Armia Ukrainy: pod Bachmutem siły ukraińskie strąciły rosyjski samolot wojskowy [RELACJA NA ŻYWO]

2023-03-15 08:20 aktualizacja: 2023-03-16, 08:29
Wojna w Ukrainie, fot. OLEG PETRASYUK  PAP/EPA
Wojna w Ukrainie, fot. OLEG PETRASYUK PAP/EPA
W rejonie atakowanego przez Rosjan Bachmutu siły ukraińskie zestrzeliły rosyjski samolot wojskowy Su-24 - poinformował w środę Andrij Jermak, szef kancelarii prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. W obleganym przez Rosjan od miesięcy Bachmucie trwają ciągłe walki pozycyjne, Rosjanie wciąż próbują zająć miasto - podał sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych.

22:23 Dziś odbyło się już 10. spotkanie grupy Ramstein, zajmującej się pomocą zbrojeniową dla Ukrainy, to ważne szczególnie teraz, gdy czuje się, że rosyjska agresja zbliża się do momentu, w którym nie będzie mogła być kontynuowana i wyczerpie się - powiedział w środę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Na spotkaniu omawiano dostawy amunicji, artylerii, czołgów, uzbrojenia przeciwlotniczego dla naszych żołnierzy; dziękuję USA, które koordynują działania grupy Ramstein i wszystkim naszym partnerom - mówił przywódca Ukrainy w tradycyjnym wieczornym wystąpieniu wideo. 

20:35 Tworzymy siłę bojową, która pozwoli Ukraińcom na zmianę dynamiki na polu bitwy - oświadczył w środę szef Pentagonu Lloyd Austin po 10. spotkaniu grupy kontaktowej ds. wsparcia obronnego Ukrainy. Dodał też, że Rosji "kończą się zdolności i sojusznicy".

"Tworzymy siłę bojową do stopnia, który uważamy, że da im (Ukraińcom) szansę na zmianę dynamiki na polu bitwy w pewnym punkcie w przyszłości, kiedykolwiek będą chcieli to zrobić. Platformy, szkolenie, utrzymanie i logistyka, które dostarczamy, uczynią znaczącą różnicę" - powiedział Austin na konferencji prasowej po spotkaniu z ministrami obrony z 51 krajów.

Odpowiedział w ten sposób na pytanie, czy straty ponoszone przez Ukrainę podczas obrony Bachmutu, mogą przeszkodzić Ukrainie w przeprowadzeniu wiosennej ofensywy.

20:34 Rosja wykorzystuje co najmniej pięć scenariuszy, by porywać dzieci z Ukrainy - poinformowała w środę ukraińska rzeczniczka praw dziecka Daria Herasymczuk.

Pierwszy scenariusz, gdy okupanci najpierw zabijają rodziców, a potem porywają dziecko, które w tym czasie ukrywało się z innymi dorosłymi; na przykład w piwnicy w Mariupolu - powiedziała Herasymczuk, cytowana przez agencję Interfax-Ukraina.

Drugi to sytuacja, gdy dziecko i rodzice zostają rozdzieleni podczas tzw. działań filtracyjnych. "Podczas filtracji zatrzymują rodziców z różnych powodów lub bez powodu. Następnie zabierają dziecko, mówiąc mu, że rodzice już go nie potrzebują, że zostanie adoptowane przez obywateli Rosji lub umieszczone w rodzinie zastępczej, a rodzice już do niego nie przyjdą" - wyjaśniła rzeczniczka.

20:08 Minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow poinformował w środę na Twitterze, że napawają optymizmem rezultaty 10. spotkania grupy Ramstein, czyli państw, które dostarczają Ukrainie broń do odparcia rosyjskiej inwazji.

"Omówiono wzmocnienie obrony przeciwlotniczej, dostawy amunicji, wspólne ćwiczenia i koalicję czołgową" - napisał Reznikow.

10. spotkanie grupy Ramstein, czyli państw, które dozbrajają Ukrainę, odbyło się w środę w formacie online.

