El. MŚ 2026. Zmiana zasad kwalifikacji w Afryce

2023-05-19 16:14 aktualizacja: 2023-05-19, 16:14
Dotychczas eliminacje w Afryce składały się z trzech etapów, które trwały bardzo długo. Fot. PAP/EPA/STR
Dotychczas eliminacje w Afryce składały się z trzech etapów, które trwały bardzo długo. Fot. PAP/EPA/STR
Afrykańska Konfederacji Piłkarska (CAF) zmienia całkowicie system eliminacji na tym kontynencie do mistrzostw świata 2026. Zamiast trzech etapów kwalifikacji będzie tylko jeden - z podziałem na dziewięć grup, których zwycięzcy awansują do poszerzonego mundialu w Ameryce Północnej.

Zmiana wynika głównie właśnie z faktu, że turniej finałowy w USA, Kanadzie i Meksyku odbędzie się po raz pierwszy z udziałem reprezentacji 48 krajów (poprzednio 32).

Dzięki temu Afryka otrzymała dziewięć miejsc - o cztery więcej niż w przeszłości. Ponadto ma szansę na 10. przedstawiciela, ale dopiero po ewentualnym sukcesie w dodatkowym turnieju barażowym.

Dotychczas eliminacje w Afryce składały się z trzech etapów, które trwały bardzo długo. To były: rundy wstępne z udziałem reprezentacji o niższym rankingu, następnie faza grupowa i na koniec decydująca fazy play off (mecz i rewanż w pięciu parach z udziałem najlepszych zespołów).

Nowe zasady kwalifikacji

W piątek CAF ogłosiła nowe zasady kwalifikacji, składające się tylko z jednego etapu. Eliminacje będą miały następujący format: dziewięć grup, z których zwycięzcy awansują na MŚ.

Losowanie grup odbędzie się 12 lipca w Beninie.

Nie podano dalszych szczegółów, ale oczekuje się, że w eliminacjach wystartują wszystkie 54 kraje afrykańskie, co oznacza, że każda grupa będzie składać się z sześciu krajów i prawdopodobnie rozstawienie nastąpi na podstawie rankingu FIFA.

Czterech najlepszych wicemistrzów z dziewięciu grup zagra w turnieju barażowym CAF w listopadzie 2025 roku - jego zwycięzcy wezmą udział w turnieju play off FIFA w marcu 2026 roku o ewentualne 10. miejsce dla Afryki.

W tym turnieju play off FIFA, który wyłoni ostatnich dwóch uczestników MŚ 2026, łącznie weźmie udział sześć drużyn - po jednej z każdej konfederacji kontynentalnej (z wyjątkiem Europy) i jedna dodatkowa drużyna z konfederacji krajów-gospodarzy, czyli CONCACAF. (PAP)

gn/