Walka o Bachmut najdłuższa od początku wojny. Pogarsza się rosyjskie morale [RELACJA NA ŻYWO]

2023-04-21 07:36 aktualizacja: 2023-04-22, 08:22
Wojna w Ukrainie, fot.  PAP/AA Abaca
Wojna w Ukrainie, fot. PAP/AA Abaca
Miesiące po ostrzeżeniach z Waszyngtonu, według których Ukraina nie będzie w stanie utrzymać Bachmutu i powinna wycofać się z niego już w lutym, siły ukraińskie nadal utrzymują zachodnie krańce miasta w najdłuższej walce od początku inwazji Rosji - pisze dziennik "Washington Post".

07:37 Od lutego 2022 roku, czyli początku rosyjskiej inwazji na sąsiedni kraj, ukraińskie wojskowe grupy poszukiwawcze odnalazły już ciała niemal 500 zaginionych żołnierzy, którzy polegli w czasie walk – powiadomił przedstawiciel sztabu generalnego armii Ukrainy Wołodymyr Lamzin, cytowany przez agencję Ukrinform.

"Do 20 kwietnia niemal pół tysiąca ciał naszych poległych obrońców zostało odnalezionych przez (ukraińskie) wojskowe zespoły poszukiwawcze" – powiedział wojskowy. Dodał, że odnaleziono również ponad 500 ciał żołnierzy przeciwnika.

07:11 Latem 2022 roku Rosja zainicjowała operację dezinformacyjną. Celem większa liczba Niemców sprzyjających Rosji - ujawnił w piątek dziennik "Washington Post". Chodziło o dyskredytowanie w niemieckim społeczeństwie USA, NATO, UE i Wielkiej Brytanii przy jednoczesnym przekonywaniu obywateli Niemiec, że sankcje nałożone na Rosję w odpowiedzi na inwazję tego kraju na Ukrainę przynoszą więcej szkód, niż korzyści.

Opublikowane doniesienia pochodzą z rosyjskich niejawnych dokumentów przeanalizowanych przez amerykańską gazetę.

07:06 Rosjanie nie wpuścili na terytorium swojego państwa kilkunastu ciężarówek z własnymi rannymi żołnierzami z okupowanego obwodu ługańskiego – powiadomił w sobotę sztab generalny ukraińskiej armii. Armia agresora kontynuuje ataki, w tym na Biłohoriwkę, Bachmut, Marjinkę i Wuhłedar.

"(17 kwietnia) podczas próby przekroczenia granicy strona rosyjska nie przepuściła kolumny wojskowej i zawróciła ją. Wiadomo, że część żołnierzy nie przeżyła z powodu braku odpowiedniej pomocy medycznej" – oświadczył sztab w komunikacie na Facebooku. Około 50 ciężko rannych wojskowych armii agresora trafiło potem do szpitala w obwodzie ługańskim.

06:32 Sześć czołgów Leopard 2A4 sił zbrojnych Hiszpanii zostało w piątek wyekspediowanych z położonego na północy kraju portu w Santander na Ukrainę. Wszystkie maszyny przeszły wcześniej remont.

Jak podało w piątek hiszpańskie radio Onda Cero, przekazanie armii ukraińskiej czołgów Leopard odbędzie się "we współpracy ze stroną polską".

23:20 Łotwa przekaże Ukrainie wszystkie posiadane pociski przeciwlotnicze Stinger - poinformowała w piątek łotewska minister obrony Inara Murniece podczas obrad grupy kontaktowej ds. obrony Ukrainy w bazie Ramstein w Niemczech.

"Uczynimy wszystko, co możliwe, by zostały one (stingery-PAP) przekazane tak szybko, jak to możliwe" - powiedziała minister, cytowana przez ukraińską agencję Interfax-Ukraina.

22:01 Portal Insider: rosyjski wywiad GRU wykorzystuje do swych celów sportowy rajd Silk Way Rally

Rosyjski wywiad wojskowy GRU wykorzystuje do swych celów sportowy rajd terenowy Silk Way Rally, którego trasa przebiegała do momentu wybuchu pandemiii covid z Rosji do Azji wschodniej - podał w piątek niezależny rosyjski portal The Insider. Dziennikarze uważają, że kontakty z GRU utrzymuje szef Stowarzyszenia Silk Way Rally Bułat Janborisow.

Materiał o domniemanych powiązaniach Janborisowa ze służbami Rosji portal Insider opublikował w piątek w materiale, który ukazał się również na portalach dzienników "Le Monde" i "Spiegel". Według portalu "władze GRU nadzorują" projekt i wykorzystują go do  podróży swoich rezydentów i nawiązywania kontaktów politycznych.

