W oświadczeniu, wygłoszonym w warszawskim Studiu Polskiego Radia im. Władysława Szpilmana, Kamińska poinformowała, że "mając na uwadze dobre imię Polskiego Radia, jak również godność pracowników, współpracowników Polskiego Radia i ich rodzin, Polskie Radio pozwało Ringier Axel Springer, tygodnik 'Newsweek' i redaktora naczelnego tego tygodnika za szkalującą Polskie Radio okładkę, grafikę, które zawarte są w wydaniu 11/2023". "Polskie Radio nie może się godzić na takie szkalowanie dobra instytucji, godności pracowników, godności współpracowników i ich rodzin" - podkreśliła.
Chodzi o grafikę, na której prezes PiS Jarosław Kaczyński trzyma na smyczy cztery agresywne psy, których obroże opatrzono plakietkami: "Gazeta Polska Codziennie", Polskie Radio, TVP i "Sieci". Okładkę opatrzono podpisem: "Szczujnia zabija. Gotowi na każdą komendę funkcjonariusze mediów władzy nie cofają się przed niczym. W państwie PiS machina nienawiści niszczy ludzi". "Zarówno okładka, jak i grafika oraz tekst zawarte w tym wydaniu tygodnika są krzywdzące i niezgodne z prawdą" - czytamy na stronie internetowej Polskiego Radia.
Prezes Kamińska dodała, że publiczna instytucja "nie może się godzić na używanie określenia +szczujnia+ - jeszcze w dodatku w zestawieniu z czarnym, agresywnym psem na pierwszym planie i mając jeszcze na względzie metody wzięte z najgorszych stalinowskich czasów". "To analogia, którą państwo widzą na grafice - rok 1953 r. okładka pt. +Szczekaczki+ i rok 2023 okładka tygodnika +Newsweek+. Tego uwłaczającego Polskiemu Radiu oraz wszystkim pracownikom i współpracownikom gestu ze strony Ringier Axel Springer, +Newsweeka+ i redaktora naczelnego Polskie Radio nie może zlekceważyć" - podsumowała. Nawiązała w ten sposób do propagandowego plakatu autorstwa Stanisława Gratkowskiego, w którym Radio Wolna Europa i Głos Ameryki porównano do szczekających psów trzymanych na uwięzi przez Stany Zjednoczone.
Mecenas Artur Wdowczyk przekazał, że pozew został złożony we wtorek rano w Sądzie Okręgowym w Warszawie. "W pozwie żądamy przede wszystkim przeprosin od wydawcy i od redaktora naczelnego 'Newsweeka' w formie papierowej, jak i w formie internetowej, usunięcia tego artykułu oraz tytułem zadośćuczynienia 1 mln zł na cele charytatywne - 500 tys. zł dla Kliniki Budzik, 500 tys. dla Caritas. Uważamy, że ta kwota jest adekwatna do skali naruszeń i potraktowania Polskiego Radia i pracowników" - powiedział. (PAP)
dsk/