Paweł Sztompke podkreślił, że muzyka Tiny Turner wyróżniała się na tle twórczości innych gwiazd ostatnich kilku dekad. „Miały siłę brzmienia. Jej głos był nieco brutalny, ale niezwykle melodyjny. Jej piosenki miały także moc inteligencką” – zauważył dziennikarz. Dodał, że należy docenić, że „przetrwała na scenie muzycznej tak długo, a jej twórczość sprawiła, że stała się ikoną myślenia rock and rollowego”.
Zdaniem dziennikarza muzycznego Polskiego Radia z Tiną Turner chcieli występować najważniejsi muzycy pop. Śpiewała w duetach, zapraszając na scenę gwiazdy rocka, jak David Bowie, Mick Jagger, Eric Clapton, Tom Jones czy Brian Adams. „Chcieli z nią śpiewać nie ze względu na jej rozpoznawalność, ale to, że była ważnym głosem rock and rollowym. To było chyba najistotniejsze. Nie było w niej wiele na pokaz. Była prawdziwym muzykiem” – podkreślił. Dodał, że dobrze czuła się na scenach USA i Europy.
Tina Turner zmarła we wtorek w swym domu Kusnacht w Szwajcarii, nad Jeziorem Zuryskim, po długiej i ciężkiej chorobie - poinformował w środę jej menedżer. Turner, która sprzedała ponad 150 mln płyt na całym świecie i zdobyła 12 nagród Grammy, urodziła się 26 listopada w Nutbush w Tennessee. Od dziecka wykonywała klasykę gospel, zaczynając od śpiewania w chórkach.
W rhythm and bluesowych klubach St. Louis poznała Ike'a Turnera, pianistę i gitarzystę, uważanego za jednego z prekursorów współczesnej muzyki rockowej. Ike zaproponował jej występy ze swoim ówczesnym zespołem Kings of Rhythm i w ciągu dwóch lat Tina awansowała na gwiazdę grupy. Jej związek z Ike'iem zaowocował przemianowaniem zespołu na The Ike & Tina Turner Revue.
Przełomowe znaczenie dla ich wspólnej kariery miała piosenka „River Deep, Mountain High” z 1966 roku, której producentem był Phil Spector. Ike i Tina niemal z dnia na dzień zyskali popularność, zwłaszcza w Wielkiej Brytanii, dokąd udali się na tournee.
Po nagłośnionym przez media, ciągnącym się cztery lata do 1978 roku rozwodzie oraz naraziwszy się na gniew bossów przemysłu rozrywkowego, którzy początkowo ignorowali próby zrobienia przez nią kariery solo, wróciła w 1984 roku na szczyty. Dzięki wydanej wówczas płycie „Private Dancer” stała się gwiazdą światową. Wróciła na listy przebojów i do sal koncertowych. Wraz z tytułowym „Private Dancer” autorstwa Marka Knopflera, utwór „What's Love Got to Do with It” z tej płyty okazał się jednym z największych jej hitów i ówczesnych przebojów. W 1985 roku zagrała w filmie „Mad Max: Beyond The Thunderdome” i wylansowała kolejny hit „We Don't Need Another Hero”. Reżyser Brian Gibson nakręcił oparty na jej autobiografii film "What's Love Got to Do with It", który w 1994 roku nominowano w dwóch kategoriach do Oscara.
Wydała w sumie 10 studyjnych płyt i kilka koncertowych, wystąpiła w kilku filmach, otrzymała ponad 30 nagród, w tym czterokrotnie nagrodę Grammy. Z życia publicznego wycofała się w 2009 roku po pożegnalnym tournee „Tina: Live in Concert Tour”.(PAP)
Autor: Michał Szukała
mmi/