Władze Ukrainy: 131 wojskowych z elektrowni w Czarnobylu wciąż przetrzymywanych w rosyjskiej niewoli [RELACJA NA ŻYWO]

2023-04-26 08:43 aktualizacja: 2023-04-27, 11:20
Fot. PAP/EPA/ SERGEI ILNITSKY
Fot. PAP/EPA/ SERGEI ILNITSKY
Siły ukraińskie starają się utrzymać kontrolę nad jedyną realnie dostępną obecnie drogą zaopatrzenia do Bachmutu w obwodzie donieckim - przekazało w środę brytyjskie ministerstwo obrony. 131 wojskowych ukraińskiej Gwardii Narodowej, którzy zostali wzięci do niewoli podczas okupacji Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej, wciąż pozostaje w rękach Rosjan – powiadomiło ukraińskie ministerstwo środowiska i zasobów naturalnych.

21:50 Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w środę wieczorem, że wcześniej tego dnia w rozmowie z przywódcą Chin Xi Jinpingiem przedstawił ukraińską formułę pokojową.

Zełenski podkreślił, że w ukraińsko-chińskich relacjach może pojawić się "nowa energia". Zaznaczył, że Chiny mają możliwość wykorzystania swojego politycznego wpływu, "by przywrócić siłę regułom i zasadom", na jakich powinien opierać się świat.

Zapewnił, że "Ukraina i Chiny - jak i absolutna większość świata - są jednakowo zainteresowane siłą suwerenności narodu i integralności terytorialnej oraz dotrzymywaniem głównych zasad bezpieczeństwa".

21:27 Rząd Niemiec z zadowoleniem przyjmuje rozmowę telefoniczną chińskiego prezydenta Xi Jinpinga z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. "Fakt, że między Ukrainą a Chinami trwa obecnie dialog na najwyższym szczeblu, jest dobrym sygnałem" - powiedział rzecznik rządu, cytowany przez agencję dpa.

Jako stały członek Rady Bezpieczeństwa ONZ Chiny ponoszą szczególną odpowiedzialność za położenie kresu naruszającej prawo międzynarodowe rosyjskiej wojnie napastniczej przeciwko Ukrainie - podkreślił rzecznik rządu.

Prezydenci Xi i Zełenski odbyli w środę rozmowę telefoniczną dotyczącą relacji obu krajów. Xi zapowiedział, że specjalny wysłannik Chin odwiedzi Ukrainę, aby rozmawiać o sposobach zakończenia konfliktu zbrojnego z Rosją.

21:17 Dostarczyliśmy Ukrainie już ponad 98 proc. obiecanych wozów bojowych na potrzeby kontrofensywy - powiedział w środę w Izbie Reprezentantów Kongresu USA naczelny dowódca sił NATO w Europie generał Christopher Cavoli. Ocenił jednocześnie, że wojna Rosji przeciwko Ukrainie jest "daleka od zakończenia".

Cavoli mówił o dostawach broni Ukrainie podczas wysłuchania przed komisją Izby ds. sił zbrojnych. Zapewnił, że cały amerykański sprzęt trafi na Ukrainę przed planowaną kontrofensywą.

"Jestem bardzo pewny tego, że dostarczyliśmy sprzęt, którego potrzebują i że będziemy kontynuować te dostawy, by podtrzymać ich operacje" - powiedział Cavoli.

20:45 Rosyjskie jednostki walki radioelektronicznej otrzymały instrukcje postępowania na wypadek ataku ukraińskich dronów podczas tradycyjnej parady z okazji zakończenia II wojny światowej, planowanej 9 maja na Placu Czerwonym w Moskwie - powiadomił ukraiński portal Obozrevatel, powołując się na własne źródła w strukturach siłowych.

Redakcja serwisu otrzymała kopie niejawnych rosyjskich dokumentów wojskowych, w których opisano procedury działania i sposoby powiadamiania w przypadku wykrycia wrogich bezzałogowców. Dowódcy z Rosji szczególnie podkreślają, że o takich przypadkach należy zawsze informować Federalną Służbę Bezpieczeństwa (FSB) - czytamy na łamach ukraińskiego serwisu.

