"Dziewiętnaście lat temu, 1 maja 2004 roku, Polska stała się członkiem Unii Europejskiej. Dziś nasze wsparcie mają państwa, które są na drodze w kierunku europejskiej integracji. Tylko w pełni zjednoczona Europa może stawić czoła nadchodzącym wyzwaniom" - napisało Ministerstwo Spraw Zagranicznych w poniedziałek na Twitterze.
Dziewiętnaście lat temu, 1 maja 2004 roku, Polska 🇵🇱stała się członkiem Unii Europejskiej 🇪🇺.
— Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP 🇵🇱 (@MSZ_RP) May 1, 2023
Dziś nasze wsparcie mają państwa, które są na drodze w kierunku europejskiej integracji.
Tylko w pełni zjednoczona Europa może stawić czoła nadchodzącym wyzwaniom. pic.twitter.com/FJyC2pgJOD
"Dziś mija 19. rocznica przystąpienia Polski do Unii Europejskiej" - taki wpis na Twitterze zamieściła Kancelaria Prezydenta RP. Dodała również, że w poniedziałek o godz. 14 prezydent Andrzej Duda wraz z premierem Mateuszem Morawieckim wygłoszą oświadczenia w związku z rocznicą wejścia Polski do Unii Europejskiej.
🇵🇱🤝🇪🇺 Dziś mija 19. rocznica przystąpienia Polski do Unii Europejskiej.
— Kancelaria Prezydenta (@prezydentpl) May 1, 2023
🔴 O godz. 14.00 wypowiedź dla mediów Prezydenta @AndrzejDuda i Premiera @MorawieckiM.
Zapraszamy! Transmisja #NaŻywo na https://t.co/FWdZnPBGms. pic.twitter.com/XAayFKzL3f
Również kancelaria premiera zwróciła uwagę, że "Polska jest członkiem UE od 1 maja 2004 r. na mocy Traktatu Akcesyjnego podpisanego 16 kwietnia 2003 r. w Atenach - a dzisiaj obchodzimy 19 rocznicę przystąpienia Polski do Unii Europejskiej".
🇵🇱🤝🏻🇪🇺 Polska jest członkiem UE od 1 maja 2004 r. na mocy Traktatu Akcesyjnego podpisanego 16 kwietnia 2003 r. w Atenach - a dzisiaj obchodzimy 19 rocznicę przystąpienia 🇵🇱 do Unii Europejskiej. pic.twitter.com/ZBk1PVKlz0
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) May 1, 2023
Do rocznicy odniósł się także wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin. "19 lat temu Polska przystąpiła do Unii Europejskiej. Wierzyliśmy, że będzie to wspólnota narodów, oparta na wzajemnej współpracy i wartościach. Taką ją chcemy współtworzyć - pozbawioną ideologicznej walki wymierzonej przeciw słabszym" - napisał Sasin na Twitterze.
19 lat temu Polska przystąpiła do Unii Europejskiej. Wierzyliśmy, że będzie to wspólnota narodów, oparta na wzajemnej współpracy i wartościach. Taką ją chcemy współtworzyć - pozbawioną ideologicznej walki wymierzonej przeciw słabszym.
— Jacek Sasin (@SasinJacek) May 1, 202
O przypadającej w poniedziałek rocznicy naszego przystąpienia do Wspólnoty przypomniały też w mediach społecznościowych m.in.: Ministerstwo Rozwoju i Technologii, Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej podkreśliło, że "te lata to czas dynamicznego rozwoju, miliardowych inwestycji, skracania gospodarczego i społecznego dystansu, pokoju, integracji, wielu pozytywnych zmian, nowych możliwości dla Polek i Polaków".
1 maja. Rocznica wejścia Polski do UE. Święto Pracy
— Sejm RP🇵🇱 (@KancelariaSejmu) May 1, 202
📜➡️https://t.co/L4XTkyzBil
🇵🇱🇪🇺 pic.twitter.com/5nFdZov3El
Kancelaria Sejmu zwróciła uwagę, że 19 lat temu Polska wstąpiła do Unii Europejskiej wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, Słowacją, Słowenią i Węgrami. "Wydarzenie to, będące największym w historii rozszerzeniem UE, stanowiło zwieńczenie wieloletniego okresu transformacji po upadku systemu komunistycznego w Europie Środkowej i Wschodniej" - podała Kancelaria Sejmu RP, przypominając jednocześnie przebieg poprzedzającego wejście naszego kraju do Wspólnoty.
🇵🇱🇪🇺 1 maja 2004 r. spełniły się marzenia Polaków o powrocie do wolnego świata i ostatecznego przełamania podziału kontynentu na konkurujące ze sobą wrogie obozy ideologiczne i polityczne.
— Senat RP 🇵🇱 (@PolskiSenat) May 1, 202
Od 1⃣9⃣ lat Polska jest częścią Wspólnoty Europejskiej. 🇵🇱🇪🇺 pic.twitter.com/SJVrEN1GHd
Natomiast kancelaria Senatu we wpisie na Twitterze podkreśliła, że 1 maja 2004 r. spełniły się marzenia Polaków o powrocie do wolnego świata i ostatecznego przełamania podziału kontynentu na konkurujące ze sobą wrogie obozy ideologiczne i polityczne.
Polska jest członkiem Unii Europejskiej od 1 maja 2004 r. na mocy Traktatu akcesyjnego podpisanego 16 kwietnia 2003 r. w Atenach, stanowiącego prawną podstawę przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. (PAP)
Autorzy: Aneta Oksiuta, Rafał Białkowski
kgr/