Ukraińcy: Rosjanie przygotowują prowokację na Zaporoskiej Elektrowni Atomowej [RELACJA NA ŻYWO]

2023-05-26 07:25 aktualizacja: 2023-05-27, 08:34
Elektrownia w Zaporożu, Ukraina, Fot. PAP/Abaca/AA/ABACA
Elektrownia w Zaporożu, Ukraina, Fot. PAP/Abaca/AA/ABACA
Siły rosyjskie przygotowują prowokację na okupowanej Zaporoskiej Elektrowni Atomowej na południu Ukrainy - ostrzegł w piątek ukraiński wywiad wojskowy (HUR). Celem operacji jest powstrzymanie ukraińskiej kontrofensywy - dodano.

07:47 20 byłych więźniów zdezerterowało z rosyjskiej armii w pobliżu miasta Swatowe w okupowanej części obwodu ługańskiego na wschodzie Ukrainy - informuje w sobotę sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

"W rosyjskich wojskach okupacyjnych coraz częściej dochodzi do przypadków niewykonywania rozkazów dowódców i dezercji" - pisze sztab w porannym komunikacie.

W czwartek ok. 20 byłych więźniów, którzy niedawno przeszli przyspieszone szkolenie i mieli wzmocnić rosyjską jednostkę w mieście Swatowe, ukradło samochód kamaz i oddaliło się w nieznanym kierunku. Ich poszukiwania trwają - podaje sztab.

Minionej doby rosyjskie wojska przeprowadziły przeciwko Ukrainie 20 ataków rakietowych i 68 lotniczych oraz 89 ostrzałów z wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych. W atakach są zabici i ranni cywile.

05:32 Spośród ponad 150 ofiar prześladowań motywowanych politycznie na tymczasowo okupowanym Krymie co najmniej 38 jest poważnie chorych lub niepełnosprawnych, twierdzi organizacja praw człowieka CrimeaSOS, poinformował w sobotę Ukrinform.

Jak zauważono w raporcie CrimeaSOS, nieludzkie warunki panujące w miejscach przetrzymywania powodują zaostrzenie chorób przewlekłych wśród ofiar prześladowań o podłożu politycznym na Krymie.

„Według dostępnych informacji co najmniej 38 więźniów politycznych na Krymie ma poważne problemy zdrowotne. 30 z nich to osoby w wieku 50 lat i starsze oraz emeryci” – czytamy w raporcie.

Jak poinformowała Stała Przedstawicielka Prezydenta Ukrainy w Autonomicznej Republice Krymu Tamila Taszewa, wszyscy więźniowie polityczni przetrzymywani na podstawie fałszowanych zarzutów okupantów zostaną zwolnieni po wyzwoleniu Krymu bez rozpatrywania ich spraw. 

01:56 Pełne wdrożenie czarnomorskiego porozumienia zbożowego nie zostało jeszcze zapewnione, pomimo oświadczenia Rosji o jego przedłużeniu, poinformował w sobotę Ukrinform.

01:05 Prezydent USA Joe Biden powiedział w piątek, że "wyjątkowo negatywnie" zareagował na doniesienia, że Rosja poczyniła postępy w realizacji planu rozmieszczenia taktycznej broni jądrowej na Białorusi.

23:32 Kanada zakończy w najbliższych tygodniach dostawę około 5 tys. broni strzeleckiej i miliona sztuk amunicji z pakietu pomocy wojskowej ogłoszonego w kwietniu, poinformował w piątek Ukrinform.

„Dostawa ogłoszonego w kwietniu pakietu z bronią strzelecką i amunicją przebiega zgodnie z harmonogramem. Karabiny maszynowe, karabiny szturmowe, zestawy czyszczące i magazynki zostały już dostarczone na Ukrainę, a 1 milion nabojów 5,56 mm i 4,8 tys. karabinów szturmowych ma dotrzeć na Ukrainę w nadchodzących tygodniach.”, przekazuje Ukrinform.

