Zełenski: przyszłość Ukrainy zależy od kluczowych bitew na wschodzie [RELACJA NA ŻYWO]

2023-03-13 07:12 aktualizacja: 2023-03-14, 08:02
"Jestem wdzięczny każdemu, kto bierze udział w tej walce! Dziękuję wszystkim, którzy bronią pozycji i walczą o Ukrainę i o swoich braci! - powiedział prezydent Ukrainy. Fot. Wołodymyr Zełenski/FB
"Jestem wdzięczny każdemu, kto bierze udział w tej walce! Dziękuję wszystkim, którzy bronią pozycji i walczą o Ukrainę i o swoich braci! - powiedział prezydent Ukrainy. Fot. Wołodymyr Zełenski/FB
"Na wschodzie kraju jest bardzo ciężko i bardzo boleśnie (...) Biłohoriwka i Marinka, Awdijiwka i Bachmut, Wuhłedar i Kamianka - między innymi w tych miejscach decyduje się, jaka będzie nasza przyszłość, przyszłość wszystkich Ukraińców" - powiedział w poniedziałek w tradycyjnym wieczornym przekazie wideo prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. "Musimy zniszczyć siłę militarną wroga. I będziemy ją niszczyć" - dodał.

05:55 Stolica Apostolska stara się “zaangażować całą swoją kreatywność”, by znaleźć drogi dialogu w celu zakończenia wojny na Ukrainie- powiedział dziennikarzom w Rzymie watykański sekretarz stanu kardynał Pietro Parolin. Przyznał, że problemem jest znalezienie odpowiedniej formuły.

Podczas rozmowy z watykanistami w poniedziałek wieczorem sekretarz stanu przypomniał, że papież Franciszek chce jechać do obu stolic- do Moskwy i Kijowa.

05:50 War News opublikował nagranie z frontu.

04:22 Dalsze angażowanie się w "spór terytorialny" Rosji z Ukrainą nie jest w żywotnym interesie USA - powiedział w poniedziałek gubernator Florydy Ron DeSantis, uważany za czołowego kontrkandydata Donalda Trumpa w wyścigu o nominację Partii Republikańskiej w wyborach na prezydenta 2024 r. Podobne stanowisko zajęło kilku innych potencjalnych kandydatów na prawicy.

"Podczas gdy USA mają wiele żywotnych interesów narodowych - zabezpieczenie naszych granic, zajęcie się kryzysem gotowości w naszym wojsku, osiąganie bezpieczeństwa energetycznego i ograniczanie gospodarczej, kulturowej i wojskowej siły Chińskiej Partii Komunistycznej - dalsze wplątywanie się w spór terytorialny między Ukrainą i Rosją nie jest jednym z nich" - powiedział DeSantis w programie Tuckera Carlsona w telewizji Fox News.

23:27 W poniedziałek przed rosyjskim sądem rozpoczął się proces Władimira Kara-Murzy wybitnego rosyjskiego działacza opozycji pod zarzutem zdrady stanu i rozpowszechniania „fałszywych informacji” o wojnie Rosji z Ukrainą, informuje AP.

Władimir Kara-Murza jest od kwietnia 2022 roku w areszcie śledczym pod zarzutem rozpowszechniania „nieprawdziwych informacji” o rosyjskich siłach zbrojnych, wypowiedzianych min. w przemówieniu wygłoszonym 15 marca ubiegłego roku w Izbie Reprezentantów Arizony, w którym potępił działania militarne Rosji na Ukrainie. Obecnie prokuratorzy rozszerzyli ten zarzut o przestępstwo zdrady stanu.

22:23 Znaczny wzrost napływu migrantów na wybrzeża Włoch to rezultat "jasnej strategii wojny hybrydowej, którą realizuje grupa Wagnera - najemników  opłacanych  przez Rosję - wykorzystująca swoje istotne wpływy w niektórych krajach afrykańskich" - oświadczył w poniedziałek minister obrony Guido Crosetto.