20:30 Wysłannik włoskiego dziennika "La Repubblica" Corrado Zunino został w środę ranny, a jego ukraiński tłumacz Bogdan Bitik zginął w wyniku ataku w Chersoniu, dokonanym "z bardzo dużym prawdopodobieństwem przez rosyjskich snajperów" - poinformowała rzymska gazeta. Szef MSZ Włoch Antonio Tajani ogłosił, że ranny reporter jest w dobrym stanie i znajduje się pod opieką włoskiej ambasady.

Według informacji przekazanych przez Zunina na Twitterze został zraniony w prawe ramię przez pocisk, który trafił i zabił jego ukraińskiego tłumacza.

20:21 Przyszłość Ukrainy jest w Unii Europejskiej - powiedziała premier Włoch Giorgia Meloni w środę podczas dwustronnej rzymskiej konferencji na temat odbudowy Ukrainy. W obradach uczestniczył ukraiński premier Denys Szmyhal. Obecni byli przedstawiciele 600 włoskich form, deklarujących gotowość udziału w odbudowie kraju.

W wystąpieniu na forum konferencji w Pałacu Kongresów w Wiecznym Mieście szefowa włoskiego rządu oświadczyła: "Mówienie o odbudowie Ukrainy oznacza postawienie na zwycięstwo i koniec konfliktu, a ja jestem pewna, że przyszłością Ukrainy będzie pokój, dobrobyt i że będzie coraz bardziej europejska".

Premier zapewniła, że Włochy będą dalej udzielać pełnego wsparcia Ukrainie w wymiarze politycznym, militarnym, humanitarnym oraz w odbudowie strategicznej infrastruktury na wyzwolonych terenach.

19:43 Sukces ukraińskiej kontrofensywy będzie mieć duże znaczenie dla kontynuacji wsparcia ze strony partnerów - powiedział agencji Interfax-Ukraina Ołeksij Reznikow, ukraiński minister obrony. Dodał jednocześnie, że sojusznicy zapewniają, że będą przy Ukrainie aż do jej zwycięstwa.

Reznikow stwierdził, że ukraińscy partnerzy podjęli już polityczną decyzję o przekazaniu Ukrainie samolotów. Dodał też, że po stronie partnerów nie ma już technicznych ograniczeń dotyczących zasięgu dostarczanego Ukrainie uzbrojenia.

"Według mnie na dzień dzisiejszy nie ma już politycznych przyczyn, by nie dostarczać Ukrainie samolotów. Wcześniej te czy inne rodzaje broni miały charakter polityczny, bo było echo tej starej doktryny: 'nie prowokujmy Rosjan'. Na szczęście nasi partnerzy już praktycznie od tego odeszli. Ale niektóre echa jeszcze są. Fantomowe bóle i tak są obecne" - powiedział Reznikow.

Minister zaznaczył, że sukces ukraińskiej kontrofensywy będzie mieć duże znaczenie dla kontynuacji "lekkości wsparcia" ze strony sojuszników, "bo wszyscy chcą inwestować w sukces". Jednak - jak zauważył - partnerzy Ukrainy zapewniają, że będą stać z Ukrainą ramię w ramię aż do jej zwycięstwa. 

19:30 Od lutego 2022 roku, czyli początku inwazji Kremla na Ukrainę, wiele zagranicznych firm ogłosiło zakończenie działalności w Rosji, ale całkowicie wycofało się stamtąd tylko 20 proc. takich przedsiębiorstw - ujawnił w środę niezależny rosyjski portal Ważnyje Istorii.

Liczba podmiotów figurujących w rosyjskim rejestrze osób prawnych, których właścicielami byli obywatele państw "nieprzyjaznych" wobec Rosji (przede wszystkim USA, krajów UE i Wielkiej Brytanii), zmniejszyła się w ciągu ostatnich 14 miesięcy o ponad 2,6 tys. Firmy te zmieniły właścicieli, zostały zlikwidowane lub znajdują w trakcie likwidacji.

Wśród takich przedsiębiorstw dominują koncerny motoryzacyjne m.in. Mercedes-Benz, Renault, Nissan i Mazda. W zestawieniu znalazły się też m.in. brytyjski koncern petrochemiczny Shell i amerykańska sieć barów szybkiej obsługi McDonald's. Są to firmy, które ulokowały w Rosji poważny kapitał, ale nie chcą narażać się na straty wizerunkowe. Od reputacji tych spółek zależy bowiem powodzenie ich inwestycji w innych państwach - wyjaśnili opozycyjni rosyjscy dziennikarze.

19:10 Polityka Węgier polegająca na samotnych próbach blokowania spotkań wysokiego szczebla Komisji NATO-Ukraina jest nie do utrzymania i jak widać było w zeszłym miesiącu nie będzie dłużej akceptowana - powiedział w środę ambasador USA w Budapeszcie David Pressman, cytowany przez portal Telex.

Jak stwierdził dyplomata, Stany Zjednoczone są zaniepokojone tym, że węgierscy urzędnicy wykorzystują NATO jako narzędzie do rozwiązania dwustronnych problemów. Rząd w Budapeszcie blokował spotkania Komisji od 2017 roku w związku z ukraińską ustawą oświatową, która - zdaniem władz węgierskich - ogranicza prawa około 150-tysięcznej mniejszości węgierskiej na ukraińskim Zakarpaciu.

„Cyniczne jest wzywanie do zawieszenia broni (w wojnie Rosji przeciwko Ukrainie – PAP), gdy to nie twój kraj jest w prawie 20 procentach okupowany przez obcą armię najeźdźców” – dodał Pressman, który wziął udział w panelu dyskusyjnym na temat stosunków węgiersko-ukraińskich zorganizowanym w ambasadzie USA w Budapeszcie.

17:41 Nie może być żadnego pokoju kosztem terytorialnych kompromisów - oświadczył w środę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski po rozmowie telefonicznej z chińskim prezydentem Xi Jinpingiem. Przywódcy rozmawiali ze sobą po raz pierwszy od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Zełenski poinformował, że podczas godzinnej rozmowy z Xi omówiono "pełen zakres aktualnych spraw w dwustronnych stosunkach". "Szczególną uwagę poświęcono też sposobom możliwej współpracy w celu zaprowadzenia sprawiedliwego i trwałego pokoju dla Ukrainy" - przekazał Zełenski w mediach społecznościowych.

16:22 Podstawowe modele dronów będzie można wywozić na Ukrainę bez konieczności posiadania indywidualnych zezwoleń na wywóz - wynika z noweli rozporządzenia ministra technologii i rozwoju Waldemara Budy, które opublikowano w środę w Dzienniku Ustaw.

To nowa regulacja w polskim prawie obejmującą tzw. produkty podwójnego zastosowania.

16:06 Czasy się zmieniły i Estonia razem z Polską doskonale zdają sobie z tego sprawę. Rosyjska agresja przeciwko Ukrainie nie jest jedynie sprawą europejską; Moskwa sprawdza, czy podbój i kolonizacja zadziałają w realiach XXI wieku - przekazała PAP kancelaria premier Estonii Kai Kallas, komentując jej wtorkową wizytę w Warszawie.

"Po poniedziałkowej wizycie na Ukrainie premier Kallas - ze względu na doskonałe relacje naszych państw, w tym w sektorze bezpieczeństwa i na arenie międzynarodowej - chciała odwiedzić Polskę. Kraj, który udzielił Ukrainie historycznej wręcz pomocy wojskowej i humanitarnej. Polska przyjęła przecież miliony uchodźców wojennych, pomogła nakładać na Rosję coraz to silniejsze sankcje i stała na czele mobilizowania wsparcia dla Ukrainy" - zaznaczyło biuro estońskiej premier.

16:05 Z zadowoleniem przyjmujemy wieści o rozmowie prezydentów Xi Jinpinga i Wołodymyra Zełenskiego, ale nie wiemy jeszcze, czy przyczyni się ona do znaczącego planu pokojowego - powiedział rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby. Jak dodał, aby pokój był trwały, musi mieć poparcie Ukraińców i Zełenskiego.

"Z zadowoleniem przyjmujemy wieści, że doszło do rozmowy między prezydentem Xi i prezydentem Zełenskim - uważamy, że to dobra rzecz. Mówiliśmy od dłuższego czasu, że to ważne, by prezydent Xi i oficjele ChRL zapoznali się z ukraińską perspektywą na temat tej nielegalnej i niesprowokowanej inwazji Rosji" - powiedział Kirby podczas wirtualnego briefingu prasowego. 

15:50 44 Ukraińców, w tym dwóch cywilów, zostało uwolnionych z rosyjskiej niewoli w ramach kolejnej wymiany jeńców - poinformował w środę Andrij Jermak, szef biura prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

Do domów wraca 36 szeregowych i sierżantów oraz sześciu oficerów - przekazał Jermak. Jak dodał, są to wojskowi, funkcjonariusze straży granicznej, Gwardii Narodowej i marynarze. Są wśród nich obrońcy Mariupola i zakładów Azowstal, obwodu chersońskiego oraz wschodu kraju.

Wymiana objęła też dwie osoby cywilne.

Jermak poinformował, że niektórzy uwolnieni są ranni, ponieważ byli torturowani w niewoli. Niedawno ukraiński rzecznik praw człowieka Dmytro Łubinec przekazał, że 86 proc. ukraińskich jeńców, którzy powrócili z rosyjskiej niewoli, potwierdziło, że dopuszczano się tam wobec nich bezpośredniej przemocy fizycznej.

14:36 Jestem przekonany, że przynajmniej co do zbóż ten zakaz powinien być utrzymany z pełnym wsparciem tranzytu zboża i sprzedaży pełnego wolumenu zboża, które będzie niewykorzystane na Ukrainie - w Europie, ale i na świecie - powiedział minister rozwoju i technologii Waldemar Buda, pytany przez PAP o to, czy zgodnie z jego zapowiedziami w mediach embargo będzie przedłużone do końca roku.

Zgodnie z opublikowanym rozporządzeniem ministra rozwoju i technologii w sprawie zakazu przywozu z Ukrainy produktów rolnych przewóz towarów przez Polskę jest możliwy na podstawie przepisów unijnych o tranzycie zewnętrznym albo na podstawie konwencji o wspólnej procedurze tranzytowej, sporządzonej w Interlaken, pod warunkiem, że tranzyt przez nasz kraj zakończy się w portach morskich w Gdańsku, Gdyni, Świnoujściu, Szczecinie i Kołobrzegu (od 28 kwietnia br.), lub poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

13:58 131 wojskowych ukraińskiej Gwardii Narodowej, którzy zostali wzięci do niewoli podczas okupacji Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej, wciąż pozostaje w rękach Rosjan – powiadomiło ukraińskie ministerstwo środowiska i zasobów naturalnych.

„Niestety, ciągle jeszcze znaczna część ludzi, których okupanci zabrali do niewoli na terytorium Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej, pozostaje tam (w rękach Rosjan). To 131 obrońców elektrowni – wojskowi Gwardii Narodowej. Wszyscy pracownicy powrócili do domu” – powiedział w środę minister środowiska Rusłan Strelec. Urzędnik wystąpił podczas konferencji poświęconej 37. rocznicy katastrofy w Czarnobylu.

13:43 Przeszkoliliśmy dotąd w Estonii co najmniej tysiąc żołnierzy Ukrainy. Szkolenia okazały się prawdziwym sukcesem - powiedział płk Mart Vendla z Sił Obronnych Estonii, cytowany w środę przez portal ERR.

"Szkolenia Ukraińców dzieli się na cztery kategorie: indywidualne, zawodowe, zbiorowe i przywódcze. Estonia wnosi wkład w zakresie dwóch pierwszych, tj. podstawowego szkolenia żołnierzy i niektórych kursów specjalistycznych. Szkoliliśmy na przykład medyków i uczyliśmy Ukraińców, jak używać haubic FH-70" - wyjaśnił płk Wiktor Kalnicki, szef wydziału szkolenia estońskich sił zbrojnych.

13:38 Prezydenci Chin i Ukrainy, Xi Jinping i Wołodymyr Zełenski odbyli w środę rozmowę telefoniczną dotyczącą relacji tych dwóch krajów - poinformowały chińskie media państwowe.

Xi zapowiedział, że specjalny wysłannik Chin odwiedzi Ukrainę, aby rozmawiać o sposobach rozwiązania konfliktu z Rosją - podał Reuters.

13:35 Rosyjskie groźby jądrowe są przejawem bezsilności i strachu, zrozumienia, że porażka jest nieodwracalna – oświadczył w środę Ołeksij Daniłow, sekretarz ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony.

