Rzeczniczka Centralnego Biura Śledczego Policji podinsp. Iwona Jurkiewicz przekazała PAP, że tym razem akcja funkcjonariuszy miała miejsce na Śląsku. Policjantów CBŚP w działaniach wspierali funkcjonariusze śląskiej i zachodniopomorskiej Krajowej Administracji Skarbowej.
"Zarzuty przedstawiono 22 osobom, z których 19 zostało zatrzymanych. W wyniku przeszukań zabezpieczono dokumenty oraz sprzęt elektroniczny, które zostaną poddane szczegółowej analizie" - podkreśliła policjantka.
"Z ustaleń śledztwa wynika, że zatrzymani w wyniku ostatnich działań to pośrednicy biorący udział w nierzetelnym obrocie księgowym i końcowi odbiorcy faktur, którzy poprzez nieuprawnione zmniejszenie należności podatkowych, mogli spowodować straty Skarbu Państwa na około 3 milionów złotych" - dodała rzeczniczka CBŚP.
Zatrzymani zostali doprowadzeni do Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie. "Prokurator przedstawił zatrzymanym zarzuty dotyczące m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, wyłudzenia podatku VAT kwalifikowane jako przestępstwa karnoskarbowe, wystawiania i przyjmowania nierzetelnych faktur VAT oraz 'prania pieniędzy'" - poinformował Dział Prasowy Prokuratury Krajowej.
"Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania na wniosek prokuratora wobec pięciu podejrzanych zastosowano środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania. Wobec pozostałych podejrzanych prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci poręczeń majątkowych w wysokości do 100 tysięcy złotych, dozoru policji połączonego z zakazem kontaktowania się ze współpodejrzanymi, jak również zakazu opuszania kraju" - podała PK.
Za zarzucane czyny podejrzanym grozi nawet do 15 lat więzienia.
Śledztwo w tej sprawie policjanci CBŚP wspólnie z zachodniopomorskim wydziałem PK prowadzi od 2018 roku i występuje już w nim ponad 350 podejrzanych. "Ustalono, że członkowie tych grup wprowadzili do obiegu faktury na kwotę blisko 1,5 mld zł, a straty Skarbu Państwa w wyniku ich działalności oszacowano na kwotę około 140 mln zł" - przekazała podinspektor Iwona Jurkiewicz.
Według śledczych cztery grupy przestępcze działały od stycznia 2017 roku do października 2022 roku w głównie w Warszawie, Bielsku-Białej, Gliwicach, ale także w innych regionach Polski, jak również w Hiszpanii. Członkowie gangów zajmowali się wystawianiem nierzetelnych i poświadczających nieprawdę faktur VAT przez podmioty, które w strukturze grup pełniły rolę 'znikających' podatników oraz "buforów'.
"'Puste' faktury VAT za pośrednictwem rozbudowanej sieci 'buforów' przekazywane były ostatecznym odbiorcom, którzy w sposób sprzeczny z prawem obniżali koszty działalności swoich firm" - wyjaśniła PK.
"Dotychczas prokurator Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie skierował w tej sprawie siedem aktów oskarżenia wobec 62 osób" - dodała PK.
Jak zapewniają śledczy sprawa ma wielowątkowy i rozwojowy charakter i niewykluczone są kolejne zatrzymania. (PAP)
Autor: Bartłomiej Figaj
mmi/