Minister obrony Ukrainy: możemy zafundować rosyjskiej Flocie Czarnomorskiej wybuchową niespodziankę [RELACJA NA ŻYWO]

2023-04-11 07:50 aktualizacja: 2023-04-12, 07:32
Wojna w Ukrainie, fot.  PAP/AA Abaca
Wojna w Ukrainie, fot. PAP/AA Abaca
Wróg nie jest świadomy wszystkich szczegółów naszych działań, a to oznacza, że możemy zafundować rosyjskiej Flocie Czarnomorskiej wybuchową niespodziankę - oznajmił minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow. Rosyjskie władze okupacyjne w dalszym ciągu wywierają naciski na ukraińską ludność na zajętych terenach Ukrainy – poinfomował sztab generalny ukraińskiej armii.

06:45 Francja blokuje wymagającą jednomyślności decyzję Unii Europejskiej dotyczącą finansowania dostaw amunicji dla Ukrainy. Chce m.in., aby refundacja możliwa była nie tylko w przypadku amunicji, ale też rakiet, nawet w sytuacji, w której Ukraina o takie rakiety nie prosi - przekazało PAP wysokie źródło unijne. Przeciwko temu protestuje część krajów UE, w tym Polska.

Decyzja o sfinansowaniu przez Unię Europejską dostaw amunicji na Ukrainę zapadał w marcu na szczycie Unii Europejskiej w Brukseli. Potrzebne na to 2 mld euro mają pochodzić z Europejskiego Instrumentu na Rzecz Pokoju. O dostawy amunicji apelował wcześniej prezydent Ukrainy podczas swojej wizyty w Brukseli. Chodzi o amunicję 155 mm, która jest wykorzystywana w precyzyjnej artylerii dalekiego zasięgu.

03:13 Ryzyko wycieku danych dotyczących planów bojowych na Ukrainie jest obecnie minimalne - powiedziała we wtorek wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar, odnosząc się do wycieku tajnych dokumentów z Pentagonu.

"Jeśli chodzi o przeciek, to musimy zrozumieć, że jeśli planowane są operacje wojskowe na Ukrainie, to bardzo wąskie grono ludzi wie o nich – na palcach jednej ręki można ich policzyć. Ryzyko wycieku jest zatem minimalne" – powiedziała Malar.

02:36 Sztab Naczelnego Wodza Sił Zbrojnych Ukrainy w ostatniej chwili podejmie decyzję o rozpoczęciu planowanej kontrofensywy - powiedział we wtorek szef Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Ołeksij Daniłow w niemieckiej telewizji ARD.

"Jeśli ktoś myśli, że mamy tylko jedną opcję, to nie jest to prawda. Nawet trzy opcje to mało" – wyjaśnił Daniłow.

01:28 Miasto Bachmut w obwodzie donieckim wzięło na siebie ciężar rosyjskich ataków na wschodzie, opuszczenie miasta oznaczałoby wpuszczenie wroga w głąb kraju - powiedziała we wtorek w ukraińskiej telewizji wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar.

"Wróg skoncentrował swoje główne wysiłki na Bachmucie, więc my w zamian musimy skoncentrować tam nasze, aby powstrzymać wroga. W rzeczywistości Bachmut wziął teraz na siebie główny ciężar ataków sił zbrojnych wroga i jego prywatnych armii na wschodzie" - powiedziała Malar.

01:07 Premier Ukrainy Denys Szmyhal powiedział we wtorek amerykańskiemu dziennikowi "The Hill", że zakrojona na szeroką skalę kontrofensywa sił ukraińskich przeciwko rosyjskim wojskom może rozpocząć się już latem.

"Szmyhal stwierdził w ekskluzywnym wywiadzie, że kontrofensywa może nastąpić już latem, zaznaczając, że największa presja na rozpoczęcie kontrofensywy pochodzi ze strony społeczeństwa Ukrainy" – napisał dziennik.