20:02 Komisarz UE ds. rynku wewnętrznego Thierry Breton oświadczył w środę po spotkaniu z przedstawicielami bułgarskiego sektora obronnego, że zwiększenie europejskiej produkcji zbrojeniowej, która ma trafić na Ukrainę, jest niezwykle ważne, a Bułgaria ma duże możliwości w tej dziedzinie.

Bułgaria jest pierwszym z 11 państw, które komisarz Breton odwiedza w ramach unijnych planów zwiększenia dostaw amunicji dla Ukrainy. Chce on zaapelować do rządów krajów UE o szybkie zwiększenie produkcji przeznaczonej dla Ukrainy.

19:13 30 samobieżnych haubicoarmat Caesar, należących do francuskiej armii, które zostały przekazane Ukrainie, zostanie zastąpionych w ciągu roku, a ich produkcja zostanie przyspieszona - ogłosił w środę minister sił zbrojnych Francji Sebastien Lecornu.

"Zabraliśmy 18 Ceasarów z rezerw francuskiej armii w pierwszych tygodniach konfliktu. Mogę poinformować, że 30 Caesarów zostanie dostarczonych (armii francuskiej) między listopadem tego roku a marcem 2024 roku" - powiedział Lecornu przed komisją Zgromadzenia Narodowego ds. obrony. Przekazanie kolejnych 12 dział minister zapowiedział pod koniec stycznia.

17:06 Rząd Danii ogłosił w środę powstanie Funduszu Ukraińskiego o wartości 7 mld koron (ok. 1 mld USD) na rzecz Ukrainy oraz zapowiedział kolejną transzę pomocy wojskowej dla Kijowa.

"Wynik wojny zadecyduje nie tylko o losie Ukrainy, ale i całej Europy" - oświadczyła premier Danii Mette Frederiksen, przedstawiając ramy nowego finansowania wsparcia.

Jak poinformował minister finansów Danii Nicolai Wammen, pieniądze dla Ukrainy mają pochodzić przede wszystkim ze złagodzenia polityki fiskalnej o 0,2 proc. PKB w 2023 roku oraz planowanej nadwyżki. Za sprawą tego posunięcia rząd w Kopenhadze chce pozyskać 5,6 mld koron.

17:05 Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy zaprosiło w środę gubernatora Florydy Rona DeSantisa do złożenia wizyty w Kijowie, po tym jak polityk Partii Republikańskiej określił rosyjską inwazję na Ukrainę jako "spór terytorialny". DeSantis uważa też, że dalsze wsparcie USA dla Ukrainy nie należy do "żywotnych interesów" Ameryki.

16:46 Ukraińska firma AeroDrone rozpoczęła seryjną produkcję dwóch modeli bezzałogowych statków powietrznych dla Sił Zbrojnych Ukrainy; po pomyślnej certyfikacji podpisano kontrakt z Ministerstwem Obrony - poinformował w środę portal Ukrinform.

16:24 Rosyjska agresja na Ukrainę, polsko-czeskie stosunki dwustronne i przyszłość relacji w ramach struktur europejskich i euroatlantyckich będą tematami rozmów prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentem Czech Petrem Pavlem, który w czwartek rozpocznie wizytę w Polsce - powiedział szef BPM Marcin Przydacz.

16:29 Zgrupowanie wojsk Ukrainy w pobliży jej granicy z Mołdawią służy celom obronnym - oświadczył w środę w rozmowie z kiszyniowską telewizją Rlive mołdawski wicepremier ds. reintegracji Oleg Serebrian.

16:04 Przegrupowaliśmy nasze oddziały broniące Bachmutu na wschodzie Ukrainy; do miasta atakowanego przez rosyjskie wojska przybyły jednostki ukraińskich sił specjalnych złożone z oficerów i prowadzą tam obecnie walki uliczne - poinformował w środę na antenie telewizji Espreso ukraiński polityk Pawło Żebriwski, prezes organizacji Wojskowe Bractwo Ukrainy.

15:57 Rosyjscy okupanci wywieźli z Ukrainy dziesiątki tysięcy dóbr kultury - poinformowała w środę wiceminister kultury Ukrainy Kateryna Czujewa na konferencji prasowej w Kijowie. Jak wyjaśniła, dane te dotyczą tylko muzeów państwowych i nie uwzględniają archiwów.

