W Zaporożu już 11 ofiar śmiertelnych rosyjskiego ataku. Są zabici w innych regionach. Bachmut nadal się broni [RELACJA NA ŻYWO]

2023-03-04 11:17 aktualizacja: 2023-03-05, 07:40
W Zaporożu już 11 ofiar śmiertelnych rosyjskiego ataku, fot. AA/ABACA PAP
W Zaporożu już 11 ofiar śmiertelnych rosyjskiego ataku, fot. AA/ABACA PAP
W Zaporożu już 11 ofiar śmiertelnych rosyjskiego ataku. Są zabici w innych regionach. Siły ukraińskie przebudowują obronę i będą nadal stawiać opór pod Bachmutem. "Władze Rosji, w tym Władimir Putin, powinny zostać pociągnięte do odpowiedzialności za zbrodnie wobec Ukrainy, bo bez tego nie będzie pokoju" - powiedziała we Lwowie przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola.

05:29 Dwóch ukraińskich pilotów przebywa w stanie Arizona, by ćwiczyć na symulatorach lotu i zostać poddanym ocenie przez amerykańskich wojskowych - podał w niedzielę Reuters, powołując się na dwóch amerykańskich urzędników wypowiadających się pod warunkiem zachowania anonimowości.

23:34 Premier Łotwy Kriszjanis Karinsz  poparł w sobotę ideę przekazania Ukrainie myśliwców i ocenił w rozmowie z niemieckimi mediami, że dostarczenie tego typu sprzętu stronie ukraińskiej jest tylko kwestią czasu.

23:00 UkraineWorld opublikował zdjęcia z Bachmutu.

21:50 Wojska rosyjskie użyły przeciw Ukrainie nowych bomb UPAB-1500W o masie 1,5 tony i z satelitarnym systemem naprowadzania – poinformował w sobotę ukraiński portal Defense Express, powołując się na własne źródła.

Według portalu siły rosyjskie użyły tej broni po raz pierwszy kilka tygodni temu w obwodzie czernihowskim, w północnej części Ukrainy; na jednym ze znalezionych odłamków były fragmenty oznaczenia odpowiadającego UPAB-1500W.

20:55 Wojna musi się zakończyć przywróceniem zwierzchnictwa Ukrainy na całym jej terytorium, bo żadne kompromisy terytorialne nie przyniosą trwałego pokoju - powiedział w sobotę, odpowiadając na pytanie PAP, były prezydent tego kraju Wiktor Juszczenko.

"Wszyscy nasi partnerzy i sojusznicy, w tym Stany Zjednoczone, powinni zrozumieć, że jak tylko weszlibyśmy w jakiś kompromis terytorium za pokój, stanęlibyśmy wobec scenariusza koreańskiego, który byłyby najbardziej kosztowny, który powodowałby wyzwania dla stabilności w Europie, dla całej atmosfery stosunków międzynarodowych w Europie" - powiedział na konferencji prasowej w Londynie Juszczenko, zapytany przez PAP, czy nie obawia się, że im dłużej wojna będzie trwała, tym częściej mogą się pojawiać naciski na Ukrainę, by zaakceptowała jakieś ustępstwa terytorialne.

20:33 Do jedenastu wzrosła w sobotę liczba ofiar śmiertelnych w Zaporożu, na południu Ukrainy, gdzie Rosjanie ostrzelali w ostatnich dniach budynek mieszkalny. W nowych atakach w różnych obwodach siły rosyjskie zabiły pięć osób – poinformowały służby ratunkowe i władze obwodowe.

Spod gruzów budynku w Zaporożu wydobyto ciało 8-miesięcznej dziewczynki, która zginęła wraz ze swoją rodziną - podały na Telegramie obwodowe służby ratunkowe.

20:13 Seksualne przestępstwa Rosjan w Ukrainie pokazują prawdziwe oblicze agresora - oświadczyła w sobotę małżonka prezydenta Ukrainy Ołena Zełenska podczas konferencji "Zjednoczeni dla Sprawiedliwości" we Lwowie.

"Ludzie, którzy padli ofiarą seksualnej przemocy i dają temu świadectwo, pokazują nie tylko własną odwagę, ale też są ważnymi głosami dla wsparcia Ukrainy w świecie i to dzięki nim świat poznaje prawdziwe oblicze agresji Rosji przeciw Ukrainie" - powiedziała żona Wołodymyra Zełenskiego.

