Rozbito grupę terrorystyczną. Zatrzymano 14 osób powiązanych z Izraelem i planujących zabójstwa

2023-05-29 16:07 aktualizacja: 2023-05-29, 18:02
Teheran. Fot. PAP/EPA/ABEDIN TAHERKENAREH
Teheran. Fot. PAP/EPA/ABEDIN TAHERKENAREH
Przedstawiciel irańskiego wymiaru sprawiedliwości poinformował, że na północnym zachodzie kraju zatrzymano "grupę terrorystyczną" złożoną z 14 osób powiązanych z Izraelem i planujących zabójstwa - podała półoficjalna irańska agencja Tasnim.

Osoby te miały zostać zatrzymane w okresie planowania ataków i identyfikowania potencjalnych ofiar - oznajmił rozmówca Tasnim.

Jak przypomina portal Times of Israel Iran od czasu do czasu informuje o zatrzymaniu ludzi, którzy według tamtejszych władz szpiegują dla obcych państw, w tym Izraela i USA. W październiku 2022 roku irańskie władze przekazały, że zatrzymano osobę podejrzaną o pracę dla izraelskiego wywiadu oraz próby stworzenia siatki szpiegowskiej wśród irańskich oficerów.

Teheran oskarża państwo żydowskie o to, że stoi za aktami dywersji i zabójstwami naukowców odpowiedzialnych za irański program nuklearny; Izrael również oskarża Iran o zabójstwa, akty terroru i wspieranie radykalnych organizacji atakujących Izrael, jak libański Hezbollha, czy palestyński Hamas.

W maju 2022 roku "New York Times", powołując się na źródła w amerykańskim wywiadzie, poinformował, że Izrael zlecił zabicie pułkownika irańskiej Gwardii Rewolucyjnej Hasana Sajada Chodaiego, dowódcy tajnej jednostki odpowiedzialnej za zabójstwa obywateli Izraela na całym świecie.

Chodai, który należał do elitarnych sił Al-Kuds, stanowiących zagraniczne ramię Gwardii Rewolucyjnej, był dowódcą tzw. Jednostki 840, której zadaniem było porywanie i zabijanie zarówno Izraelczyków, jak i innych cudzoziemców.

W ostatnich dniach doradca rządu Izraela ds. bezpieczeństwa narodowego Cachi Hanegbi oznajmił na konferencji poświęconej kwestiom bezpieczeństwa narodowego, że nowe irańskie zakłady nuklearne nie są odporne na atak. Odniósł się w ten sposób do doniesień o tym, że Iran buduje w pobliżu miasta Natanz instalacje podziemne, które będą niedostępne dla amerykańskich bomb penetrujących. Odmówił jednak odpowiedzi na pytanie, czy Izrael sam posiada potencjał pozwalający na skuteczne zaatakowanie takich obiektów.

Zakłady z Natanz były już wielokrotnie celem ataków, między innymi za pomocą dronów, zostały też zainfekowane przez wirus komputerowy Stuxnet, który zniszczył tamtejsze wirówki; według niepotwierdzonych informacji atak ten był dziełem USA i Izraela. W 2020 roku fabrykę Natanz częściowo zniszczyły eksplozja i pożar, o które Teheran również oskarżył Izrael. (PAP)

jc/