22:14 To nie czas, by spocząć na laurach; nie można biernie czekać na to, aż ktoś inny przyniesie zwycięstwo - powiedział we wtorek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

"Jesteśmy teraz na takim etapie wojny, kiedy ani nasze społeczeństwo, ani partnerzy nie mogą tracić świadomości drogi, jaką musimy przejść" - oznajmił Zełenski na nagraniu opublikowanym w mediach społecznościowych.

Jak zaznaczył, obecnie w wielu miejscach na Ukrainie jest spokojniej niż w ubiegłym roku. "Ale to nie znaczy, że można ignorować wojnę czy być mniej skoncentrowanym na pomocy państwu" - podkreślił.

"Wraz z partnerami udało nam się zrobić dużo dla obrony ludzi, Ukrainy, całej Europy. Ale to nie znaczy, że teraz jest czas, by spocząć na laurach" - oznajmił szef państwa.

21:42 Uszkodzony 26 lutego rosyjski samolot obserwacyjny A-50, stacjonujący na lotnisku w Maczuliszczach pod Mińskiem został zaatakowany przez agentów Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU), którzy nie podporządkowali się rozkazom - napisał we wtorek "Economist" powołując się na informacje, które wyciekły z Pentagonu.

20:47 Kanada przekaże U21:42 Uszkodzony 26 lutego rosyjski samolot obserwacyjny A-50, stacjonujący na lotnisku w Maczuliszczach pod Mińskiem został zaatakowany przez agentów Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU), którzy nie podporządkowali się rozkazom krainie broń i amunicję o wartości 59 mln dolarów kanadyjskich – ogłosił podczas wtorkowej konferencji prasowej premier Justin Trudeau. W Kanadzie przebywa z wizytą premier Ukrainy Denys Szmyhal. Pomoc Kanady jest niezwykle ważna dla naszego zwycięstwa - podkreślił ukraiński premier.

20:30 Nie mamy informacji świadczących, że Egipt sprzedawał broń Rosji - powiedział we wtorek rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby. Odpowiedział w ten sposób na doniesienia, zawarte w zamieszczonych w internecie ściśle tajnych dokumentów, że Kair rozważał sprzedaż Rosji dziesiątek tysięcy rakiet.

Pytany podczas briefingu na pokładzie Air Force One w drodze do Irlandii Płn., czy Waszyngton rozmawiał z Egiptem w sprawie potencjalnych dostaw broni dla Rosji, Kirby stwierdził, że nie będzie zdradzać szczegółów dyplomatycznych rozmów na temat przecieku dokumentów. Dodał jednak, że nie posiada informacji, by Egipt sprzedał Rosji broń.

"To, co mogę powiedzieć - nie odnosząc się do autentyczności tych dokumentów - nie widzieliśmy żadnych dowodów, że Egipt dostarcza śmiercionośną broń Rosji albo inne zdolności wojskowe" - powiedział. 

Przyznał też, że wciąż nie wiadomo, kto stoi za wyciekiem dokumentów, kiedy do niego doszło i jak dużo czasu może zająć znalezienie sprawcy.  
 
Jak podał w poniedziałek "Washington Post", w jednym z opublikowanych na portalu społecznościowym Discord ściśle tajnych dokumentów znalazły się doniesienia o planach Egiptu, by potajemnie wysłać Rosji 40 tys. rakiet do systemów artylerii rakietowej Grad oraz materiału miotającego. 

19:15 Zwierzchnik Prawosławnego Kościoła Ukrainy, metropolita Epifaniusz poświęcił we wtorek 3 tys. bab wielkanocnych, zwanych paskami, które trafią do ukraińskich żołnierzy walczących na froncie przeciwko rosyjskim wojskom.

17:50 USA pozostają wiarygodnym partnerem Ukrainy - oświadczył we wtorek szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba po rozmowie z sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem.

