NFZ: jest nowe zarządzenie dotyczące leczenia stomatologicznego, Fundusz zapłaci więcej za plomby
Łączny koszt wprowadzenia wyższych wycen wynosi ponad 410 mln zł rocznie.
Dyrektor Biura Komunikacji Społecznej i Promocji NFZ Paweł Florek wskazał, że nowe zarządzenie wprowadza w życie zalecenia ministra zdrowia m.in. jeśli chodzi o podwyżkę wyceny za wypełnienia zębów.
Przypomniał, że od 2022 r. NFZ finansuje wyłącznie plomby chemoutwardzalne, światłoutwardzalne i glassjonomery. Całkowicie wycofane zostały wypełnienia z amalgamatu.
Świadczenia chirurgiczne i choroby przyzębia. Co w ramach NFZ
Paweł Florek poinformował też, że NFZ będzie płacił więcej także za część świadczeń chirurgicznych i świadczeń dotyczących chorób przyzębia. Dodatkowo te świadczenia będą rozliczane w pakietach.
Zamiast stosowanego dotychczas sumowania wycen poszczególnych stomatologicznych świadczeń gwarantowanych Fundusz będzie finansował pakiety świadczeń stomatologicznych. Dotyczy to w szczególności świadczeń chirurgii stomatologicznej i periodontologii, czyli związanych z chorobami przyzębia.
W skład pakietu – jak wyjaśnił – wchodzi nie tylko świadczenie podstawowe, np. odsłonięcie zęba zatrzymanego do leczenia ortodontycznego, ale również świadczenia towarzyszące, np. znieczulenie, a w razie konieczności szycie rany czy założenie opatrunku chirurgicznego.
Dla każdego pakietu Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji opracowała odrębną wycenę obejmującą świadczenia podstawowe i towarzyszące. Chodzi – jak podał NFZ – o nawet blisko trzykrotny wzrost finansowania tych świadczeń.
Fundusz podnosi, że nowelizację zarządzenia prezesa NFZ poprzedziły prace zespołu złożonego z przedstawicieli resortu zdrowia, NFZ, Naczelnej Izby Lekarskiej, Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji oraz konsultantów krajowych w dziedzinach lekarsko-dentystycznych. (PAP)
Autor: Katarzyna Lechowicz-Dyl
mar/