Szwedzki sąd rozpatrzy pozew Grety Thunberg. Proces może potrwać kilka lat. Czego dotyczy?

2023-03-21 20:25 aktualizacja: 2023-03-22, 09:08
Greta Thunberg (po lewej) podczas jednej z proekologicznych manifestacji, Fot. PAP/NTB/Javad Parsa
Greta Thunberg (po lewej) podczas jednej z proekologicznych manifestacji, Fot. PAP/NTB/Javad Parsa
Sąd w Nacka pod Sztokholmem poinformował o przyjęciu pozwu złożonego przez aktywistkę Gretę Thunberg oraz młodzież z organizacji Aurora przeciwko państwu szwedzkiemu. Powodowie oskarżają władze o niedostateczną politykę klimatyczną.

"Doszliśmy do wniosku, że występują przesłanki formalne do zajęcia się sprawą" - oświadczył sędzia Olof Roos.

W swoim pozwie Thunberg oraz 300 innych młodych osób powołują się na Europejską Konwencję Praw Człowieka. Ich zdaniem niewystarczające działania państwa na rzecz klimatu sprawiają, że przyszłość dzieci jest zagrożona.

Sąd w wydanym oświadczeniu poinformował, że państwo, którego reprezentować ma Kanclerz Sprawiedliwości, ma trzy miesiące na ustosunkowanie się do zarzutów.

Według profesora prawa ochrony środowiska z Uniwersytetu w Sztokholmie Jonasa Ebbessona proces może potrwać nawet kilka lat, a ewentualna przegrana mogłaby zaszkodzić Szwecji, która jest postrzegana na świecie jako lider w działaniach na rzecz klimatu.

Minister klimatu i środowiska Szwecji Romina Pourmokhtaris oświadczyła, że rozumie obawy organizacji Aurora i zapewniła, że cel zakładający osiągnięcie zerowej emisyjności netto do 2045 roku pozostaje niezmieniony.

Organizacja Aurora rozpoczęła zbiórkę na rzecz pokrycia kosztów procesu.

W Szwecji jesienią 2022 roku władzę przejęły partie prawicowe, które zapowiedziały realistyczną politykę klimatyczną i powrót do energetyki jądrowej. Według konserwatywnych polityków koszty zielonej transformacji powinny w mniejszym stopniu dotykać zwykłych obywateli.

Ze Sztokholmu Daniel Zyśk (PAP)

kw/

TEMATY: