Kazimierz Smoliński o nowelizacji ustawy o TK: myślę, że rozwiąże problem

2023-05-23 10:45 aktualizacja: 2023-05-23, 18:48
Kazimierz Smoliński. Fot.  PAP/Tomasz Gzell
Kazimierz Smoliński. Fot. PAP/Tomasz Gzell
Kazimierz Smoliński o sejmowej komisji sprawiedliwości i projekcie nowelizacji ustawy o TK, o uchyleniu immunitetu prezesowi NIK Marianowi Banasiowi, o ewentualnym zniesieniu immunitetów formalnych dla posłów, senatorów i sędziów, o komisji weryfikacyjnej ds. zbadania wpływów rosyjskich.

Apeluję do kolegów i koleżanek z Suwerennej Polski, żeby interes państwa przeważył nad wątpliwościami odnośnie projektu dotyczącego zmian w TK; chcemy doprowadzić do sytuacji, aby Trybunał mógł orzekać - powiedział we wtorek w Studiu PAP poseł PiS Kazimierz Smoliński.

Sejmowa komisja sprawiedliwości we wtorek zajmie się złożonym przez posłów PiS projektem, który przewiduje zmniejszenie liczby pełnego składu Trybunału Konstytucyjnego z 11 do dziewięciu sędziów. Celem projektu - według jego autorów - jest "usprawnienie działalności Trybunału". W proponowanych przepisach chodzi o zmniejszenie minimalnej liczby sędziów Zgromadzenia Ogólnego i pełnego składu TK do dziewięciu sędziów. Znowelizowane przepisy mają mieć zastosowanie do postępowań wszczętych i niezakończonych przed dniem wejścia w życie noweli. Sejm ma rozpocząć prace nad projektem noweli podczas posiedzenia, które zaczyna się w środę.

Smoliński, który jest przedstawicielem wnioskodawców projektu, we wtorek w Studiu PAP pytany o to czy uważa, że projekt noweli znajdzie poparcie Suwerennej Polski odpowiedział, że ma nadzieję, że tak i komisja pozytywnie zaopiniuje ten projekt. "Chcemy doprowadzić do sytuacji, żeby Trybunał mógł orzekać, bo rzeczywiście w tej chwili nastąpił pewien pat" - dodał.

"Rozumiem jakieś rozważanie, zastanawianie się, ale jednak dobro Polski powinno tutaj zwyciężyć. Niestety, w Trybunale to się nie dzieje, więc powinno tak się zadziać w Sejmie, żeby ten pat w Trybunale rozwiązać. I tu apel do kolegów i koleżanek z Suwerennej Polski, żeby jednak interes państwa przeważył nad jakimiś tam wątpliwościami" - powiedział.

Smoliński podkreślił, że nie ma on żadnych wątpliwości konstytucyjnych co do tego, że Sejm ma prawo ustalać liczby dotyczące Zgromadzenia Ogólnego czy pełnego składu Trybunału Konstytucyjnego.

W Trybunale Konstytucyjnym od miesięcy trwa spór o kadencję Julii Przyłębskiej jako prezesa TK, który uniemożliwiał w ostatnim czasie zebranie się Trybunału w pełnym składzie, czyli minimum 11 sędziów. Według części prawników, w tym byłych i obecnych sędziów TK, kadencja Przyłębskiej upłynęła po sześciu latach, czyli 20 grudnia 2022 r. Według samej Przyłębskiej, a także premiera Mateusza Morawieckiego i części ekspertów jej kadencja upływa w grudniu 2024 r. - razem z końcem kadencji Przyłębskiej jako sędzi TK.

TK na 31 maja wyznaczył termin rozprawy w sprawie nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym. Nowelizacja ta ma - według PiS, które jest autorem ustawy - wypełnić kluczowy "kamień milowy" dla odblokowania przez Komisję Europejską środków na realizację KPO. Przewiduje ona m.in., że sprawy dyscyplinarne i immunitetowe sędziów ma rozstrzygać NSA, a nie – jak obecnie – Izba Odpowiedzialności Zawodowej SN. W lutym tego roku wniosek o zbadanie zgodności noweli z konstytucją skierował do TK - w trybie kontroli prewencyjnej - prezydent Andrzej Duda.

Noweli od początku przeciwna była Suwerenna Polska. (PAP)

Autor: Adrian Kowarzyk

kgr/