19:55 Wpływ rosyjskiej napaści na Ukrainę na bezpieczeństwo Europy, unijne perspektywy Ukrainy oraz przejście przez kryzys energetyczny były głównymi tematami konferencji LSE SU Polish Economic Forum 2023, która w piątek i sobotę odbyła się w Londynie.

"Porządek międzynarodowy, który znaliśmy, nie istnieje, ale był on burzony przez Rosję od lat, krok po kroku" - mówił podczas panelu "Nowy porządek geopolityczny?" Robert Pszczel, dyplomata, który przez wiele lat pracował w strukturach NATO. Ocenił, że reakcja Zachodu na pełnowymiarową inwazję Rosji na Ukrainę była dobra, zwłaszcza w kontekście szukania wymówek, co miało miejsce przez poprzednie lata, ale podkreślił, że "Ukraina daje nam czas, płacąc za to swoją krwią".

19:00 O utworzenie międzynarodowego mechanizmu dochodzenia odszkodowań od Rosji za zbrodnie i zniszczenia na Ukrainie zaapelował w sobotę we Lwowie ukraiński premier Denys Szmyhal. „Rosja jako agresor musi zapłacić za swoje zbrodnie. To jest sprawiedliwość” – oświadczył Szmyhal.

Premier uczestniczył w konferencji „Zjednoczeni dla sprawiedliwości”. Podkreślił, że pełne zwycięstwo Ukrainy nastąpi dopiero wówczas, kiedy zostanie ona odbudowana, a zbrodniarze zostaną pociągnięci do odpowiedzialności.

18:40 WarNews opublikował nagranie z frontu.

18:20 Wielka Brytania przekaże Ukrainie dwa razy więcej czołgów Challenger 2, niż początkowo obiecała - poinformował w sobotę ambasador Ukrainy w Londynie Wadym Prystajko w wywiadzie dla Radia Swoboda.

Prystajko powiedział, ze Wielka Brytania obiecała Ukrainie 14 czołgów Challenger 2, ale "w wyniku wizyty prezydenta (Ukrainy Wołodymyra) Zełenskiego (w Londynie 8 lutego) uzgodniono, że ta liczba wzrośnie dwukrotnie".

Oczekuje się, że pierwsze brytyjskie czołgi trafią do Ukrainy w marcu.

17:35 Hiszpańska Guardia Civil rozbiła grupę przestępczą, która okradała uchodźców z Ukrainy w okolicach Alicante w regionie Walencja oraz w Murcji - poinformowano w komunikacie. Zatrzymano 10 osób, przejęto gotówkę i należące do uchodźców wartościowe przedmioty o łącznej wartości ponad 1,2 mln euro.

Gang wyspecjalizował się w szukaniu tego typu ofiar, ponieważ osoby uciekające przed wojną zwykle zabierają ze sobą wszystkie oszczędności, biżuterię i inne cenne przedmioty. Przestępcom udzielało pomocy małżeństwo rosyjskie i ich syn, którzy użyczali samochodów do śledzenia ofiar i dokonywania rabunków. Pozostali zatrzymani są Ukraińcami.

17:26 Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski opowiedział się w sobotę za sankcjami wobec rosyjskiego sektora nuklearnego, nazywając cynicznym aktem terroru zajęcie w marcu ubiegłego roku przez siły rosyjskie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej.

"Potrzebujemy globalnych sankcji przeciw rosyjskiemu przemysłowi nuklearnemu, konieczny jest natychmiastowe przekazanie Ukrainie pełnej kontroli nad Zaporoską Elektrownią Atomową" - oznajmił prezydent na Twitterze.

17:00 Niemiecki koncern zbrojeniowy Rheinmetall chce kupić od szwajcarskiej firmy Ruag 96 czołgów Leopard 1, by przekazać je Ukrainie - podał w sobotę szwajcarski dziennik "Tages-Anzeiger". Chodzi o używane i w tej chwili niesprawne czołgi, które Ruag kupił w 2016 roku we Włoszech i które nadal tam się znajdują - pisze agencja Reutera.