Szef resortu obrony, cytowany przez Ansę, oświadczył, że alarm w tej sprawie napłynął ze strony włoskich służb specjalnych oraz parlamentarnej komisji nadzoru nad nimi.

Także w poniedziałek szef klubu koalicyjnej Ligi w Senacie Massimiliano Romeo powiedział że "Rosja tworzy prawdziwą bombę migracyjną, by postawić Europę w trudnej sytuacji". Zwrócił uwagę na sytuację panującą w niektórych strefach Afryki Północnej, gdzie - jak zauważył - "przeplatają się interesy Turcji, Rosji, Chin, Iranu".

"Ale oczywiste wydaje się, że na przykład Rosja miałaby interesy w zdestabilizowaniu tego obszaru geograficznego, by zwiększyć napływ migrantów i postawić w trudnej sytuacji państwa europejskie, które opowiedziały się przeciwko niej w wojnie z Ukrainą" - podkreślił senator.

21:43 Z szefem kancelarii prezydenta Ukrainy Andrijem Jermakiem zgodziliśmy się co do wznowienia prac Komitetu Konsultacyjnego prezydentów  Polski i Ukrainy - poinformował w poniedziałek wieczorem szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Marcin Przydacz.

21:33 Czas, by Zachód nałożył sankcje na wszystkie nadwyżki finansowe Rosji; w ciągu ostatniego roku Moskwa mogła odłożyć około 100 mld dolarów pochodzących z tych gałęzi gospodarki, które nie zostały dotychczas nimi objęte - napisał "Financial Times".

20:33 Departament Stanu USA oświadczył powiedział w poniedziałek, że negocjacje na temat przedłużenia umowy zbożowej, dotyczącej transportu żywności z czarnomorskich portów na Ukrainie, są "w krytycznym momencie".

Rzecznik Departamentu Ned Price powiedział, że świat potrzebuje inicjatywy, która pozwoliłaby na dostawy zboża do krajów rozwijających się i pomogła obniżyć ceny żywności. "To jest krytyczny instrument w krytycznym momencie" – stwierdził Price.

Wcześniej w poniedziałek wiceszef rosyjskiego MSZ Siergiej Wierszynin po zakończeniu rozmów w Genewie między Rosją a przedstawicielami ONZ poinformował, że Rosja nie sprzeciwia się przedłużeniu umowy zbożowej, dotyczącej transportu ukraińskiej żywności przez Morze Czarne, ale tylko o 60 dni.

W odpowiedzi minister infrastruktury Ukrainy Ołeksandr Kubrakow oświadczył, że rosyjska oferta jest sprzeczna z pierwotnym tekstem tego porozumienia, podpisanego w lipcu i wygasającego 18 marca.

20:11 Administracja prezydenta USA Joe Bidena postanowiła pozwolić tysiącom Ukraińców, którzy uciekli ze swojej ojczyzny przed rosyjską inwazją, na dłuższy pobyt w Stanach Zjednoczonych - podało w poniedziałek ministerstwo bezpieczeństwa krajowego. Wiele rocznych zezwoleń na pobyt w USA miało wkrótce wygasnąć.

20:03 Minister infrastruktury Ukrainy Ołeksandr Kubrakow oświadczył w poniedziałek, że rosyjska oferta przedłużenia umowy zbożowej o 60 dni jest sprzeczna z pierwotnym tekstem tego porozumienia, podpisanego w lipcu i wygasającego 18 marca. Formalnie nie odrzucił jednak propozycji Moskwy.

"Porozumienie o 'czarnomorskiej inicjatywie zbożowej' przewiduje przedłużenie jej o co najmniej 120 dni, stanowisko Rosji o przedłużeniu go tylko o 60 dni jest zatem sprzeczne z dokumentem podpisanym przez Turcję i ONZ" – napisał na Twitterze Kubrakow. Podkreślił, że Ukraina oczekuje w tej sprawie "oficjalnego stanowiska" ONZ i Turcji jako "gwarantów inicjatywy".

