Pod koniec marca sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka przerwała pracę nad projektami ustaw ws. powołania sądów pokoju. Do rozpatrywania tych przepisów posłowie mają powrócić po sporządzeniu dodatkowej opinii przez Biuro Analiz Sejmowych.
W rozmowie z PAP przewodniczący Ast przekazał, że do komisji wpłynęły już opinie BAS. "Opinia wskazuje na zagadnienia, które były już wcześniej kwestionowane, ale nie zarzuca projektowi niekonstytucyjności, tylko w ostrożny sposób wskazuje na pewne zagrożenia" - powiedział.
Posiedzenia sejmowych komisji sprawiedliwości i praw człowieka, które mają rozpatrzyć projekt ustawy o sędziach pokoju zaplanowane są na środę (godz.11) i na czwartek (godz. 10)
"Jeżeli się uda wypracować sprawozdanie, to na kolejnym posiedzeniu Sejmu - majowym mogłoby być drugie czytanie" - dodał.
Najbliższe zaplanowane posiedzenie Sejmu ma się odbyć w dniach 24-26 maja.
Inicjatywa dotycząca sądów i sędziów pokoju zakłada utworzenie takich sądów jako nowej kategorii w ramach sądownictwa powszechnego. Miałyby one zajmować się najprostszymi sprawami, a orzekać w nich mieliby sędziowie wybierani w wyborach powszechnych. Prace nad takimi rozwiązaniami trwają w Sejmie od grudnia 2021 r. Podkomisja sejmowa poświęciła łącznie 15 posiedzeń na wypracowanie projektów ustawy o sądach pokoju oraz ustawy zawierającej przepisy wprowadzające reformę.
Oba projekty były inicjatywą prezydenta Andrzeja Dudy. Prace nad rozwiązaniami dotyczącymi sędziów pokoju początkowo prowadził zespół pod kierownictwem prof. Piotra Kruszyńskiego, który rozpoczął działalność po rozmowach lidera Kukiz'15 Pawła Kukiza z prezydentem Dudą. (PAP)
Autor: Grzegorz Bruszewski
mj/