Ukraińskie władze: rosyjska armia ostrzeliwuje terytoria przygraniczne [RELACJA NA ŻYWO]

2023-05-17 08:33 aktualizacja: 2023-05-18, 07:26
Rosyjskie wojska zwiększyły intensywność ostrzałów obwodów przygranicznych. Fot. PAP/EPA/SERGEY SHESTAK
Rosyjskie wojska zwiększyły intensywność ostrzałów obwodów przygranicznych. Fot. PAP/EPA/SERGEY SHESTAK
Rosyjskie siły chcą wzmocnić swoje taktyczne działania ofensywne w rejonie Bachmutu na wschodzie Ukrainy - pisze w najnowszej analizie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW). Wojska ukraińskie są tam skoncentrowane na lokalnych kontratakach. Jak przekazała w środę ukraińska wiceminister obrony Hanna Malar, rosyjska armia intensywnie ostrzeliwuje ukraińskie obwody przygraniczne, aby utrzymywać ukraińskich żołnierzy w napięciu i nie dopuścić do ich przemieszczenia na inne odcinki.

22:10 Holandia zaprzecza, jakoby osiągnięto porozumienie w sprawie zakupu myśliwców F-16 dla Ukrainy, o czym informował we wtorek brytyjski premier Rishi Sunak. „Rutte łagodzi oczekiwania dotyczące dostawy F-16 po oświadczeniach Wielkiej Brytanii” – komentuje dziennik „De Volkskrant”.

Premierzy Wielkiej Brytanii i Holandii, Rishi Sunak i Mark Rutte, uzgodnili budowę międzynarodowej koalicji w celu zakupu samolotów bojowych F-16 dla Ukrainy - poinformował we wtorek brytyjski rząd w komunikacie po ich spotkaniu. Tymczasem w środę rzecznik premiera Niderlandów temu zaprzeczył.

„Rzecznik premiera Marka Ruttego powiedział, że +nie zawarto żadnych konkretnych umów+ dotyczących +zakupu lub dostaw F-16+” – czytamy w dzienniku „NRC”. Rzecznik powiedział gazecie, że Rutte uzgodnił jedynie z Sunakiem „utrzymywanie ścisłego kontaktu w sprawie wsparcia dla Ukrainy”.

21:55 Hiszpańska spółka Arquimea przekaże ukraińskiej armii drony-kamikadze Q-SLAM-40 łatwe w transporcie i montażu na polu bitwy. Nowoczesne urządzenia mogą być przenoszone w plecakach żołnierzy.

Szczegóły dotyczące hiszpańskich urządzeń przekazał ukraiński portal Militarny relacjonujący rozpoczęte w środę targi uzbrojenia w Madrycie Feindef 2023.

Dodał, że drony-kamikadze, które w całości wytwarzane są w zakładach na terytorium Hiszpanii, przeznaczone są do misji na krótkim dystansie i mogą być rozstawione do lotu przez dwie osoby w zaledwie 5 minut.

21:23 Szef unijnej dyplomacji Josep Borrell zaproponował w środę zwiększenie funduszu przeznaczonego na pomoc wojskową dla Ukrainy o kolejne 3,5 mld euro - poinformowała agencja Reutera.

Borrell miał poprosić rządy państw Unii Europejskiej o przeznaczenie większych środków dla Europejskiego Funduszu na rzecz Pokoju. Dotychczas fundusz ten przeznaczył około 4,6 miliarda euro na pomoc wojskową dla Ukrainy - napisał Reuters.

Informację przekazały agencji Reutera źródła pragnące zachować anonimowość - czytamy w powiadomieniu.

21:16 Trzy osoby, w tym pięcioletni chłopiec, zginęły w środę wskutek ostrzału wsi Zełeniwka w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy - poinformował szef miejscowej administracji wojskowej Ołeksandr Prokudin.

Rosjanie ostrzelali wioskę około godz. 16 czasu miejscowego (ok. 15 w Polsce). Pociski dosięgły pięć osób, które szły do sklepu - napisał Prokudin na Telegramie.

Był wśród nich pięcioletni chłopiec, który zmarł w drodze do szpitala. Prócz dziecka śmierć poniosło dwóch dorosłych mężczyzn. Jeden z rannych - nastolatek - poddany został operacji, a piąta ofiara ostrzału - 24-letni mężczyzna - odniósł umiarkowane obrażenia.

20:26 Na ukraińskim froncie zauważono muzealne działo przeciwlotnicze S-60 zamontowane na starym czołgu T-54 - poinformował w środę portal Unian.

