji, wzruszeń i wrażeń, pozostawiając w odbiorcach refleksję nad złożonością ludzkiego życia" - podkreślił.
Góras zaznaczył, że to kolejny film WFDiF oraz TVP, w którym partycypuje Fundacja, "ponieważ we współczesnym społeczeństwie dominują komunikaty audiowizualne i obrazy – dzieła filmowe - stanowią główne narzędzie przekazu tematów trudnych, złożonych i wielowątkowych, a misją PFN jest podtrzymywanie polskiej pamięci zbiorowej".
Polska Fundacja Narodowa została założona pod koniec 2016 r. przez firmy PGE, ENEA, ENERGA, TAURON, KGHM Polska Miedź, PZU, PKN ORLEN, Grupę LOTOS, PGNiG, Grupę Azoty, Totalizator Sportowy, PWPW, GPW, PHN, PGZ, PKO BP i PKP.(PAP)
autor: Aleksander Główczewski
kw/