Firma Ruag wstępnie wystąpiła w tej sprawie do szwajcarskiego Sekretariatu Stanu ds. Gospodarczych, ale otrzymała odpowiedź negatywną. "Tages-Anzeiger" pisze, że mimo to może dojść do transakcji i zapewne zostanie ona przedyskutowana przez rząd Szwajcarii. Nie jest jednak jasne, kiedy to nastąpi.

16:41 Grupa zbrojeniowa Rheinmetall z Duesseldorfu na zachodzie Niemiec prowadzi negocjacje z rządem w Kijowie w sprawie budowy fabryki czołgów na Ukrainie – informuje portal dziennika „Bild”.

Armin Papperger, dyrektor generalny Rheinmetall, spodziewa się pozytywnej decyzji w tej sprawie w ciągu najbliższych dwóch miesięcy. Wysokość tej inwestycji to 200 mln euro - powiedział Papperger w sobotę na łamach dziennika „Rheinische Post”.

16:34 Analiza Ośrodka Studiów Wschodnich pokazuje prawdę o przekazie na temat Niemiec jako głównego kraju zaangażowanego w pomoc dla Ukrainy - ocenił na Twitterze pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn.

"Od wielu tygodni podmioty medialne będące pod wpływem Niemiec oraz niemieckie instytucje publiczne prowadzą ofensywną kampanię informacyjną, której celem jest prezentowanie RFN jako głównego kraju zaangażowanego na rzecz Ukrainy" - napisał sekretarz stanu w kancelarii premiera.

16:31 Pierwsza wizyta europejskich polityków, w tym ówczesnego wicepremiera Polski Jarosława Kaczyńskiego i premiera Mateusza Morawieckiego w atakowanym przez Rosjan Kijowie, była dla nas ogromnym wsparciem – powiedział PAP Wiktor Narynski, inicjator akcji „Pamiętamy” na ulicach stolicy Ukrainy.

W ramach akcji na ulicach Kijowa od kilku dni widoczne są plakaty z napisem: „Pamiętamy 15 marca 2022. Pierwsza wizyta zagranicznych przywódców w Kijowie”. Na plakatach widnieją wizerunki Jarosława Kaczyńskiego, Mateusza Morawieckiego oraz premierów Czech i Słowenii, którzy również uczestniczyli w tej wizycie.

16:01 Rosja wydaje się skutecznie obchodzić sankcje Unii Europejskiej i krajów G7, zdobywając kluczowe półprzewodniki i technologie przez kraje trzecie – podała w sobotę agencja Bloomberg, powołując się na wysokiego rangą dyplomatę unijnego.

Poziom rosyjskiego importu generalnie powrócił już do poziomu sprzed agresji na Ukrainę, a analiza danych handlowych wskazuje, że zaawansowane technologicznie układy scalone produkowane w UE oraz innych państwach zachodnich są dostarczane do Rosji przez kraje trzecie, takie jak Turcja, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Kazachstan – twierdzi dyplomata.

15:13 Ukraińskie wojska przebudowują obronę i będą nadal stawiać opór pod Bachmutem w obwodzie donieckim mimo wysadzenia przez siły rosyjskie mostu do tego miasta – oświadczył w sobotę rzecznik Wschodniego Zgrupowania Sił Zbrojnych Ukrainy Serhij Czerewaty.

„To jest wojna. W takiej lawinie ognia niszczone są także obiekty krytycznej infrastruktury. Ale doświadczenie trwającej już ponad rok wojny na taką skalę i w ogóle historyczne doświadczenie prowadzenia wojny przeciw okupantowi pozwala nam przebudować obronę i dalej stawiać opór mimo strat w infrastrukturze” - powiedział Czerewaty w ukraińskiej telewizji.

15:01 Rosyjski przedsiębiorca Dmitrij Skurichin, który w rocznicę inwazji rosyjskiej opublikował swoje zdjęcie z plakatem "Wybacz, Ukraino" jest w areszcie; wszczęto wobec niego dwa postępowania karne dotyczące "dyskredytacji" armii - informuje w sobotę rosyjska redakcja BBC.

Skurichin stał się znany, gdy na pawilonie, w którym mieści się jego sklep w miejscowości Russko-Wysockoje w obwodzie leningradzkim, namalował nazwy bombardowanych przez Rosjan miast ukraińskich i występował przeciwko ogłoszonej w Rosji częściowej mobilizacji. W związku z tym we wrześniu ubiegłego roku wszczęto wobec niego sprawę karną dotyczącą "dyskredytacji armii" rosyjskiej.