Wiceminister, którą cytuje portal Suspilne, powiedziała, że wciąż trwają prace nad ustaleniem dokładnych danych o liczbie wywiezionych dóbr kultury. Prace te są możliwe w miejscach już wyzwolonych spod okupacji rosyjskiej.

15:48 Firma z Kilonii musi zapłacić 1,3 mln euro na rzecz skarbu państwa ponieważ dostarczyła do Rosji maszynę, która została wykorzystana do budowy mostu na Krym i naruszyła tym samym unijne sankcje wobec Rosji, zdecydował sąd w Kilonii. Poinformował o tym w środę portal Tagesschau.

Prokuratura w Kilonii, która złożyła wniosek o wydanie nakazu karnego, powiedziała stacji SWR, że istniało wystarczające podejrzenie naruszenia ustawy o handlu zagranicznym. Nakaz karny jest już prawomocny.

15:44 Nie odzyskaliśmy strąconego przez Rosjan drona i nie wiem, czy będziemy w stanie go odzyskać. Tam, gdzie wpadł, Morze Czarne jest bardzo głębokie. Wciąż zastanawiamy się, czy podejmować próby odzyskania drona; może nie być takiej próby - powiadomił w środę rzecznik amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby w wywiadzie dla CNN.

Kirby powiedział też, że ambasador Rosji został poinformowany, iż Moskwa musi być bardziej ostrożna, gdy jej obiekty latają w międzynarodowej przestrzeni powietrznej w pobliżu obiektów USA.

15:42 Rosyjska agresja na Ukrainę, polsko-czeskie stosunki dwustronne i przyszłość relacji w ramach struktur europejskich i euroatlantyckich będą tematami rozmów prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentem Czech Petrem Pavlem, który w czwartek rozpocznie wizytę w Polsce - powiedział szef BPM Marcin Przydacz.

W czwartek i piątek oficjalną wizytę w Polsce złoży czeska para prezydencka Petr Pavel wraz z małżonką Evą Pavlovą. Petr Pavel został zaprzysiężony na prezydent Czech 9 marca tego roku.

15:40 Sztab Ukrainy poinformował o stratach sił rosyjskich:

14:56 Zniszczenie przez rosyjskie myśliwce amerykańskiego drona, do którego doszło we wtorek nad Morzem Czarnym, było decyzją polityczną Kremla; w ten niestandardowy sposób Moskwa chciała wymusić na USA powrót do rozmów - ocenił w środę w rozmowie z niezależną rosyjską telewizją Nastojaszczeje Wriemia ukraiński ekspert ds. wojskowości pułkownik Roman Switan.

Analityk zwrócił uwagę na bardzo nietypowe zachowanie pilotów myśliwców, przypominające wyreżyserowane działania. Rosyjscy wojskowi wszelkimi sposobami próbowali uszkodzić bezzałogowca - najpierw "tańczyli" wokół drona, starając się zakłócić jego tor lotu, następnie spuścili w kierunku amerykańskiej maszyny paliwo, a dopiero gdy wszystkie poprzednie sposoby zawiodły, zdecydowali się uderzyć w silnik.

14:34 Musimy znaleźć sposób, by dostarczyć więcej systemów obrony powietrznej Ukrainie oraz zwiększyć produkcję amunicji - powiedział w środę szef Pentagonu Lloyd Austin podczas spotkania grupy kontaktowej ds. wsparcia obrony Ukrainy. Zapowiedział też, że mimo strącenia przez rosyjskie samoloty amerykańskiego drona nad Morzem Czarnym USA nadal będą prowadzić tam misje.

"Jesteśmy teraz w kluczowym momencie w walce Ukrainy o wolność (...) Musimy dostarczyć Ukrainie to, czego potrzebuje w walce, która jest przed nią, w tym części zamienne i kluczowy sprzęt. Musimy znaleźć sposoby, by pozyskać i dostarczyć Ukrainie więcej amunicji i sprzętu obrony powietrznej" - powiedział Austin, otwierając wirtualne spotkanie ministrów i dowódców sił zbrojnych z ok. 50 państw. Jak dodał, koalicja musi znaleźć innowacyjne rozwiązania, jak zwiększyć produkcję amunicji.

