Największa w Europie i druga na świecie wystawa rzeźb Tony'ego Cragga w Toruniu [WIDEO]

2023-05-27 10:09 aktualizacja: 2023-05-27, 19:11
Brytyjski rzeźbiarz Tony Cragg. Fot. PAP/EPA/ABEDIN TAHERKENAREH
Brytyjski rzeźbiarz Tony Cragg. Fot. PAP/EPA/ABEDIN TAHERKENAREH
Artysta musi mieć swego rodzaju obsesję; nie wiem, czy daje to szczęście, ale to nasze życie — powiedział PAP jeden z najwybitniejszych współczesnych rzeźbiarzy Tony Cragg. Wystawa prac Brytyjczyka od soboty dostępna jest w Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu.

Największa w Europie i druga na świecie wystawa rzeźb i prac cenionego artysty brytyjskiego Tony'ego Cragga swój wernisaż miała w piątek wieczorem. Od soboty jest dostępna dla szerszej publiczności. Są na niej prezentowane 53 rzeźby — w większości wielkoformatowe — oraz 125 grafik, rysunków i akwarel.

Tony Cragg: artysta musi mieć swego rodzaju obsesję 

Rzeźbiarz w rozmowie z PAP komplementował warunki, które zastał w toruńskim CSW.

"Myślę, że jest to fantastyczna przestrzeń, bardzo zróżnicowana pod względem wielkości, rozmiaru czy formy. Jest to bardzo duża przestrzeń wystawiennicza, więc można tu było zorganizować dużą wystawę. Ta duża przestrzeń służy pokazywaniu prac" - mówił jeden z najwybitniejszych współczesnych rzeźbiarzy w rozmowie z reporterem PAP.

Wskazał, że w życiu rzeźbiarza są chwile satysfakcji — głównie, gdy kończy jakieś dzieło. Dodał jednak, że im więcej się tworzy, tym człowiek zdaje sobie mocniej sprawę z tego, jak wiele istnieje możliwości.

"Artysta musi mieć swego rodzaju obsesję. Czy to sprawia, że jesteśmy szczęśliwi? Nie wiem, to po prostu jest nasze życie" - powiedział Cragg.

Brytyjczyk bardzo lubi momenty powrotu do swojego studia i oddania się pracy. Cragg to brytyjski rzeźbiarz urodzony w 1949 roku. Od lat 70. mieszka i tworzy w niemieckim Wuppertalu.

"Tak naprawdę mogę pracować gdziekolwiek. Mam inne studio na zachodnim wybrzeżu Szwecji. Odebrałem bardzo dobrą edukację w Wielkiej Brytanii, a do Wuppertalu trafiłem, bo stamtąd pochodziła moja pierwsza żona. Region, w którym mieszkamy, obejmuje ok. 50 miast, dwie rzeki. Znajduje się tam świetna Akademia Sztuk Pięknych, w której miałem przyjemność pracować przez ponad 40 lat" - opowiedział PAP.

Podkreślił, że w niedaleki dystansie od tego miejsca jest blisko 50 muzeów sztuki współczesnej i dziewiętnaście oper.

"Nasze region charakteryzuje się dużą dynamiką i mam tam wszystko, czego potrzebuje: materiały, maszyny, technikę, a nawet ludzi, z którymi mogę porozmawiać. Mam bardzo dobre relacje z Polakami i bardzo dobre wspomnienia z pracy w waszym kraju. Mam kilku polskich asystentów, którzy ze mną współpracują w moim studiu. Miałem też wielu polskich studentów w akademii. Bardzo się ucieszyłem, kiedy złożono mi propozycję tej wystawy. Bardzo chętnie angażuję się w dialog i współpracuję z Polakami. To dla mnie zaszczyt, że tu jestem" - podsumował swój pobyt i pracę w Toruniu.

Artysta debiutował wystawą indywidualną w Lisson Gallery w Londynie w 1979 roku.

"Rozpoczynał karierę jako twórca konceptualny, wykorzystujący fotografię i 'grający' własnym ciałem, by rozpocząć eksperymenty z instalacjami, w których wykorzystywał różne materiały znalezione często na ulicy czy w śmietniku. Tworzył przy ich wykorzystaniu rzeźby brikolażowe, prezentowane na ścianach i podłogach galeryjnych. Był jednym z głównych artystów nurtu Nowej Rzeźby Brytyjskiej, obok Billa Woodrowa, Richarda Deacona czy Anisha Kapoora. Młodzi Brytyjczycy odmienili raz na zawsze oblicze nowoczesnej rzeźby, ale najpełniej z tej grupy rozwinęli i z powodzeniem rozwijają swoją indywidualną karierę właśnie Cragg oraz Kapoor" - czytamy na stronie internetowej toruńskiego CSW.

Cragg w 2016 roku otrzymał od królowej Elżbiety tytuł szlachecki

Wystawiał m.in. w Lisson Gallery (regularnie na przestrzeni lat 1979–2023), Huston Contemporary Art Museum (1991), Museo Nacional Centro de Arte Reina Sofia w Madrycie (1995), Centre Georges Pompidou w Paryżu (1996), Whitechapel Gallery w Londynie (1997), Lenbachhaus w Monachium (1998), Tate Gallery w Liverpoolu (2000), The Central House of Artists w Moskwie (2005), w paryskim Luwrze (2011), Ernst-Barlach-Haus w Hamburgu (2012), Madison Square Park w Nowym Jorku, Benaki Museum w Atenach (2015). W Polsce Cragg swoje prace prezentował w Galerii Foksal w 1978, w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku (2016) i Muzeum Współczesnym we Wrocławiu (2017).

Jego wystawa w Toruniu jest największą w Europie i drugą co do wielkości na świecie - po Chinach. 

"Ekspozycja toruńska gromadzi 53 w większości wielkoformatowe rzeźby, zrealizowane w różnych technikach i pochodzące ze wszystkich okresów twórczości artysty – od lat 70. do najnowszych, oraz 125 rysunków, grafik i akwarel. Wystawa powstała przy ścisłej współpracy z artystą i Studio Cragg w Wuppertalu, jej kuratorem jest Krzysztof Stanisławski" - podaje Centrum Sztuki Współczesnej. (PAP)

Autor: Tomasz Więcławski

mmi/