Działa S-60 produkowano w latach 1950-1957; produkcję czołgów T-54 rozpoczęto w roku 1945 - przypomniał portal, prezentując fotografię z frontu.

To nie pierwsza tego typu samodzielna przeróbka. Cytowany przez Unian ekspert wojskowy Ołeksandr Kowalenko opisywał już wcześniej i zamieszczał zdjęcia innych nietypowych konstrukcji - na przykład czołgu T-55, chronionego od góry dwoma zestawami sprężyn od łóżka polowego oraz ciągnika artyleryjskiego (model z 1969 roku), wyposażonego w działo okrętowe.

Ukraińscy żołnierze nazywają takie konstrukcje "tankensteinami" - jest to połączenie słowa "tank" (czołg) oraz "Frankenstein" - zauważył portal Unian. 

17:31 Ukraina z zadowoleniem przyjmuje przedłużenie umowy zbożowej, ale Rosja nie może sabotować tego porozumienia i musi przestać używać żywności "jako broni i szantażu" – oświadczył w środę wicepremier Ukrainy Ołeksandr Kubrakow.

"Cieszymy się z kontynuacji inicjatywy, ale podkreślamy, że musi ona działać skutecznie" – napisał na Facebooku Kubrakow.

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan poinformował w środę, że umowa w sprawie eksportu zboża i innych produktów rolnych z ukraińskich portów nad Morzem Czarnym została przedłużona o kolejne dwa miesiące.

17:06 Umowa zbożowa w sprawie eksportu zboża i innych produktów rolnych z ukraińskich portów nad Morzem Czarnym została przedłużona o kolejne dwa miesiące - poinformował w środę prezydent Turcji Tayyip Erdogan. Porozumienie miało wygasnąć w czwartek.

"Umowa dotycząca korytarza zbożowego przez Morze Czarne została przedłużona o dwa miesiące dzięki wysiłkom Turcji" – oznajmił Erdogan w telewizyjnym przemówieniu, dziękując przy tym przywódcom Rosji i Ukrainy, Władimirowi Putinowi i Wołodymyrowi Zełenskiemu oraz sekretarzowi generalnemu ONZ Antonio Guterresowi za pomoc w osiągnięciu porozumienia.

15:45 Przechwyciliśmy rosyjski samolot wojskowy, który 15 maja znalazł się w międzynarodowej przestrzeni powietrznej w pobliżu Alaski - poinformowało w środę na Twitterze amerykańsko-kanadyjskie Dowództwo Obrony Przestrzeni Powietrznej i Kosmicznej (NORAD).

Przechwycony samolot nie wszedł w amerykańską, ani w kanadyjską przestrzeń powietrzną. Obecnie na Alasce i wokół tego terytorium odbywa się kilka wcześniej zaplanowanych ćwiczeń wojskowych - podkreślono w komunikacie.

Rosyjska aktywność w strefie identyfikacji obrony powietrznej (ADIZ) Alaski zdarza się regularnie i nie jest uważana za zagrożenie. 

14:17 W ciągu minionej doby ukraińskie siły przesunęły się o 500 metrów na niektórych odcinkach w okolicy Bachmutu na wschodzie Ukrainy - poinformował w środę rzecznik Wschodniego Zgrupowania Sił Zbrojnych Ukrainy pułkownik Serhij Czerewaty, cytowany przez portal NV.

"W ciągu tej doby nasze jednostki przeszły do 500 metrów na niektórych odcinkach bachmuckiego frontu" - przekazał rzecznik. Zapewnił, że Siły Zbrojne Ukrainy prowadzą pomyślną operację obronną, zadają przeciwnikowi "maksymalne straty" i kontratakują.

Według Czerewatego rosyjskie siły aktywnie przygotowują się do ukraińskiej kontrofensywy i budują fortyfikacje.

14:08 Prezydent Republiki Południowej Afryki Cyril Ramaphosa powiadomił przywódcę Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, że odwiedzi Kijów i Moskwę w ramach misji pokojowej kilku państw afrykańskich - oznajmił w środę rzecznik ukraińskiego prezydenta Serhij Nykyforow, cytowany przez portal RBK-Ukraina.

Południowoafrykański lider złożył Zełenskiemu tę propozycję 13 maja, gdy obaj przywódcy przeprowadzili rozmowę telefoniczną. Według Nykyforowa Zełenski zgodził się na spotkanie z Ramaphosą, lecz jednocześnie podkreślił, że Kijów ma własną wizję porozumienia pokojowego i zaprasza jak najwięcej państw do wsparcia tej inicjatywy.