W sumie pakiet pomocowy przyznany przez Kanadę zawiera 21 000 sztuk broni strzeleckiej i 2,4 miliona sztuk amunicji. (

22:27 Podróżujący obecnie po USA były brytyjski premier Boris Johnson spotkał się z byłym prezydentem tego kraju Donaldem Trumpem, by "omówić sytuację na Ukrainie i kluczowe znaczenie ukraińskiego zwycięstwa" - poinformował w piątek rzecznik Johnsona.

Po rozmowie, która miała miejsce w czwartek, nie wydano żadnych komunikatów, nawet nie jest jasne, gdzie dokładnie do niej doszło.

21:30 Przedstawiciele Rosyjskiego Korpusu Ochotniczego i Legionu Wolność Rosji wciąż są w obwodzie biełgorodzkim w Federacji Rosyjskiej - poinformował w piątek Andrij Jusow, przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR).

Rosyjscy ochotnicy uznają za swoje zadanie "wyzwolenie obwodu biełgorodzkiego i w ogóle Rosji spod reżimu rosyjskiego dyktatora Władimira Putina" - powiedział Jusow, cytowany przez portal RBK-Ukraina.

20:37 Siły rosyjskie przygotowują prowokację na okupowanej Zaporoskiej Elektrowni Atomowej na południu Ukrainy - ostrzegł w piątek ukraiński wywiad wojskowy (HUR). Celem operacji jest powstrzymanie ukraińskiej kontrofensywy - dodano.

Rosyjskie siły przygotowują dużą prowokację w najbliższych godzinach polegającą na imitacji awarii w elektrowni - napisał w komunikacie HUR.

20:08 Prezydent Brazylii Luiz Inacio Lula da Silva odmówił udania się do Rosji na zaproszenie Władimira Putina, ale chce uczestniczyć w negocjacjach, które miałyby zakończyć rosyjską inwazję na Ukrainę.

W piątkowym tweecie Lula wyjaśnił, że podczas rozmowy z Putinem odmówił udziału w organizowanym w Petersburgu 14-17 czerwca Międzynarodowym Forum Ekonomicznym. “Obecnie nie mogę się tam udać” - napisał Lula, który w kwietniu wysłał swojego przedstawiciela do Rosji.

W trakcie 30-minutowej rozmowy telefonicznej Lula miał w piątek poinformować Putina, że Brazylia popiera format rozmów dotyczących zakończenia wojny Rosji przeciwko Ukrainie, w których miałyby uczestniczyć też Chiny, Indie i Indonezja. Dodał, że omawiał też z przywódcą Rosji “sytuację na świecie oraz stosunki dwustronne”.

Jak podają brazylijskie media Putin miał powiedzieć Luli, że obecnie nie widać szans na pokój, gdyż ani Ukraina ani państwa G7 nie są zainteresowane zawieszeniem broni.

Lula, który kilkakrotnie już potępił rosyjską inwazję na Ukrainę, opowiada się za wstrzymaniem dostaw broni przez Zachód dla Kijowa, a także za powołaniem grupy państw, które negocjowałyby rozejm ze stronami konfliktu.

19:48 Ukrainę trzeba wspierać tak długo, jak to jest niezbędne - powiedział przebywający w stolicy Estonii Tallinie kanclerz Niemiec Olaf Scholz. Jego zdaniem na zbliżającym się szczycie NATO w Wilnie nie będzie można jeszcze mówić o jakimkolwiek zwycięstwie.

"Obecnie na Ukrainie toczy się gorąca wojna - podkreślił Scholz - Musimy więc wspierać Ukrainę tak długo, jak będzie to konieczne, ponieważ Rosja musi wycofać swoje wojska z Ukrainy".

Odnosząc się do ewentualnych negocjacji pokojowych, Scholz powiedział, że wojna nie może przekształcić się w zamrożony konflikt. "Żeby Ukraina wygrała, wspieramy ją militarnie i politycznie. Musimy zaostrzyć sankcje wobec Rosji, co również potwierdziliśmy na szczycie G7 w Japonii" – podkreślił.

Pochwalił też dobrą współpracę z Estonią, Łotwą i Litwą zarówno w ramach NATO, jak i w Unii Europejskiej.

