"Konkluzje Rady Europejskiej z dnia 9 lutego 2023 r. w punkcie 12 zawierają następujące stwierdzenie: 'Unia Europejska ponawia swoje zobowiązanie do wzmocnienia wsparcia dla wysiedleńców, zarówno na Ukrainie, jak i w Unii Europejskiej, w tym poprzez odpowiednią i elastyczną pomoc finansową dla państw członkowskich, które ponoszą największy ciężar kosztów leczenia, edukacji i utrzymania uchodźców'" - czytamy w interpelacji.
Wiśniewska zauważa, powołując się na dane OECD, że w 2022 roku Polska wydała na pomoc humanitarną dla ukraińskich uchodźców szacunkową kwotę 8,36 mld euro, co stanowi ok. 1,5 proc. polskiego PKB, stając się jednym z głównych darczyńców dla Ukrainy w tej sferze.
Jak zauważa eurodeputowana, w ramach unijnej pomocy finansowej przeznaczonej na przyjmowanie uchodźców z Ukrainy Polska otrzymała do tej pory zaledwie 200 mln euro. W związku z tym europosłanka Wiśniewska chce wiedzieć, jaki jest postęp prac KE nad wdrożeniem konkluzji Rady Europejskiej z dnia 9 lutego 2023 roku.
Z Brukseli Artur Ciechanowicz (PAP)
gn/