Władze RPA oświadczyły, że Ramaphosa rozmawiał w sprawie misji również z Władimirem Putinem, a inicjatywa Pretorii spotkała się z pozytywną reakcją zarówno na Ukrainie, jak też w Rosji. Afrykański plan pokojowy miał też uzyskać "ostrożne wsparcie" USA i Wielkiej Brytanii.

RPA jest ważnym partnerem Rosji na arenie międzynarodowej i wraz z nią tworzy od 2011 roku grupę BRICS: RPA, Rosja, Indie, Chiny i Brazylia.

13:12 Rosyjska armia ostrzeliwuje terytoria przy granicy, by nie dopuścić do przemieszczenia naszych sił - przekazały w środę ukraińskie władze. 

W ostatnim miesiącu rosyjskie wojska zwiększyły intensywność ostrzałów obwodów przygranicznych: charkowskiego, czernihowskiego i sumskiego - poinformowała Malar. W ostatnim tygodniu siły przeciwnika przeprowadziły 162 ostrzały tych regionów, najwięcej - 110 - obwodu sumskiego - dodała.

"Wroga armia codziennie strzela do cywilów z różnych rodzajów uzbrojenia i niszczy obiekty cywilne: przedszkola, szpitale, szkoły. Są zabici i ranni, w tym dzieci" - wskazała wiceminister.

Według niej poprzez artyleryjskie i lotnicze ataki na obwody przy granicy rosyjska armia próbuje stale trzymać w napięciu ukraińskie wojska i nie dopuścić do ich wykorzystania na innych odcinkach.

12:56 Pochodzący z Rosji i zamieszkały we Lwowie obywatel Ukrainy Władysław Koziejew został we wtorek skazany na dożywocie i przepadek mienia za pomoc wrogowi w ostrzeliwaniu celów na terenie miasta i obwodu lwowskiego; czyn kolaboranta oceniono jako zdradę - poinformował w środę portal Ukrainska Prawda.

Koziejew utrzymywał stały kontakt ze swoimi mocodawcami w Rosji, powiadamiając ich o ruchach ukraińskich wojsk, a także lokalizacji m.in. obiektów militarnych, linii kolejowych, mostów czy magazynów paliw. Łącznie przekazał wrogowi dane na temat 25 miejsc, które stały się lub miały stać celem ostrzałów rakietowych. Do zadań kolaboranta należało też fotografowanie skutków rosyjskich ataków - czytamy na łamach serwisu.

Mężczyznę zatrzymano w maju ubiegłego roku, gdy fotografował infrastrukturę kolejową z okna mieszkania swoich rodziców. Podczas rozprawy przed lwowskim sądem Koziejew nie przyznał się do winy.

Urodzony w Buriacji na Syberii kolaborant dopuścił się zdrady z przyczyn ideologicznych, ponieważ popierał inwazję Kremla na Ukrainę. Mieszkaniec Lwowa nie tylko realizował zadania powierzone przez wroga, ale też sam wychodził z inicjatywą - poszukiwał informacji, które uważał za przydatne w kontekście przyszłych ataków i przesyłał je najeźdźcom. Koziejew starał się także o uzyskanie rosyjskiego obywatelstwa.

12:50 Konta bankowe fińskiej ambasady w Moskwie oraz konsulatu generalnego w Sankt Petersburgu zostały zablokowane. Sytuacja jest poważna i wyjaśniamy sprawę z rosyjskimi władzami – przekazał w środę szef fińskiego MSZ Pekka Haavisto.

Rachunków nie można używać od końca kwietnia. Skierowaliśmy do Rosji notę i czekamy na wyjaśnienie – powiedział Haavisto na konferencji prasowej.

Według fińskiego ministerstwa tego rodzaju działania w stosunkach dyplomatycznych należą do jednych z najbardziej restrykcyjnych. Decyzja o zablokowaniu kont wydaje się „dokuczliwym działaniem”, które „nie do końca zostało przemyślane” – ocenił Haavisto. Przypomniał, że konwencja wiedeńska określa zasady prowadzenia spraw dyplomatycznych na terenie drugiego państwa. Teraz Rosja utrudnia te działania. – podkreślił. Dodał, że choć można płacić gotówką (za czynsze, rachunki), to jest to „niepraktyczne”.

12:16 Siły Zbrojne Ukrainy umacniają północną granicę państwa, w ostatnich dniach powstały kolejne pola minowe i wykopano kilka tysięcy metrów okopów - przekazał w środę dowódca Zjednoczonych Sił ukraińskiej armii generał Serhij Najew.

Generał poinformował, że na granicy każdego dnia trwa budowa zabezpieczeń.