14:04 Rosja, której samoloty strąciły amerykańskiego drona nad Morzem Czarnym, rzuca wyzwanie USA. Brak odpowiedzi na ten krok sprawia, że Moskwa będzie powtarzała swoje prowokacje – ocenił w rozmowie z PAP ukraiński politolog Wołodymyr Horbacz.

„Rosja faktycznie rzuciła wyzwanie Stanom Zjednoczonym. Jeśli Kreml nie zostanie ukarany za takie działania, to będzie je powtarzał do nieskończoności. USA powinny w końcu okazać swoje zdecydowanie. Jeśli USA nie będą zdecydowane wobec Federacji Rosyjskiej, to w jaki sposób mogą przeciwdziałać przyszłemu zagrożeniu ze strony Chin?” – spytał.

Horbacz, analityk z kijowskiego Instytutu Współpracy Euroatlantyckiej uważa, że działania rosyjskich pilotów były umyślne, jednak reakcja Waszyngtonu była słaba.

13:28 Polska będzie pierwszym krajem NATO, który dostarczy Ukrainie samoloty bojowe. Dzięki Warszawie życzenie prezydenta Ukrainy o pozyskaniu myśliwców z Zachodu staje się realne - napisał w środę największy dziennik kraju „Het Laatste Nieuws”. Gazeta cytuje wypowiedź premiera Mateusza Morawieckiego o przekazaniu polskich myśliwców zaatakowanemu przez Rosję krajowi.

Na razie państwa członkowskie NATO, poza Polską, nie odpowiedziały na prośbę Wołodymyra Zełenskiego w sprawie dostarczenia myśliwców - zauważa „HLN”. „Niemcy mocno hamują w obawie, że sojusz wojskowy w ten sposób włączy się do wojny” – czytamy w belgijskim dzienniku.

13:18 Od lutego ubiegłego roku, czyli początku rosyjskiej inwazji na sąsiedni kraj, zginęło już ponad 160 ukraińskich kibiców piłkarskich, którzy zaciągnęli się do armii - poinformowała w środę gazeta internetowa Ukrainska Prawda za władzami Premier Lihi, czyli najwyższej klasy rozgrywkowej piłki nożnej na Ukrainie.

Jak powiadomiono, przypadająca w najbliższy weekend kolejka meczów Premier Lihi zostanie rozegrana pod hasłem "Kolejka Pamięci". Podczas meczów każdy klub i sympatyk piłkarski będzie mógł dokonać wpłaty w ramach zbiórki pieniędzy na rzecz rodzin poległych kibiców-żołnierzy.

13:15 Warunki terenowe na wschodzie Ukrainy. WarNewsPL opublikował nagranie.

13:12 Współpracę w zakresie ekonomii, rozwoju, transportu publicznego, ochrony środowiska czy edukacji zakłada podpisana w środę umowa partnerska pomiędzy Wrocławiem a Kijowem.

Umowa pomiędzy dwoma miastami została podpisana we wtorek we Wrocławiu. W pierwszym etapie współpraca zakłada pomoc materialną. Po zakończeniu zaś wojny miasta chcą razem pracować w obszarach ekonomii, rozwoju, transportu publicznego, ochrony środowiska, edukacji, współpracy pomiędzy uczelniami wyższymi, turystki i kultury.

12:59 Rosjanie bili mnie młotem kowalskim, znęcali się nade mną psychicznie, strzelali mi obok głowy; po tych torturach nie mogłem chodzić przez dwa miesiące - wyznał w środowym reportażu Radia Swoboda Ołeksandr, mieszkaniec okupowanego w ubiegłym roku przez najeźdźców Wołczańska w obwodzie charkowskim.

