22:37 Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oświadczył w poniedziałek, że jego kraj nie przebaczy popełnionych przez Rosję zbrodni przeciwko ludzkości. Zapewnił, że Rosja zostanie pociągnięta do odpowiedzialności za każde przestępstwo, którego dopuściła się na Ukrainie.
Zełenski skomentował w ten sposób w wieczornym wystąpieniu wideo swą poniedziałkową wizytę w miejscowości Jahidne w obwodzie czernihowskim. W piwnicy miejscowej szkoły w czasie rosyjskiej okupacji w 2022 r. przez niemal miesiąc w nieludzkich warunkach przetrzymywani byli cywile.
21:05 Ukraińskie lotnictwo ma teraz pięć brygad myśliwców, zarówno własnych, jak i przekazanych przez kraje partnerskie; są to dwie brygady samolotów Su-27 i trzy - MiG-29 - poinformował w poniedziałek rzecznik lotnictwa ukraińskiego płk Jurij Ihnat.
Przekazanie Ukrainie przez Polskę myśliwców MiG-29 Ihnat nazwał "historycznym krokiem". Zastrzegł jednak, że są to myśliwce czwartej generacji, które już są przestarzałe. Ocenił, że przekazanie tych samolotów jest "pierwszym krokiem" i "znakiem dla innych, że trzeba zrobić drugi i trzeci krok". Wyraził przekonanie, że tymi następnymi krokami będzie przekazanie Ukrainie nowoczesnych samolotów.
Od lutego 2022 roku, czyli początku rosyjskiej agresji na sąsiedni kraj, rząd w Kijowie apeluje do zachodnich partnerów o przekazanie samolotów bojowych. W dniach 16-17 marca władze Polski i Słowacji poinformowały, że dostarczą Ukrainie łącznie 17 myśliwców MiG-29. Część maszyn ofiarowanych przez stronę słowacką prawdopodobnie posłuży jako źródło części zamiennych.
Pięć brygad lotnictwa to prawie 200 samolotów - informuje agencja Interfaks-Ukraina.
21:00 Putin chciał osłabić NATO, a w rzeczywistości wzmocnił ten sojusz - czytamy na portalu niemieckiego dziennika "Sueddeutsche Zeitung". Putin "popełnił strategiczną głupotę"; wraz z przystąpieniem Finlandii długość granicy między Rosją a Sojuszem podwoi się - zaznaczono.
"Wojna Władimira Putina z Ukrainą to zbrodnia. Dziesiątki tysięcy zabitych, setki tysięcy rannych, miliony uchodźców. Ale rosyjski prezydent popełnił też strategiczną głupotę, dokonując inwazji na sąsiedni kraj. Gdyby chcieć wyrazić jej wielkość liczbą, można by użyć tej - 1340" - czytamy w komentarzu "SZ". W kilometrach to mniej więcej długość granicy między Finlandią a Rosją.
20:30 Dziękuję za decyzję, że w Igrzyskach Europejskich, które odbędą się w Polsce, nie wezmą udziału przedstawiciele Rosji i Białorusi; Rosja to agresor, który wywołał wojnę na Ukrainie, a reżim białoruski wspomaga Rosję - powiedział w poniedziałek w Rzymie prezydent Andrzej Duda.
Przebywający z jednodniową wizytą we Włoszech prezydent Duda wziął wraz z polskimi sportowcami udział w Ceremonii Przekazania Ognia Pokoju w związku z organizowanymi od 21 czerwca do 2 lipca w Krakowie i Małopolsce Europejskimi Igrzyskami Olimpijskimi.
20:04 Ukraina otrzymała pierwszą transzę pomocy finansowej przyznanej przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) - poinformowało w poniedziałek ministerstwo finansów w Kijowie. Jest to kwota 2,7 mld dolarów z obiecanych Ukrainie 15,6 mld dolarów.
