Wiceszef Kancelarii Prezydenta, pytany o środową wizytę w Polsce prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, wskazał, że będzie ona "realizowana z bardzo bogatym programem".
"Dzisiejszy dzień będzie wypełniony wieloma wydarzeniami (...), jak choćby forum gospodarcze (...) czy też spotkanie na dziedzińcu zamkowym obu par prezydenckich z Polakami i Ukraińcami. To są wydarzenia, do udziału w których zapraszamy wszystkich Polaków" – wskazał Piotr Ćwik.
Zapytany o polsko-ukraińskie forum gospodarcze wyjaśnił, że jest to propozycja zorganizowania spotkania, która wyszła od prezydenta Andrzeja Dudy, aby rozmawiać o realiach gospodarczych.
"Aby rozmawiać nie tylko w kontekście tego, co jest związane z odbudową Ukrainy, ale bardzo szeroko pojętych relacji i dobrej współpracy gospodarczej" – zaznaczył.
Ćwik zwrócił uwagę, że Ukraina to nasz sąsiad, a geograficzne położenie "wręcz wymusza, aby te relacje gospodarcze były rozwijane".
"Dlatego też dzisiaj takie spotkanie, które odbędzie się w godzinach popołudniowych" – zapowiedział. Dodał, że weźmie w nim udział "zaplecze eksperckie prezydenta Andrzeja Dudy, jeśli chodzi o rady działające w ramach Narodowej Rady Rozwoju, przedstawiciele dużych firm polskich, banków, ale także przedsiębiorców ukraińskich – grupa ok. 60 przedsiębiorców".
Przewidziany jest panel dyskusyjny i wystąpienia obu panów prezydentów
"Partnerem naszego wydarzenia jest także PAIH, który zaprosił sporą grupę polskich przedsiębiorców do udziału w tym wydarzeniu, liczymy, że to będzie ok. 550, nawet może 600 osób, które wezmą udział w tym wydarzeniu" – wskazał.
Piotr Ćwik pytany, czy również kwestia ukraińskiego zboża i wwozu ziarna z Ukrainy do Polski będzie poruszona podczas wizyty prezydenta Zełenskiego odpowiedział: "Na pewno ten wątek będzie pojawiał się w rozmowach bilateralnych, pewnie także w rozmowach, które będą bezpośrednio odbywały się w cztery oczy między prezydentami".
Przypomniał, że "pewne decyzje co do importu zboża ukraińskiego zostały podjęte".
"Jesteśmy też związani przepisami unijnymi, a więc to jest kwestia, która dotyka polskiego rolnika, ale dotyka także rolników w innych krajach. Stąd też inicjatywa wspólnego działania, która została podjęta przez rządy kilku krajów wobec KE" – zwrócił uwagę.
"Niewątpliwie ta sytuacja musi być załatwiona w taki sposób, aby polscy rolnicy nie ucierpieli" – podkreślił Ćwik. (PAP)
Autorka: Magdalena Jarco
mmi/