"Podczas naszej dzisiejszej rozmowy telefonicznej sekretarz stanu Antony Blinken potwierdził niepodważalne amerykańskie poparcie (dla Ukrainy - PAP) i zdecydowanie odrzucił wszelkie próby zasiania wątpliwości w sprawie zdolności Ukrainy do zwycięstwa na polu bitwy" - napisał Kułeba na Twitterze.

"USA pozostają wiarygodnym partnerem Ukrainy, skoncentrowanym na przybliżaniu naszego zwycięstwa i zagwarantowaniu sprawiedliwego pokoju" - dodał. 

17:40 Szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba poinformował we wtorek, że rozmawiał z szefem polskiej dyplomacji Zbigniewem Rauem, by podziękować "polskim przyjaciołom za ich całe wsparcie".

"Rozmawiałem ze Zbigniewem Rauem, by podziękować naszym polskim przyjaciołom za ich całe wsparcie. Dokonaliśmy przeglądu pilnych i długoterminowych potrzeb ukraińskich sił obrony, które mogą być zaspokojone przez Polskę" - napisał na Twitterze Kułeba.

"Jesteśmy zgodni co do potrzeby decydujących kroków w sprawie Ukrainy podczas szczytu NATO w Wilnie" - dodał ukraiński minister.

17:18 Służby wywiadowcze USA wątpią, by szykowana przez Ukrainę ofensywa spełniła zamierzone cele i przecięła okupowany przez Rosję pas ukraińskich terytoriów między Krymem a Rosją - informuje dziennik "Washington Post", powołując się na publikowane w sieci tajne materiały. Dokumenty wskazują m.in. na problemy z formowaniem sił i dostępnością sprzętu i amunicji.

Jak pisze gazeta, opisując jeden ze ściśle tajnych dokumentów opublikowanych w sieci społecznościowej Discord, analitycy Biura Dyrektora Wywiadu Narodowego (ODNI) ostrzegli w lutym, że Ukraina ma problemy z przygotowaniem i wyposażeniem sił szykowanych na wiosenną ofensywę.

17:01 W różnych regionach Rosji znajdowane są cmentarze, na których w ostatnim czasie masowo pochowano ludzi, którzy mogli być rosyjskimi najemnikami z Grupy Wagnera, poległymi w walkach przeciwko Ukrainie - pisze we wtorek rosyjska redakcja BBC.

BBC wiadomo o siedmiu takich cmentarzach w Rosji i w okupowanym przez Rosję obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy. Według portalu część z pochowanych tam osób to zwerbowani do walki skazani, którzy jeszcze powinni odsiadywać wyroki w koloniach karnych.

16:41 Nexta opublikowała nagranie z Bachmutu.

16:09 Decyzja zachodnich sojuszników w sprawie przekazania Kijowowi myśliwców może zapaść przed latem 2023 r., czyli po dostarczeniu ukraińskiej armii przez Polskę i Słowację samolotów MiG-29 - oznajmił we wtorek p.o. ministra obrony Danii Troels Lund Poulsen, który przebywa z wizytą na Ukrainie.

Podjęcie takich decyzji wymaga czasu, ponieważ sojusznicy muszą działać wspólnie, ale wypracowanie takiego rozwiązania jest możliwe do osiągnięcia "w krótkim terminie". Dania nie zrobi tego jednak sama. Będziemy musieli porozumieć się z kilkoma innymi krajami, a ponadto naradzić się w tej kwestii ze Stanami Zjednoczonymi - oznajmił Poulsen, cytowany przez portal Kyiv Independent. Wypowiedź ministra przytoczyła też m.in. agencja AFP.

16:01 W obwodzie kijowskim znaleziono w ciągu roku 15 masowych grobów ofiar rosyjskiej agresji oraz trzy katownie, w których rosyjskie wojsko więziło Ukraińców - poinformował we wtorek szef policji tego regionu Andrij Niebytow. Jak dodał, 195 ciał pozostaje niezidentyfikowanych.