Wcześniej w poniedziałek wiceszef rosyjskiego MSZ Siergiej Wierszynin po zakończeniu rozmów w Genewie między Rosją a przedstawicielami ONZ poinformował, że Rosja nie sprzeciwia się przedłużeniu umowy zbożowej, dotyczącej transportu ukraińskiej żywności przez Morze Czarne, ale tylko o 60 dni.

Wierszynin dał przy tym do zrozumienia, że w zamian Rosja oczekuje zniesienia ograniczeń, nałożonych na jej eksporterów produktów rolnych.

20:01 Najpilniejszym priorytetem w dziedzinie bezpieczeństwa jest rosyjska wojna na Ukrainie, ale ewentualny konflikt w regionie Indo-Pacyfiku może mieć skutki jeszcze większe - wskazano w aktualizacji zintegrowanego przeglądu brytyjskiej polityki zagranicznej, obronnej i bezpieczeństwa.

19:38 Pierwszych dziesięć ukraińskich załóg obsługujących czołgi Leopard 2 ukończyło czterotygodniowe szkolenie w Narodowym Centrum Szkolenia w Saragossie w Hiszpanii - poinformował w poniedziałek portal Ukrainska Prawda, powołując się na informacje hiszpańskiego ministerstwa obrony.

18:48 Rosja nie sprzeciwia się przedłużeniu umowy zbożowej, dotyczącej transportu ukraińskiej żywności przez Morze Czarne, ale tylko o 60 dni - poinformował w poniedziałek wiceszef rosyjskiego MSZ Siergiej Wierszynin po zakończeniu rozmów między Rosją a przedstawicielami ONZ w Genewie. Z takim stanowiskiem nie zgadza się Ukraina.

17:17 Szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Marcin Przydacz spotkał się z szefem kancelarii prezydenta Ukrainy Andrijem Jermakiem - poinformowało Biuro Polityki Międzynarodowej. Do spotkania doszło w poniedziałek w Kijowie.

Na twitterowym profilu Biura Polityki Międzynarodowej poinformowano, że tematem rozmowy była m.in. obecna sytuacja na froncie walk Ukrainy z rosyjską agresją. Ponadto rozmawiano o wspólnych wysiłkach na drodze Ukrainy do integracji europejskiej oraz o udziale polskich przedsiębiorców w odbudowie Ukrainy.

Z kolei Jermak poinformował na Twitterze, że w spotkaniu z polskiej strony uczestniczyli - oprócz ministra Przydacza - także minister ds. europejskich Szymon Szynkowski vel Sęk i minister-członek Rady Ministrów Michał Dworczyk.

"Omówiono szeroki wachlarz zagadnień z zakresu wsparcia obronnego Ukrainy, integracji europejskiej i euroatlantyckiej oraz polskiego udziału w odbudowie Ukrainy" - napisał Jermak.

16:37 Władze Ukrainy zarejestrowały pięć milionów uchodźców wewnętrznych, a liczbę niezarejestrowanych szacują na siedem milionów - powiedziała w środę Iryna Wereszczuk, minister ds. reintegracji tymczasowo okupowanych terytoriów Ukrainy, w wywiadzie dla ukraińskiego radia.

16:24 W miejscowości Kupiańsk-Wuzłowy w obwodzie charkowskim, w północno-wschodniej części Ukrainy, zatrzymano rosyjskiego żołnierza, który od września ubiegłego roku ukrywał się tam w opuszczonych budynkach - poinformowała w poniedziałek agencja Interfax-Ukraina za policją regionu charkowskiego.