„Wszelkie groźby (Rosji- PAP) o użyciu broni jądrowej, to przejaw bezsilności i strachu. Im gorsza jest sytuacja na froncie, tym częściej słychać histeryczne deklaracje 'jądrowe', które pokazują, że Kreml zdaje sobie sprawę z nieodwracalności porażki i nieuchronności odwetu” - napisał Daniłow na Twitterze.

13:18 Włochy opowiadają się za tym, aby Ukraina "możliwie najszybciej przystąpiła do Unii Europejskiej" - zadeklarował w środę włoski prezydent Sergio Mattarella podczas spotkania z delegacją ukraińskiego rządu na czele z premierem Denysem Szmyhalem. Przybyła ona do Rzymu na dwustronną konferencję na temat odbudowy Ukrainy.

Prezydent Mattarella oświadczył, że Włochy doceniają zaangażowanie rządu w Kijowie na rzecz reform, których celem jest spełnienie "unijnych parametrów".

13:14 Rosja uznała 10 norweskich dyplomatów za osoby niepożądane - poinformowało w środę ministerstwo spraw zagranicznych Norwegii, na które powołała się agencja Reutera.

W połowie kwietnia Norwegia wydaliła z kraju 15 rosyjskich dyplomatów, których uznała za agentów wywiadu.

12:47 Dmitrij Miedwiediew jest obecnie jednym z najbardziej agresywnych propagandystów na Kremlu. Choć formalnie pełni on ważne funkcje państwowe jest traktowany jak pionek w grze przeciwko Zachodowi - ocenił w środę pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn.

Pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP w swoim środowym wpisie na Twitterze zauważył, że Dmitrij Miedwiediew jest bardzo agresywny, atakuje inne państwa i ich przywódców. "Prawda jednak jest taka, że dziś Miedwiediew jest nikim. Wysługują się nim rosyjskie służby" - napisał na Twitterze Stanisław Żaryn.

12:05 Międzynarodowa grupa dziennikarzy śledczych ujawniła tajne dokumenty strategiczne Rosji obejmujące m.in. plan zredukowania obecności NATO i zwiększenia wpływów Kremla i rosyjskiej kultury w krajach bałtyckich - poinformowały w środę m.in. estoński dziennik "Eesti Paevaleht", niemiecki "Suddeutsche Zeitung" i portal Yahoo News.

Dokumenty zostały opracowane latem i jesienią 2021 roku przez Dyrekcję ds. Współpracy Transgranicznej Administracji Prezydenta Federacji Rosyjskiej. Zawierają odrębne plany dla Łotwy, Litwy i Estonii, ale ich cele są podobne - zmniejszenie obecności i wpływów NATO oraz wzmocnienie rosyjskich wpływów i rosyjskiej kultury.

11:26 Konsul generalny Rosji na norweskim archipelagu arktycznym Svalbard Andriej Czemieriło jest powiązany z rosyjskim wywiadem wojskowym GRU - ujawnił w środę norweski nadawca publiczny NRK.

Według ekspertów cytowanych przez NRK, Svalbard jest dla Rosji terytorium strategicznym - w przypadku wystąpienia konfliktu daje możliwość obrony rosyjskiej Floty Północnej.

11:12 Mariupol. Nexta opubliowała zdjęcia satelitarne.

10:38 Słowenia wysłała Ukrainie 20 lekkich transporterów opancerzonych, aby wesprzeć jej walkę z Rosją - podała w środę słoweńska agencja STA.

Dostawa została przygotowana w tajemnicy i jest to najnowsze wsparcie wojskowe ze strony Lublany, która przekazała Kijowowi jak dotąd czołg

10:17 Rosyjscy ultranacjonaliści wzywają do zaostrzenia represji i do stosowania pojęcia "wroga narodu", które funkcjonowało w czasach stalinowskich – pisze Instytut Badań nad Wojną. Kreml woli jednak polegać w większym stopniu na kontrolowaniu przestrzeni informacyjnej niż na aparacie represyjnym w stylu ZSRR - zauważa.

Think tank ocenia, że Kreml unika pewnych represyjnych działań, jak np. przywrócenie kary śmierci, z obawy o stabilność reżimu. Z Dumy wycofano projekt ustawy o zwiększeniu podatków dla osób, które uciekły z Rosji. Wydaje się również, że Kreml nie jest chętny do zrealizowania jeszcze jednego apelu środowisk ultranacjonalistycznych – nacjonalizacji majątków Rosjan, którzy dopuścili się „zdrady”, wyjeżdżając z Rosji.