Komendant powiedział, że trzy odkryte rosyjskie katownie znajdowały się w rejonie buczańskim. "Ludzi wiązano, duszono linami holowniczymi, bito pałkami, trzymano w dziurach, a później rozstrzeliwano" - oświadczył.

15:56 Ukraina potrzebuje więcej broni dalekiego zasięgu, a mniej rozważań na temat wycieku ściśle tajnych dokumentów amerykańskiego wywiadu - napisał we wtorek doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolaka na Twitterze.

Podolak zasugerował, że zachód powinien skupić się na dostawach broni dla Ukrainy. "Gdybyśmy mieli czas, moglibyśmy patrzeć, jak Federacja Rosyjska się rozpada, a jej +elity+ pożerają się nawzajem. Ale nie mamy go, ponieważ nasi ludzie umierają" - napisał doradca prezydenta na Twitterze.

15:50 Sztab Ukrainy opublikował informację o stratach wojsk rosyjskich.

15:15 Wznawiamy eksport energii elektrycznej do krajów Europy, w tym do Polski, co dowodzi, że zimowe rosyjskie ataki na nasze obiekty energetyczne nie przyniosły wrogowi zakładanych efektów - oświadczył w poniedziałek wieczorem ukraiński minister energetyki Herman Hałuszczenko.

Nawet w tak trudnych okolicznościach, spowodowanych w ubiegłym roku agresją Kremla na nasz kraj, nie zaprzestaliśmy eksportu energii do krajów Europy. Musieliśmy się z tego wycofać dopiero 11 października, gdy Rosja zaczęła na masową skalę ostrzeliwać nasze obiekty infrastruktury krytycznej - przypomniał Hałuszczenko, cytowany na portalu ukraińskiego resortu energetyki.

15:07 Bliski Putinowi rosyjski miliarder Giennadij Timczenko, który znajduje się na europejskiej liście sankcyjnej, odpowiada za import skroplonego gazu z Rosji do Chin. Paliwo przeładowywane jest w belgijskim porcie Zeebruge, informują media.

Timczenko nie jest zwykłym oligarchą, zauważa amerykański dziennik „Wall Street Journal”. To osoba z najbliższego otoczenia rosyjskiego prezydenta, która dzięki niemu dorobiła się ogromnego majątku. Oligarcha jest objęty zachodnimi sankcjami, niedawno media poinformowały o zajęciu jego jachtu wartego 50 mln euro znajdującego się we włoskim porcie San Remo.

14:58 W Wielkanoc, obchodzoną w najbliższą niedzielę przez wiernych obrządków wschodnich, w Kijowie wzmocnione będą środki bezpieczeństwa - informują we wtorek władze ukraińskiej stolicy. Wskazują na utrzymujące się ryzyko prowokacji i ostrzałów ze strony Rosji.

Policja we wzmocnionym składzie będzie patrolować miejsca odprawianych nabożeństw i zgromadzeń wiernych, w tym cerkwie i kompleks prawosławnych świątyń Ławry Peczerskiej - przekazał Serhij Popko, szef Kijowskiej Miejskiej Administracji Wojskowej.

Jak dodał, godzina policyjna w mieście będzie obowiązywać bez zmian: od północy do 5 rano.

14:33 Międzynarodowa organizacja pozarządowa Forum Społeczeństwa Obywatelskiego Unia Europejska-Rosja (EU-Russia Civil Society Forum) została uznana przez Prokuraturę Generalną Rosji za "organizację niepożądaną" - poinformowała we wtorek niezależna rosyjska telewizja Nastojaszczeje Wriemia.

W ocenie podporządkowanego Kremlowi wymiaru sprawiedliwości Forum "realizuje projekty, których celem jest dyskredytacja władz Federacji Rosyjskiej", a także zajmuje się m.in. "zbieraniem informacji na temat wewnętrznych procesów zachodzących w Rosji". Jego działalność uznano za "szkodliwą dla interesów państwa" - powiadomiły opozycyjne media.

