W Warszawie odbyła się konferencja, zorganizowana przez PKO BP dla przedstawicieli banków zagranicznych.
„Po raz czwarty spotykamy się z bankami, z którymi PKO Bank Polski współpracuje, na seminarium bankowym w Warszawie. Jest tu prawie 100 osób z 40 instytucji finansowych, z którymi prowadzimy biznes w ramach współpracy międzynarodowej, w tym correspondent banking. Rozmawiamy o gospodarce, o tym, co się dzieje w sektorze bankowym” – powiedział wiceprezes PKO Banku Polskiego Andrzej Kopyrski.
Podczas konferencji główny ekonomista PKO BP Piotr Bujak mówił, że dane z polskiej gospodarki wyglądają „wyjątkowo solidnie”.
„Niedawne dane na temat wzrostu gospodarczego w I kw. tego roku okazały się lepsze niż oczekiwano. Wynika z nich, że Polska uniknęła nawet technicznej recesji” – powiedział ekonomista.
GUS podał, że w I kw.2023 r. w porównaniu do I kw. 2022 r. spadł o 0,2 proc., zaś w stosunku do IV kw. 2022 r. – wzrósł o 3,9 proc. Ekonomista PKO BP zwrócił uwagę, że wkrótce wzrost gospodarczy zacznie przyspieszać, kiedy spadek inflacji sprawi, że wynagrodzenia znowu zaczną realnie rosnąć.
„Jednocześnie eksport i inwestycje radzą sobie dobrze. Wierzymy, że inwestycje będą rosnąć także w kolejnych kwartałach” – dodał Piotr Bujak.
Stwierdził także, że polski rachunek bieżący notuje ostatnio silną poprawę i że można się spodziewać, że do końca roku bieżącego Polska będzie notować nadwyżkę na rachunku bieżącym. Jego zdaniem, można także spodziewać się szybkiego spadku inflacji, co wynika m.in. ze spadku cen żywności na świecie oraz ze spadku cen paliw. Poza tym na inflację w Polsce wpływa polityka pieniężna.
„Mieliśmy bardzo agresywne zacieśnienie polityki pieniężnej. Nie spodziewamy się, aby w Polsce konieczny okazał się powrót do podwyżek stóp procentowych, sądzimy, że pod koniec roku, na jesieni, może dojść do obniżek” – powiedział ekonomista
sm/