"Słyszałem, jak krzyczeli do kogoś, żeby przyniósł młot kowalski. Gdy potem prowadzili mnie (do katowni), jeden z Rosjan uderzył mnie tym młotem w plecy. Upadłem. Podnieśli mnie, powlekli za ręce, położyli, rozebrali. Następnie znęcali się nade mną przez całą dobę. Bili, kazali stać z rękami nad głową, strzelali obok głowy. Kolejnego dnia wywieźli mnie w pole i tam wyrzucili z samochodu. Wracałem do domu piechotą, pokonałem 12-15 km. Po wszystkim przez dwa miesiące w ogóle nie mogłem chodzić" - relacjonował Ołeksandr.

12:30 Zainteresowanie przebywających w Estonii uchodźców z Ukrainy przeniesieniem się do Finlandii jest niemal zerowe - poinformowała telewizja ERR, powołując się na estońskie instytucje rządowe. W ubiegłym roku rząd Finlandii zaproponował przyjmowanie z Estonii do 100 ukraińskich uchodźców tygodniowo.

"W przeciągu ostatnich dwóch miesięcy do Finlandii wyjechały trzy osoby dorosłe, sześcioro dzieci i kot" - podała estońska telewizja.

12:15 Incydent z amerykańskim dronem strąconym przez rosyjskie samoloty nad Morzem Czarnym pokazuje, że Władimir Putin gotów jest do rozszerzenia strefy konfliktu z Ukrainą – ocenił w środę sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy (RBNiO) Ołeksij Daniłow.

„Incydent z amerykańskim dronem MQ-9 Reaper, sprowokowany przez Rosję nad Morzem Czarnym, jest sygnałem Putina świadczącym o gotowości do rozszerzenia strefy konfliktu z wciągnięciem w niego innych stron. Taktyka va banque – ciągłe podbijanie stawki w warunkach strategicznej przegranej, w nadziei na zmianę sytuacji” – napisał Daniłow na Twitterze.

12:05 Siły ukraińskie zestrzeliły rosyjski samolot wojskowy Su-24 w rejonie Bachmutu - poinformował w środę Andrij Jermak, szef kancelarii prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

Jermak w komunikacie na serwisie Telegram podkreślił, że samolot zestrzeliła 93. samodzielna brygada zmechanizowana "Chołodnyj Jar. Nagranie wideo zestrzelenia maszyny ukazało się również na Telegramie ukraińskich sił zbrojnych.

Wojska rosyjskie próbują zająć Bachmut od sierpnia 2022 roku. Trwają tam obecnie najcięższe i najkrwawsze walki w wojnie Rosji z Ukrainą. Mimo prognoz, że dowództwo może podjąć decyzję o wycofaniu się z miasta, oddziały ukraińskie kontynuują obronę.

12:00 W maju w Kórniku pod Poznaniem odbędzie się spotkanie ministrów ds. europejskich Trójkąta Weimarskiego z udziałem ukraińskiej wicepremier ds. integracji z UE i NATO Olhi Stefaniszyny; szczyt będzie poświęcony kwestii rozszerzenia UE - zapowiedział minister ds. UE Szymon Szynkowski vel Sęk.

W poniedziałek minister ds. UE Szymon Szynkowski vel Sęk, szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Marcin Przydacz oraz minister-członek Rady Ministrów Michał Dworczyk złożyli wizytę w Kijowie, gdzie spotkali się m.in. z szefem ukraińskiego MSZ Dmytro Kułebą oraz wicepremier ds. integracji z UE i NATO Olhą Stefaniszyną.

11:51 Papież Franciszek zaapelował w środę podczas audiencji generalnej w Watykanie do stron konfliktu na Ukrainie o szacunek dla miejsc kultu religijnego. Zachęcił do modlitwy za "udręczony naród ukraiński".

W czasie spotkania z tysiącami wiernych na placu Świętego Piotra papież powiedział: "Myślę o siostrach prawosławnych z Ławry w Kijowie. Proszę strony w wojnie o poszanowanie miejsc religijnych".

11:30 Nexta opublikowała nagranie z frontu.

11:18 Będziemy kontynuować projekty energetyczne i wymianę doświadczeń z Ukrainą - zadeklarowała w środę minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Wymieniła m.in. obszary energetyki jądrowej, prosumenckiej i starania o zawieszenie Rosji w międzynarodowych organizacjach.

