Prof. Berendt: powstanie w getcie warszawskim było przejawem walki o godność [WIDEO]

2023-04-14 15:59 aktualizacja: 2023-04-14, 21:04
prof. Grzegorz Berendt. Fot. PAP
prof. Grzegorz Berendt. Fot. PAP
Było ono przejawem walki o godność i prawo do decydowania o własnym losie. Tworzyło też sytuację, w której przynajmniej część cywilnych więźniów getta warszawskiego uzyskała czas na opuszczenie tego getta - powiedział PAP dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku prof. Grzegorz Berendt.

Podczas Kongresu Pamięci Narodowej prof. Grzegorz Berendt wziął udział w panelu "Walka i opór społeczności żydowskiej podczas okupacji niemieckiej w Polsce".

Historyk przypomniał, że "powstanie w getcie warszawskim było pierwszym powstaniem przeciwko Niemcom przeprowadzone w jednej ze stolic okupowanej Europy, chociaż nie było pierwszym buntem mordowanych Żydów przeciwko niemieckim ludobójcom". 

"Powstanie było zorganizowane. Było ono przejawem walki o godność i prawo do decydowania o własnym losie. Tworzyło też sytuację, w której przynajmniej część cywilnych więźniów getta warszawskiego uzyskała czas na opuszczenie tego getta – czy to przechodząc przez mury, czy przechodząc kanałami" - powiedział prof. Berendt.

Badacz ocenił również, że "gdyby tego oporu nie było, to tak jak kilka miesięcy wcześniej 50 tys. więźniów getta wywieziono by do obozu zagłady natychmiastowej w Trawnikach". "Można przyjąć, że dzięki powstaniu co najmniej setki Żydów-więźniów getta warszawskiego zdołała przetrwać wojnę" - dodał.

W dniach 13-15 kwietnia na PGE Narodowym w Warszawie pod hasłem "Historia mówi przez pokolenia" odbywa się Kongres Pamięci Narodowej. W 26 panelach poświęconych historii Polski XX wieku wezmą udział historycy z Polski i zza granicy, m.in. prof. Andrzej Nowak, prof. Stéphane Courtois, prof. Stephen Hicks, prof. Hans-Jürgen Bömelburg, prof. Grzegorz Kucharczyk, dr Ladislav Kudrna, publicyści, dziennikarze, społecznicy, blogerzy oraz osoby związane bezpośrednio związane z historią naszego kraju, m.in. córka gen. Andersa – Anna Maria Anders.

IPN organizuje także liczne wydarzenia edukacyjne i kulturowe, festiwal filmowy, strefę nowych technologii, wystawy multimedialne. Przewidziano również strefę edukacyjną dla najmłodszych oraz spotkania z grupami rekonstrukcji historycznej.(PAP)

Autorka: Anna Kruszyńska

kw/