"Dziś Ukraina otrzymała pierwszą transzę w ramach nowego programu MFW. Dzięki otrzymanym środkom jesteśmy w stanie dalej utrzymywać w kraju stabilność gospodarczą i pokrywać priorytetowe wydatki budżetu państwowego" - oświadczył minister finansów Serhij Marczenko.
19:20 Najcięższe walki wciąż toczą się Bachmucie, Awdijiwce i Marjince, a także w Łymanie - poinformował w poniedziałek w wieczornym komunikacie Sztab Generalny Ukraińskich Sił Zbrojnych.
"Dzięki skoordynowanym działaniom jednostek sił obrony Ukrainy i bohaterstwu każdego żołnierza w ciągu ostatniej doby (na wspomnianych wyżej odcinkach frontu) odparto ponad 45 ataków wroga" - napisano w komunikacie sztabu.
Odnotowano także, że w ciągu dnia Rosjanie przeprowadzili 3 uderzenia rakietowe i 17 ataków powietrznych; ponad 20 razy ostrzelano cywilną infrastrukturę mieszkaniową. Sztab podkreśla, że prawdopodobieństwo uderzeń rakietowych i lotniczych na terenie całej Ukrainy pozostaje wysokie.
"Wyznaczone jednostki sił zbrojnych Republiki Białorusi kontynuują realizację zadań na terenach graniczących z Ukrainą. Federacja Rosyjska nadal wykorzystuje przestrzeń powietrzną i terytorium Republiki Białorusi oraz jej infrastrukturę wojskową. Na białoruskich poligonach szkolą się jednostki sił zbrojnych Federacji Rosyjskiej" - przypomniano w komunikacie sztabu.
Sztab poinformował też, że w rejonie skadowskim obwodu chersońskiego rosyjskie władze okupacyjne rozpoczęły sporządzanie list miejscowych mieszkańców, którzy zgadzają się na "ewakuację" na Krym lub na terytorium Federacji Rosyjskiej. "Ewakuacja" ma być przeprowadzona na zasadzie dobrowolności, przy czym w pierwszej kolejności będą wywożone kobiety i dzieci.
18:47 Wizyta prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego jest bardzo dobrym momentem, żeby nasz rząd zaczął rozmawiać o tym, jak ma wyglądać współpraca między Polską a Ukrainą, kiedy już będzie po tej okrutnej wojnie - powiedział w poniedziałek przewodniczący PO Donald Tusk.
Na środę, 5 kwietnia, planowana jest oficjalna wizyta prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego w Polsce; spotka się on z prezydentem Andrzejem Dudą i premierem Mateuszem Morawieckim. Zełenski chce się także spotkać z Polakami oraz Ukraińcami mieszkającymi w naszym kraju.
17:54 12 obywateli Ukrainy - dwóch cywilów i 10 żołnierzy, którzy walczyli m.in. w rejonie Bachmutu, zostało uwolnionych z niewoli rosyjskiej - poinformował w poniedziałek ukraiński sztab koordynacyjny ds. jeńców wojennych.
"Dziesięciu obrońców szeregowi żołnierze i podoficerowie. Zostali wzięci do niewoli m.in. podczas walk w rejonie Bachmutu, wsi Opytne i Orichowo-Wasyliwka w obwodzie donieckim oraz w pobliżu Kreminnej i Czerwonopopiwki na Ługańszczyźnie" - głosi oświadczenie sztabu koordynacyjnego. Wśród cywilów jeden pochodził z obwodu charkowskiego, a drugi z Mariupola. Jak oświadczył sztab koordynacyjny, ludzie ci byli "przetrzymywani jako zakładnicy".
17:17 Obywatele Ukrainy - dwóch cywilów i 10 żołnierzy, którzy walczyli m.in. w rejonie Bachmutu, zostało uwolnionych z niewoli rosyjskiej - poinformował w poniedziałek ukraiński sztab koordynacyjny ds. jeńców wojennych.