10:06 Szalejący w obwodzie swierdłowskim na Uralu pożar strawił 178 budynków - poinformowała w środę agencja Reutera. W pożarze zginęła co najmniej jedna osoba.

Agencja, powołując się lokalne media, podała, że ogień zniszczył 134 domy mieszkalne i 32 niemieszkalne. W akcji gaśniczej uczestniczyło 380 strażaków. Przyczyny pożaru nie są znane.

10:04 Ponad 230 osób podejrzanych o pomoc lub organizację nielegalnej migracji z Białorusi zatrzymali od początku roku funkcjonariusze Podlaskiego Oddziału SG. Obecnie najwięcej takich przypadków notowanych jest w okolicach Puszczy Białowieskiej, zdarzają się też pościgi za tzw. kurierami.

Minionej doby w południowo-wschodniej części województwa podlaskiego zatrzymano sześciu cudzoziemców - dwóch obywateli Ukrainy, dwóch Uzbekistanu, Rosjanina i Białorusina - którzy albo już przewozili nielegalnych migrantów, albo po nich jechali - poinformowała w środę SG. Był wśród zatrzymanych Ukrainiec skontrolowany w Białowieży, który przewoził chryslerem dziesięć osób, po pięciu Irańczyków i Afgańczyków.

09:40 Straty sił rosyjskich.

09:19 Komisja Europejska stawia obecnie na podjęcie środków, które będą odpowiedzią na kryzys związany z napływem ukraińskich produktów rolnych. Trwają rozmowy w tej sprawie, to bardzo dobrze, bo tego działania brakowało w przeszłości - powiedział w TVP1 minister ds. UE Szymon Szynkowski vel Sęk.

15 kwietnia 2023 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Rozwoju i Technologii w sprawie zakazu przywozu z Ukrainy produktów rolnych. Rozporządzenie wprowadza zakaz przywozu do 30 czerwca br. określonych produktów pochodzących lub przywożonych z terytorium Ukrainy na terytorium Polski - m.in. zboża, cukru, owoców i warzyw.

09:15 Sztab Ukrainy opublikował nagranie z frontu.

09:06 Mongolia może wnieść istotny wkład w wysiłki społeczności międzynarodowej na rzecz ochrony prawa międzynarodowego oraz pomóc w doprowadzeniu rosyjskich zbrodniarzy wojennych przed wymiar sprawiedliwości - oświadczył w środę na Państwowym Uniwersytecie Mongolskim w Ułan Bator prezydent Andrzej Duda.

Prezydent Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą składają oficjalną wizytę w Mongolii. W środę na Państwowym Uniwersytecie Mongolskim, najstarszym uniwersytecie w Mongolii, utworzonym w 1942 roku, prezydent otrzymał tytuł doktora honoris causa w dziedzinie prawa.

08:52 Ukraina współpracuje z FBI w sprawie dowodów rosyjskich zbrodni wojennych - poinformowała w środę agencja Reutera. Głównymi obszarami współpracy jest geolokalizacja i informacje czerpane z telefonów komórkowych - powiedział agencji Reutera agent FBI Alex Kobzanets.

Agencja zajmuje się też analizą próbek DNA i fragmentów ciał z pól bitew i pomaga w identyfikowaniu kolaborantów i szpiegów - dodał agent. Kooperacja FBI i Ukrainy stanowi odbicie zacieśniających się amerykańsko-ukraińskich relacji - zauważa agencja Reutera.

08:34 Wojska ukraińskie starają się utrzymać kontrolę nad jedyną realnie dostępną obecnie drogą zaopatrzenia do Bachmutu w obwodzie donieckim - przekazało w środę brytyjskie ministerstwo obrony.

W codziennej aktualizacji wywiadowczej poinformowano, że trwają ciężkie walki na krótkim dystansie w zachodnich dzielnicach Bachmutu, a kluczowym wydarzeniem ostatniego tygodnia były walki na obrzeżach miasta, zwłaszcza w pobliżu wsi Chromowe. Ukraina stara się tam utrzymać kontrolę nad pozwalającą na zaopatrywanie miasta drogą 0506, gdyż inne ukraińskie opcje zaopatrywania Bachmutu są prawdopodobnie skomplikowane przez błotniste warunki na nieutwardzonych drogach.