14:54 Rosyjska propaganda wykorzystuje manipulacje, by atakować Polskę - poinformował w sobotę na Twitterze pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn. Inspirowany przez Kreml przekaz pojawił się we włoskiej infosferze - podał.

"Kolejny przykład inspirowanego przez rosyjską dezinformację przekazu na temat Polski pojawił się we włoskiej infosferze. Autor wpisu kłamie, mówiąc, że Polacy są przygotowywani do ataku wojska na zachodzie Ukrainy" - poinformował w sobotnim w InfoAlercie sekretarz stanu w kancelarii premiera.

 

14:08 Przewodnicząca PE: Teraz, gdy widzimy przypadki badane na Ukrainie, a informacje zbierają różne kraje członkowskie (UE), USA i Wielka Brytania - chodzi o to, by pociągnąć (winnych) do odpowiedzialności, łącznie z Władimirem Putinem. Bez tego nie będzie pokoju" 

13:44 Rosja musi zostać pociągnięta do odpowiedzialności za przerażające zbrodnie - napisała w oświadczeniu w sprawie utworzenia Międzynarodowego Centrum Ścigania Zbrodni Agresji przeciwko Ukrainie przewodnicząca KE Ursula von der Leyen .

„Inwazja Rosji przyniosła Ukrainie niewypowiedziane cierpienie. Prawie rok temu świat odkrył okropności Buczy. Sama tam byłam i byłam świadkiem okrucieństw popełnianych przez siły rosyjskie. Istnieje coraz więcej dowodów bezpośrednich ataków na ludność cywilną, a także na infrastrukturę energetyczną i inną. Wiadomo, że siły rosyjskie dopuszczały się tortur, złego traktowania, przemocy seksualnej i doraźnych egzekucji. Nie oszczędzono nawet dzieci" - stwierdziła szefowa KE.

13:35 Zdaniem szefowej PE, której wypowiedź cytuje agencja Interfax-Ukraina, przyszłe sankcje powinny objąć m.in. te firmy rosyjskie, które wciąż działają na rynku europejskim. Jako przyszłe obiekty sankcji Mersola wskazała także brylanty z Rosji, a ponadto - parlamentarzystów rosyjskich z kręgu Władimira Putina.

Metsola zaapelowała, by negocjacje akcesyjne pomiędzy Unią Europejską i Ukrainą rozpoczęły się jak najszybciej. Wyraziła nadzieję, że stanie się to do końca bieżącego roku. "Jesteśmy pod wrażeniem postępów Ukrainy w realizowaniu siedmiu punktów rekomendacji Unii Europejskiej" - powiedziała przewodnicząca europarlamentu. Unia Europejska - dodała - powinna odpowiedzieć adekwatnie do postępów Kijowa.

Z Metsolą spotkał się we Lwowie prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, który również zaapelował o rozpoczęcie negocjacji z jego krajem ws. członkostwa w UE jeszcze w bieżącym roku.

12:06 Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował w sobotę, że spotkał się we Lwowie z przewodniczącą Parlamentu Europejskiego Robertą Metsolą. Dziękuję za wsparcie dla Ukrainy i ważne decyzje przyjęte w PE - napisał Zełenski w oświadczeniu na Telegramie.

Zełenski opublikował na swoim koncie na serwisie Telegram nagranie z rozmów z szefową europarlamentu.

11:09 Rosjanka, która wpłaciła datek na pomoc dla armii ukraińskiej, została zatrzymana i jest podejrzana o zdradę stanu; jest to pierwszy znany przypadek, gdy pomoc dla Ukrainy skutkuje sprawą karną dotyczącą zdrady stanu - podał niezależny portal Meduza.

Jak podaje Meduza, a także portal niezależnej Nowej Gaziety, Jewropa, o zatrzymaniu kobiety poinformowała w oficjalnym komunikacie Federalna Służba Bezpieczeństwa (FSB). Oświadczyła ona, że kobietę zatrzymano w Moskwie "podczas próby opuszczenia Federacji Rosyjskiej". Mieszkanka Moskwy "jest zamieszana w popełnienie zdrady stanu w formie okazania pomocy finansowej siłom zbrojnym Ukrainy" - głosi komunikat.