"Dziesięciu obrońców szeregowi żołnierze i podoficerowie. Zostali wzięci do niewoli m.in. podczas walk w rejonie Bachmutu, wsi Opytne i Orichowo-Wasyliwka w obwodzie donieckim oraz w pobliżu Kreminnej i Czerwonopopiwki na Ługańszczyźnie" - głosi oświadczenie sztabu koordynacyjnego. Wśród cywilów jeden pochodził z obwodu charkowskiego, a drugi z Mariupola. Jak oświadczył sztab koordynacyjny, ludzie ci byli "przetrzymywani jako zakładnicy".
Do tej pory z niewoli powróciło 2005 obywateli Ukrainy - dodał sztab.
16:45 Bochenek: wizyta prezydenta Ukrainy potwierdza dobre relacje pomiędzy naszymi państwami
Wizyta prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego w Polsce potwierdza dobre relacje pomiędzy naszymi państwami; z całą pewnością będzie okazją do rozmowy o toczącej się wojnie, ale także wszystkim tym, co się z nią wiąże i jej konsekwencjach dla regionu - mówił PAP rzecznik PiS Rafał Bochenek.
16:06 Przeciwlotniczy Pancyr-S stoi koło rezydencji Putina w Soczi
System przeciwlotniczy Pancyr-S został umieszczony w Krasnej Polanie koło Soczi, gdzie znajduje się tajna rezydencja Władimira Putina - podał w poniedziałek niezależny rosyjski portal Meduza, powołując się na współpracowników opozycjonisty Aleksieja Nawalnego.
15:45 Wstąpienie Ukrainy do NATO i Unii Europejskiej to jedyny sposób, by nie ugrzęznąć w niekończącej się wojnie z Rosją - zaznacza na łamach belgijskiego dziennika "De Standaard" brytyjski historyk Timothy Garton Ash. Dodaje, że klęska w wojnie z Ukrainą będzie ostatecznie dla Rosji korzystna.
Profesor Uniwersytetu Oksfordzkiego twierdzi, że Zachód w swojej euforii związanej ze zmianami po 1989 r. stracił z oczu fakt, iż wielkie mocarstwo, jakim jest Rosja, nie pogodzi się tak łatwo ze swoim upadkiem. "Rosyjska inwazja na Ukrainę rozwiała wszelkie złudzenia" – mówi Ash.
15:13 Na froncie na wschodzie Ukrainy na kierunku donieckim pojawiło się kilka pododdziałów rosyjskich sił specjalnych, nie udała się próba zniszczenia jednej z grup - poinformował w poniedziałek przedstawiciel armii ukraińskiej Ołeksij Dmytraszkiwski.
"Jest to kilka pododdziałów, które aktywnie manewrują. Wczoraj nasi żołniere artylerii i piechoty próbowali zniszczyć jeden z pododdziałów, ale udało mu się wyjść ze strefy ostrzału" - powiedział Dmytraszkiwski, cytowany przez portal Suspilne.
14:51 Władze w Moskwie reaktywowały klasyczne hasło z minionej epoki, gdy głoszono, że "wszędzie dookoła są wrogowie". Rosja pozbyła się już resztek ustroju demokratycznego i powróciła do czasów sowieckich - ocenił doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak, nawiązując do zatrzymania w Rosji amerykańskiego dziennikarza Evana Gershkovicha.
Polityk, który opublikował swój komentarz na Twitterze, wymienił trzy główne argumenty na poparcie tej tezy: wprowadzona przez Kreml polityka izolacji, przejawiająca się w zamykaniu granic (utrudnianiu obywatelom wyjazdów z kraju); panująca w Rosji szpiegomania, skutkująca aresztowaniem "obcokrajowców, zwłaszcza dziennikarzy", a także "totalne polityczne represje", czyli coraz częstsze zatrzymania, wydawane w przyspieszonym trybie wyroki skazujące i przyznawanie osobom skazanym kar wielu lat pozbawienia wolności.
