W Rumi trwają konsultacje w sprawie ustalenia pomocniczej nazwy miasta w języku kaszubskim

2023-03-23 17:53 aktualizacja: 2023-03-23, 17:54
Społecznymi inicjatorami ustalenia pomocniczej nazwy Rumi w języku kaszubskim są przedstawiciele rumskiego oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. Fot. UM Rumia
Społecznymi inicjatorami ustalenia pomocniczej nazwy Rumi w języku kaszubskim są przedstawiciele rumskiego oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. Fot. UM Rumia
W Rumi trwają konsultacje w sprawie ustalenia pomocniczej nazwy miasta w języku kaszubskim. Jest to tak naprawdę pierwszy krok w tym kierunku – powiedział PAP Mateusz Klebba z rumskiego oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego.

Społecznymi inicjatorami ustalenia pomocniczej nazwy Rumi w języku kaszubskim są przedstawiciele rumskiego oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego.

„Część gmin dookoła Rumi wprowadziła już podwójne nazewnictwo miejscowości. Rumia również jest miastem kaszubskim. Sama nazwa +Rëmiô+ wywodzi się prawdopodobnie od starosłowiańskiego lub starogermańskiego słowa +raum+, co oznacza przestrzeń. Rumia faktycznie położona na takiej równinie i ta nazwa po kaszubsku oddaje jej pochodzenie” – powiedział w rozmowie z PAP Mateusz Klebba z rumskiego oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego.

Jak wyjaśnił, aktualnie trwają w tej sprawie konsultacje społeczne. „Jest to tak naprawdę pierwszy krok w kierunku ustalenia dodatkowej nazwy Rumii, oczywiście poprzedzony stosownym wnioskiem do Rady Języka Kaszubskiego. Jeżeli konsultacje wykażą, że mieszkańcy chcą ustanowienia nazwy miasta w języku kaszubskim, wówczas konieczna będzie uchwała Rady Miasta i wpis do rejestru urzędowego wojewody pomorskiego. Wtedy możliwe będzie złożenie wniosku do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji o przygotowanie tablic, które pojawią się na rogatkach miasta” – wskazał.

Dodał, że wielu mieszkańców Rumi z entuzjazmem przyjęło pomysł. „Mieszkańcy rozumieją swoje dziedzictwo i kulturę, z której się wywodzą. Oczywiście są też głosy osób, które uważają, że jest to niepotrzebne i generuje koszty, ale jest to nieprawda, ponieważ samo miasto nie ponosi z tego tytułu dodatkowych kosztów” – dodał Mateusz Klebba.

Konsultacje potrwają do 3 kwietnia. Głosowanie nad ustaleniem pomocniczej nazwy Rumi w języku kaszubskim prowadzone jest za pośrednictwem strony internetowej oraz w punktach stacjonarnych: w Urzędzie Miasta, Miejskim Dom Kultury, Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji, siedzibie głównej Miejskiej Biblioteki Publicznej lub filii nr 1 Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Pomorskiej.(PAP)

Autor: Dariusz Sokolnik
gn/