O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Zmiany na rynku mieszkaniowym. Większe odległości między budynkami oraz brak podatku od czynności cywilnoprawnych

Likwidacja PCC przy zakupie pierwszego mieszkania najpóźniej wejdzie w życie z początkiem roku - powiedział w Programie 3. Polskiego Radia szef MRiT Waldemar Buda. Wcześniej ma wejść zakaz cesji umów deweloperskich, który będzie dodany do ustawy ws. bezpiecznego kredytu.

Budowa bloków, Fot. PAP/Przemysław Piątkowski
Budowa bloków, Fot. PAP/Przemysław Piątkowski

W piątek minister rozwoju i technologii przedstawił pakiet rozwiązań dotyczących rynku mieszkaniowego. W znowelizowanym rozporządzeniu ws. warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki ma być m.in. zwiększona odległość między budynkami znajdującymi się na sąsiadujących działkach. Ponadto minister zapowiedział likwidację podatku od czynności cywilnoprawnych przy zakupie pierwszego mieszkania oraz ograniczenie cesji umów deweloperskich.

Buda pytany, kiedy zapowiedziane rozwiązania wejdą w życie, odparł, że intencją jego resortu jest jak najszybsze wprowadzenie zmian. "Część elementów ma źródło w rozporządzaniach, inne mają w ustawach" - powiedział.

Jak przekazał, projekt zmiany rozporządzenia ws. warunków technicznych jest gotowy i będzie teraz przedmiotem konsultacji.

"Jeśli chodzi o likwidację podatku od czynności cywilnoprawnych, to trzeba wprowadzić przepisami ustawowymi. Najpóźniej wszystkie zmiany wejdą w życie z początkiem roku. Te, które będą mogły wejść wcześniej, wejdą wcześniej, np. zakaz cesji - już przygotowane przepisy, dołożone do kredytu 2 proc." - powiedział minister rozwoju.

Według informacji resortu, będzie wprowadzony całkowity zakaz cesji umowy rezerwacyjnej, a możliwość cedowania umowy deweloperskiej będzie ograniczona do przypadków cesji jednego lokalu mieszkalnego dokonywanej przez nabywcę, który w okresie trzech lat poprzedzających jej dokonanie, nie dokonał podobnej cesji innej umowy deweloperskiej. Wyjątek od tej reguły będą stanowiły cesje na rzecz osób najbliższych. Ponadto umowa cesji będzie musiała być wyłącznie w formie aktu notarialnego.

W rozporządzeniu o warunkach technicznych ma być zapiane m.in., że minimalna odległość budynku mieszkalnego wielorodzinnego powyżej czterech kondygnacji nadziemnych od granicy działki będzie wynosić co najmniej 5 metrów (czyli 10 m między budynkami); minimalna powierzchnia lokalu użytkowego będzie wynosić 25 m kw., co ma wyeliminować sytuacje, w których lokale użytkowe są sprzedawane jako lokale inwestycyjne i wykorzystywane jak pełnowartościowe mieszkania; ponadto place zabaw będą obowiązkowe przy budynkach, w których jest więcej niż 20 mieszkań.(PAP)

kw/

Zobacz także

  • Budowa osiedla Fot. PAP/Albert Zawada

    "Drogie kredyty i rosnące koszty życia". Mieszkania poza zasięgiem młodych?

  • Budowa bloku mieszkalnego Fot. PAP/Albert Zawada

    Spadły ceny mieszkań w Warszawie i Krakowie. Po raz pierwszy od trzech lat

  • Budowa bloku mieszkalnego, zdjęcie ilustracyjne, Fot. PAP/PAP/Albert Zawada

    Biejat o kredytach mieszkaniowych w Polsce: są najdroższe w Europie

  • Blok mieszkalny Fot. PAP/Maciej Kulczyński

    Mniej zainteresowanych wynajmem mieszkania. Rynek czekają zmiany

Serwisy ogólnodostępne PAP