Wojsko i służby w akcji. Chodzi o złote algi w Odrze

2023-05-29 13:37 aktualizacja: 2023-05-29, 16:35
Akcja służb na Odrze Fot. Twitter/MKiŚ
Akcja służb na Odrze Fot. Twitter/MKiŚ
W poniedziałek na śluzie w Sławięcicach (woj. opolskie) rozpoczęto działania mające na celu ograniczenie rozwoju tzw. złotej algi. Jak poinformowała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa, w akcję zaangażowane są służby wojewody opolskiego, straży pożarnej, wojska i GIOŚ.

W poniedziałek na śluzie Kanału Gliwickiego w Sławięcicach pod miastem Kędzierzyn-Koźle (woj. opolskie) rozpoczęto działania mające na celu ograniczenie populacji algi złotej.

"Zgodnie z zapowiedzią rozpoczynamy neutralizację złotej algi na Kanale Gliwickim. Działania są prowadzone z udziałem Wojska Polskiego, Państwowej Straży Pożarnej i służb wojewody opolskiego. Nadzór naukowy prowadzi Instytut Ochrony Środowiska – PIB we współpracy z Generalną Dyrekcją Ochrony Środowiska. Badania wykonuje Centralne Laboratorium Badawcze GIOŚ" - napisała na Twitterze szefowa MKiŚ Anna Moskwa.

Wojewoda opolski Sławomir Kłosowski poinformował o uruchomieniu na śluzie strażackich pomp. Urządzenia o wydajności 39 tys. litrów wody na minutę mają na celu wymieszać wodę ze specjalnym preparatem służącym do powstrzymywania rozwoju alg, które mogą być przyczyną masowego śnięcia ryb. Podobne działania, jednak z innym preparatem, zostaną podjęte we wtorek na śluzie na Kanale Gliwickim w Nowej Wsi (woj. opolskie) - zapowiedział.

Jak poinformowano na konferencji prasowej zorganizowanej w poniedziałek przy śluzie Sławięcice, przed wpuszczeniem specjalnego roztworu wody utlenionej do kanału pobrano próbki, które będą porównywane z próbkami po kilku dniach stosowania specyfiku. Badaniu zostaną poddane także ryby, które wpuszczono do kanału.

Jak informuje na swojej stronie Główny Inspektorat Ochrony Środowiska, obecnie sytuacja na Odrze  jest monitorowana w 27 stałych punktach pomiarowo-kontrolnych. Próbki wody są pobierane dwa razy w tygodniu; raz w tygodniu wykonywane są badania pod kątem występowania złotych alg. Ponadto uzupełniająco prowadzony jest całodobowo pilotażowy monitoring automatyczny jakości wód. GIOŚ prowadzi również badania innych polskich rzek. Obecnie złota alga punktowo pojawia się w starorzeczach Odry oraz w Kanale Gliwickim. Nie stwierdzono jej obecności w Wiśle ani w pozostałych polskich rzekach. (PAP)

autor: Marek Szczepanik

mar/