Sąd nakazał umieszczenie kobiety w areszcie na dwa miesiące. Artykuł kodeksu karnego, na podstawie którego nadano jej status podejrzanej grozi karą od 12-20 lat pozbawienia wolności.

10:46 Amerykańska prokuratura będzie współpracować z międzynarodowym zespołem śledczym, który dokumentuje i wyjaśnia rosyjskie zbrodnie wojenne na Ukrainie. „To niezwykle istotne. Stany Zjednoczone nie tylko mówią o ściganiu zbrodni rosyjskich, ale dają temu rzeczywisty wymiar” – komentuje prokurator krajowy Dariusz Barski.

Prokurator Generalny USA Merrick Garland podpisał w piątek wieczorem we Lwowie memorandum o porozumieniu z członkami wspólnego międzynarodowego zespołu śledczego ds. zbrodni wojennych popełnianych przez Rosjan na Ukrainie. Polska jest jednym z państw założycielskich tego zespołu, dlatego też w podpisaniu porozumienia uczestniczył polski Prokurator Krajowy.

„Przed chwilą podpisaliśmy memorandum z prokuraturą Stanów Zjednoczonych. Jest to niezwykle istotne dla nas ponieważ tym samym wymiar sprawiedliwości USA przystępuje do naszego zespołu śledczego. Oczywiście na trochę innych warunkach niż pozostałe prokuratury, które są w tym zespole. Niewątpliwie jest to jednak duże wydarzenie” – powiedział w rozmowie z PAP prok. Barski.

09:59 Wojna Rosji przeciwko Ukrainie sprawiła, że stosunki polsko-ukraińskie są dziś silne, jak nigdy dotąd, a ścisła współpraca dwóch państw tworzy nową architekturę bezpieczeństwa w Europie – wskazywali uczestnicy konferencji „Polish-Ukrainian Tandem in the Post 24 February World” w Kijowie.

„Obecny poziom naszych relacji jest bardzo wysoki. Działamy dziś wspólnie praktycznie we wszystkich formatach naszej współpracy z UE i NATO” - powiedział PAP jeden z głównych gości spotkania, wiceminister obrony Ukrainy Ołeksandr Poliszczuk.

„W ciągu minionego roku Polska stała się centrum ciężkości nie tylko w naszym regionie, ale i moderatorem dyskusji w sprawach ukraińskich w starej Europie oraz budowania nowej architektury bezpieczeństwa” – podkreślił.

09:43 Rosyjski samolot wczesnego ostrzegania A-50, który został uszkodzony w Maczuliszczach na Białorusi, znajduje się w zakładach w rosyjskim Taganrogu, gdzie ma być naprawiony - podał niezależny białoruski portal Zerkalo.io.

Portal poinformował, że jego dziennikarka udając pracownicę lotniska w Maczuliszczach skontaktowała się telefonicznie z Zakładami Naprawy Samolotów w Taganrogu, na południu Rosji. Uzyskała tam potwierdzenie, że samolot A-50 od czwartku znajduje się w tych zakładach. Rozmówca potwierdził, że jest to maszyna o numerze bocznym 43.

09:18 Dowódca Sił Operacji Specjalnych armii ukraińskiej gen. Wiktor Chorenko skontrolował działalność podległych mu oddziałów broniących Bachmutu, obleganego przez Rosjan miasta w obwodzie donieckim - poinformowały Siły Operacji Specjalnych w komunikacie w sobotę.

Gen. Chorenko zapewnił, że "wszystkie oddziały Sił Operacji Specjalnych zaangażowane w obronę Bachmutu ściśle wykonują swoje zadania".

"Nasi żołnierze działają bez przerwy w nadzwyczajnie ciężkich warunkach. Robią wszystko, by liczebność sił przeciwnika zmniejszała się każdego dnia" - oświadczył dowódca. Komunikat o jego wizycie opublikowano na serwisie Telegram.

Jak głosi to oświadczenie, gen. Chorenko "zapoznał się z sytuacją w rejonie wykonywania zadań i na miejscu podjął decyzję w kwestii dalszego zabezpieczenia i organizacji działań" podległych mu oddziałów.