Podczas rewizji okazało się, że jest to żołnierz rosyjskiej 27. brygady strzelców zmotoryzowanych. 42-letni mężczyzna pochodzący z obwodu moskiewskiego został zatrzymany przez odział policji specjalnego przeznaczenia - czytamy w depeszy ukraińskiej agencji.

Liczący przed rosyjską agresją około 8 tys. mieszkańców Kupiańsk-Wuzłowy pozostawał pod okupacją od 27 lutego 2022 roku, czyli od trzeciego dnia inwazji Kremla na sąsiedni kraj. Władze w Kijowie odzyskały kontrolę nad miejscowością we wrześniu w wyniku ukraińskiej kontrofensywy w obwodzie charkowskim. 

16:11 Władze obwodu chersońskiego na południu Ukrainy wydłużyły w poniedziałek godzinę policyjną w związku z informacjami o pojawieniu się w Chersoniu rosyjskiej grupy dywersyjnej. Decyzję tę podjęto, by podczas poszukiwań przeciwnika uniknąć ofiar wśród ludności cywilnej – wyjaśniły.

„Nadeszły informacje o możliwym pobycie na terytorium Chersonia grupy dywersyjnej wroga. By uniknąć ofiar wśród ludności cywilnej podczas działań antydywersyjnych od dziś w obwodzie będzie obowiązywała nowa godzina policyjna” - zapowiedział w pilnym apelu do mieszkańców szef chersońskiej wojskowej administracji obwodowej Ołeksandr Prokudin.

Dotychczas w obwodzie godzina policyjna obowiązywała od 19 do 6.30. Od poniedziałku do najbliższego piątku będzie ona rozpoczynać się o godz. 17.

„Dlatego wszyscy, którzy muszą dziś wyjechać poza granice obwodu, niech zrobią to niezwłocznie, a później dokładnie planują czas pobytu w mieście i obwodzie. Proszę odnieść się do tej sytuacji ze zrozumieniem i całą powagą. Zachowujemy spokój i pomagamy siłom obrony w niszczeniu rusni (rosyjskich wojsk)” – oświadczył Prokudin w wystąpieniu wideo, które opublikował na Facebooku.

15:19 Rosyjskie wojska zrujnowały tutaj 80 proc. domów; nie ma ani jednego budynku, który nie zostałby zniszczony lub co najmniej uszkodzony w wyniku uderzenia odłamkami pocisków - przekazali w poniedziałkowym reportażu Radia Swoboda mieszkańcy wsi w obwodzie charkowskim na Ukrainie, okupowanych lub ostrzeliwanych przez wroga wiosną ubiegłego roku.

Miejscowości Wełyka Komyszuwacha i Hruszuwacha w rejonie (powiecie) iziumskim, w południowo-wschodniej części obwodu charkowskiego, to obecnie niemal wyłącznie ruiny. W kwietniu 2022 roku pomiędzy tymi wsiami przebiegała linia frontu. Siły agresora okupowały przez pewien czas Wełyką Komyszuwachę, natomiast do sąsiedniej Hruszuwachy już nie dotarły. Nieustannie jednak zrzucały na obie wioski bomby lotnicze, a także ostrzeliwały je z dział artyleryjskich i czołgów.

"Wiele osób z naszej miejscowości poniosło śmierć. Niektórzy uciekali pod ostrzałem. Dosłownie na moich oczach zginęła kobieta. Było tutaj strasznie. Teraz mamy nadzieję, że Ukraina zwycięży, a państwo pomoże nam w odbudowie naszych domów. W moim brakuje dachu i okien" - relacjonowała w rozmowie z Radiem Swoboda jedna z mieszkanek Wełykiej Komyszuwachy.

14:57 Unia Europejska przedłużyła w poniedziałek o kolejne sześć miesięcy sankcje indywidualne nałożone na osoby i podmioty za naruszanie integralności terytorialnej Ukrainy - przekazała PAP szwedzka prezydencja w UE. Na liście sankcyjnej znajdują się m.in.: Władimir Putin oraz Siergiej Ławrow.