Insider zwraca uwagę, że Janborisow, obywatel Rosji i Cypru, został odznaczony orderem Aleksandra Newskiego przez wiceszefa GRU gen. Władimira Aleksiejewa. Janborisow, którego portal określa jako "oficjalnego dyrektora" rajdu, powiedział dziennikarzom, że nie ma związków z GRU, a order otrzymał za pomoc okazaną ministerstwu obrony Rosji w dostarczeniu z Chin sprzętu do walki z koronawirusem.

Zapewnił też, że po rozpoczęciu inwazji rosyjskiej na Ukrainę nie kontaktował się z gen. Aleksiejewem, który - według Insidera - brał aktywny udział w organizacji pierwszego etapu inwazji. Insider podaje zaś, że billingi rozmów telefonicznych potwierdzają ich kontakty.

"W 2022 roku Janborisow ponad 60 razy kontaktował się telefonicznie z generałem Aleksiejewem (...) Aleksiejew dzwonił i pisał do Janborisowa na trzy różne numery telefoniczne, a także komunikował się z jego synem Amirem Janborisowem" - podaje Insider.

Według portalu Janborisow komunikował się nie tylko z generałem GRU, "ale też z co najmniej 11 innymi funkcjonariuszami GRU. Trzech z nich to oficerowie jednostki 29155, którzy brali udział w otruciu Nowiczokiem (Siergieja i Julii) Skripalów i Emiliana Gebrewa", a także w operacjach, które doprowadziły do eksplozji w magazynach wojskowych w Czechach i Bułgarii - piszą autorzy materiału.

21:22 Najmłodszy ukraiński minister walczy z Rosją za pomocą technologii informatycznych

Najmłodszy członek ukraińskiego rządu, 32-letni wicepremier i minister ds. transformacji cyfrowej Mychajło Fedorow, skutecznie walczy z Rosją na wielu wirtualnych frontach za pomocą technologii - pisze w piątek amerykański dziennik "The Hill".

Fedorow nadzoruje multum projektów, od dostarczania ukraińskiej armii dronów, przez systemy ostrzegania przed bombardowaniami dla cywilów, po rozwiązania, które służą zwalczaniu rosyjskiej propagandy - wylicza dziennik, który przeprowadził rozmowę z ministrem.

"Nasze systemy informatyczne są celem nieustannych ataków, (ale) uczymy Ukraińców podstawowych umiejętności cyfrowych (...). To rzecz bez precedensu, sprawiamy, że Ukraińcy są zjednoczeni na płaszczyźnie informatycznej" - powiedział Fedorow.

W ubiegłym roku młody minister, który przed karierą polityczną założył informatyczny start-up, stworzył liczącą 200 tys. wolontariuszy armię hakerów, którzy zaangażowali się z "cyberwojnę z Rosją" - pisze "The Hill".

Fedorow ocenia, że ta armia, która atakuje rosyjską infrastrukturę i strony internetowe, okazała się bardzo skuteczna w odstraszaniu Rosjan i chronieniu ukraińskich systemów informatycznych.

19:30 Szef wywiadu wojskowego Ukrainy: jeśli w Rosji chcą mnie aresztować, to znaczy, że doceniają naszą pracę

Cieszę się, ponieważ jest to pozytywna ocena naszej pracy; zobowiązuję się pracować jeszcze lepiej - oznajmił w piątek szef ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) Kyryło Budanow. Komentarz Budanowa odnosił się do wydanego w Rosji zaocznego nakazu jego aresztowania.

"Pracuję już tak długo i było mi nieswojo, że dotychczas nie podjęto tam (w Rosji - PAP) w mojej sprawie żadnych decyzji" - ironizował szef HUR w rozmowie z portalem Ukrainska Prawda.

Wcześniej w piątek ukraińskie media powiadomiły, że sąd w Moskwie "aresztował" Budanowa w związku z organizacją domniemanego "ataku terrorystycznego" na Most Krymski w październiku ubiegłego roku. Według tych doniesień strona rosyjska zamierza podjąć starania, by ścigać szefa HUR na podstawie międzynarodowego listu gończego.

19:12 Prezydent Zełenski o Ramstein: dziękuję partnerom za determinację odpowiednią do realiów

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, komentując w piątek obrady partnerów Kijowa w formacie Ramstein, wyraził wdzięczność pomagającym Kijowowi państwom, których determinacja - jak ocenił - "w pełni odpowiada realnej sytuacji i potrzebom na polu walki".