08:49 Ukraińska obrona donbaskiego miasta Bachmut znajduje się pod coraz silniejszą presją, w mieście i jego okolicach toczą się intensywne walki, a szlaki zaopatrzeniowe są coraz bardziej ograniczone - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.

W codziennej aktualizacji wywiadowczej wskazano, że regularne armia rosyjska i siły Grupy Wagnera poczyniły dalsze postępy na północnych przedmieściach Bachmutu, który jest obecnie utrzymywanym przez Ukraińców klinem, narażonym na rosyjskie ataki z trzech stron.

08:27 Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował, że w Symferopolu na anektowanym Krymie administracja rosyjska powołuje tzw. drużyny ochotnicze, w obawie przed aktywizacją ruchu wspierającego Ukrainę.

"W Symferopolu na tymczasowo okupowanym Krymie rosyjskie władze okupacyjne, obawiając się aktywizacji ruchu proukraińskiego i działań patriotycznie nastawionych grup, tworzą tzw. drużyny ochotnicze" - podał sztab w komunikacie.

"Jak wiadomo, z powodu wojny na Ukrainie, brakuje funkcjonariuszy organów ochrony prawa. Tak więc, jednym z zadań tych drużyn ma być - prócz patrolowania miasta - wykrywanie dywersantów i osób naprowadzających na cel (np. przy ostrzale artyleryjskim - PAP)" - głosi poranny komunikat na Facebooku Sztabu Generalnego

08:20 Wojna na Ukrainie weszła na nowy poziom a jej skala jest niewiarygodna - powiedział dowódca sił NATO w Europie, amerykański generał Christopher Cavoli, wskazując na ogromne straty wojsk rosyjskich.

Jak podkreślił, do tej pory Rosja straciła na Ukrainie ponad 200 tysięcy żołnierzy i ponad 1800 oficerów - zabitych lub rannych - a także ponad 2 tysiące czołgów.

Każdego dnia, jak dodał amerykański generał, rosyjskie wojsko wystrzeliwuje średnio ponad 23 tysiące pocisków artyleryjskich.

Cavoli powiedział, że "w razie konieczności" NATO musi dysponować argumentem "twardej siły".

07:38 Nadal trwa usuwanie skutków ataku w Zaporożu, który nastąpił w nocy 1 na 2 marca. Służby komunalne wywiozły z miejsca ostrzału ponad 333 tony gruzu.

W nocy ze środy na czwartek Rosjanie przeprowadzili ostrzał obiektów cywilnych w Zaporożu. W pięciokondygnacyjny budynek mieszkalny trafił pocisk rakietowy S-300. Zniszczone zostały trzy piętra w jednym z pionów budynku, z 10 mieszkaniami. Mieszkańców sąsiedniej klatki schodowej ewakuowano. Od czwartku trwała operacja poszukiwawczo-ratunkowa.

06:04 Analitycy z Instytutu Studiów nada Wojną (ISW) zasugerowali w sobotę, że siły obronne Ukrainy prawdopodobnie przygotowują kontrolowane wycofanie się z części Bachmutu.

Analitycy przypominają, że siły rosyjskie walczyły o zdobycie Bachmutu od maja 2022 roku i poniosły przy tym ogromne straty.

„Jeśli ukraińskie dowództwo wojskowe uzna za konieczne wycofanie wojsk z Bachmutu, prawdopodobnie przeprowadzi ograniczone i kontrolowane wycofanie ze szczególnie trudnych sektorów na wschód od Bachmutu” – czytamy w raporcie.

03:21 Prezydent USA Joe Biden i kanclerz Niemiec Olaf Scholz spotkali się w piątek w Gabinecie Owalnym Białego Domu zgadzając się co do potrzeby utrzymania presji na Rosję w związku z jej inwazją na Ukrainę, poinformowała AP.

Jak podała AP, oficjalny zapis ze spotkania dostarczył niewiele dodatkowych szczegółów. Ujawnił, że obaj przywódcy omówili sprawy związane z wojną i zaprezentowali swoje punkty na inne globalne zagadnienia.

AP zwraca uwagę, że dyskusja miała miejsce w czasie, gdy Ukraina i Rosja przygotowują się do wiosennej ofensywy. Znaczy to, że stały dopływ zachodniej broni będzie ważny dla sukcesu Kijowa. Poparcie społeczne dla ciągłej pomocy wojskowej może jednak słabnąć, dodaje.