19:28 Holandia "poważnie rozważa" przekazanie swoich myśliwców F-16 Ukrainie, ale nie podjęła jeszcze w tej sprawie ostatecznej decyzji – powiedział na konferencji prasowej holenderski premier Mark Rutte.

Szef rządu przypomniał, że na początku tego tygodnia Holandia zadeklarowała, iż chce jak najszybciej rozpocząć szkolenie ukraińskich pilotów w lataniu na F-16. W kwestii przekazania Ukrainie tych samolotów Rutte podkreślił, że ostateczna decyzja nie została podjęta.

"Jeśli zaczną się szkolenia, to oczywiste, że poważnie się nad tym zastanawiasz" - powiedział premier o możliwości przekazania myśliwców Ukrainie.

Rutte zaznaczył jednocześnie, że decyzja o wysłaniu F-16 jest uzależniona od zgody USA, ale podkreślił też, że Holandia potencjalnie miałaby myśliwce do przekazania, ponieważ obecnie wycofuje swoje F-16.

18:47 Każda pozycja odbita z rąk rosyjskich przez ukraińskie siły to argument dla świata, że Ukraina może zwyciężyć - podkreślił w piątek ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski.

Szef państwa poinformował, że w piątek przeprowadził naradę z najwyższym dowództwem wojskowym, podczas której rozmawiano o sytuacji na froncie, obronie, ukraińskich działaniach aktywnych, wyposażeniu ukraińskich wojskowych w broń i amunicję oraz sprzęt, a także o obronie powietrznej.

17:32 Jakikolwiek kompromisowy scenariusz w wojnie z Rosją oznaczałby klęskę demokracji i zwycięstwo Moskwy - ocenił w piątek Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

"Jakikolwiek +kompromisowy scenariusz+, który przewiduje wyzwolenie NIE wszystkich terytoriów Ukrainy i o którym co pewien czas mówią +anonimowe źródła+ w europejskich i amerykańskich elitach, jest równoznaczny z uznaniem klęski demokracji, wygranej Rosji, zakonserwowania reżimu Putina i wskutek tego gwałtownego wzrostu konfliktów w polityce globalnej" - napisał Podolak na Twitterze.

16:32 "New York Times": Ukraina może wstąpić do NATO na wzór RFN

Przed lipcowym szczytem NATO w Wilnie wśród sojuszników popularność zyskuje idea, że Ukraina może zostać członkiem NATO nawet jeśli nie będzie kontrolować całego terytorium, podobnie jak RFN w czasie zimnej wojny - poinformował w piątek "New York Times".

"Zachodnioniemiecki model zyskuje popularność w niektórych europejskich stolicach jako sposób, by zagwarantować Ukrainie rzeczywiste bezpieczeństwo, nawet jeśli nie odzyska natychmiast całego swojego terytorium" - pisze amerykański dziennik.

"NYT" przypomina, że Republika Federalna Niemiec wstąpiła do NATO w 1955 roku, mimo że nie zrezygnowała ze swoich pretensji do zjednoczenia, zaś ówczesny kanclerz Konrad Adenauer "wybrał bezpieczeństwo nad terytorium".

15:23 Rosyjskie siły przeprowadziły atak chemiczny na odcinku awdijiwskim na wschodzie Ukrainy; mimo tego odparliśmy szturm - poinformowała w piątek ukraińska straż graniczna.

Straż napisała w komunikacie, że szturm na ukraińskie pozycje był poprzedzony ostrzałem artyleryjskim. "Amunicję z drażniącym aerozolem wrogie siły zrzucały z dronów. Następnie okupanci przy wsparciu czołgów i wozów bojowych rozpoczęli atak" - czytamy.

15:02 Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK) powinien wydać nakaz aresztowania Alaksandra Łukaszenki, tak samo jak to miało miejsce wobec Władimira Putina - oznajmiła liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska w piątek podczas Kijowskiego Forum Bezpieczeństwa.