Sankcje te zakładają zamrożenie aktywów i zakazy wjazdu do UE dla 1473 osób i 205 podmiotów. Jak przekazała prezydencja, żadna osoba ani podmiot nie zostały usunięte z listy.

Te osoby i podmioty zostały uznane przez UE za naruszające integralność terytorialną, suwerenność i niezależność Ukrainy.

14:45 WarNewsPL opublikował nagranie z frontu.

14:09 Powtarzając tezy rosyjskiej propagandy, władze Gruzji oskarżyły Ukrainę o przygotowanie przewrotu i wciąganie Tbilisi w wojnę z Rosją; kategorycznie odrzucamy te insynuacje, nie tam szukacie wroga – oświadczył w poniedziałek rzecznik ukraińskiego MSZ Ołeh Nikołenko.

„Kategorycznie odrzucamy te insynuacje, które nie mają nic wspólnego z rzeczywistością” – napisał Nikołenko w oświadczeniu na Facebooku. W ten sposób rzecznik MSZ zareagował m.in. na wypowiedź premiera Gruzji, który oskarżył prezydenta Ukrainy o ingerowanie w sprawy wewnętrzne na tle protestów przeciwko ustawie o agentach zagranicznych.

13:25 "Rosja tworzy prawdziwą bombę migracyjną, by postawić Europę w trudnej sytuacji" - stwierdził senator współrządzącej we Włoszech Ligi Massimiliano Romeo w wywiadzie dla dziennika "Libero" w poniedziałek. Tak odniósł się do nasilającego się napływu migrantów na włoskie wybrzeża.

Szef klubu parlamentarnego Ligi w Senacie oświadczył: "Naszym celem jest to, by ograniczyć podróże redukując w ten sposób liczbę ofiar. Ale to oczywiste, że sami nie możemy tego zrobić".

13:18 Trzy osoby zginęły, a siedem zostało rannych w poniedziałek w wyniku rosyjskich ostrzałów miejscowości w obwodach mikołajowskim i sumskim, na południu i północy Ukrainy - powiadomili gubernator regionu mikołajowskiego Witalij Kim i szef biura (kancelarii) prezydenta Wołodymyra Zełenskiego Andrij Jermak.

W godzinach porannych agresorzy ostrzelali jedną z miejscowości w położonej na wybrzeżu Morza Czarnego gminie Kucurub w obwodzie mikołajowskim. Dwie osoby poniosły śmierć, wśród trojga rannych jest siedmioletnia dziewczynka - oznajmił Kim na Telegramie.

13:04 Prezydent ChRL Xi Jinping planuje rozmowę z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, co byłoby pierwszym spotkaniem obu przywódców od momentu rozpoczęcia przez Rosję inwazji na Ukrainę w ubiegłym roku - poinformował w poniedziałek amerykański dziennik "Wall Street Journal" za anonimowymi źródłami.

Do spotkania dojdzie prawdopodobnie po wizycie Xi w Moskwie, która może się odbyć już w przyszłym tygodniu. Xi ma rozmawiać w rosyjskiej stolicy z Władimirem Putinem. Do dyskusji z Zełenskim ma dojść za pośrednictwem łącza internetowego.

12:47 Ukraina nie może sama decydować o swoim losie, decydują o nim inni. Bez decyzji Stanów Zjednoczonych nie będzie pokoju - oświadczył minister obrony Węgier Kristof Szalay-Bobrovniczky w wywiadzie opublikowanym w poniedziałek przez portal Index.

„Nasze stanowisko (w sprawie rosyjskiej inwazji na Ukrainę - PAP) od samego początku było jasne: potrzebujemy natychmiastowego zawieszenia broni i rozpoczęcia negocjacji pokojowych” – powiedział minister. „W Europie jesteśmy niestety osamotnieni, wraz z Watykanem, w tym stanowisku” – dodał.