«Навколо вороги!» Рф повернулася до радянської класики.
— Михайло Подоляк (@Podolyak_M) April 3, 2023
1. Ізоляція (закриті кордони)
2. Шпигунство (будь-який іноземець, особливо журналіст, потрапляє під арешт)
3. Тотальні політичні репресії (арешти, швидкі суди, тривалі терміни)
Залишки «демократії» відкинуті, СРСР повернувся14:47 Mer Kijowa Witalij Kliczko odwiedził niemiecki Hamburg. Burmistrz Hamburga Peter Tschentscher przyjął go w ratuszu. Prawie rok po zawarciu "Paktu na rzecz solidarności i przyszłości" między Hamburgiem a Kijowem Tschentscher i Kliczko ogłosili, że ich miasta będą rozszerzać współpracę - pisze portal stacji NDR.
Obaj zapewnili, że Hamburg i Kijów będą współpracować w szczególności przy odbudowie stolicy Ukrainy po wojnie. Hamburg otworzy też wkrótce ośrodek opieki dla potrzebujących dzieci w Kijowie.
"Jesteśmy wdzięczni za pomoc humanitarną i gospodarczą dla Kijowa" – powiedział Kliczko. Hamburg wspiera i pomaga stolicy Ukrainy - dodał. "Doceniamy również fakt, że Hamburg przyjął Ukraińców, którzy uciekli przed wojną". Wsparcie ze strony Niemiec jest "niezbędne". "Walczymy o naszą europejską przyszłość" – powiedział Kliczko, cytowany przez NDR.
14:38 Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oraz wicekanclerz i minister gospodarki Niemiec Robert Habeck odwiedzili miejscowość Jahidne w obwodzie czernihowskim. W piwnicy miejscowej szkoły w czasie rosyjskiej okupacji w 2022 r. przez niemal miesiąc w nieludzkich warunkach przetrzymywani byli cywile.
Zełenski i Habeck odwiedzili ten region na północy Ukrainy w rocznicę wyzwolenia go spod rosyjskiej okupacji - poinformowała agencja Ukrinform.
14:10 Nie wiemy, kiedy wojna na Ukrainie się skończy, ale gdy to się stanie, będziemy musieli wprowadzić rozwiązania, które odstraszą przyszłą agresję - powiedział na konferencji prasowej w kwaterze głównej NATO w Brukseli sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego Jens Stoltenberg.
"Historia nie powinna się powtórzyć. Nie możemy pozwolić, żeby Rosja osłabiała bezpieczeństwo europejskie" - podkreślił Stoltenberg w przeddzień spotkania ministrów spraw zagranicznych NATO, które odbędzie się w Brukseli.
13:51 Łeonid Semywołos, pochodzący z obwodu kijowskiego kierowca autobusu szkolnego, uratował wiosną 2022 roku życie ponad 950 osób; mężczyzna, nie zważając na rosyjskie ostrzały, ewakuował cywilów m.in. z Buczy, Irpienia, Hostomla i Czernihowa - powiadomił w poniedziałek szef biura (kancelarii) prezydenta Ukrainy Andrij Jermak.
Polityk oznajmił, że historia Semywołosa jest pierwszą z cyklu historii mieszkańców kraju, którzy pozostawali dotąd anonimowi, lecz przed ponad rokiem wykazali się odwagą i dzięki swojej postawie przyczynili do wyparcia rosyjskich wojsk z północnej części Ukrainy. Te relacje "powinny zostać wysłuchane" - podkreślił Jermak na Telegramie, zapowiadając, że podobne świadectwa będą odtąd publikowane cyklicznie pod hasłem "Miasta Bohaterów"
13:29 Norwegia i Dania zawarły porozumienie o wspólnym przekazaniu Ukrainie 8 tys. pocisków artyleryjskich 155 mm - poinformowały w poniedziałek resorty obrony w Oslo i Kopenhadze.