"W ciągu minionych 10 dni stworzono pola min przeciwpancernych z wykorzystaniem ponad 5,5 tys. min. Wzdłuż państwowej granicy wykopano ok. 1,5 tys. metrów transzei i 3,5 tys. metrów rowów przeciwpancernych" - przekazał Najew. 

11:59 Pomiędzy Ukrainą i Rosją powinna powstać strefa zdemilitaryzowana o szerokości nie mniejszej, niż 100 km; podjęcie takiej decyzji to dla nas jeden z głównych warunków zakończenia wojny - oznajmił we wtorek wieczorem szef wywiadu wojskowego Ukrainy (HUR) generał Kyryło Budanow.

Dystans 100 km wydaje się optymalny, bowiem z tak dużej odległości nie da się już przeprowadzać skutecznych ostrzałów przy pomocy klasycznych środków rażenia, takich jak wyrzutnie artyleryjskie. Musimy zabezpieczyć się w ten sposób, ponieważ system polityczny w Rosji nie zmieni się nawet po odejściu Putina. Na jego miejsce przyjdzie nowy tyran z nowymi ambicjami - wyjaśnił szef HUR.

Jego wypowiedź przytoczyła również rosyjska redakcja BBC. W ocenie Budanowa na obecnym etapie wojny można już z całą pewnością stwierdzić, że armia rosyjska jest wyczerpana.

10:23 Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) poinformowała w środę o zablokowaniu kamer online, które automatycznie rejestrowały działanie systemów ukraińskiej obrony przeciwlotniczej. Kamery należą do kilku kijowskich podmiotów komercyjnych.

"Dostęp do sfilmowanych kadrów był otwarty dla szerokiego kręgu użytkowników, którzy opublikowali na YouTube nagranie nocnego ataku na Kijów. Okupanci mogli wykorzystać otrzymane w ten sposób informacje do korygowania powtórnych ataków powietrznych na stolicę Ukrainy" - podkreśliła SBU.

09:48 Zrobiliśmy wszystko, co możliwe, żeby nie dopuścić do wciągnięcia Białorusi w bezpośrednie działania zbrojne po stronie Rosji w wojnie Kremla z Ukrainą; podjęliśmy m.in. tajne negocjacje z autorytarnym białoruskim liderem Alaksandrem Łukaszenką - przyznał we wtorek szef ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) generał Kyryło Budanow.

Od dłuższego czasu nie obserwujemy żadnych rosyjskich ostrzałów przeprowadzanych z terytorium Białorusi. Jest to rezultat kompleksowych działań różnych podmiotów w naszym kraju - powiadomił Budanow podczas rozmowy w ramach projektu medialnego "Różni ludzie". Wypowiedź szefa HUR przytoczył też portal Ukrainska Prawda.

07:55 Wizyty prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego we Włoszech, Niemczech, Francji i Wielkiej Brytanii potwierdziły jedność wsparcia Zachodu, które przybliża zwycięstwo w wojnie z Rosją – ocenił w rozmowie z PAP Ołeksandr Musijenko, szef kijowskiego Centrum Badań Wojskowych i Prawnych.

„Podróż Zełenskiego przyniosła bardzo pozytywne sygnały w sprawie członkostwa Ukrainy w NATO i UE oraz w sprawie dalszego wojskowego, gospodarczego i dyplomatycznego wsparcia dla Kijowa. Jedność Zachodu, która była widoczna podczas tych wizyt, przybliża zwycięstwo Ukrainy w wojnie” – powiedział politolog.

07:54 Rosyjskie siły chcą wzmocnić swoje taktyczne działania ofensywne w rejonie Bachmutu na wschodzie Ukrainy - pisze w najnowszej analizie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW). Wojska ukraińskie są tam skoncentrowane na lokalnych kontratakach.

Ośrodek analityczny przypomina, że w poniedziałek ukraińska wiceminister obrony Hanna Malar poinformowała o rozlokowywaniu przez rosyjską stronę dodatkowych wojsk powietrzno-desantowych w celu obrony Bachmutu. Najpewniej są one przerzucane z innych odcinków linii frontu.

07:12 Trwa dyslokacja jednostek rosyjskich wojsk terytorialnych, które przechodziły szkolenia na białoruskich poligonach, do stref działań bojowych - informuje w środę sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

Sztab pisze w komunikacie, że rosyjskie wojska wykorzystują w swoich celach przedszkola na zajętych ukraińskich terytoriach. W budynku przedszkola w miejscowości Jurjiwka w obwodzie zaporoskim rosyjskie siły rozlokowały swoich żołnierzy. Jednocześnie na terenie obiektu żyją cywile, których wywieziono z miejscowości znajdujących się w pobliżu linii frontu.

(PAP)