12:30 Ołeksandr Macijewski, ukraiński żołnierz rozstrzelany przez Rosjan za słowa „Chwała Ukrainie”, miał oprócz ukraińskiego także mołdawskie obywatelstwo – pisze portal Ukrainska Prawda. MSZ Mołdawii oświadczyło, że zabójstwo jeńca można uznać za zbrodnię wojenną.

„Po potwierdzeniu przez stronę ukraińską, że żołnierz stracony przez rosyjskich wojskowych to Ołeksandr Macijewski, zdecydowanie potępiamy zabójstwo obywatela Mołdawii” – napisano w oświadczeniu mołdawskiego resortu spraw zagranicznych i integracji europejskiej.

Podkreślono w nim, że czyn ten może kwalifikować się jako zbrodnia wojenna i rażące naruszenie międzynarodowego prawa humanitarnego.

W ubiegłym tygodniu media obiegło nagranie wideo, na którym widać jak rosyjski żołnierz (niewidoczny w kadrze) rozstrzeliwuje nieuzbrojonego ukraińskiego żołnierza (jeńca wojennego) po tym, gdy ten wypowiada słowa „Chwała Ukrainie”.

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy ostatecznie zidentyfikowała zabitego (wcześniej w mediach pojawiał? się inna wersja) jako Ołeksandra Macijewskiego, snajpera 163. batalionu 119. samodzielnej brygady Obrony Terytorialnej obwodu czernihowskiego.

12:14 W ostatnich dniach rosyjskie wojska omyłkowo zrzuciły bombę lotniczą na okupowany Donieck, po czym Kreml próbował oskarżyć o ten czyn stronę ukraińską. Pocisk spadł na terenie zabudowanym i cudem nie eksplodował - powiadomił w poniedziałek portal Centrum Narodowego Sprzeciwu, utworzony przez Siły Operacji Specjalnych armii Ukrainy.

Rosyjska propaganda znowu chciała obwinić Ukrainę za swoje własne działania, ale po raz kolejny nie umiała dopracować szczegółów. Wróg ogłosił, że bomba, która została zrzucona na Donieck, była jakoby "produkcji amerykańskiej", lecz na kadrach z kremlowskich mediów wyraźnie widać, że spadł tam rosyjski lotniczy pocisk burzący FAB-500 M62 - czytamy na łamach rządowego serwisu.

12:00 Nexta opublikowała zdjęcia z Bachmutu.

11:36 "Nie chcę narzekać i jeszcze raz dziękuję Niemcom" za pomoc finansową i dostawy broni dla Ukrainy. "Ale to prawda, że rząd niemiecki podejmuje swoje decyzje zdecydowanie zbyt wolno i za to płacimy najwyższą cenę, (płacimy) życiem naszych żołnierzy i życiem naszych obywateli" - powiedział mer Kijowa Witalij Kliczko w wywiadzie dla portalu RND.

Zapytany jakiej broni najbardziej potrzebuje Ukraina odparł: "Nie jestem ekspertem, ale nasze wojsko mówi, że potrzebujemy więcej systemów obronnych, potrzebujemy więcej amunicji artyleryjskiej, potrzebujemy czołgów, potrzebujemy samolotów".

11:30 W okolicach Kreminnej i Biłohoriwki w obwodzie ługańskim, na wschodzie Ukrainy, trwa zmasowane rosyjskie natarcie. Sytuacja jest trudna, lecz za 2-3 tygodnie, wraz z poprawą pogody, spodziewamy się ukraińskiej kontrofensywy - oznajmił w poniedziałek szef władz Ługańszczyzny Serhij Hajdaj.

Gubernator powiadomił na antenie ukraińskiej telewizji, że niedawno wrócił z linii frontu i przekazywane przez niego doniesienia są oparte na własnych obserwacjach. Nagranie z wypowiedzią Hajdaja ukazało się też na profilu samorządowca na Facebooku.

