Szef MSWiA, który wziął w czwartek udział w konferencji prasowej dotyczącej uruchomienia punktu wydawania paszportów tymczasowych na Lotnisku Chopina w Warszawie zaznaczył, że "są sytuacje, w których obywatele nie mogą przekroczyć granicy, nie mogą wyjechać za granicę z powodu utraty ważności paszportu, z powodu utraty samego paszportu wynikającego z zagubienia, z kradzieży".
"W takich sytuacjach obywatel błyskawicznie, właśnie w tym punkcie, będzie mógł rozwiązać swoje problemy. Ten punkt jest podłączony pod wszystkie systemy, które umożliwiają wystawienie tymczasowego paszportu. Tu na miejscu obywatel będzie mógł sobie zrobić zdjęcie, procedura będzie trwała ok. 15 minut" - mówił szef MSWiA.
Dodał, że problemy osób, którzy utracili paszporty w punkcie na Lotnisku Chopina zostaną rozwiązane błyskawicznie, co umożliwi realizację planów wyjazdowych.
Paszport wydany na Lotnisku Chopina będzie ważny do roku czasu
Jak podkreślił wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Bartosz Grodecki, paszport tymczasowy jest ważny tylko do roku czasu, czyli może być ważny przez miesiąc, przez dwa czy przez trzy. "Tutaj będziemy na miejscu oceniali jaka będzie jego ważność" – tłumaczył.
„Postanowiliśmy otworzyć punkt, w którym obywatele, którzy zapomnieli wyrobić paszportu, nie odebrali go z urzędu wojewódzkiego, myślą, że paszport jest jeszcze ważny, a okazuje się, że jest ważny np. tylko jeszcze przez dwa tygodnie i uniemożliwia odbycie podróży, będą mogli szybki paszport tu na lotnisku wyrobić, nie narażając się na dodatkowe koszty związane ze zmianą terminu wylotu, czy też zmianą całej logistyki wakacyjnej, turystycznej” – mówił.
Dodał, że opłata za wydanie paszportu wynosić będzie 30 zł; opłatę można będzie uregulować kartą. Wiceminister zaznaczył, że paszport wydany w punkcie na lotnisku będzie paszportem tymczasowym. Jak wskazał, nie będzie to paszport biometryczny, „to jest zasadnicza różnica jeśli chodzi o dokumenty” - powiedział.
„Ten paszport tymczasowy jest ważny tylko do roku czasu, czyli może być ważny przez miesiąc, przez dwa czy przez trzy – tutaj będziemy na miejscu oceniali jaka będzie jego ważność. Będziemy brali oczywiście pod uwagę przepisy kraju przyjmującego, ale także i czas podróży zagranicznej” – powiedział.
Dodał, że paszport będzie drukowany na lotnisku. Na miejscu będzie możliwość wykonania zdjęcia paszportowego.
Prezes Polskich Portów Lotniczych Stanisław Wojtera przypomniał, że niedaleko punktu MSWIA otwarty jest też punkt wydawania kart EKUZ zaświadczających o ubezpieczeniu zdrowotnym. "Dziś otwieramy 'urząd paszportowy' - jeśli mogę tak powiedzieć - co też jest niezwykle ważne" - powiedział.
Według prezesa PPL brak ważnego paszportu to często spotykany problem. W zeszłym roku - jak mówił - Lotnisko Chopina odnotowało kilkaset takich przypadków, a nie dowiaduje się o wszystkich.
Powierzchnię na organizację punktu PPL udostępniło ministerstwu bezpłatnie, więc opłaty funkcjonowania punktu będą obejmować prąd, internet czy wynagrodzenia pracowników. Koszt samego przygotowania punktu i zakupu sprzętu to ok. 150 tys. zł.
Punkt wydawania szybkich paszportów tymczasowych będzie działał od poniedziałku do piątku, w godzinach 8-20. Mieści się na poziomie odlotów w strefie ogólnodostępnej Terminalu A Lotniska Chopina w Warszawie.(PAP)
autorzy: Marcin Chomiuk, Agnieszka Ziemska, Anna Jowsa
kw/