08:28 Sytuacja w Bachmucie rzeczywiście jest trudna, ale kto, jeśli nie wy, wie, co trzeba robić i jak działać w obecnych warunkach. Wasza praca tutaj dowodzi po raz kolejny, że SOS to przede wszystkim przewaga jakości nad ilością – mówił do żołnierzy Chorenko, cytowany w Telegramie Sił Operacji Specjalnych.

Bachmut Rosjanie próbują zająć już od ponad dziewięciu miesięcy. Obecnie walki toczą się zarówno w mieście, jak i wokół niego, a strona ukraińska wymienia ten odcinek jako „epicentrum” bojów na całym froncie na wschodzie kraju.

08:26 W dniu 25.04 funkcjonariusze SG odprawili w przejściach granicznych na kierunku z Ukrainy do Polski 25,2 tys. osób. Od 24.02.2022 - ponad 11,394 mln osób - podała w środę na Twitterze Straż Graniczna.

Jak dodała, z Polski na Ukrainę we wtorek odprawionych zostało 22,5 tys. osób. Od 24 lutego ub. roku - 9,617 mln.

08:19 Pełne uruchomienie zapory elektronicznej na granicy z Rosją nastąpi jesienią, ale pierwsze odcinki będą mogły być uruchamiane za ok. dwa miesiące - powiedział PAP prezes firmy Telbud Tomasz Bujak. Zapora zabezpieczy 199 kilometrów granicy polsko-rosyjskiej.

Na granicy z Rosją trwa budowa zapory elektronicznej, czyli systemu kamer i czujników ruchu. O rozpoczęciu prac poinformował w zeszłym tygodniu szef MSWiA Mariusz Kamiński. Wykonawcą zapory jest polska firma Telbud, z którą Straż Graniczna podpisała umowę w grudniu ubiegłego roku. Zakontraktowana kwota to ponad 373 mln zł.

06:18 Ponad rok po rozpoczęciu wojny na Ukrainie Mercedes-Benz całkowicie wycofał się z rynku rosyjskiego. Udziały w rosyjskich spółkach zależnych zostały sprzedane inwestorowi, o czym firma poinformowała we wtorek w Stuttgarcie - pisze portal RND.

Uzyskano niezbędne urzędowe zgody i wdrożono ustalenia umowne. Do transakcji doszło w kwietniu. Nabywcą jest lokalny dealer Avtodom. Na razie grupa nie podała żadnych dalszych szczegółów.

05:56 Odbudowa Ukrainy to temat środowej dwustronnej konferencji w Rzymie, zorganizowanej przez rząd Włoch. Wezmą w niej udział premierzy obu krajów: Giorgia Meloni oraz Denys Szmyhal. W obradach uczestniczyć będą przedstawiciele setek włoskich firm. Jak podkreślono, celem jest przedstawienie konkretnej oferty ich udziału w odtworzeniu infrastruktury i wielu sektorów w zaatakowanym przez Rosję kraju.

W przeddzień obrad w Pałacu Kongresów w Wiecznym Mieście szef włoskiego MSZ, wicepremier Antonio Tajani oświadczył: „Włoskie firmy z ich duchem przedsiębiorczości i wiedzą w takich sektorach, jak infrastruktura, energia, agrobiznes, zdrowie, technologia cyfrowa, przestrzeń powietrzna, hutnictwo mogą wnieść niezbędny wkład w odbudowę kraju”.

00:54 Papież Franciszek w orędziu wielkanocnym wyraźnie potępił rosyjską agresję, ale jednocześnie nie zapomina o narodzie rosyjskim - powiedziała prezydent Węgier Katalin Novak w wywiadzie opublikowanym we wtorek na katolickim portalu Magyar Kurir przed wizytą papieża Franciszka na Węgrzech.

Według Novak papież jest gotów odegrać rolę mediatora, a jego postawa świadczy o mądrości i odwadze. „Uważam, że jest to mądra, chrześcijańska postawa, którą powinniśmy przyjąć także jako wskazówkę dla siebie” – powiedziała głowa węgierskiego państwa.

(PAP)