 

11:24 Ukraina wygra militarnie z Rosją. Dobrze znam nastroje i ducha Ukraińców i mogę zagwarantować, że nie spoczną, dopóki nie zniszczą całkowicie rosyjskiej armii - powiedział Micheil Saakaszwili w wywiadzie opublikowanym w poniedziałkowym wydaniu „Le Figaro”. Jego zdaniem Ukraina stanie się wielką siłą w Europie i wraz z Polską będzie stanowić przeciwwagę dla wpływów Niemiec i Francji w UE.

Były prezydent Gruzji od października 2021 roku odbywa karę sześciu lat więzienia za nadużywanie władzy po procesie uznanym przez jego zwolenników za polityczny. Pozbawiony opieki medycznej Saakaszwili, który twierdzi, że rosyjscy agenci próbowali go otruć, stracił przez rok 50 kg, a jego bliscy obawiają się o jego życie.

11:10 Polska armatohaubica "KRAB" na wyposażeniu Sił Zbrojnych Ukrainy. WarNewsPL opublikował nagranie.

10:26 Gdyby Rosjanie przełamali obronę i poszli w głąb Ukrainy, to trzeba będzie wtedy podejmować decyzje trudne; trzeba by na to jakoś specjalnie zareagować - powiedział szef klubu PiS, wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki.

Terlecki w poniedziałek podczas otwarcia posiedzenia Sejmowej podkomisji Zgromadzenia Parlamentarnego NATO nt. odbudowy Ukrainy podkreślił, że Sojusz stoi obecnie przed trudnym wyzwaniem odnośnie przebiegu wojny na Ukrainie.

10:00 W niedzielę z Ukrainy do Polski przyjechało 20,3 tys. osób, a z Polski na Ukrainę wyjechało 23,5 tys. - podała w poniedziałek Straż Graniczna.

Od 24 lutego ub. roku, czyli dnia ataku Rosji na Ukrainę, SG odnotowała ponad 10,4 mln wjazdów do Polski i prawie 8,5 mln wyjazdów na Ukrainę.

09:55 Premier Gruzji Irakli Garibaszwili oskarżył prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, który wsparł antyrządowe protesty w tym państwie, o ingerowanie w wewnętrzne sprawy swojego kraju. Parlament w Tibilisi ostatecznie odrzucił ustawę, przeciw której protestowano i która zdaniem krytyków powielała rosyjskie wzorce.

"Kiedy ktoś, kto toczy wojnę, odpowiada na destrukcyjne akcje kilku tysięcy osób tutaj, w Gruzji, jest to bezpośredni dowód na to, że taka osoba jest zamieszana, zmotywowana, by coś stało się i tutaj, by coś zmienić" - powiedział Garibaszwili w niedzielę na antenie gruzińskiej telewizji IMEDI.

09:41 W zniszczonym i okupowanym przez rosyjskie wojska Mariupolu, na południowym wschodzie Ukrainy, odnotowywane są kolejne przypadki wyrzucania ludzkich szczątków do odpadów budowlanych podczas rozbiórki zrujnowanych bloków mieszkalnych - oznajmił w poniedziałek Petro Andriuszczenko, doradca lojalnego wobec Kijowa mera miasta.

Tym razem chodzi o dwa budynki przy Prospekcie (Alei) Pokoju, gdzie pod gruzami zginęło ponad 200 osób. Jeszcze w maju 2022 roku wstrzymano tam ekshumację, ponieważ mieszkańcy Mariupola odmówili wykonywania tych prac za przysłowiowe 30 srebrników. Nie mamy dokładnych informacji, czy przed rozbiórką udało się wydobyć z tych ruin wszystkie szczątki, ale biorąc pod uwagę inne podobne przypadki w mieście, wydaje się prawdopodobne, że większość ciał trafiła na wysypisko śmieci - napisał samorządowiec na Telegramie.

