"Chcemy wykształcić absolwenta dobrze przygotowanego do podjęcia przyszłej pracy, który osiągnął określone efekty uczenia się. Naszą troską jest, by posiadał nie tylko zaawansowaną wiedzę fachową dotyczącą planowania, prowadzenia i monitorowania badań klinicznych, ale również znał i rozumiał prawodawstwo polskie, europejskie i amerykańskie dotyczące planowania, prowadzenia i monitorowania badań klinicznych" - mówiła prorektor ds. klinicznych GUMed prof. Edyta Szurowska.
Zaznaczyła, że duży nacisk na nowym kierunku będzie kładziony na umiejętności praktyczne, tj. sporządzanie dokumentacji używanej w badaniach klinicznych i ocenę jej poprawności, jak również komunikację pozwalającą na udzielanie rzetelnej informacji dotyczącej badań klinicznych. Dodatkowo w toku kształcenia zostaną poruszone kwestie związane z nowymi technologiami i metodami pracy w badaniach klinicznych, systemami jakości i akredytacji laboratoriów oraz ochrony danych i własności intelektualnej.
Na nowym kierunku studenci rozpoczną naukę w przyszłym roku akademickim. Będą to studia stacjonarne II stopnia, o profilu ogólnoakademickim, prowadzone na Wydziale Nauk o Zdrowiu.
Prof. Szurowska podkreśliła, że program studiów będzie bazował na dziedzinie nauk o zdrowiu, uwzględniając szeroko rozumiane role zawodów medycznych. "Istotne są aspekty prawne, administracyjne i psychologiczne. Misją jest wykształcenie absolwentów, którzy będą świadomie rozwijać badania kliniczne w Polsce, stanowiąc wsparcie dla sektora ochrony zdrowia oraz potencjał edukacyjny" - zaznaczyła.
Dodała, że program obejmie wszystkie ważne zakresy wiedzy i kompetencji, w tym m.in.: fazy badań klinicznych, aspekty prawne i etyczne w badaniach klinicznych, metody i procesy monitorowania badań klinicznych, a także zarządzanie danymi i jakością podwykonawców w badaniach klinicznych.
Współautorka nowego kierunku podkreśliła, że badania naukowe, są niejednokrotnie bardzo innowacyjne, ukierunkowane na opracowanie nowych terapii, potwierdzenia ich skuteczności i bezpieczeństwa. "Dla pacjentów udział w nich to szansa na podjęcie nowoczesnego leczenia m.in. w obszarze chorób onkologicznych, układu sercowo-naczyniowego czy chorób rzadkich. Badanie kliniczne to niezwykle złożony proces z udziałem pacjenta, ale i osób zdrowych, istotnie wpływający na rozwój polskiej i światowej medycyny" - oceniła profesor.
Uniwersytet od lat kształci fachowców w dziedzinie ochrony zdrowia
Prorektor wyjaśniła, że uczelnia jest jedną z wiodących w kraju pod względem kształcenia specjalistów sektora ochrony zdrowia.
"Sukcesywnie rozszerzamy dotychczasową ofertę kształcenia o kierunki wpisujące się w aktualne potrzeby i oczekiwania zarówno naszych kandydatów, jak też potencjalnych pracodawców. Badania kliniczne stanowią podstawę rozwoju współczesnej medycyny oraz szansę dla pacjentów na skorzystanie z nowoczesnych form terapii" - mówiła prof. Edyta Szurowska.
Podkreśliła, że doświadczenie wyniesione z wielu lat realizacji z wieloośrodkowych badań klinicznych, a ostatnio także ze współpracy z Agencją Badań Medycznych (ABM), skłoniły uczelnię do podjęcia starań o rozpoczęcia kształcenia w tym zakresie. "Nasi badacze mają duże doświadczenie w prowadzeniu badań klinicznych, zarówno jedno-, jak i wieloośrodkowych, w tym międzynarodowych. W wymienionych jednostkach pracują zespoły wielodyscyplinarne realizujące badania kliniczne i bezpośrednio wspierające lekarzy – głównych badaczy" - zaznaczyła.