Jak wyjaśniono, Norwegia przekaże same pociski, a Dania doposaży je w ładunek miotający oraz inne niezbędne elementy. Amunicja będzie mogła zostać wykorzystana przez podarowane przez rząd w Kopenhadze 19 samobieżnych armatohaubic Caesar.
12:22 Kraje byłego bloku wschodniego w ramach pomocy wojskowej udzielanej Ukrainie wysyłają jej sprzęt - w tym śmigłowce, myśliwce czy haubice - reaktywują produkcję amunicji artyleryjskiej oraz naprawiają uszkodzone w walkach uzbrojenie.
Ponad rok po rozpoczęciu wojny, pomimo napływu na Ukrainę zaawansowanej zachodniej broni, ukraińskie wojsko nadal przede wszystkim polega na broni wykorzystującej amunicję sowiecką - przypomniał dziennik "New York Times", podkreślając znaczenie niesionej Ukrainie pomocy przez państwa byłego bloku wschodniego.
12:12 W obwodzie chersońskim na południu Ukrainy zginęli w ciągu ostatnich dwóch dni kolejni cywile; w rosyjskich ostrzałach ponieśli śmierć mieszkaniec Chersonia i starsza kobieta z miejscowości Iwaniwka - poinformowała w poniedziałek na Facebooku ukraińska policja z tego regionu.
Wróg atakował przy użyciu moździerzy, dział artyleryjskich, wyrzutni rakietowych, dronów, a także samolotów bojowych. W sobotę i niedzielę wszczęto 28 śledztw w sprawie zbrodni wojennych - ostrzałów celów cywilnych w rejonach (powiatach) chersońskim i berysławskim - czytamy w komunikacie policji.
11:40 Wedle moich informacji proces przekazania pierwszej części polskich MiGów-29 Ukrainie już się zakończył; podczas wizyty prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego w Polsce z pewnością będą rozmowy o dalszym wsparciu - powiedział w radiu RMF FM szef prezydenckiego BPM Marcin Przydacz.
W poniedziałek na antenie RMF FM Przydacz został zapytany, czy pierwsze z zapowiedzianych polskich samolotów MiG-29 dotarły już na Ukrainę. "Według moich informacji ten proces już się zakończył - w sensie przekazania pierwszej ich części" - odparł Przydacz.
11:38 Siły rosyjskie są bardzo dalekie od zajęcia Bachmutu w obwodzie donieckim – powiedział w poniedziałek agencji Reutera rzecznik Wschodniego Zgrupowania Wojsk ukraińskiej armii pułkownik Serhij Czerewaty. Wcześniej w mediach pojawiły się doniesienia od przedstawicieli najemniczej Grupy Wagnera o zajęciu budynku administracji w mieście.
„Bachmut jest ukraiński i oni nic nie zajęli i są od tego, delikatnie mówiąc, bardzo dalecy” – oświadczył Czerewaty.
Szef gabinetu prezydenta Ukrainy Andrij Jermak opublikował w poniedziałek na Telegramie komunikat, w którym również zaprzeczył informacjom o zajęciu miasta.
„Bachmut to Ukraina. Reagujcie spokojnie na fake newsy tych, którzy wymyślają +zwycięstwo+, którego w rzeczywistości nie ma” – oświadczył Jermak.
11:36 Kobiety służące w rosyjskich oddziałach walczących na Ukrainie, zwłaszcza sanitariuszki, są tam wykorzystywane seksualnie przez oficerów; wysocy rangą wojskowi często nie pozostawiają swoim ofiarom wyboru, dlatego zgoda na takie praktyki staje się dla kobiet warunkiem przeżycia na froncie - zaalarmowało w swoim reportażu Radio Swoboda.
