W Sztokholmie Billstroem spotkał się w piątek ze swoim hiszpańskim odpowiednikiem Jose Manuelem Albaresem Bueno. Hiszpania 1 lipca przejmie od Szwecji prezydencję w Radzie Europejskiej. W Sztokholmie Bueno na konferencji prasowej zapewnił o hiszpańskim wsparciu w jak najszybszym wejściu Szwecji do NATO, jeszcze przed szczytem w Wilnie (11-12 lipca).
Na początku tygodnia szwedzki dziennik "Dagens Nyheter" napisał, że alternatywnym terminem wejścia Szwecji do NATO może być kwiecień 2024 r. Miałoby to się stać na szczycie w Waszyngtonie w związku z obchodami 75. rocznicy powstania sojuszu.
W niedzielę w Turcji odbędzie się druga tura wyborów prezydenckich. Według ostatnich sondaży faworytem jest dotychczasowy szef państwa Recep Tayyip Erdogan, blokujący od roku szwedzką akcesję.
Portal Politico podał, że po tureckich wyborach kraj ten zaakceptuje wejście Szwecji do NATO, powołując się na wypowiedź szefa komisji spraw zagranicznych Izby Reprezentantów USA republikanina Michaela McCaula. Amerykański polityk uzależnił zgodę na sprzedaż Turcji myśliwców F-16 od ratyfikacji szwedzkiego wniosku.
Pytany o tę kwestię Billstoroem odmówił komentarza, podkreślając, że "jest to sprawa między Turcją a Stanami Zjednoczonymi". W Szwecji 1 czerwca ma wejść w życie oczekiwane przez Turcję zaostrzenie przepisów antyterrorystycznych.
Ze Sztokholmu Daniel Zyśk (PAP)
sm/