W wieczornym wystąpieniu wideo Zełenski podkreślił, że w piątek poświęcił "maksymalną uwagę komunikowaniu się w formacie Ramstein" w związku z trwającymi obradami. "Dziękuję tym partnerom, których determinacja w pełni odpowiada realnej sytuacji i potrzebom na polu walki" - oświadczył. 

18:41 Ekspert ds. wojskowości: rosyjski pilot, który omyłkowo zrzucił bombę na Biełgorod, prawdopodobnie nacisnął niewłaściwy przycisk

Rosyjski pilot, który w czwartek wieczorem omyłkowo zrzucił bombę na miasto Biełgorod, prawdopodobnie nacisnął niewłaściwy przycisk; wojskowy próbował skontrolować ładunek, zamiast tego dokonał bombardowania - ocenił w piątek ukraiński ekspert ds. lotnictwa Wałerij Romanenko.

W czwartek w godzinach wieczornych rosyjski samolot wielozadaniowy Su-34 zgubił bombę nad leżącym przy granicy z Ukrainą rosyjskim miastem Biełgorod. Dwie osoby są ranne. Na jednej z głównych ulic miasta powstał krater o średnicy 20 metrów - poinformowała agencja Reutera, powołując się na rosyjskie media.

Nie podano, jakiego rodzaju broń została użyta. Pojawiły się doniesienia o uszkodzeniu czterech budynków i czterech samochodów.

"Prawdopodobnie była to szybująca bomba kierowana UPAB-1500. (...) Nie mieści mi się jednak w głowie, że (rosyjscy piloci) przelecieli niemal nad centrum Biełgorodu. Nikt normalny nie lata z bombami nad miastem. Nawet w Jejsku (w październiku 2022 roku - PAP), gdzie bombowiec uderzył w blok mieszkalny, tamten samolot nie przenosił żadnych ładunków. (...) W Biełgorodzie mieliśmy do czynienia z jawnym zlekceważeniem życia i zdrowia własnych obywateli" - zauważył Romanenko w rozmowie z niezależną rosyjską telewizją Nastojaszczeje Wriemia.

17:57 Szef MON: trwająca wojna i hub w Polsce przemawiają za utrzymaniem niemieckich Patriotów w Polsce

Trwająca wojna i umiejscowienie w Polsce ośrodka przerzutu sprzętu i materiałów dla Ukrainy premawiają za przedłużeniem stacjonowania niemieckich baterii Patriot w Polsce - uważa wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak, który wziąl udział w spotkaniu grupy ds. wsparcia Ukrainy.

Po spotkaniu w piątek w niemieckim Ramstein Błaszczak powiedzał dziennikarzom, że sprawę Patriotów omawiał z ministrem obrony Niemiec Borisem Pistoriusem. Przypomniał, że stacjonowanie w Polsce systemu należącego do Bundeswehry reguluje dwustronna umowa.

"Trzeba wziąć pod uwagę dwa zasadnicze argumenty: wojna na Ukrainie wciąż trwa, a więc zagrożenie wciąż jest jak najbardziej realne. Po drugie Polska stanowi dominujący hub jeśli chodzi o wsparcie dla Ukrainy" – powiedział szef MON. "Sprzęt, który jest dostarczany z całego świata przez państwa z formatu Ukraine Defense Contact Group, przechodzi przede wszystkim przez Polskę, a te Patrioty są wpięte w cały system obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej" – dodał.

Pytany o doniesienia, że zestawy miałyby zostać przebazowane na Litwę, by chronić lipcowy szczyt NATO w Wilnie, Błaszczak wyraził przekonanie, że "jesteśmy w stanie zapewnić bezpieczeństwo w Wilnie, tak jak wspólnie zapewniliśmy bezpieczeństwo podczas szczytu NATO w Warszawie w 2016 roku".

17:38 Gen. Milley: Rosja w Bachmucie zużywa znaczące siły, osiągając bardzo niewielkie zyski; ma problemy z morale i dyscypliną 

Rosja w walkach o ukraiński Bachmut zużywa znaczące siły, osiągając bardzo niewielkie zyski, a jej wojskom brakuje dobrego dowództwa, woli walki, morale i dyscypliny - ocenił w piątek w bazie Ramstein najwyższy rangą amerykański dowódca gen. Mark Milley podczas konferencji po spotkaniu grupy kontaktowej ds. obrony Ukrainy.