Margarita, która wróciła z wojny na Ukrainie, już od dwóch miesięcy przebywa na rehabilitacji. Regularnie odwiedza psychologa, przyjmuje antydepresanty i próbuje zapomnieć o tym, co ją spotkało, ale zapomnieć się nie da. Usłyszała od lekarza, że będzie potrzebowała około pół roku, by przezwyciężyć stany lękowe i ataki paniki - czytamy w relacji niezależnego portalu Sibir.Realii, jednej z filii Radia Swoboda.
10:59 Wicekanclerz i minister gospodarki RFN Robert Habeck przybył do Kijowa w poniedziałek rano wraz z małą delegacją przedstawicieli niemieckiego biznesu. Wśród tematów rozmów z ukraińskimi przywódcami będą odbudowa atakowanej przez Rosję Ukrainy oraz współpraca w sektorze energetycznym.
Celem podróży jest danie Ukrainie wyraźnego znaku - powiedział Habeck po przybyciu na dworzec kolejowy w Kijowie, cytowany przez agencję dpa. Znaku, iż "wierzymy, że zwycięży, że zostanie odbudowana, że Europie zależy nie tylko na udzieleniu wsparcia w potrzebie, ale także na tym, aby Ukraina była w przyszłości silnym partnerem gospodarczym".
09:54 Rosyjskie wojska budują umocnienia w okupowanym Mariupolu na południowym wschodzie Ukrainy; nie wierzcie doniesieniom o jakoby "panicznych nastrojach" wśród najeźdźców, ponieważ wróg szykuje się do nowej bitwy o miasto - ostrzegł w poniedziałek lojalny wobec Kijowa doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko.
Samorządowiec powiadomił na Telegramie, że rosyjska samozwańcza administracja Mariupola i stacjonujący tam żołnierze agresora fortyfikują m.in. zakłady metalurgiczne Azowstal - ostatni bastion ukraińskiej obrony Mariupola wiosną ubiegłego roku, a także m.in. mosty, port i kombinat im. Iljicza.
"Rosjanie szykują się do ciężkich walk. Niekiedy w śmieszny, wręcz idiotyczny sposób, ale przygotowują się. Maksymalna militaryzacja Mariupola dobitnie świadczy o tym, że nie jest tam planowany scenariusz jak w Chersoniu (odwrót rosyjskich wojsk - PAP). (...) Czeka nas nowa bitwa o Mariupol. Niewątpliwie" - ocenił Andriuszczenko.
09:03 Niemiecki koncern zbrojeniowy Rheinmetall buduje w Rumunii centrum serwisowe zachodniego sprzętu wojskowego przeznaczonego dla Ukrainy; punkt napraw, który ma zostać uruchomiony w kwietniu, będzie obsługiwał m.in. czołgi Leopard 2 i Challenger, a także wozy bojowe Marder - oznajmiła w poniedziałek ukraińska agencja Ukrinform za niemieckim portalem ntv.
Centrum powstaje nieopodal miasta Satu Mare w północno-zachodniej części Rumunii, niedaleko granic z Węgrami i Ukrainą. Głównym celem działalności ośrodka będzie "utrzymywanie gotowości operacyjnej zachodnich systemów bojowych użytkowanych na Ukrainie i zapewnianie im wsparcia logistycznego" - powiadomił Rheinmetall, cytowany przez Ukrinform.
Jak dodano, innymi rodzajami uzbrojenia, które mogłyby być serwisowane w pobliżu Satu Mare, są m.in. haubice samobieżne i wojskowe samochody ciężarowe.
08:39 W środę 5 kwietnia spodziewamy się oficjalnej wizyty prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego w Polsce; spotka się z prezydentem Andrzejem Dudą, a także chce się spotkać z Polakami i Ukraińcami mieszkającymi w Polsce - poinformował w radiu RMF FM szef prezydenckiego BPM Marcin Przydacz.
O planowanej wizycie prezydenta Ukrainy poinformował w poniedziałek rano na antenie RMF FM szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Marcin Przydacz. "W środę 5 kwietnia spodziewamy się oficjalnej wizyty prezydenta Ukrainy w Polsce" - powiedział.
