Niemieckie media o przemówieniu prezydenta Steinmeiera w Warszawie: historyczne, poruszające

2023-04-19 20:25 aktualizacja: 2023-04-19, 20:40
Frank-Walter Steinmeier. Fot. PAP/Leszek Szymański
Frank-Walter Steinmeier. Fot. PAP/Leszek Szymański
W środę pod Pomnikiem Bohaterów Getta prezydent Frank-Walter Steinmeier wygłosił „poruszające, historyczne przemówienie” – podkreślił portal dziennika „Bild”. „Stoję dziś przed wami i proszę o przebaczenie za zbrodnie, które popełnili tutaj Niemcy” – powiedział Steinmeier podczas uroczystości upamiętnienia powstania, które rozpoczęło się równo 80 lat temu.

„Przerażające zbrodnie, które popełnili tutaj Niemcy, przepełniają mnie głębokim wstydem. Ale jednocześnie napełnia mnie wdzięczność i pokora, że mogę uczestniczyć w tych obchodach jako pierwsza niemiecka głowa państwa w historii” – dodał Steinmeier.

Jak zaznaczył „Bild”, niemiecki prezydent rozpoczął swoje przemówienie w jidysz – „języku mieszkańców getta, który miał zostać razem z tym miejscem i jego mieszkańcami unicestwiony”. Zacytował fragment z pamiętnika mieszkanki getta, która wraz z córką została deportowana do niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego w Treblince i tam zamordowana.

Steinmeier przypomniał bohaterów powstania, którzy 80 lat temu, 19 kwietnia 1943 roku, rozpoczęli w Warszawie powstanie przeciwko przeważającym siłom SS – podkreślił „Bild”. „Wykazali się niewyobrażalną odwagą w najciemniejszą noc. Chcieli dać przykład: zachować godność w obliczu pewnej śmierci. Powstali przeciwko brutalnej niesprawiedliwości, samowolom, terrorowi i morderstwom. Ich odwaga promieniowała poza Warszawę i dodawała otuchy innym. Ich odwaga świeci także w obecnych czasach” – powiedział prezydent RFN.

Steinmeier podziękował prezydentom Polski i Izraela, którzy wspólnie z nim uczestniczyli w uroczystości upamiętniającej przed muzeum Polin, powstałym na terenie byłego getta w Warszawie, za „cud pojednania” – „pomimo tych zbrodni, zbrodni przeciwko ludzkości”. „Polskę i Niemcy, oraz Izrael i Niemcy łączy dziś głęboka przyjaźń. Ta przyjaźń między naszymi krajami to naprawdę cud!” – podkreślił Steinmeier.

Jak dodał Bild, niemiecki prezydent odwiedził także wystawę „Pamięć 1943” i obejrzał oryginał raportu, który ówczesny generał brygady SS Juergen Stroop, dowodzący likwidacją getta, sporządził w 1943 roku po ostatecznym zniszczeniu tego miejsca. (PAP)

dsk/