"Ukraińskie wojsko nadal sprawuje się bardzo dobrze. Intensywne walki w Bachmucie trwają nadal, tak jak trwały od kilku miesięcy. Rosja zużywa znaczące siły w zamian za bardzo niewielkie zyski" - powiedział gen. Milley, analizując obecną sytuację na polu walki na Ukrainie.

"W przeciwieństwie do wojsk ukraińskich, które są silnie zmotywowane do walki za swój kraj, wolność, demokrację i sposób życia, Rosjanom brakuje przywództwa i woli walki. Ich morale jest słabe, a dyscyplina ulega rozprzężeniu. Rosja ucieka się do zacieśniania przepisów dotyczącego poboru, podczas gdy masowo wrzuca swoich obywateli w chaos wojny" - dodał. 

17:10 Szef MON: hub serwisowy dla czołgów Leopard 2 przekazanych Ukrainie może powstać w Gliwicach

Ministrowie obrony Polski, Ukrainy i Niemiec podpisali w piątek list intencyjny ws. ustanowienia w Polsce centrum serwisowego czołgów Leopard 2. Taki hub serwisowy może powstać w Zakładach Mechanicznych „Bumar-Łabędy” w Gliwicach - podkreślił wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak.

16:15 Minister obrony Niemiec o porozumieniu w sprawie ustanowienia w Polsce centrum serwisowego Leopardów 2

Minister obrony Niemiec Boris Pistorius, który bierze w piątek udział w spotkaniu grupy kontaktowej ds. wsparcia Ukrainy w Ramstein w Niemczech, potwierdził zawarcie porozumienie w sprawie utworzenia w Polsce centrum serwisowania czołgów Leopard 2.

Zapytany o perspektywy przystąpienia Ukrainy do NATO niemiecki minister odparł, że wszyscy członkowie Sojuszu są zgodni, co do tego, że Kijów powinien zostać przyjęty do NATO, ale najpierw należy skoncentrować się na tym, co najpilniejsze, czyli na wspieraniu ukraińskich sił w walce.

Pistorius i szefowie resortów obrony Polski i Ukrainy, Mariusz Błaszczak i Ołeksij Reznikow, podpisali wcześniej w piątek list intencyjny dotyczący utworzenia centrum serwisowania Leopardów 2, o czym poinformowało polskie ministerstwo obrony.

Strony porozumienia uzgodniły, że będą współfinansować koszty funkcjonowania centrum, które rocznie będą wynosić około 150-200 mln euro - powiedział dziennikarzom Pistorius.

15:47 Minister obrony Kanady: przekażemy Ukrainie dalszą pomoc wojskową, w tym broń dla snajperów

Kanada przekaże Ukrainie pomoc wojskową o wartości 39 mln dolarów kanadyjskich, w tym środki na zakupy paliwa oraz broń dla snajperów – poinformowała w piątek minister obrony Anita Anand po jedenastym spotkaniu grupy kontaktowej ds. Obrony Ukrainy w niemieckim Ramstein.

„Rok po pierwszym spotkaniu grupy kontaktowej w bazie lotniczej Ramstein, nasze wspólne postanowienie by wspierać Ukrainę jest silniejsze niż kiedykolwiek. Na dzisiejszym spotkaniu dokonaliśmy znacznego postępu w reagowaniu na najpilniejsze potrzeby Ukrainy oraz jej długoterminowe priorytety obronne” - oświadczyła Anand w komunikacie.

34,6 mln CAD zostanie przekazane na specjalny fundusz NATO wspierający Ukrainę, z którego będą finansowane dostawy 3,3 mln litrów paliwa, a także dostawy modułowych mostów pontonowych i zestawy pierwszej pomocy. Ponadto Kanada przeznaczy 2,5 mln CAD na zakup wyprodukowanych przez kanadyjską firmę Prairie Gun Works 40 karabinów dla ukraińskich snajperów i amunicji, a także części zamiennych i innego niezbędnego wyposażenia. Kolejne 2 mln CAD przeznaczono na zakup 16 urządzeń do łączności dla przekazanych Ukrainie czołgów Leopard 2.

Anand dodała, że osiem czołgów Leopard 2 obiecanych przez Kanadę jest już w Polsce, a Kanada udostępniła również trzy symulatory używane do szkolenia ukraińskich załóg czołgów. Jeszcze przed piątkowym spotkaniem Kanada zapowiedziała przekazanie pomocy wojskowej o wartości 59 mln CAD, w tym 21 tys. sztuk broni i ponad 2,4 mln amunicji.