14:18 Rosja nie reaguje na zapytania dotyczące ukraińskich jeńców wojennych z Azowstalu, ignoruje nawet organizacje międzynarodowe – powiadomił sztab koordynacyjny ds. jeńców wojennych.

„Możemy domagać się oddania (jeńców) choćby codziennie, ale to niczego nie zmieni” – mówił podczas spotkania z rodzinami obrońców mariupolskiego Azowstalu przedstawiciel sztabu koordynacyjnego.

Przedstawiciele władz i struktur siłowych podkreślali, że strona ukraińska nie otrzymuje od Rosjan informacji ani potwierdzeń tożsamości przetrzymywanych jeńców. Część nazwisk pochodzi od MCzK, który zdołał sporządzić listę części wojskowych opuszczających zakłady Azowstal w maju ub. roku.

„Dodatkowa informacja pochodzi od tych, których udało się uwolnić” – mówił przedstawiciel sztabu. Jak podkreślił, Rosja nie komunikuje się ze stroną ukraińską. „Wróg nie reaguje nawet na zapytania organizacji międzynarodowych” – zaznaczył.

13:56 Rosyjska linia lotnicza Aerofłot, wobec której obowiązują sankcje m.in. USA i UE, zdecydowała się serwisować swoje samoloty w Iranie; pierwsza maszyna typu Airbus została wysłana do Teheranu na początku kwietnia - poinformowało we wtorek Radio Swoboda za rosyjskimi mediami i kierownictwem Aerofłotu.

Prace remontowe zostaną przeprowadzone przez specjalistów irańskiego przewoźnika Mahan Air. Przedstawiciele Aerofłotu przekonują, że jest to "wysokiej jakości" operator lotniczy, który "posiada niezbędne zaplecze materialne, certyfikaty i ogromne doświadczenie". Wcześniej rosyjska linia zwracała się w sprawie naprawy swoich maszyn do zarejestrowanej w Hongkongu firmy HAECO - czytamy na portalu Radia Swoboda.

13:03 Do Sądu Apelacyjnego w Białymstoku wpłynęły apelacje prokuratury oraz obrońców od wyroku w procesie dwóch mężczyzn, nieprawomocnie skazanych za działalność na rzecz rosyjskiego wywiadu. Sąd pierwszej instancji orzekł kary roku i półtora roku więzienia.

Śledztwo w tej sprawie było prowadzone przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego, pod nadzorem mazowieckiego wydziału zamiejscowego Prokuratury Krajowej. Pierwszego z mężczyzn oskarżono o działalność na rzecz rosyjskiego wywiadu (udział w działalności obcego wywiadu przeciwko RP), drugiego - o pomocnictwo do takiej działalności. Za szpiegostwo grozi do 10 lat więzienia.

12:20 Wróg nie jest świadomy wszystkich szczegółów naszych działań, a to oznacza, że możemy zafundować rosyjskiej Flocie Czarnomorskiej wybuchową niespodziankę - oznajmił podczas poniedziałkowej konferencji prasowej minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow. Jego wypowiedź przytoczył we wtorek portal strana.ua.

Ukraińska armia już udowodniła, że jest w stanie zadać znaczące straty Flocie Czarnomorskiej. Stało się to wiosną ubiegłego roku, gdy zatopiliśmy krążownik rakietowy "Moskwa". Była to największa klęska rosyjskiej floty od czasów bitwy morskiej pod Cuszimą w 1905 roku, podczas wojny carskiej Rosji z Japonią - przypomniał Reznikow.

"Czekamy na właściwy moment, żeby to powtórzyć" - powiadomił przedstawiciel ukraińskiego rządu.

