Naloty karabinierów na członków gangu handlującego znaleziskami archeologicznymi

2023-05-24 15:37 aktualizacja: 2023-05-24, 17:12
Karabinier. Fot. PAP/EPA/CLAUDIO PERI
Karabinier. Fot. PAP/EPA/CLAUDIO PERI
W ramach śledztwa prowadzonego przez prokuraturę w Trani w pięciu regionach Włoch zatrzymani zostali członkowie gangu sprzedającego starożytne monety. Oferowali je za pośrednictwem domów aukcyjnych na całym świecie – podaje agencja ANSA.

Karabinierzy z jednostki ds. ochrony dziedzictwa kulturowego we współpracy z elitarnym oddziałem ds. przestępczości zorganizowanej Ros (Raggruppamento operativo speciale) oraz odziałem Cacciatori Puglia, który dysponuje helikopterami, przeprowadzili naloty na gang handlujący znaleziskami archeologicznymi.

Akcja pod kryptonimem „Canusium” (dawna nazwa dzisiejszej Canosy w Apulii, pod którą rozegrała się bitwa miedzy Rzymianami a Kartagińczykami w 89 r. p.n.e.) objęła pięć regionów – Apulię, Basilicatę, Kampanię, Lacjum i Abruzję. Brało w niej udział 300 karabinierów.

Dochodzenie, koordynowane przez prokuraturę w Trani, potwierdza działanie organizacji przestępczej – z bazą operacyjną w Canosie – która organizowała potajemne wykopaliska archeologiczne i nielegalny wywóz starożytnych znalezisk i numizmatów. Zastosowano 21 środków zapobiegawczych, zatrzymano 16 osób (niektóre z nich trafiły do więzienia, inne do aresztu domowego).

Według śledczych, grupa opłacała rabusiów grobów, którzy brali udział w nielegalnych wykopaliskach. Poprzez pośredników oferowała starożytne wazony i monety na tajnych aukcjach w Italii i za granicą. W proceder mają być zamieszane też legalnie działające zagranicznych domy aukcyjne.

W trakcie działań odzyskano i skonfiskowano kilka tysięcy znalezisk archeologicznych, w tym ceramikę oraz monety ze złota, srebra i brązu, 60 wykrywaczy metali i narzędzi przydatnych w tajnych wykopaliskach, a także dokumentację księgową dotyczącą nielegalnych transakcji we Włoszech i za granicą.

Prokuratura podkreśla, że dla dochodzenia „fundamentalne znaczenie miało zapoznanie się z bazą danych nielegalnie skradzionych dóbr kultury” Ministerstwa Kultury, w której przechowywanych jest ponad 1,3 mln akt dotyczących dzieł do odzyskania. Bazę tę na bieżąco uzupełniają Karabinierzy z jednostki ds. ochrony dziedzictwa kulturowego. (PAP)

jc/