Cichanouska przypomniała, że jej zastępca Paweł Łatuszka niedawno opublikował raport, z którego wynika, że ukraińskie dzieci wywożone są nie tylko na terytorium Rosji, ale też na Białoruś. Dlatego MTK powinien postąpić wobec Łukaszenki tak samo jak wobec Putina i wydać nakaz jego aresztowania - podkreśliła opozycjonistka.

14:05 Do dwóch osób wzrosła liczba zabitych w ukraińskim mieście Dniepr w wyniku rosyjskiego ataku rakietowego - powiadomiły w piątek służby ratownicze. Jak informowano wcześniej, pocisk uderzył w budynek zakładu medycznego, w którym wybuchł pożar.

Dwie osoby zginęły na miejscu, 25 jest rannych, wśród nich - dwoje dzieci w wieku trzech i sześciu lat - poinformowały służby ratownicze na serwisie Telegram. 

13:52 Nowy ukraiński pojazd terenowy o nazwie Bohun zaprezentował w piątek minister obrony Ołeksij Reznikow, nazywając go "pojazdem wysokiej klasy". Jak poinformował, dwa pojazdy typu Bohun są używane na froncie przez ukraińskie siły zbrojne.

"Dwa takie pojazdy już walczą w różnych oddziałach. Na przykład, specjalnie dla oddziałów desantowych, szturmowych wyprodukowano +Bohuna+ typu kabriolet, w którym usunięto kabinę, a urządzono miejsca dla załogi, czyniąc z niego wóz desantu" - napisał minister na Facebooku. Inne formacje - dodał - testują ten sprzęt, instalując wewnątrz różnego rodzaju uzbrojenie. Istnieje również wersja Bohuna jako pojazdu sanitarnego.

Reznikow podkreślił, że dla Ukrainy priorytetem jest rozwijanie przemysłu obronnego. "Walczymy o niepodległość, o naszą wolność, które - zwłaszcza z takim sąsiadem - są niemożliwe bez mocnej obronności" - oświadczył minister. 

13:05 Ukraina otworzy ambasadę w Rwandzie - poinformowało w piątek MSZ w Kijowie w komunikacie na stronie internetowej. Szef MSZ Dmytro Kułeba w komentarzu na Twitterze zapowiedział również utworzenie ambasady w Mozambiku.

Jak podało MSZ Ukrainy, Kułeba mówił o powołaniu ambasady w Rwandzie podczas spotkania z szefem dyplomacji tego kraju Vincentem Birutą. "Strona rwandyjska już wyraziła oficjalną zgodę na utworzenie misji dyplomatycznej Ukrainy w Kigali" - poinformował minister. Ukraiński resort dyplomacji podkreślił w komunikacie, że "od czasu inwazji rosyjskiej (na Ukrainę) na pełną skalę Rwanda popiera rezolucje ukraińskie w ONZ, wspiera suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy i jest solidarna z narodem ukraińskim". 

12:50 Co najmniej jedna osoba zginęła, a 23 zostało rannych w piątek w wyniku rosyjskiego ataku rakietowego na klinikę w Dnieprze w środkowo-wschodniej Ukrainie. Wśród rannych jest dwoje dzieci. Los czterech osób jest nieznany – przekazały władze.

O ataku, do którego doszło przed południem, poinformował m.in. prezydent Wołodymyr Zełenski. „Atak rakietowy na klinikę w mieście Dniepr. Według obecnych informacji jedna osoba zginęła, a 15 zostało rannych. Na miejscu trwa likwidacja następstw ostrzału i akcja ratownicza. Zaangażowane zostały wszystkie niezbędne służby” – pisał szef państwa w Telegramie po uderzeniu.

„Rosyjscy terroryści po raz kolejny potwierdzają swój status bojowników ze wszystkim co ludzkie i uczicwe” – podkreślił Zełenski. 

Szef Dniepropietrowskiej Wojskowej Administracji Obwodowej Serhij Łysak podał później, że po ataku rosyjskich rakiet hospitalizowano 23 osoby.

„Już 23 rannych w Dnieprze. 21 rannych w szpitalu. Zginął 69-letni mężczyzna. Przechodził obok, gdy rakieta rosyjskich terrorystów trafiła w miasto” – napisał w Telegramie. 