11:26 Pod rosyjską okupacją znajduje się obecnie 20 ukraińskich parków narodowych, rezerwatów biosfery i innych terenów chronionych; najeźdźcy urządzają tam polowania i rozmieszczają swój ciężki sprzęt wojskowy, w tym czołgi - zaalarmował we wtorek szef biura (kancelarii) prezydenta Ukrainy Andrij Jermak.

"Ochrona przyrody to kolejny powód, dla którego ukraińskie ziemie powinny zostać wyzwolone" - oznajmił Jermak na Twitterze.

11:24 Bułgaria prowadzi rozmowy na temat możliwego przekazania Ukrainie swoich myśliwców MiG-29, ale warunkiem jest otrzymanie nowocześniejszych maszyn od sojuszników, by utrzymać zdolności obronne kraju – informują we wtorek ukraińskie media, powołując się na bułgarski resort obrony.

Ministerstwo obrony w Sofii zaznaczyło w komunikacie, że nie prowadziło rozmów o nieodpłatnym przekazaniu Ukrainie myśliwców MiG-29. W ten sposób resort odniósł się do wcześniejszych publikacji w mediach.

11:15 Nexta publikuje wzruszające nagranie. Ukraińscy jeńcy wracają z rosyjskiej niewoli.

11:08 Władze na Kremlu nieustannie tworzą nowe fundacje, które mają zajmować się nielegalnymi deportacjami dzieci z okupowanych terenów Ukrainy pod pozorem wysyłania ich do Rosji na różne "programy edukacyjne" - podał we wtorek portal Centrum Narodowego Sprzeciwu, prowadzony przez Siły Operacji Specjalnych ukraińskiej armii.

Jedną z takich fundacji są Dzieci Donbasu, czyli twór nadzorowany przez deputowaną do Rady Federacji (wyższej izby rosyjskiego parlamentu) Darię Łantratową. Kolejne fundacje to m.in. Moi Przodkowie lub Fundacja Pomocy Dzieciom im. Primakowa, nazwana tak na cześć byłego rosyjskiego premiera, ministra spraw zagranicznych i szefa wywiadu (SWR) Jewgienija Primakowa.

10:29 Tak jak Polska wypełniła rolę hubu militarnego dla Ukrainy, tak chcielibyśmy, żeby pełniła taką samą rolę jako hub finansowy, przez który będzie przechodzić finansowanie odbudowy Ukrainy – powiedział wiceminister finansów Artur Soboń we wtorek w radiu RMF 24.

Chcemy, żeby Polska była w dużym stopniu koordynatorem i poważnym partnerem w temacie odbudowy Ukrainy – powiedział wiceminister finansów Artur Soboń w radiu RMF 24, odnosząc się do rozpoczynającej się we wtorek wizyty premiera Mateusza Morawieckiego oraz minister finansów Magdaleny Rzeczkowskiej w USA.

09:51 Inwazja Rosji na Ukrainę stała się symbolem końca epoki postzimnowojennej i postawiła społeczność międzynarodową przed historycznym punktem zwrotnym – oceniło we wtorek MSZ Japonii w dorocznym sprawozdaniu na temat polityki zagranicznej.

W najnowszej edycji Dyplomatycznej Błękitnej Księgi japoński resort zaprezentował również twardsze stanowisko wobec Chin i po raz pierwszy w takim dokumencie zobowiązał się do pogłębienia współpracy z państwami Globalnego Południa – podała agencja Kyodo.

09:44 Pochodzący z Jakucji na Syberii były oficer rosyjskiego wywiadu wojskowego Władisław Ammosow tworzy Batalion Syberyjski, który będzie walczył po stronie Ukrainy "przeciwko reżimowi Putina"; wojskowy pomyślnie przeszedł weryfikację w ukraińskich siłach zbrojnych i służbach specjalnych - poinformowało w poniedziałek wieczorem Radio Swoboda.