08:33 Zabójstwo rosyjskiego blogera wojennego Władlena Tatarskiego (Maksima Fomina) w Petersburgu może być ostrzeżeniem dla szefa najemniczej Grupy Wagnera Jewgienija Prigożyna za krytykę Kremla – ocenia w najnowszym raporcie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
„Zamach na Fomina może być ostrzeżeniem dla Prigożyna, który w coraz większym stopniu krytykuje rosyjskie propagandowe tezy na temat wojny na Ukrainie, a nawet pośrednio sygnalizował zainteresowanie prezydenturą w Rosji” – ocenia think tank.
Prigożyn to szef Grupy Wagnera, który dzięki wysyłaniu najemników na front umocnił swoją pozycję, a na tle rosyjskich niepowodzeń regularnie krytykował kierownictwo wojskowe kraju. Zabity bloger był uważany za człowieka powiązanego z Prigożynem, a do zamach doszło w należącej do niego kawiarni.
„Zabójstwo Fomina w barze Prigożyna to prawdopodobnie element większego schematu eskalacji rosyjskich konfliktów wewnętrznych, dotyczących Prigożyna i Grupy Wagnera” – podejrzewają analitycy ISW.
08:28 Rosyjskie ministerstwo obrony prawdopodobnie prowadzi celową operację informacyjną mającą na celu przywrócenie reputacji 155. Brygady Piechoty Morskiej, która stała się synonimem ostatnich porażek na Ukrainie - przekazało w poniedziałek brytyjskie ministerstwo obrony.
Jak poinformowano w codziennej aktualizacji wywiadowczej, w marcu jej działania zostały ukazane poprzez jedne z najbardziej obszernych rosyjskich nagrań z kamer umieszczonych na hełmach, jakie do tej pory zostały opublikowane, a także poprzez wizytę znanego propagandowego dziennikarza telewizyjnego Władimira Sołowiowa. Pojawiły się również publiczne komunikaty, że formacja jest w "wysokiej formie z silną determinacją do osiągnięcia wyznaczonych celów", a także zdjęcia pokazujące 155. Brygadę w trakcie wyposażania w zmodyfikowane czołgi.
"W rzeczywistości, w ciągu ostatnich sześciu miesięcy 155. Brygada została prawdopodobnie co najmniej dwukrotnie zredukowana do statusu bojowo nieskutecznej z powodu zaangażowania w taktycznie błędne natarcia frontowe w pobliżu Wuhłedaru w obwodzie donieckim. Wysiłki ministerstwa obrony mające na celu odbudowę wizerunku brygady prawdopodobnie odzwierciedlają zaniepokojenie sposobem, w jaki jej porażki były coraz częściej kojarzone z rosyjskimi wyższymi rangą dowódcami wojskowymi" - napisano.
06:57 Rosyjskie władze okupacyjne w Melitopolu w obwodzie zaporoskim, na południu Ukrainy, zmuszają tamtejszych nauczycieli do rezygnacji z ukraińskiego obywatelstwa – powiadomił w poniedziałek Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.
„Rosyjscy okupanci kontynuują przymusową paszportyzację ludności w czasowo zajętej części obwodu zaporoskiego. W Melitopolu nauczycielom nakazano, by do 1 czerwca w pisemnej formie zrezygnowali z obywatelstwa Ukrainy i przyjęli rosyjskie paszporty” – podał sztab w porannym komunikacie.
Ukraińskie władze regularnie informują o przymuszaniu mieszkańców okupowanych terenów do przyjmowania obywatelstwa Rosji.
03:05 Armia ukraińska zapewniła w niedzielę wieczorem na swej stronie na Facebooku, że "nadal utrzymuje" miasto Bachmut na wschodzie Ukrainy. Prowadzone tam są obecnie najcięższe i najkrwawsze walki w wojnie Rosji z Ukrainą.