11:31 Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego ocenił w piątek, że najemnicy z rosyjskiej Grupy Wagnera częściowo wycofają się z Bachmutu w celu rotacji, ale najbardziej zdatne do walki oddziały tej formacji pozostaną w mieście.

"Jest oczywiste, że pewna część Grupy Wagnera zostanie wycofana w celu rotacji, ale najbardziej zdatne do walki oddziały tej grupy będą nadal w Bachmucie" - powiedział Podolak, cytowany przez portal Polityka Strany.

Właściciel Grupy Wagnera Jewgienij Prigożyn ogłosił w czwartek, że oddziały te zaczęły wycofywać się z Bachmutu, przekazując nad nim kontrolę regularnej armii rosyjskiej. Ministerstwo obrony Ukrainy zapewniło zaś, że żołnierze ukraińscy wciąż znajdują się w południowo-zachodniej części miasta.

11:17 W Krasnodarze na południu Rosji doszło w piątek nad ranem do dwóch eksplozji; miejscowi mieszkańcy mówią o aparatach bezzałogowych, strąconych przez obronę przeciwlotniczą - informują rosyjska redakcja BBC News i agencja Reutera.

Według doniesień Reutera media rosyjskie utrzymują, iż doszło do ataku dronów. W mediach społecznościowych pojawiły się niezweryfikowane - jak zaznacza agencja - nagrania wideo, na których widać dron lecący nad miastem. Nie jest jasne, czy ta maszyna została strącona.

Krasnodar leży około 330 km od linii frontu na Ukrainie.

11:07 Jedna osoba zginęła, a 15 zostało rannych w wyniku rosyjskiego ataku rakietowego na klinikę w Dnieprze w środkowo-wschodniej Ukrainie – poinformował  w piątek prezydent tego kraju Wołodymyr Zełenski.

Atak rakietowy na klinikę w mieście Dniepr. Według obecnych informacji jedna osoba zginęła, a 15 zostało rannych. Na miejscu trwa likwidacja następstw ostrzału i akcja ratownicza. Zaangażowane zostały wszystkie niezbędne służby” – napisał szef państwa w Telegramie.

„Rosyjscy terroryści po raz kolejny potwierdzają swój status bojowników ze wszystkim co ludzkie i uczicwe” – podkreślił Zełenski. 

09:39 Przywódca okupowanego przez Rosję Krymu Siergiej Aksjonow rozwija paramilitarne jednostki, bo prawdopodobnie obawia się, że regularna armia rosyjska nie byłaby w stanie obronić półwyspu - przekazało w piątek brytyjskie ministerstwo obrony.

W codziennej aktualizacji wywiadowczej wskazano, że w ciągu co najmniej ostatnich 20 lat w Rosja nastąpił rozrost grup paramilitarnych z jej regularnych sił zbrojnych, ale ta "paramilitaryzacja" dramatycznie przyspieszyła od czasu inwazji Rosji na Ukrainę i jest szczególnie ważna na Półwyspie Krymskim.

Dodano, że Aksjonow odegrał kluczową rolę w utworzeniu kilku lokalnych jednostek, które często odwołują się do tradycji kozackiej, a większość z nich otrzymała półoficjalny status jednostek rezerwowych regularnej armii.

08:38 Ukrainy nie można zmusić do rozmów z Rosją w sytuacji, gdy na jej terytorium są wojska rosyjskie; Kijów przekazał to wysłannikom Chin i Brazylii - powiedział Andrij Jermak, szef kancelarii prezydenta Wołodymyra Zełenskiego w wywiadzie dla agencji Interfax-Ukraina.

"Wyjaśniłem wysłannikom Chin i Brazylii, że nie ma takiej siły, która dziś zmusi władze i społeczeństwo Ukrainy do rozmów z Rosjanami, póki u nas stoją wojska rosyjskie. Taka siła nie istnieje. (...) Bardzo ważne, że oni zobaczyli, że będziemy walczyć do końca, że się nie zatrzymamy. Bardzo się myli każdy, kto sądzi, że istnieje coś, co może nas zmusić do rozmów z Rosją w obecnych warunkach" - powiedział Jermak w wywiadzie opublikowanym w czwartek wieczorem.