Ammosow rozpoczął służbę w rosyjskim wojsku w połowie lat 90. XX wieku. Po okresie nauki w moskiewskich akademiach wojskowych młody oficer wziął udział w II wojnie czeczeńskiej. Jak przyznał, doznał tam wstrząsu, ponieważ przyszło mu skonfrontować swoje idealistyczne wyobrażenia o armii z rzeczywistością na froncie.

09:40 Szef najemniczej Grupy Wagnera Jewgienij Prigożyn aspiruje do przywództwa w partii Sprawiedliwa Rosja; Kreml próbuje podważać jego pozycję i zdyskredytować go – ocenia amerykański Instytut Badań nad Wojną (ISW) w najnowszym raporcie.

Prigożyn prawdopodobnie chciałby przejąć kontrolę nad partią Sprawiedliwa Rosja-Za Prawdę, na co wskazują jego bliskie kontakty z jej obecnym liderem Siergiejem Mironowem – pisze ISW, powołując się m.in. na doniesienia rosyjskiego niezależnego portalu Meduza.

09:22 WarNews opublikował nagranie z Ukrainy.

08:36 71 osób próbowało w poniedziałek dostać się nielegalnie z Białorusi do Polski - podsumowała we wtorek na Twitterze ostatnią dobę na tej granicy Straż Graniczna.

Najwięcej spośród nich - 53 osoby - próbowały przekroczyć granicę wbrew przepisom na odcinku chronionym przez placówkę SG w Białowieży. SG podała, że zatrzymano 33 osoby, a 20, na widok polskich patroli wróciło na stronę białoruską.

08:35 Rosyjskim oddziałom powietrznodesantowym (WDW) na Ukrainie przekazane zostały systemy wielokrotnego odpalania rakiet termobarycznych TOS-1A, co wskazuje na przyszłą rolę tych wojsk w operacjach ofensywnych - podało we wtorek brytyjskie ministerstwo obrony.

Jak poinformowano w codziennej informacji wywiadowczej, informację o przekazaniu systemów TOS-1A podawały rosyjskie media 3 kwietnia. Dodano, że wysoce destrukcyjny TOS-1A, który Rosja określa jako "ciężki miotacz ognia", jest zazwyczaj obsługiwany przez rosyjskie specjalistyczne oddziały ochrony chemicznej, biologicznej i radiologicznej na Ukrainie i nie wchodził wcześniej formalnie w skład uzbrojenia WDW.

"Transfer ten prawdopodobnie wskazuje na przyszłą rolę WDW w operacjach ofensywnych na Ukrainie. Jest to prawdopodobnie część wysiłków zmierzających do odtworzenia WDW po tym, jak poniosły one ciężkie straty w pierwszych dziewięciu miesiącach wojny" - napisano.

08:05 Rosyjskie władze okupacyjne w dalszym ciągu wywierają naciski na ukraińską ludność na zajętych terenach Ukrainy – informuje we wtorek sztab generalny ukraińskiej armii.

„W miejscowości Sniżne w obwodzie donieckim zwolniono pracowników szpitala miejskiego, którzy nie przyjęli rosyjskich paszportów” – podaje sztab generalny.

W Enerhodarze w obwodzie zaporoskim mieszkańcy muszą korzystać ze specjalnych zezwoleń, by móc przemieszczać się po terytorium regionu.

07:55 "Rosjanie 'wyzwolili' tą część Bachmutu od jego mieszkańców" - czytamy we wpisie na portalu Nexta. 

21:56 Co najmniej 5000 specjalistów potrzebnych jest Ukrainie do rozminowania kraju; całkowite oczyszczenie terytorium z niebezpiecznych ładunków może zająć nawet 30 lat - ocenił w poniedziałek ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow.

"Będziemy potrzebować co najmniej 5 tysięcy specjalistów ukraińskich, którzy będą się zajmować rozminowywaniem i to przy uwzględnieniu, że będą przyjeżdżać specjaliści z innych krajów" - powiedział Reznikow.

