Prezydent Duda: Polska popiera starania Albanii o wstąpienie do Unii Europejskiej [WIDEO]

2023-05-12 00:30 aktualizacja: 2023-05-12, 10:18
Andrzej Duda, Bajram Begaj. Fot. PAP/Radek Pietruszka
Andrzej Duda, Bajram Begaj. Fot. PAP/Radek Pietruszka
Polska popiera starania Albanii o wstąpienie do Unii Europejskiej - mówił w Tiranie prezydent Andrzej Duda po spotkaniu z prezydentem Albanii Bajramem Begajem. Prezydenci rozmawiali m.in. o bezpieczeństwie na wschodniej flance NATO i współpracy gospodarczej.

Prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą przebywał z wizytą w Albanii od środy - była to pierwsza oficjalna wizyta polskiego przywódcy w tym kraju od 20 lat. W Tiranie prezydent Andrzej Duda m.in. spotkał się z prezydentem Albanii Bajramem Begajem i premierem tego kraju Edim Ramą. Wziął też udział w otwarciu polsko-albańskiego Okrągłego Stołu Biznesowego.

Prezydenci rozmawiali w cztery

W czwartek prezydenci rozmawiali w cztery oczy oraz w towarzystwie delegacji. W południe, po zakończeniu rozmów, odbyła się wspólna konferencja prasowa Dudy i Begaja. 

Prezydent Duda mówił po spotkaniu, że Polska popiera starania Albanii o wstąpienie do Unii Europejskiej.

"Po raz kolejny jasno i wyraźnie zadeklarowałem nasze polskie poparcie dla starań Albanii o członkostwo w Unii Europejskiej" - podkreślił prezydent Duda.

Zapewnił, że wśród priorytetów zbliżającej się polskiej prezydencji w UE w pierwszej połowie 2025 r., będzie m.in. członkostwo w UE dla Ukrainy, Mołdawii i państw Bałkanów Zachodnich, wśród nich Albanii.

Andrzej Duda dziękował również za wsparcie, jakie Albania udziela Ukrainie, w tym również za obecność albańskich żołnierzy na wschodniej flance NATO. Przypomniał jednocześnie, że Polska przyjęła miliony uchodźców z Ukrainy, którzy uciekli przed rosyjską agresją.

Prezydent Duda dodał, że tematem rozmowy był również zbliżający się szczyt NATO w Wilnie.

"Prosiłem pana prezydenta, aby Albania wsparła nasze starania o to, by wzmocnić obecność Sojuszu Północnoatlantyckiego na wschodniej flance NATO. To jest dzisiaj ten najbardziej newralgiczny i niebezpieczny rejon świata, gdzie potencjalna agresja cały czas jest możliwa, zwłaszcza wobec tego, co dzieje się dzisiaj na Ukrainie i wobec postawy Rosji. Prosiłem o to, aby w pełni popierać realizacje wszystkich postanowień szczytu w Madrycie i abyśmy podjęli kolejne decyzje wzmacniające bezpieczeństwo wschodniej flanki NATO" - mówił.

Prezydent Albanii: proszę o wsparcie Polski ws. ewentualnego przystąpienia Kosowa do NATO 

Podczas wspólnej konferencji prasowej z Andrzejem Dudą prezydent Albanii podziękował za bardzo dobre i przyjazne stosunki polityczne między oboma krajami. Poprosił również o wsparcie ze strony Polski w "ewentualności przystąpienia Kosowa do NATO". Dodał, że lipcowy szczyt Sojuszu Północnoatlantyckiego w Wilnie będzie stanowić dobrą okazję do poparcia aspiracji Kosowa.

Begaj zaznaczył, że wraz z Dudą omawiał również kwestię członkostwa Albanii w Unii Europejskiej. Podkreślił wdzięczność dotychczasowego poparcia Polski w tej sprawie i wyraził nadzieję, że zostanie ono utrzymane.

Odnosząc się do wojny na Ukrainie prezydent Albanii podkreślił, że jego kraj jednoznacznie staje w obronie Ukrainy oraz jej niepodległości. Dodał, że rosyjska agresja wojskowa zagraża także sąsiadom Ukrainy oraz całemu regionowi. Podziękował przy tym Polsce za umożliwienie Albanii przekazywania pomocy Ukrainie, za wsparcie w usuwaniu szkód powstałych w wyniku trzęsienia ziemi w 2019 roku oraz strat poniesionych w wyniku pandemii COVID-19.

W czwartek polski prezydent rozmawiał także z premierem Edim Ramą oraz przewodnicząca albańskiego parlamentu Linditą Nikollą; następnie razem z prezydentem Albanii wziął udział w otwarciu Okrągłego Stołu Gospodarczego, z udziałem polskich i albańskich przedsiębiorców.

Albania od 2009 roku jest członkiem NATO. W 2009 roku kraj ten złożył wniosek o członkostwo w UE, a od 2014 r. ma status kandydata do wspólnoty. 19 lipca 2022 roku UE rozpoczęła negocjacje akcesyjne z Albanią i Macedonią Północną (która ma status kraju kandydującego do UE od 2005 roku).

Z Tirany Wiktoria Nicałek (PAP)

Autor: Daria Kania, (z Tirana) Wiktoria Nicałek (PAP)

jc/