"Wróg nie zaprzestał ataku na Bachmut. Jednak ukraińscy obrońcy dzielnie utrzymują miasto, odpierając liczne ataki wroga" - napisał sztab generalny ukraińskiej armii.
Właściciel najemniczej Grupy Wagnera Jewgienij Prigożyn twierdzi w materiale wideo, który kilka godzin później pojawił się na kanale Telegram, że jego siły zajęły budynek administracji miasta Bachmut.
22:23 Doradca prezydenta Ukrainy o wybuchu w Petersburgu: wewnętrzny terroryzm stał się w Rosji instrumentem walki politycznej
Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, ocenił niedzielny wybuch w kawiarni w Petersburgu i śmierć blogera Władlena Tatarskiego jako instrument wewnętrznej walki politycznej w Rosji.
"W Rosji się zaczyna... Pająki zjadają się wzajemnie w słoiku. +Kiedy wewnętrzny terroryzm stanie się instrumentem wewnętrznej walki politycznej+ w kraju zakręconych śrub to była kwestia czasu, jak pęknięcie nabrzmiałego wrzodu. Rosję czekają nieodwracalne procesy i Smuta 2.0. A my mamy robić swoje" - napisał na Twitterze Podolak.
20:25 Prezydent Zełenski: tylko zwycięstwo sprawi, że nasze miasta będą bezpieczne
Jedynym sposobem, by ostrzeliwane ukraińskie miasta były bezpieczne jest zwycięstwo militarne w wojnie przeciwko Rosji, "państwo-zło" powinno zostać "rozbite we wszystkich znaczeniach tego słowa" - powiedział w niedzielę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
19:40 W eksplozji w kawiarni w Petersburgu zginął znany bloger wojenny
W wybuchu w kawiarni w Petersburgu zginął w niedzielę rosyjski bloger Władlen Tatarski (właściwie Maksim Fomin), komentujący przebieg inwazji Rosji na Ukrainę - podała agencja Reutera. Kilkanaście osób zostało rannych.
‼️ An explosion occurred in a cafe in St. Petersburg, allegedly owned by Prigozhin
— NEXTA (@nexta_tv) April 2, 2023
There was a "military propagandist" Vladlen Tatarsky in the cafe.
It is reported that Tatarsky himself was killed and six others were injured. pic.twitter.com/eK73fCtzTx19:09 W Moskwie sąd zamknął na 90 dni szkołę dla dzieci zachodnich dyplomatów
Sąd w Moskwie zawiesił na 90 dni pracę szkoły anglo-amerykańskiej, do której uczęszczają dzieci dyplomatów z ambasad Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Kanady oraz innych placówek dyplomatycznych akredytowanych w stolicy Rosji - poinformował w niedzielę niezależny portal Nowaja Gazieta. Jewropa.
17:46 Rosjanie rzucają do walki w Bachmucie pododdziały powietrznodesantowe
Sytuacja w szturmowanym Bachmucie, w obwodzie donieckim, jest "bardzo napięta"; Rosjanie próbują zaangażować do ataków nie tylko najemników z Grupy Wagnera, ale też zawodowe pododdziały wojsk powietrznodesantowych - oświadczyła w niedzielę wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar.
Rzecznik lotnictwa ukraińskiego: mamy pięć brygad myśliwców Su-27 i MiG-29 [RELACJA NA ŻYWO]
2023-04-03 08:36 aktualizacja: 2023-04-04, 07:16
Wojna w Ukrainie. Fot. PAP/EPA (zdjęcie ilustracyjne)
Ukraińskie lotnictwo ma teraz pięć brygad myśliwców, zarówno własnych, jak i przekazanych przez kraje partnerskie; są to dwie brygady samolotów Su-27 i trzy - MiG-29 - poinformował w poniedziałek rzecznik lotnictwa ukraińskiego płk Jurij Ihnat.
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.