15:43 Minister obrony Ukrainty o spotkaniu ws. Leopardów: Polska i Niemcy twardo wspierają Ukrainę

Minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow komentując w piątek podpisanie listu intencyjnego ws. centrum serwisowego czołgów Leopard 2 w Polsce, podziękował za "niezachwiane wsparcie" ministrom obrony Polski i Niemiec: Mariuszowi Błaszczakowi i Borisowi Pistoriusowi.

"Odbyło się spotkanie +koalicji czołgowej+. Jestem wdzięczny moim kolegom: Borisowi Pistoriusowi i Mariuszowi Błaszczakowi za ich niezachwiane wsparcie dla Ukrainy" - napisał Reznikow na Twitterze. Wyraził przekonanie, że utworzenie w Polsce centrum serwisowego "przyczyni się do wzmocnienia współpracy i rozszerzenia możliwości ukraińskich obrońców".

"Stworzona wspólnym wysiłkiem +pancerna pięść+ powstrzyma agresję reżimu terrorystycznego przeciwko Europie i całemu wolnemu światu. (...) Nowoczesne technologie zachodnie przyczynią się do pokonania Moskwy. Im szybciej to nastąpi, tym prędzej zapanuje pokój" - oświadczył ukraiński minister. 

15:38 Sekretarz generalny NATO: wierzymy, że Ukraina jest w stanie odzyskać swe terytoria 

Wierzymy, że Ukraina jest w stanie odzyskać swoje terytoria - powiedział sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg na konferencji prasowej po spotkaniu grupy kontaktowej ds. Ukrainy w Ramstein.

W bazie NATO w Ramstein w Niemczech odbywa się w piątek kolejne spotkanie na szczeblu ministrów obrony około 40 państw, które pomagają zbrojeniowo Ukrainie w odparciu rosyjskiej agresji.

15:03 Ministrowie obrony Polski, Ukrainy i Niemiec podpisali list intencyjny ws. ustanowienia w Polsce centrum serwisowego Leopardów

Ministrowie obrony Polski, Ukrainy i Niemiec podpisali w piątek podczas spotkania w Ramstein list intencyjny ws. ustanowienia w Polsce centrum serwisowego czołgów Leopard 2 - poinformowało Ministerstwo Obrony Narodowej w mediach społecznościowych.

14:36 Bliscy, przyjaciele, także harcerze, władze miasta i poznaniacy, Polacy i Ukraińcy pożegnali w piątek w Poznaniu Marka "Misia", wolontariusza, który pod koniec marca zmarł na Ukrainie w wyniku odniesionych ran po rosyjskim ostrzale transportu humanitarnego. Uroczystości pogrzebowe odbyły się na cmentarzu Sołackim w Poznaniu.

 

14:22 System obrony powietrznej NASAMS "chroni ukraińskie niebo". Sztab Ukrainy opublikował nagranie.

13:57 Mieszkaniec miasta Marganiec w obwodzie dniepropietrowskim, na południu Ukrainy, został skazany na 15 lat więzienia za przekazywanie Rosjanom informacji o pozycjach ukraińskich sił obrony powietrznej; zdrajca kontaktował się ze swoim synem, żołnierzem rosyjskiej armii - powiadomiła w piątek Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU).

Najeźdźcy posłużyli się danymi przekazanymi przez kolaboranta latem 2022 roku, gdy planowali ataki na obiekty infrastruktury krytycznej w regionie dniepropietrowskim. Wszystkie pociski wystrzelone przez wojska rosyjskie zostały wówczas zneutralizowane przez ukraińskie oddziały obrony przeciwrakietowej - czytamy w komunikacie SBU na Telegramie

13:56 Dostawy sprzętu wojskowego z Rosji do Indii zostały wstrzymane z powodu amerykańskich sankcji; od około roku Delhi nie może zapłacić Moskwie ponad 2 mld dolarów za uzbrojenie – podała w piątek agencja Bloomberga, cytując anonimowe źródła w Indiach.

Według tych źródeł Rosja zaprzestała finansowania kredytu na części uzbrojenia warte około 10 mld dolarów oraz na dwie baterie systemu rakiet ziemia-powietrze S-400, które nie zostały jeszcze dostarczone.

13:51 Miesiące po ostrzeżeniach z Waszyngtonu, według których Ukraina nie będzie w stanie utrzymać Bachmutu i powinna wycofać się z niego już w lutym, siły ukraińskie nadal utrzymują zachodnie krańce miasta w najdłuższej walce od początku inwazji Rosji - pisze dziennik "Washington Post", powołując się na kolejne wycieki tajnych dokumentów wywiadu USA. W dokumentach wywiadu Amerykanie odnotowali także pogarszanie się rosyjskich morale, co powoduje wzrost przypadków dezercji.

