O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Jakich utworów nie można wykonywać podczas ślubów i pogrzebów? Komisja Muzyki Kościelnej wydała komunikat

Podczas liturgii nie można wykonywać muzyki o charakterze świeckim. Muzyka w liturgii nie jest jej "oprawą", ale integralnie wiąże się z celebracją świętych obrzędów - wskazała Komisja Muzyki Kościelnej Diecezji Warszawsko-Praskiej apelując o odpowiedni dobór pieśni zwłaszcza w czasie ślubów i pogrzebów.

Autorzy komunikatu zaapelowali o odpowiedni "dobór pieśni, śpiewów i utworów wykonywanych podczas mszy św. obrzędowych z sakramentem małżeństwa lub mszy pogrzebowych". Fot. PAP/Maciej Kulczyński (zdjęcie ilustracyjne)
Autorzy komunikatu zaapelowali o odpowiedni "dobór pieśni, śpiewów i utworów wykonywanych podczas mszy św. obrzędowych z sakramentem małżeństwa lub mszy pogrzebowych". Fot. PAP/Maciej Kulczyński (zdjęcie ilustracyjne)

Komisja Muzyki Kościelnej DW-P wydała komunikat, w którym zwróciła się do duszpasterzy, organistów i osób odpowiedzialnych za muzykę w parafiach i ośrodkach duszpasterskich, z prośbą o zwrócenie uwagi na charakter i formę muzyki w świątyniach.

Przypomniano w nim, że Kościół w wielu dokumentach zawarł wytyczne, zalecenia i zasady, którymi należy się kierować przy doborze i przygotowaniu repertuaru muzycznego obrzędów liturgicznych. Zwrócono uwagę, że zgodnie z instrukcją Konferencji Episkopatu Polski o muzyce kościelnej z października 2017 r. "muzyka w liturgii nie jest jej 'oprawą', ale integralnie wiąże się z celebracją świętych obrzędów".

Więcej

Chris Pratt. Fot. PAP/Marechal Aurore/ABACA

Gwiazdor „Strażników Galaktyki”: jestem atakowany z powodu wiary

Autorzy komunikatu zaapelowali o odpowiedni "dobór pieśni, śpiewów i utworów wykonywanych podczas mszy św. obrzędowych z sakramentem małżeństwa lub mszy pogrzebowych". "Często spotkać się można z niewłaściwym podejściem do norm liturgicznych i muzycznych obowiązujących w Kościele" - ocenili.

Komisja przypomniała, że "należy odchodzić od sytuacji, w których muzyka staje się rodzajem koncertu oraz dominuje nad dynamiką i istotą obrzędów liturgicznych". "Niejednokrotnie narzeczeni, rodzina lub bliscy przygotowując ślub, bądź pogrzeb, zapraszają do wykonywania muzyki w liturgii osoby reklamujące się w mediach społecznościowych, ale niemające rozeznania w przepisach liturgicznych, a nawet kwalifikacji muzycznych czy wokalnych" - czytamy w komunikacie.

Jak zaznaczono, "pod żadnym pozorem nie można podczas liturgii wykonywać muzyki o charakterze świeckim". Zaapelowano, aby "nie zapraszać do udziału we mszy św. 'muzyków' bez konsultacji z księdzem lub organistą".

"Tajemnica Eucharystii jest zbyt wielka, ażeby ktoś mógł pozwolić sobie na traktowanie jej wedle własnej oceny, która nie szanowałaby jej świętego charakteru i jej wymiaru powszechnego. Należy przestrzegać wszystkich norm dotyczących mszy świętej, które znajdują się w ogólnym wprowadzeniu do Mszału rzymskiego" - czytamy w dokumencie KEP. (PAP)

Autor: Magdalena Gronek
gn/

Zobacz także

  • Księga kondolencyjna wyłożona po śmierci papieża Franciszka. Fot. PAP/Radek Pietruszka
    Specjalnie dla PAP

    Tak Polacy oceniają pontyfikat papieża Franciszka. Badanie IBRiS dla PAP

  • Fot. PAP/Marek Zakrzewski

    Msza w intencji papieża Franciszka w Katedrze Poznańskiej [NASZE WIDEO]

  • Msza. Fot. PAP/Rafał Guz

    Czy w Poniedziałek Wielkanocny trzeba iść do kościoła?

  • Papież Franciszek. Fot. PAP/EPA/ETTORE FERRARI

    Papież: każde dziecko musi znaleźć w Kościele bezpieczne otoczenie

Serwisy ogólnodostępne PAP