08:55 Rosyjscy okupanci wywożą z Ukrainy specjalistyczny sprzęt i nadal przywożą tu swoich więźniów, w tym kobiety, które mają uzupełnić braki w szeregach ich armii - poinformował w poniedziałek Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

„Rosyjscy najeźdźcy kontynuują grabież tymczasowo zajętych terytoriów. Niedawno w Enerhodarze okupanci zaczęli wywozić sprzęt szkoleniowy, służący do podwyższania kwalifikacji personelu Zaporoskiej Elektrowni Atomowej” – ogłoszono w codziennym raporcie frontowym.

08:47 Oddziały szturmowe rosyjskich najemników z Grupy Wagnera atakują w Bachmucie z kilku kierunków jednocześnie, próbując przerwać ukraińską linię obrony i przedostać się do centrum miasta - poinformował w poniedziałek rano dowódca wojsk lądowych Sił Zbrojnych Ukrainy generał Ołeksandr Syrski.

"Sytuacja wokół Bachmutu nadal jest trudna. (...) Toczą się tam ciężkie walki, nasi żołnierze zadają wrogowi duże straty. Próby zajęcia miasta przez przeciwnika są powstrzymywane przy pomocy artylerii, czołgów i innych rodzajów uzbrojenia. Obrona twierdzy Bachmut trwa!" - powiadomił Syrski, cytowany na profilu wojsk ukraińskich na Telegramie.

08:29 Kierownictwo rosyjskiego resortu obrony wykorzystuje i pogłębia frontowe niepowodzenia najemniczej Grupy Wagnera Jewgienija Prigożyna po to, by osłabić swojego rywala. Ten prawdopodobnie nie zdoła już odzyskać przychylności Władimira Putina – ocenia Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

„Konflikt pomiędzy ministerstwem obrony i finansującym Grupę Wagnera Jewgienijem Prigożynem najwyraźniej osiągnął apogeum na tle bitwy pod Bachmutem” w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy – pisze amerykański think tank w najnowszym raporcie.

07:56 Jeśli najemnicza Grupy Wagnera nadal nie będzie mogła rekrutować do swoich oddziałów rosyjskich więźniów, prawdopodobnie zostanie zmuszona do zmniejszenia skali lub intensywności zaangażowania na Ukrainie - przekazało w poniedziałek brytyjskie ministerstwo obrony.

Jak podano w codziennej aktualizacji wywiadowczej, w ostatnich tygodniach właściciel Grupy Wagnera Jewgienij Prigożyn zapewne stracił możliwość rekrutacji w rosyjskich więzieniach z powodu trwających sporów z kierownictwem ministerstwa obrony i wobec tego najprawdopodobniej skierował działania rekrutacyjne w stronę wolnych obywateli.

07:16 Prohibicja w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy zostanie zniesiona na miesiąc od najbliższej środy - poinformował w niedzielę Ołeksandr Prokudin, szef obwodowej administracji wojskowej.

W sklepach, restauracjach i hurtowaniach można będzie kupować alkohol od 15 marca w godzinach 10.00-15.00. Nadal zakazana będzie sprzedaż alkoholu wojskowym i funkcjonariuszom organów ścigania.

06:42 W Rosji doszło do eksplozji w rejonie Biełgorodu - poinformował WarNewsPL.

21:07 Szwajcarska armia złomuje sprawne pociski przeciwlotnicze, które mogłyby przydać się Ukrainie

Armia Szwajcarii pozbywa się pocisków przeciwlotniczych, które mogłyby dobrze posłużyć Ukrainie – informuje portal dziennika „Neue Zuercher Zeitung” ("NZZ").  „Putin chce złamać Ukraińców (...), a Szwajcaria w tym czasie likwiduje broń przeciwlotniczą" - podkreśla "NZZ" i wyjaśnia, że chodzi o brytyjskie pociski rakietowe ziemia-powietrze typu Rapier.

(PAP)