Jak mówiła podczas konferencji E23:PL FOR UA „Partnerstwo polsko-ukraińskie w budowaniu bezpieczeństwa energetycznego przyszłości” Anna Moskwa, zarówno Polska, jak i Ukraina są na ścieżce transformacji energetycznej i mają dożo doświadczeń do wymiany.

10:54 Do 700 rosyjskich pocisków rakietowych zestrzeliła ukraińska obrona powietrzna od września 2022 r. - poinformował w środę rzecznik lotnictwa wojskowego płk Jurij Ihnat. Jesienią 2022 r. Rosja zaczęła stosować masowe ostrzały infrastruktury krytycznej Ukrainy.

"Po 9 września obrona powietrzna strąciła już do 700 rakiet, nie licząc dronów - tych strącono już ponad 650" - powiedział Ihnat, cytowany przez portal ZN.UA. Jak wyjaśnia portal, chodzi o pociski rakietowe dalekiego zasięgu i pociski precyzyjne. Rosjanie używają w bombardowaniach Ukrainy również pocisków lotniczych.

10:49 Siły morskie Chin, Rosji i Iranu rozpoczynają w środę wspólne ćwiczenia w Zatoce Omańskiej – ogłosiło tego dnia ministerstwo obrony w Pekinie. Manewry mają potrwać do niedzieli,

W komunikacie przekazanym przez chińskie media resort obrony ogłosił, że w manewrach Anquan Niudai 2023 („Więzi Bezpieczeństwa 2023”) biorą udział Chiny, Rosja, Iran i inne państwa, których jednak nie wymienił.

10:44 W środę w Brukseli ambasadorowie państw członkowskich przy UE podejmą kolejną próbę przyjęcia nowych sankcji UE na Rosję i Białoruś. Wymaga to jednomyślności unijnej „27-ki” Polska jest rozczarowana działaniami szwedzkiej prezydencji w UE, która kieruje pracami nad przyjęciem restrykcji.

Restrykcje wymagają jednomyślności 27 państw członkowskich, a tej ciągle nie ma, m.in. dlatego, że część krajów chce wyłączeń od dotychczasowych restrykcji dla eksportu białoruskiego potasu, a część nie chce na to się zgodzić. W sprawie sankcji na Rosję część krajów, w tym Francja, Węgry i Bułgaria sprzeciwiają się objęciu restrykcjami rosyjskiej energii nuklearnej.

10:18 W nocy z wtorku na środę telewizja CBS opublikowała symulację wtorkowego incydentu na Morzu Czarnym, skutkującego strąceniem amerykańskiego drona MQ-9 Reaper przez rosyjskie myśliwce Su-27. Materiał filmowy ukazujący niebezpieczne manewry samolotów i zniszczenie bezzałogowca zamieszczono na stronie internetowej CBS.

Symulacja jest dostępna pod tym linkiem.

09:17 Myśliwce Królewskich Sił Powietrznych (RAF) oraz niemieckiego Luftwaffe przechwyciły we wtorek w pobliżu przestrzeni powietrznej Estonii samolot rosyjski - poinformowała w środę telewizja ERR.

Podczas pierwszej wspólnej misji stacjonujących w Estonii samolotów niemieckich i brytyjskich przechwycono rosyjski tankowiec powietrzny Ił-78 lecący z Petersburga do Kaliningradu. Rosyjski samolot nie powiadomił estońskiej kontroli powietrznej o swoim kursie.

09:15 WarNews opublikował nagranie z frontu.

09:09 W lutym rosyjskie wojska zdołały opanować zaledwie 234 km kwadratowe terytorium Ukrainy, zwiększając zasięg kontrolowanych przez siebie obszarów sąsiedniego kraju o 0,04 proc.; te niewielkie zdobycze zostały okupione tysiącami zabitych żołnierzy, a także ogromnymi stratami broni i sprzętu wojskowego - powiadomił we wtorek portal Business Insider.