Współpracownik Zełenskiego zapewnił, że wysłannicy Chin i Brazylii "wysłuchali" podczas wizyt w połowie maja w Kijowie stanowiska ukraińskiego i "odbyła się z nimi dość szczera rozmowa". Ukraina - mówił Jermak - wyjaśniła też, że jest "przeciwna mediacji", którą porównał do rozmów w formacie normandzkim. Dotyczyły one rozwiązania konfliktu w Donbasie i nie przyniosły rozwiązania.

07:18 11. pakiet sankcji UE wobec Rosji jest w fazie uzgodnień technicznych. W ciągu najbliższych dni powinien zostać przyjęty przez państwa członkowskie - mówi ambasador Polski przy UE Andrzej Sadoś.

„Pewne ostatnie kwestie techniczne wymagają doprecyzowania. Być może uda się je uzgodnić jeszcze w piątek, być może w przyszłym tygodniu” – powiedział.

Dodał, że pakiet odpowiada na szereg polskich postulatów, np. poprzez objęcie restrykcjami osób odpowiedzianych za nielegalne deportacje ukraińskich dzieci do Rosji, ale część z nich nadal nie została zrealizowana, jak chociażby objęcie restrykcjami energii nuklearnej i diamentów.

07:09 Wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk zaapelowała o przygotowywanie duchownych, którzy po wyzwoleniu ziem, znajdujących się pod okupacją Rosji, będą mogli pełnić tam posługę religijną. Ukraina - zdaniem wicepremier - walczy nie tylko o terytoria, ale też o serca obywateli.

Wypowiadając się na naradzie rządowej w Kijowie, Wereszczuk powiedziała, że w czasie wojny kwestie religijne są zarazem bardzo delikatne, jak i ważne dla państwa - podała w piątek agencja Ukrinform.

Ukraina prowadzi walkę nie tylko o terytoria, ale również o serca i umysły ludzi - dodała wicepremier. Właśnie dlatego - jak przekonywała - należy zawczasu przygotowywać rezerwę kadrową duchownych, którzy na terytoriach wyzwolonych będą mogli pełnić posługę religijną. Wereszczuk wezwała też, by duchowni mieli równy dostęp do mediów.

07:02 Akcje dywersyjne na terenie Rosji, takie jak zbrojny rajd w obwodzie biełgorodzkim nie mają potencjału, by znaleźć w Rosji aktywne poparcie; Rosjanie pozostają bierni, choć znów zobaczyli, że państwo ich nie broni - powiedział ekspert Iwan Preobrażeński.

"Rosjanie nie są gotowi poprzeć walkę zbrojną z putinizmem" - powiedział Preobrażeński, politolog i ekspert mediów niezależnych, mieszkający poza Rosją. Wyraził przekonanie, że większość Rosjan przy tym nie popiera wojny przeciwko Ukrainie. "Jeśli przedstawić opór zbrojny jako walkę z rosyjską klasą rządzącą, to jej akceptacja jest możliwa, ale bierna, a nie aktywna" - dodał ekspert. Z tego powodu - jego zdaniem - akcje tego rodzaju "nie mają perspektyw - poza celami militarnymi armii ukraińskiej - w tym sensie, że nie mogą zmienić radykalnie sytuacji w Rosji".

Podczas trwających dobę incydentów w obwodzie biełgorodzkim Rosjanie znowu zobaczyli postawę państwa, które - jak mówi Preobrażeński - "nie chroni" ludzi i "tym bardziej nie uważa ich za obywateli mających jakieś prawa". Ekspert uważa, że jednym ze skutków zajść może być tworzenie przez mieszkańców pogranicza oddziałów samoobrony, najprawdopodobniej jednak armia rosyjska wprowadzi do strefy przygranicznej regularne oddziały albo wojskowych zmobilizowanych na front.

