Ruszają darmowe szczepienia przeciwko wirusowi HPV

2023-05-26 12:21 aktualizacja: 2023-05-26, 17:43
Premier Mateusz Morawiecki, Adam Niedzielski, Marlena Maląg. Fot. PAP/Paweł Supernak
Premier Mateusz Morawiecki, Adam Niedzielski, Marlena Maląg. Fot. PAP/Paweł Supernak
W sobotę, 27 maja o godz. 7 rano, ruszają zapisy na szczepienia chłopców i dziewczynek przeciw HPV - poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski. Wizytę można będzie umówić przez e-rejestrację lub infolinię 989, lub w przychodni. Sczepienia ruszają 1 czerwca.

HPV (Human Papilloma Virus), czyli ludzki wirus brodawczaka, odpowiada za wszystkie zachorowania na raka szyjki macicy. Może wywoływać również inne nowotwory u kobiet i mężczyzn.

"Dzisiaj dołączamy do najlepszych (...) do grupy państw, która od wielu lat prowadzi kampanie o szczepieniach, którym udało się w znacznym stopniu zredukować skalę zachorowań" - podkreślił szef MZ na konferencji prasowej.

Zauważył, że zagrożenie zachorowania dotyka dziewczynek i chłopców. "Dlatego nasze szczepienia będą skierowane systematycznie do grup młodych chłopców i dziewczynek. Zaczniemy od rocznika 2010 i 2011 - czyli dwunasto- i trzynastoletnich chłopców i dziewczynek" - poinformował Niedzielski. Dodał, że nie jest istotne, kiedy dziecko miało urodziny - szczepione są całe dwa roczniki dzieci.

Premier: szczepionka przeciw wirusowi HPV - darmowa i dobrowolna 

"Wdrażamy dzisiaj to, co zapowiedzieliśmy. To, co obiecaliśmy: darmową, dobrowolną szczepionkę na raka szyjki macicy, szczepionkę HPV" - oświadczył premier w piątek podczas wspólnej konferencji prasowej z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim oraz minister rodziny i polityki społecznej Marleną Maląg.

Premier Morawiecki wskazywał, że nowotwory zbierają śmiertelne żniwo w Polsce. Wszędzie tam, gdzie można działać prewencyjnie i zapobiegać nowotworom "już teraz wprowadzamy działanie bardzo konkretne" - mówił. "Wdrażamy to teraz, ponieważ dla nas zdrowie nie jest i nie może być towarem. Zdrowie jest wartością bezcenną" - podkreślił.

Zwracał uwagę, że w Polsce co roku ponad 2500 kobiet walczy z rakiem szyjki macicy. "I niestety ponad połowa tych kobiet przegrywa tę walkę. Mam ogromną nadzieję, że już wkrótce będzie to wyglądało zupełnie inaczej właśnie dlatego, że wdrażamy tę darmową i dobrowolną szczepionkę HPV" - mówił.

Szczepionka jest przeznaczona dla dwunasto- i trzynastoletnich chłopców i dziewcząt. 

Niedzielski: od soboty kampania informacyjna o szczepieniach przeciw HPV 

"Zapisy będą otwarte od jutra od 7 rano. (…) Od jutra rusza kampania informacyjna, którą przygotowaliśmy specjalnie po to, by spopularyzować szczepienia, pokazać ich zalety" – wskazał minister. Podał, że od soboty mają być emitowane spoty promujące szczepienia przeciw HPV.

Szczepionki przeciw HPV stosowane w powszechnym programie szczepień to Cervarix oraz Gardasil 9.

Schemat szczepienia w obu szczepionkach jest dwudawkowy. Rekomendowany odstęp między dawkami to 6 miesięcy. Druga dawka nie powinna zostać podana później niż po 12 miesiącach od dawki pierwszej. 

Prof. Nowakowski: im więcej szczepień przeciw HPV w populacji, tym lepszy efekt zdrowotny

"Programem objęte są dwie szczepionki, dwu-walentna i dziewięcio-walentna. Z punktu widzenia zdrowia publicznego, według danych WHO i oceny AOTMiT, nie ma danych mówiących o ewidentnych różnicach między produktami" – powiedział profesor.

Stwierdził, że wybór produktu ma drugorzędne znaczenie. Pierwszorzędne znaczenie ma natomiast – jak zaznaczył – stopień objęcia populacji szczepieniem.

"Jeśli zaszczepimy 20 proc. skutki będą najsłabsze" - wskazał. Dodał, że zgodnie z celami Światowej Organizacji Zdrowia ideałem byłoby objęcie szczepieniami 90 proc. populacji. Zapisy Narodowej Strategii Onkologicznej mówią natomiast, jak podał, o zaszczepieniu ok. 60 proc. populacji.

Profesor akcentował, że oba produkty wykorzystywane w programie szczepień przeciw HPV mają bardzo podobny profil bezpieczeństwa. "Stopień objęcia populacji będzie czynnikiem, który będzie warunkował to, jak wiele Polek i Polaków uniknie w przyszłości zachorowań na nowotwory związane z HPV" – zaznaczył.

HPV jest najczęstszym wirusem zakaźnym przenoszonym drogą płciową. Infekcje nim są często bezobjawowe i chociaż w większości przypadków ustępują samoistnie, to jednak czasami stają się przewlekłe i mogą powodować nowotwory.

Szczepionki przeciw HPV chronią przed najbardziej onkogennymi typami wirusa, a także przed zmianami przednowotworowymi i nowotworami narządów płciowych (szyjki macicy, sromu, pochwy) i odbytu. Zalecane są dziewczętom i młodym kobietom, a także chłopcom i młodym mężczyznom. (PAP)

Autorzy: Rafał Białkowski, Iwona Żurek, Katarzyna Lechowicz-Dyl

kgr/