Od 16 maja 2022 r. rozporządzenie ministra zdrowia zniosło obowiązujący w Polsce od 20 marca 2020 r. stan epidemii, zastępując go stanem zagrożenia epidemicznego.
"Cały czas obserwujemy zejście ze szczytu fali covidowej. Spadki zakażeń są na poziomie 30 proc. Za nimi podąża spadek hospitalizacji. Nadal notujemy dużo infekcji grypowych - średnio w granicach 29 tys. dziennie" – napisał na Twitterze szef MZ.
Cały czas obserwujemy zejście ze szczytu fali covidowej. Spadki zakażeń są na poziomie 30%. Za nimi podąża spadek hospitalizacji. Nadal notujemy dużo infekcji grypowych - średnio w granicach 29 tys. dziennie. Jeszcze nie możemy mówić o odejściu od stanu zagrożenia epidemicznego.
— Adam Niedzielski (@a_niedzielski) March 29, 2023
"Jeszcze nie możemy mówić o odejściu od stanu zagrożenia epidemicznego" – zaznaczył Niedzielski.
W kwietniu maseczki w aptekach i przychodniach nadal obowiązkowe
Jak wynika z opublikowano w środę na stronach Rządowego Centrum Legislacji projektu rozporządzenia do 30 kwietnia 2023 r. zostanie przedłużony obowiązek zakrywania, przy pomocy maseczki, nosa i ust w aptekach, przychodniach i w szpitalach.
Przedłużenie do końca kwietnia obecnych ograniczeń, nakazów i zakazów uzasadnione jest – jak wskazano - m.in. aktualnie odnotowywaną liczbą nowych zakażeń wirusem SARS-CoV-2, jak również świadczeń opieki zdrowotnej, w tym w warunkach szpitalnych, udzielanych osobom z COVID-19.
Za przedłużeniem, jak podano, przemawia też odnotowywana liczba zakażeń wirusem grypy, która stanowi czynnik mogący negatywnie wpływać na sytuację zdrowotną populacji.
Jako uzasadnienie wskazano sytuację w innych państwach, w szczególności sąsiadujących z Polską. (PAP)
Autorka: Katarzyna Lechowicz-Dyl
mmi/