06:51 Kijów obronił się przed 13. rosyjskim atakiem rakietowym w tym miesiącu. 

Alarm przeciwlotniczy ogłoszono nad ranem na terytorium całego państwa. W stolicy Ukrainy, gdzie syreny zawyły tuż po godz. 3 (godz. 2 czasu polskiego), alarm trwał 2,5 godz.

„Tym razem atak dokonany został przez bombowce strategiczne Tu-95MS z rejonu Morza Kaspijskiego. Użyto do niego prawdopodobnie rakiet manewrujących Ch-101/155. Według wstępnych informacji wszystkie wrogie cele w przestrzeni powietrznej Kijowa zostały wykryte i zniszczone” – napisał Popko w Telegramie. 

04:00 Japonia zastosuje dodatkowe sankcje wobec Rosji za jej atak na Ukrainę,  wobec  uzgodnionych już przez uczestników szczytu G7, którego Japonia była gospodarzem - poinformował w piątek główny sekretarz japońskiego rządu Hirokazu Matsuno.

Jak powiedział Matsuno na konferencji prasowej, Japonia potępia też decyzję Moskwy rozmieszczenia taktycznej broni nuklearnej na Białorusi jako prowadzącą do dalszej eskalacji sytuacji wokół Ukrainy.

"Jako jedyne państwo, które doświadczyło bombardowań atomowych podczas wojny, Japonia nigdy nie zaakceptuje rosyjskich gróźb nuklearnych, nie mówiąc już o użyciu tej broni" - oświadczył Matsuno.

01:27 Polska była w ostatnich miesiącach celem potężnych cyberataków, głównie zza naszej wschodniej granicy - powiedział w czwartek Stały Przedstawiciel RP przy ONZ Krzysztof Szczerski podczas nieformalnego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa. Wezwał do wzmocnienia norm i zasad wiążących państwa w tym zakresie.

"W ostatnich miesiącach, Polska również była celem potężnych cyberataków, których dokonano głównie zza naszej wschodniej granicy. Od początku agresji Rosji przeciwko Ukrainie, ich intensywność znacząco wzrosła" - powiedział dyplomata podczas posiedzenia Rady zwołanego przez Albanię, która w ubiegłym roku była celem zmasowanych ataków przypisanych Iranowi. 

"Naszą wspólną odpowiedzialnością jest, by nie szczędzić wysiłków, aby dokładnie przypisać wszystkie te ataki i wymierzyć sprawiedliwość cyberprzestępcom" - dodał polski ambasador, wspominając, że ofiarami ataków padała również Ukraina.

22:30 W okupowanym Berdiańsku doszło do eksplozji - podała Nexta.

21:57 W czwartek na placu Leidseplein w Amsterdamie otwarto wystawę prezentującą zniszczony rosyjski czołg T-72. Wystawę otworzyła burmistrz stolicy Femke Halsema i będzie ona dostępna dla zwiedzających do 4 czerwca br.

Ekspozycja czołgu jest związana z Forum Kultury Europejskiej zorganizowanym przez amsterdamskie centrum debat De Balie. Organizatorzy podkreślają, że symbolizuje on zagrożenie dla demokracji w Europie. Czołg został zniszczony przez ukraińskich żołnierzy podczas bitwy we wsi Dmitriwka koło Buczy, gdzie Rosjanie dokonali zbrodni wojennych na niewinnych cywilach.

Zdjęcia z wystawy można zobaczyć m.in. na portalu “BlikOpNieuws".

21:41 Prokuratura zajęła nieruchomość gruntową w Duivendrecht, gminie znajdującej się na przedmieściach Amsterdamu, należącą do Jorrita Faassena, byłego zięcia prezydenta Rosji Władimira Putina - poinformował w czwartek portal dziennikarstwa śledczego Follow the Money (FTM).

Powód zajęcia nie jest znany, jednak portal przypomina, że Faassen był ostatnio przesłuchiwany na lotnisku Schiphol w Amsterdamie w związku z podejrzeniem łamania europejskich sankcji nałożonych na Rosję.

(PAP)