Serwis przekazał te doniesienia, powołując się na szacunki amerykańskiego think tanku Instytut Studiów nad Wojną (ISW). Analitycy prowadzący projekt War Mapper podali, że zyski terytorialne Kremla były jeszcze mniejsze i w okresie od 31 stycznia do 28 lutego wyniosły zaledwie 85 km kwadratowych. Te drobne rozbieżności w obliczeniach nie są jednak istotne. Obie liczby dowodzą, jak wielką porażką okazuje się, przynajmniej dotychczas, zapowiadana przez ekspertów nowa ofensywa Kremla - podkreślono.

08:48 Od początku inwazji na Ukrainę rosyjscy urzędnicy i pracownicy sektora publicznego podlegają coraz ostrzejszym ograniczeniom w podróżach zagranicznych, które prawdopodobnie będą się dalej zacieśniać - przekazało w środę brytyjskie ministerstwo obrony.

W codziennej aktualizacji wywiadowczej wskazano, że niektórzy urzędnicy prawdopodobnie musieli oddać swoje paszporty Federalnej Służby Bezpieczeństwa, a osoby zatrudnione bliżej centrum władzy stają w obliczu bardziej surowych ograniczeń; urzędnicy Kremla mają zakaz wszelkich międzynarodowych podróży wypoczynkowych. Dodano, że jest to rozszerzeniem istniejących środków, które pochodzą z czasów sowieckich, a ograniczenia w podróżowaniu zostały zaostrzone po rosyjskiej aneksji Krymu w 2014 roku.

08:41 Amerykański Instytut Studiów nad Wojną zwraca w środę uwagę na zapowiedziane przez Polskę przekazanie Ukrainie MiGów-29; wskazuje, że lotnictwo ukraińskie operuje tymi samolotami, więc Ukraina będzie mogła użyć ich podczas kontrofensywy, jeśli zostaną dostarczone na czas.

"Premier Polski Mateusz Morawiecki poinformował 14 marca, że Polska może przekazać Ukrainie myśliwce MiG-29 w ciągu 4-6 tygodni" - wskazują analitycy ISW w najnowszym raporcie. Jak dodają, Polska jest gotowa to uczynić w ramach koalicji międzynarodowej. Przypominają, że wcześniej minister obrony Słowacji Jaroslav Nad' mówił o wsparciu Bratysławy dla dostarczenia Ukrainie tych maszyn. "Siły Powietrzne Ukrainy operują MiG-ami-29 i będą mogły użyć ich w operacjach kontrofensywnych, jeśli Ukraina otrzyma je z odpowiednim wyprzedzeniem przed swą kolejną kontrofensywą" - zaznaczają eksperci ISW.

08:25 W dn. 14.03 funkcjonariusze SG odprawili w przejściach granicznych na kierunku z Ukrainy do Polski 18,7 tys. osób. Od 24.02.2022 - ponad 10,4 mln os. - napisała w środę na Twitterze Straż Graniczna.

Dodała, że z Polski na Ukrainę we wtorek odprawiono 19 tys. osób. Od 24 lutego ub. roku - ponad 8,5 mln.

 

08:09 W ubiegłym tygodniu przez czarnomorskie porty Ukraina wyeksportowała 36 proc. mniej zbóż i soi niż w pierwszym tygodniu marca - podał we wtorek Ukraiński Klub Agrobiznesu.

Między 6 i 12 marca przez porty morskie wyeksportowano łącznie 654 tys. ton produktów rolnych, co stanowi 36-proc. spadek w porównaniu z poprzednim tygodniem.

07:40 Na kierunku bachmuckim wróg nie zaprzestaje prób zajęcia miasta Bachmut, gdzie trwają ciągłe walki pozycyjne - poinformował w środę sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych w porannym komunikacie na Facebooku. Sztab zapewnił, że siły ukraińskie odparły ataki przeciwnika w rejonach miejscowości: Jahidne, Chromowe i Orichowo-Wasyliwka. Rosjanie ostrzelali 15 miejscowości w pobliżu linii frontu.

