Tajne banknoty E-71. Wyprodukowano je w PRL na wypadek wojny Układu Warszawskiego z NATO

2023-03-02 13:35 aktualizacja: 2023-03-02, 16:35
Banknoty o kryptonimie E-71 Fot. PAP/Marcin Obara
Banknoty o kryptonimie E-71 Fot. PAP/Marcin Obara
Tajne banknoty E-71, które zostały zaprojektowane i wyprodukowane w czasach PRL na wypadek wojny między państwami Układu Warszawskiego a NATO można oglądać od czwartku na wystawie w Oddziale Okręgowym Narodowego Banku Polski w Krakowie.

Andrzej Szymków z biura prasowego NBP przekazał PAP, że wystawa przedstawia projekty i materiały do produkcji banknotów oraz wydrukowane arkusze banknotów serii "Miasta polskie", przygotowane przez Narodowy Bank Polski w okresie zimnej wojny i utajnione pod kryptonimem E-71.

"Istnienie tych banknotów było nieznane ani ekspertom, ani kolekcjonerom. Pierwsze informacje na ich temat zostały podane do publicznej wiadomości w 2016 roku" - wskazał Szymków.

Jak poinformował przedstawiciel NBP, tajne banknoty E-71 zostały zaprojektowane i wyprodukowane w okresie reżimu komunistycznego na wypadek konfliktu zbrojnego pomiędzy Związkiem Sowieckim i jego satelitami, a państwami NATO. Zadaniem NBP było zabezpieczenie obrotu gotówkowego na wypadek wojny.

W 1980 r. przygotowano trzy komplety materiałów do produkcji banknotów serii "Miasta polskie". Zawierały one wydrukowane arkusze banknotów i dokumentację technologiczną. Materiały zostały złożone w trzech drewnianych skrzyniach i opatrzone klauzulą "tajne specjalnego znaczenia".

Krakowską wystawę można oglądać do 27 marca 2023 r. w siedzibie Oddziału NBP w Krakowie (ul. Basztowa 20) od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00–15.00.(PAP)

autor: Rafał Grzyb

mar/