W plikach datowanych na styczeń br., które ujawniono na portalu Discord, podobnie jak inne wycieki w ostatnich dniach, wywiad USA stwierdził, że "ciągłe" postępy wojsk rosyjskich trwające od listopada 2022 r. w regionie Bachmutu "naraziły zdolności Ukrainy do utrzymania miasta", a ukraińskie siły znalazły się "w ryzyku okrążenia, chyba że wycofają się w ciągu następnego miesiąca".

13:43 W opublikowanym w kwietniu dorocznym raporcie rządu Hiszpanii o bezpieczeństwie narodowym znalazły się ostrzeżenia, że Rosja wzmogła aktywność swoich służb wywiadowczych stosując różne metody dezinformacji w internecie, w tym tzw. hahagandę, czyli kampanię szyderstw dla dyskredytacji zachodnich demokracji.

Ta metoda wojny hybrydowej polega na ingerowaniu w sprawy wewnętrzne państwa przy użyciu żartów, publicznego ośmieszania i poniżania liderów politycznych w celu ich dyskredytowania.

13:30 Sztab Ukrainy opublikował informacje o stratach wojsk rosyjskich.

13:23 Wojna w Ukrainie może zakończyć się na dwa sposoby: rosyjska elita zda sobie sprawę z sytuacji i odsunie Władimira Putina od władzy albo ogłosi on zwycięstwo mimo porażki, ale Rosjanie w to nie uwierzą - twierdzi amerykański historyk Timothy Snyder w wywiadzie dla szwedzkiego dziennika "Dagens Nyheter".

"Być może w Rosji deklaracja o zwycięstwie początkowo zadziała, ale za jakiś czas okaże się, że zwycięstwa nie ma, Putin jest poszukiwany (za zbrodnie wojenne), sankcje zostają, a Ukraina otrzymuje ogromną pomoc w odbudowie. Nie będzie to już wyglądało na wygraną" - powiedział Snyder.

13:14 W miejscowościach znajdujących się bezpośrednio na linii frontu przebywa 56 dzieci – powiadomiła wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk. W ostatnich dniach z objętych walkami terenów obwodu donieckiego, na wschodzie Ukrainy, udało się ewakuować 70 dzieci.

Wereszczuk, cytowana w czwartek przez ukraińską redakcję Radia Swoboda, powiadomiła, że w 21 miejscowościach obwodu prowadzona jest przymusowa ewakuacja dzieci. W ubiegłym tygodniu przebywało tam 126 dzieci, obecnie – 56.

12:13 W najbliższych tygodniach Stany Zjednoczone rozpoczną szkolenie ukraińskich żołnierzy w zakresie obsługi i konserwacji czołgów Abrams - poinformowała w piątek agencja Associated Press, powołując się na anonimowych przedstawicieli władz USA.

Decyzja została podana do wiadomości w momencie, gdy ministrowie obrony około 40 państw spotykają się w amerykańskiej bazie wojskowej Ramstein w Niemczech w ramach grupy kontaktowej ds. wsparcia obronnego Ukrainy, aby skoordynować kolejne dostawy broni dla kraju odpierającego inwazję Rosji.

11:52 Porty nad Dunajem mają krytyczne znaczenie dla eksportu ukraińskich produktów rolnych w obliczu ograniczonej działalności portów nad Morzem Czarnym - powiedział w piątek wicepremier i minister infrastruktury Ukrainy Ołeksandr Kubrakow na spotkaniu z delegacją Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOiR).

Jak podał na Facebooku ukraiński resort infrastruktury, Kubrakow spotkał się w Kijowie z delegacją EBOiR, której przewodniczyła prezes tej instytucji Odile Renaud-Basso. Spotkanie dotyczyło realizacji międzynarodowych projektów rozwoju portów nad Dunajem.

11:23 WarNewsPL opublikował nagranie z Ukrainy.

10:49 Na spotkaniu z sojusznikami w ramach NATO skupimy się na obronie przeciwlotniczej, amunicji dla Ukrainy - oświadczył w piątek na początku spotkania grupy kontaktowej ds. wsparcia Ukrainy w Ramstein w Niemczech szef Pentagonu Lloyd Austin.