Sztab podał też, że niepowodzeniem zakończyły się rosyjskie próby szturmu na kierunkach: Awdijiwki, Marjinki i Szachtarska. Są to miejscowości w obwodzie donieckim.

W miejscowości Gorłówka, będącej pod okupacją rosyjską, około 90 wojskowych rosyjskich leczonych w miejscowych szpitalach zostanie w najbliższym czasie wysłanych do Urzuf nad Morzem Azowskim. Mają tam stanąć przed komisją lekarską, która oceni ich dalszą zdolność do służby wojskowej. W samej Gorłówce władze okupacyjne otrzymały "polecenie przeprowadzenia kolejnej fali mobilizacji" - relacjonuje sztab. Tych 500 osób należy do kategorii wcześniej chronionych przed służbą ze względu na ograniczoną lub całkowitą niezdolność do służby wojskowej.

06:46 Wizyta prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego i premiera Mateusza Morawieckiego, którą złożyli w marcu ub. r, w atakowanym przez Rosję Kijowie, wywarła ogromne wrażenie na Ukrainie i pokazała politykom na świecie, że należy tu przyjeżdżać mimo wojny – powiedział PAP ambasador RP w Kijowie Bartosz Cichocki.

„Myślę, że ta wizyta uruchomiła zwyczaj składania wizyt w Kijowie, żeby móc wiarygodnie zabierać głos w sprawach wojny i pokoju w Europie” – ocenił.

04:39 Brytyjski sekretarz obrony Ben Wallace wezwał Moskwę do poszanowania międzynarodowej przestrzeni powietrznej po tym, jak USA poinformowały, że Rosja spowodowała strącenie amerykańskiego drona nad Morze Czarnym.

"Kluczowe w tej kwestii jest to, że wszystkie strony szanują międzynarodową przestrzeń powietrzną i namawiamy Rosjan do tego" – powiedział Wallace podczas międzynarodowych targów sektora zbrojeniowego DSEI Japan w prefekturze Chiba, niedaleko Tokio.

00:18 Całe dowództwo opowiada się za wzmocnieniem wschodniego odcinka frontu, w tym oblężonego miasta Bachmut, i zadaniu wrogowi maksymalnych strat - powiedział we wtorek wieczorem prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w wystąpieniu wideo.

Już wcześniej we wtorek prezydent Zełenski oświadczył po naradzie z najważniejszymi dowódcami wojskowymi, że jej uczestnicy opowiedzieli się za dalszą obroną Bachmutu - atakowanego przez wojska rosyjskie miasta w obwodzie donieckim.

 

22:40 Pierwsze damy Polski i Ukrainy Agata Kornhauser–Duda i Ołena Zełenska rozmawiały we wtorek o realizacji wspólnych projektów na rzecz mieszkańców Ukrainy, polsko–ukraińskiej współpracy humanitarnej i planowanych działaniach w tych obszarach - podała Kancelaria Prezydenta.

W spotkaniu on–line wzięli też udział ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Zwarycz i szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera.

W komunikacie Kancelarii Prezydenta wskazano, że Agata Kornhauser–Duda i Ołena Zełenska zainicjowały projekt wymiany doświadczeń między polskimi i ukraińskimi medykami. W ramach współpracy łącznie osiemdziesięciu dziewięciu ukraińskich lekarzy oraz przedstawicieli personelu medycznego zostanie przeszkolonych w Polsce w zakresie ewakuacji medycznej drogą lotniczą oraz kompleksowej opieki medycznej pacjentów z oparzeniami.

Jak podaje KPRP, Kornhauser-Duda omówiła przebieg cyklu rozpoczętych w ubiegłym roku szkoleń realizowanych przez Lotnicze Pogotowie Ratunkowe, Wschodnie Centrum Leczenia Oparzeń i Chirurgii Rekonstrukcyjnej w Łęcznej oraz Centrum Symulacji Medycznej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

"Szkolenia zmierzają ku końcowi. Mam nadzieję, że zdobyte doświadczenie pomoże specjalistom z Ukrainy jeszcze lepiej dbać o życie i zdrowie pacjentów" – mówiła, cytowana w komunikacie, pierwsza dama.

(PAP)