"Bezpieczny Kredyt". Cześć banków już zapowiedziała, że weźmie udział w programie

2023-04-27 06:11 aktualizacja: 2023-04-27, 14:48
Banki analizują wdrożenie bezpiecznego kredytu. Fot. Pixabay (zdjęcie ilustracyjne)
Banki analizują wdrożenie bezpiecznego kredytu. Fot. Pixabay (zdjęcie ilustracyjne)
Banki pytane przez PAP analizują wprowadzenie do swojej oferty "bezpiecznego kredytu". Podkreślają, że czekają na ostateczny kształt przepisów i szczegóły dotyczące warunków umowy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Część banków już teraz deklaruje, że produkt znajdzie się w ich ofercie.

Ustawa o pomocy państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe, która wprowadza "bezpieczny kredyt" z dopłatą państwa oraz konto mieszkaniowe z dodatkową premią mieszkaniową, w połowie marca została uchwalona przez Sejm i skierowana do Senatu. Ma być rozpatrywana na najbliższym posiedzeniu izby wyższej, rozpoczynającym się 10 maja. Przepisy, według założeń, mają wejść w życie 1 lipca br.

Które banki będą realizowały program?

PAP zapytał 10 banków, czy są zainteresowane wprowadzeniem do swojej oferty "bezpiecznego kredytu" oraz konta mieszkaniowego.

PKO BP zadeklarował, że będzie uczestniczył w projekcie dotyczącym kredytu 2 proc. na zakup pierwszego mieszkania. Spółka zastrzegła, że czeka na ostateczny kształt ustawy, która będzie określała szczegółowe warunki skorzystania przez klientów banków z tego rozwiązania oraz projekt umowy o współpracy z BGK.

Pekao SA przekazało, że zamierza przystąpić do programu Pierwsze Mieszkanie i "jako jeden z pierwszych udzielać kredytu na 2 proc. na zakup pierwszego mieszkania". "Planujemy wdrożyć do swojej oferty +Kredyt bezpieczny 2 proc.+ i Konto Mieszkaniowe w lipcu br. Obecnie pracujemy nad szczegółami docelowej oferty, którą przedstawimy z odpowiednim wyprzedzeniem przed datą rozpoczęcia sprzedaży produktów" - podał Bank Pekao.

Santander przypomniał, że udzielał kredytów w ramach programów Rodzina na Swoim i Mieszkanie dla Młodych; udziela również Rodzinnych Kredytów Mieszkaniowych (tzw. kredyt bez wkładu własnego). "Tym razem również zamierzamy przystąpić do programu i udzielać kredytów w ramach +Bezpiecznego kredytu 2 proc.+. Jeśli chodzi o konto mieszkaniowe, to decyzję o ewentualnym oferowaniu konta mieszkaniowego podejmiemy w oparciu o wyniki analizy regulacyjnej i biznesowej w najbliższych tygodniach" - podał bank.

Alior Bank odpowiedział PAP, że aktualnie pracuje nad ofertą. "Termin wdrożenia będzie uzależniony w części od daty wejścia ustawy i zawarcia umów o współpracy z BGK" - podkreślił.

Bank Ochrony Środowiska poinformował, że planuje wdrożenie do oferty "bezpiecznego kredytu". Dodał, że na razie nie jest w stanie podać szczegółów, co do daty i warunków.

Bank Polskiej Spółdzielczości oświadczył, że przygotowuje się do wdrożenia oferty "Bezpieczny kredyt 2 proc." oraz konta mieszkaniowego. Przekazał, że aktywnie uczestniczy w pracach grupy roboczej przy Związku Banków Polskich z udziałem Banku Gospodarstwa Krajowego oraz strony rządowej.

mBank zaznaczył, że śledzi prace związane z ustawą. "Jesteśmy zainteresowani wprowadzeniem +Bezpiecznego kredytu 2 proc.+, ale w tej chwili jest za wcześnie na ostateczne decyzje, ponieważ nie znamy jeszcze ostatecznego kształtu ustawy, ani warunków umowy między bankami a BGK" - oznajmił bank.

ING Bank Śląski przekazał, że analizuje założenia rządowego programu. "Na tej podstawie w przyszłości będziemy podejmować decyzje" - zapowiedział.

BNP Paribas poinformował, że przygląda się obu produktom: "bezpiecznemu kredytowi" i kontu mieszkaniowemu. "Na tym etapie ciężko przewidzieć, jaki finalnie produkty będą miały kształt; najbliższe tygodnie pokażą" - stwierdził bank w odpowiedzi na pytanie PAP.

Bank Millenium przekazał, że jest w trakcie analizy tej kwestii. Podobnie odpowiedział Credit Agricole, podkreślając, że nie ma jeszcze ostatecznego kształtu przepisów.

"Bezpieczne kredyty" będą udzielane przez banki, które zawrą w tej sprawie umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Do 30 listopada BGK ma opracować i udostępnić bankom kredytującym elektroniczny system ewidencji dopłat, służący monitorowaniu wydatków związanych z dopłatami do rat "bezpiecznego kredytu".(PAP)

mmi/