Odrzucamy wysiłki Putina, mające na celu stworzenie strefy wpływów pod groźbą użycia broni - dodał Austin, podkreślając, że USA będą wspierać Ukrainę tak długo, jak będzie to konieczne.

10:41 Rumunia nie wprowadzi zakazu importu ukraińskiego zboża i będzie czekać na decyzję Komisji Europejskiej w tej sprawie - poinformował w piątek rumuński minister rolnictwa Petre Daea cytowany przez agencję Reutera.

"Rumunia i Ukraina będą jednak przeprowadzać cotygodniowe konsultacje na temat ilości importowanego zboża, starając się ograniczyć import" - powiedział Daea po spotkaniu z ministrem rolnictwa Ukrainy Mykołą Solskim w Bukareszcie.

10:16 Rosyjska armia kontynuuje prowokacje i ostrzeliwuje własne miasta, by zastraszyć mieszkańców – oświadczył w piątek sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Ołeksij Daniłow.

„Biełgorod. Rosyjska armia okupacyjna kontynuuje prowokacyjne ostrzały własnych miast, by zastraszyć cywilów i zaostrzać eskalację” – napisał Daniłow na Twitterze, komentując wybuch, do którego doszło w rosyjskim mieście, niedaleko od granicy z Ukrainą.

09:43 Wszyscy członkowie NATO zgadzają się, że Ukraina powinna stać się członkiem Sojuszu Północnoatlantyckiego - zapewnił w piątek sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg na konferencji prasowej przed spotkaniem grupy kontaktowej ds. wsparcia Ukrainy w Ramstein w Niemczech.

W bazie NATO w Ramstein odbędzie się w piątek kolejne spotkanie na szczeblu ministrów obrony około 40 państw, które pomagają zbrojeniowo Ukrainie w odparciu rosyjskiej agresji.

09:09 Władze Rosji z obawy o bezpieczeństwo nie zamierzają likwidować posterunków na granicy pomiędzy terytorium swojego kraju a nielegalnie anektowanymi terenami Ukrainy, co świadczy o tym, że tereny te nie są traktowane jako równoprawne podmioty, a ich mieszkańcy jako pełnoprawni obywatele – ocenia w najnowszym raporcie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

Według analityków think tanku rozkazy umocnienia i rozbudowania posterunków na granicy z anektowanym obwodem ługańskim na wschodzie Ukrainy świadczą o tym, że Rosja zamierza utrzymać kontrole ze względów bezpieczeństwa.

08:43 W związku z rozmokłym gruntem na większości obszaru Ukrainy, istnieje duże prawdopodobieństwo, że głębokie błoto spowolni działania obu stron konfliktu - przekazało w piątek brytyjskie ministerstwo obrony.

W codziennej aktualizacji wywiadowczej poinformowano, że rosyjskie serwisy internetowe prawdopodobnie wyolbrzymiają ogólny wpływ błotnistych terenów na siły ukraińskie w ramach operacji informacyjnej mającej na celu podniesienie rosyjskiego morale w świetle spodziewanej ukraińskiej kontrofensywy i zniechęcenie zwolenników Ukrainy.

08:31 W dn. 20.04 funkcjonariusze SG odprawili w przejściach granicznych na kierunku z Ukrainy do Polski 29 tys. osób. Od 24.02.2022 - ponad 11,246 mln os.- napisała w piątek na Twitterze Straż Graniczna.

Dodała też, że w czwartek z Polski do Ukrainy odprawiono 22 tys. osób, a łącznie od 24 lutego 2022 - 9,494 mln osób.

08:00 Wojska ukraińskie odparły w ciągu minionej doby ponad 60 rosyjskich ataków – powiadomił w piątek Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Rosyjskie wojska kontynuują działania ofensywne na kierunkach łymanskim, bachmuckim, awdijiwskim i marjinskim.

„Najbardziej zacięte walki toczą się o miasto Bachmut” w obwodzie donieckim – przekazano w porannym komunikacie.

07:45 Rosyjski myśliwiec Su-34 w czwartek wieczorem zgubił bombę nad leżącym przy granicy z Ukrainą rosyjskim miastem Biełgorod, dwie osoby są ranne - poinformowała agencja Reutera, powołując się na rosyjskie media.

Biełgorod to obwodowe miasto w Rosji, położone 40 km od granicy z Ukrainą, ok. 700 km na południe od Moskwy, zamieszkane przez ok. 390 tys. mieszkańców.

