Sezon narciarski w górach wciąż trwa. Tanieją skipassy

2023-03-12 14:20 aktualizacja: 2023-03-12, 17:35
Stok narciarski. Fot. PAP/Grzegorz Momot
Stok narciarski. Fot. PAP/Grzegorz Momot
Mimo zakończenia ferii zimowych sezon narciarski w górach wciąż trwa. Szusować można nie tylko na Kasprowym Wierchu; czynne są nadal wszystkie ośrodki na Podhalu, a ceny skipassów są niższe.

Gestorzy stacji narciarskich zapowiadają, że wyciągi będą czynne przynajmniej do końca marca, a na Kasprowym Wierchu nawet do początku maja. Na polskiej „świętej górze narciarzy” nadal temperatury są ujemne, a na szczycie leży ponad 160 cm śniegu. Pracę kolejek może jednak wstrzymywać silny wiatr.

„Marzec oraz kwiecień to najlepsze miesiące dla uprawiania narciarstwa na Kasprowym Wierchu. Opady śniegu w Tatrach są wtedy obfite, a słońce już wysoko, co pozwala na wyjątkową narciarską przygodę na trasach w Dolinie Gąsienicowej oraz Goryczkowej” – przekazała PAP rzeczniczka operatora kolejek na Kasprowym Wierchu - Polskich Kolei Linowych (PKL) Marta Grzywa.

Skipass na Kasprowy Wierch warto kupić z wyprzedzeniem on-line i skorzystać z niższych cen. Unikniemy w ten sposób także stania w kolejce do wagonika na szczyt. Ceny skipassów na Kasprowy Wierch zaczynają się od 115 zł za 4 godzinną jazdę lub 129 zł za całodniowy ulgowy skipass.

Planując podróż na Kasprowy Wierch, warto zapoznać się także ze zmianami organizacji ruchu, które związane są z prowadzonym remontem drogi dojazdowej do Kuźnic. Od poniedziałku do soboty w godz. 8.30 – 15.30 odcinek drogi prowadzącej do stacji dolnej kolejki jest zamknięty dla transportu, dlatego trzeba go pokonać pieszo.

Na nartach nadal można jeździć na Gubałówce, Harendzie, Polanie Szymoszkowej w Zakopanem. Czynne są ośrodki w Jurgowie, Czarnej Górze, Białce i Bukowinie Tatrzańskiej czy Kluszkowcach. Posezonowe ceny obowiązują także w ośrodkach narciarskich na Palenicy w Szczawnicy, Mosornym Groniu w Zawoi i na Jaworzynie Krynickiej. Wyciąg na Palenicy będzie czynny do 27 marca – wtedy rozpoczną się przeglądy techniczne. (PAP)

Autor: Szymon Bafia

kgr/