Ogród Botaniczny UW znajduje się w Alejach Ujazdowskich w Warszawie w sąsiedztwie Łazienek Królewskich. W ramach akcji Aromatyczny Botaniczny organizowane są wykłady, spacery i warsztaty, których przewodnim tematem jest komunikacja roślin za pomocą zapachu. Obecnie na terenie ogrodu można napawać się zapachem bujnie kwitnących roślin – lilaków, azalii, rododendronów, lunarii, bodziszka i wielu innych.
„Maj w Ogrodzie Botanicznym w Warszawie jest okresem wyjątkowym. Jest mnóstwo roślin, które teraz kwitną, przekwitają albo będą kwitnąć, a do tego roztaczają zapachy. Są lilaki, miesięcznice, za chwile będą kwitły jaśminowce, azalie” – powiedziała w rozmowie z PAP.PL Dorota Szubierajska, kuratorka działu roślin ozdobych, leczniczych, użytkowych oraz Rosarium Ogrodu Botanicznego UW.
Podkreśliła, że nie tylko wiosna, ale też i lato jest wielką niespodzianką zapachową.
„Szykujemy rabatę zapachową, na której będą rosły nieoczywiste rośliny ozdobne, użytkowe, które będą pełnić rolę zapachową. Będzie bazylia w ośmiu odmianach na przykład o zapachu fiołków, a także pelargonie ozdobne z liści o wspaniałych zapachach” - wyjaśniła.
Wkrótce do ogrodu ze szklarni roślin użytkowych zostaną przesadzone rośliny o nietypowych zapachach.
„Zaskoczyć nas może bazylia o zapachu coli, czy cebuli. Niezwykłe jest też geranium, czyli pelargonie – których kwiaty nie są tak okazałe, jak popularne pelargonie balkonowe, za to liście zachwycą wonią. Te rośliny stanowią nie tylko ozdobę ale są świetnymi dodatkami do potraw czy orzeźwiających lemoniad” – podsumowała Szubierajska.
Od 15 maja w weekendy pomiędzy godziną 13.00 a 14.00 można udać się na spacer zapachowy z edukatorami, którzy oprowadzą po tematycznych szklarniach pełnych zapachów.
Ogród Botaniczny Uniwersytetu Warszawskiego, to jeden z trzech najstarszych ośrodków naukowych tego typu w Polsce. Powstał w 1818 roku na terenie Ogrodów Królewskich w Łazienkach dzięki staraniom profesora botaniki Michała Szuberta, a w 1916 roku przeszedł pod zarząd Uniwersytetu Warszawskiego. Ogród skupia się na działalności naukowej i edukacyjnej.(PAP)
Autorka: Monika Rutke, Agnieszka Gorczyca
dsk/