"20 kwietnia 2023 r. około godz. 22.15 czasu moskiewskiego podczas przelotu maszyny Su-34 Sił Powietrzno-Kosmicznych nad miastem Biełgorod doszło do przypadkowego użycia broni znajdującej się na pokładzie" - podał Reuters powołując się na rosyjskie ministerstwo obrony. „Śledztwo trwa” - dodano w komunikacie.

07:36 Rosja w nocy zaatakowała Ukrainę 10 dronami Shahed-136, z których osiem zestrzelono – poinformował w piątek rano sztab generalny armii ukraińskiej. W Połtawie w wyniku wrogiego ataku zniszczony został obiekt infrastruktury cywilnej; wybuchł pożar.

Ratownicy pracują nad ugaszeniem pożaru. Według wstępnych ustaleń nikt nie ucierpiał” – powiadomił szef władz obwodu połtawskiego Dmytro Łunin.

Nad Kijowem, jak podały władze miasta, zestrzelono osiem wrogich dronów.

07:05 W nocy z czwartku na piątek siły ukraińskie zestrzeliły około ośmiu rosyjskich dronów, lecących w stronę stolicy- powiadomiła administracja wojskowa Kijowa.

„Po 25 dniach ciszy stolica Ukrainy doświadczyła kolejnego ataku powietrznego ze strony wroga. Z kierunku północnego państwo-terrorysta wysłało drony. Według wstępnych informacji agresor wykorzystywał nową partię bezzałogowców Shahed produkcji irańskiej” – podały władze stolicy w piątek rano.

06:45 Trudno podważyć decyzje o zamrożeniu majątków firm uznanych za wspierające Moskwę. Interes publiczny jest ważniejszy – stwierdził sąd – podaje piątkowa "Rzeczpospolita".

"Czy firma, której zamrożono majątek ze względu na domniemane związki z kremlowskim reżimem, może udowadniać pomyłkę urzędników? Teoretycznie, według przepisów, ma takie prawo. Jak jednak wynika z opublikowanego we wtorek uzasadnienia do jednego z najnowszych orzeczeń NSA w takich sprawach, ani urzędnicy, ani sędziowie nie analizują dogłębnie istoty sprawy. W +interesie publicznym+ uznają przedsiębiorcę, niejako z automatu, za poplecznika Moskwy" - czytamy w piątkowym wydaniu "Rz".

05:21 Rosyjska grupa Wagnera dostarcza sudańskim paramilitarnym Szybkim Siłom Wsparcia (RSF) amunicję, aby wspomóc ich walkę z armią tego kraju. Powiadomiła o tym w czwartek CNN, powołując się na źródła dyplomatyczne.

Źródła amerykańskiej stacji poinformowały, że pociski ziemia-powietrze znacznie wzmocniły paramilitarnych bojowników oraz ich lidera gen. Mohameda Hamdana Dagalo. Prowadzi on batalię o przejęcie władzy z dowódcą Sił Zbrojnych Sudanu (SAF) gen. Abdelem Fattahem al-Burhanem.

02:28 Niemiecki minister obrony Boris Pistorius wykluczył w czwartek szybką decyzję o członkostwie Ukrainy w NATO.

"Drzwi są otwarte na oścież, ale to nie jest czas na podejmowanie decyzji teraz" - powiedział Pistorius w czwartek w programie publicznego nadawcy ZDF.

Pistorius powiedział, że decyzja o przystąpieniu Ukrainy do sojuszu nie może być podjęta tylko z solidarności, ale "z chłodną głową i gorącym sercem. Nie na odwrót".

23:36 Ukraiński wywiad wojskowy planował kampanię ataków przeciwko rosyjskim żołnierzom w Syrii, jednak prezydent Zełenski powstrzymał planowanie operacji - wynika ze ściśle tajnego dokumentu amerykańskich służb opublikowanego przez "Washington Post". Dokument jest częścią wycieku dokumentów zamieszczonych w serwisie Discord.

Jak wynika z dokumentu zatytułowanego „HCS-P", którego zdjęcie dziennik opublikował na swojej stronie internetowej, ukraiński prezydent miał pod koniec grudnia podjąć decyzję o zaniechaniu planu Głównego Zarządu Wywiadu (HUR) ukraińskiego MON. Plan miał polegać na przeprowadzeniu serii ataków na Rosjan w Syrii - za pomocą dronów lub z pomocą kurdyjskich Syryjskich Sił Demokratycznych (SDF) - na terenach kontrolowanych przez Kurdów. Głównym celem mieli być najemnicy Grupy Wagnera, rosyjskie bazy w Latakii lub Tartusie lub elementy infrastruktury gazowej i naftowej.

(PAP)