Zdaniem prof. Szurowskiej prężnie rozwijający się sektor badań klinicznych aktywnie poszukuje specjalistów, którzy będą w stanie podjąć się tej interesującej, ale wymagającej pracy. "Szerokie podejście, z zapewnieniem ukierunkowanych warsztatów, pozwoli absolwentowi studiów na swobodne wybranie dalszego kierunku rozwoju i specjalizacji" - oceniła.
Perspektywy dla absolwentów kierunku "badania kliniczne"
Ukończenie studiów umożliwi m.in. podjęcie pracy w firmie czy uczelni, która jest sponsorem badań klinicznych, jak również sprawne koordynowanie badań klinicznych w ośrodku. "Absolwent kierunku będzie przygotowany m.in. do pracy w szpitalach, ośrodkach badawczych, firmach CRO oraz innych podmiotach prowadzących badania kliniczne i monitorujących niepożądane działania produktów leczniczych" - oznajmiła profesor.
Absolwent będzie mógł podjąć zatrudnienie również w innych urzędach oraz instytucjach państwowych i samorządowych działających w dziedzinie ochrony zdrowia, instytutach badawczych, jak również podmiotach prowadzących działalność badawczo-rozwojową oraz instytucjach zajmujących się poradnictwem i upowszechnianiem wiedzy z zakresu badań klinicznych.
Prof. Szurowska podkreśliła, że GUMed jest jednym z największych beneficjentów projektów finansowanych z ABM. Uczelnia posiada w swoich strukturach zaplecze kadrowe i osobowe, które gwarantuje kształcenie na wysokim poziomie. W Uczelni funkcjonuje Ośrodek Badań Klinicznych Wczesnych Faz oraz Centrum Wsparcia Badań Klinicznych (CWBK-GUMed), którego zadaniem jest kompleksowe wsparcie badań klinicznych prowadzonych przez GUMed. Stanowi ono integralną część Multidyscyplinarnego Centrum Wsparcia Badań Klinicznych GUMed-UCK-UCS (MCWBK GUMed-UCK-UCS), współtworzonego przez jednostki partnerskie w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym i Uniwersyteckim Centrum Stomatologicznym GUMed. W oparciu o ich zasoby będzie prowadzone kształcenie na nowym kierunku.
W Uniwersyteckim Centrum Klinicznym obecnie prowadzonych jest ponad 300 badań klinicznych, a corocznie otwieranych jest ponad 100 nowych. "Nasi studenci nowego kierunku będą mieli możliwość poznania procesu prowadzenia niekomercyjnych i komercyjnych badań klinicznych od planowania badania, poprzez rejestrację aż do jego zakończenia" - zapewniła prorektor ds. klinicznych GUMed.
O przyjęcie na stacjonarne studia II stopnia na kierunku badania kliniczne mogą ubiegać się kandydaci posiadający dyplom ukończenia: studiów I lub II stopnia oraz jednolitych magisterskich następujących kierunków: I stopnia: biologia i kierunki pokrewne; biotechnologia; bioinformatyka; chemia i kierunki pokrewne; dietetyka; elektoradiologia; fizyka i kierunki pokrewne; inżynieria medyczna i biomedyczna i kierunki pokrewne; kosmetologia; pielęgniarstwo; położnictwo; ratownictwo medyczne; technologia żywności i żywienia człowieka; zdrowie publiczne; zdrowie środowiskowe
II stopnia: dietetyka; pielęgniarstwo; położnictwo; zdrowie publiczne; zdrowie środowiskowe i bhp jednolite magisterskie: analityka medyczna; farmacja; fizjoterapia; lekarski; lekarsko-dentystyczny; psychologia zdrowia; weterynaria. Rekrutacja w turze podstawowej ruszy w połowie czerwca i potrwa do 31 sierpnia.(PAP)
Autor: Piotr Mirowicz
sm/