Courchevel to jedno z miejsc wolnego świata ulubionych przez Rosjan; nawet rok po pełnowymiarowej napaści na Ukrainę na ulicach kurortu można spotkać "dziesiątki, setki i tysiące zamożnych obywateli Federacji Rosyjskiej" - podkreśla portal.
Swietłanę Iwanową widziano w alpejskim kurorcie 8 marca 2023 roku. Kobieta bawiła się w towarzystwie rosyjskiego piosenkarza Wałerija Meładze i robiła zakupy w miejscowych butikach.
Ukrainian journalists found the wife of Russian Deputy Defense Minister Timur Ivanov in Courchevel, France.
— NEXTA (@nexta_tv) April 3, 2023
Journalists of "Ukrainska Pravda" visited Valeriy Meladze's party in Courchevel. Apart from Svetlana Ivanova, oligarch Andrey Bokarev's wife Olga was also spotted there.… pic.twitter.com/uop0EcK5lz
Na początku pełnowymiarowej rosyjskiej agresji Iwanowa robiła natomiast ekskluzywne zakupy w Paryżu. Latem para rozwiodła się, ale - jak twierdzi Fundacja Walki z Korupcją (FBK) - rozwód miał charakter fikcyjny. Jesienią Iwanow został objęty unijnymi sankcjami, a jego partnerka nie.
Dlatego Swietłana również dziś może podróżować i wydawać pieniądze w najpiękniejszych zakątkach świata, podczas gdy jej mąż kontynuuje zbrodnie - podkreśla Ukrainska Prawda.
Według FBK małżeństwo wydaje miliony dolarów na luksusowe życie, para posiada pałace, ekskluzywne samochody i wiele innych drogocennych rzeczy, które nie są zgodne z oficjalnymi dochodami.
"Jak to możliwe i dlaczego żona jednego z kierowników pełnowymiarowego wtargnięcia Rosji na Ukrainę do tej pory cieszy się życiem w cywilizowanym świecie?" - zastanawia się portal.
Rosyjski muzyk we francuskim kurorcie uciekł przed pytaniem o wojnę
Popularny w Rosji muzyk Wałerij Meładze, którego ukraińscy dziennikarze spotkali we francuskim kurorcie Courchevel, uciekł sprzed kamery, by nie odpowiadać na pytanie o jego stosunek do wojny - pisze we wtorek Unian.
"Jak się panu odpoczywa w Courchevel, podczas gdy Rosja bombarduje Ukrainę?" - zapytał muzyka dziennikarz portalu Ukrainska Prawda Mychajło Tkacz. Artysta nie chciał jednak odpowiadać na pytanie przed kamerą. Zaproponował, że porozmawia z dziennikarzem na osobności, jednak operator nie przestał ich nagrywać.
Syn muzyka próbował ukryć ojca, a żona zabrała go z miejsca, w którym byli dziennikarze.
Urodzony w Batumi Meładze w pierwszym dniu inwazji rosyjskiej na Ukrainę wystąpił z apelem przeciwko wojnie. Później jednak - jak pisze Unian - kontynuował występy w Rosji.
W opinii publicznej pojawiły się apele o to, by pozbawić go rosyjskiego obywatelstwa po tym, jak na przyjęciu w Dubaju powiedział "sława Ukrainie". Tłumaczył następnie, że kocha i Rosjan, i Ukraińców, nie chce też nikogo z nich nienawidzić.
W grudniu Radio Swoboda poinformowało o odwołaniu koncertów Meładzego w Rosji. (PAP)
dsk/kgr/