20:54 Para dwudziestolatków płynących łódką pod Berysławiem w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy została zaatakowana przed rosyjski dron, który zrzucił granat na ich łódź; oboje są ciężko ranni - poinformował szef administracji obwodowej Ołeksandr Prokudin.

W komunikacie opublikowanym w poniedziałek na serwisie Telegram urzędnik poinformował, że ranni - chłopak i dziewczyna w wieku 20 lat - to miejscowi mieszkańcy. Prokudin podkreślił, że młodzi ludzie zignorowali ograniczenia żeglugi wprowadzone po ogłoszeniu stanu wojennego. Zlekceważyli też zagrożenie ostrzałami rosyjskimi. 

20:44 Minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow powiedział w poniedziałek, że do armii ukraińskiej mogliby przyłączyć się cudzoziemscy lotnicy latający na myśliwcach F-16, które Ukraina chciałaby w przyszłości pozyskać od swych sojuszników.

Minister na briefingu dla mediów w Odessie powiedział, że cudzoziemcy, którzy umieją obsługiwać przekazywane Ukrainie haubice samobieżne i czołgi, i mają też odpowiednie zezwolenia, mogliby przyjechać na Ukrainę. Dodał następnie: "to samo dotyczy lotników. Jeśli znajdą się lotnicy, którzy wiedzą, jak pilotować F-16 i są gotowi brać udział w wojnie, to legion zagraniczny jest gotów otworzyć drzwi".

20:20 Dania zacznie przed latem br. przekazywać Ukrainie czołgi Leopard-1 i w ciągu najbliższych sześciu miesięcy na Ukrainę może trafić prawie 100 tych pojazdów - powiedział w poniedziałek w Odessie p.o. ministra obrony Danii Troels Lund Poulsen.

"Jeśli chodzi o czołgi Leopard 1, to dwa miesiące temu Dania podpisała umowę z Niemcami. Oczekujemy, że przed latem br. zaczniemy dostawy czołgów. W perspektywie pół roku na Ukrainę będzie można dostarczyć prawie 100 czołgów Leopard 1. Będziemy mogli dyskutować o dostarczaniu czołgów Leopard 2, których Dania nie ma zbyt wiele. Będziemy rozważać inne możliwe sposoby dostaw" - powiedział p.o. ministra obrony. Duński polityk wypowiadał się na wspólnym briefingu dla mediów z ministrem obrony Ukrainy Ołeksijem Reznikowem, jego słowa przekazał portal Ukraińska Prawda.

19:54 Wojska rosyjskie prowadzą w Donbasie natarcie jednocześnie na czterech kierunkach: Bachmutu, Marjinki, Awdijiwki i Łymanu, wszędzie trwają zacięte walki - oświadczyła w poniedziałek wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar. Zapewniła, że wróg nie osiąga celu.

"Wschód nadal stanowi epicentrum działań bojowych. (...) Trwa jednocześnie natarcie na czterech kierunkach: Marjinki, Łymanu, Awdijiwki i Bachmutu. Trzeba powiedzieć, że zacięte walki trwają praktycznie wszędzie, szczególnie - w Marjince i Awdijiwce" - powiedziała Malar. 

19:22 Eksperci są zaniepokojeni faktem, że propaganda Władimira Putina i Kremla jest szczególnie dobrze przyjmowana przez Niemców – analizuje w poniedziałek portal dziennika „Bild”, zaznaczając, że Rosja od lat usiłuje wpływać na opinie społeczne na świecie, aby legitymizować swoje zbrodnie, takie jak wojna przeciwko Ukrainie i niejasne układy (m.in. gazociąg Nord Stream).

Jak przypomina „Bild”, rosyjska propaganda trafia w Niemczech na wyjątkowo podatny grunt z kilku powodów: są to „historycznie przyjazne stosunki między Niemcami i Rosją, dziedzictwo socjalistycznej dyktatury NRD, także duża liczba rosyjskojęzycznych mieszkańców Republiki Federalnej Niemiec”.