W programie wizyty wiceszefa polskiej dyplomacji w RFN znalazły się spotkania z niemieckimi wiceministrami oraz parlamentarzystami z CDU, SPD i FDP, a także z niemieckimi historykami i przedstawicielami Polonii.
Ta wizyta jest przede wszystkim zorganizowana "jako pewna próba kontynuowania dialogu w trudnych sprawach polsko-niemieckich, zwłaszcza w kontekście reparacji wojennych. Trzeba powiedzieć jasno, że jest to jeden z głównych celów mojej wizyty" - powiedział PAP wiceminister Mularczyk.
Podkreślił, że podczas jego spotkań w Niemczech podnoszone są również "kwestie naszych relacji bilateralnych w kontekście braku pewnej symetrii jeśli chodzi o nauczanie i finansowanie nauczania języka polskiego w Niemczech, braku miejsca upamiętniania polskich ofiar II wojny światowej".
Rozmowy dotyczą także wojny na Ukrainie i "wizji postrzegania przyszłości tego konfliktu". Mowa jest również o przyszłości Unii Europejskiej. "To są główne cele moich rozmów" - powiedział Mularczyk. "Spotykam się z przedstawicielami wszystkich formacji politycznych" - podkreślił wiceszef MSZ zwracając uwagę, że "istotne jest, aby prowadzić dialog ze wszystkimi partiami politycznymi w Niemczech".
Arkadiusz Mularczyk pierwszą wizytę w Berlinie jako wiceszef MSZ złożył w grudniu 2022 roku. Wśród głównych tematów rozmów były wówczas kwestie reparacji wojennych i upamiętnienia polskich ofiar niemieckich obozów koncentracyjnych.
Z Berlina Berenika Lemańczyk (PAP)
mj/