Emilewicz: Polski Fundusz Rozwoju pracuje nad wsparciem inwestycji MŚP na Ukrainie

2023-06-02 07:13 aktualizacja: 2023-06-02, 10:54
Pełnomocnik rządu ds. polsko-ukraińskiej współpracy rozwojowej Jadwiga Emilewicz. Fot. PAP/Marek Zakrzewski
Pełnomocnik rządu ds. polsko-ukraińskiej współpracy rozwojowej Jadwiga Emilewicz. Fot. PAP/Marek Zakrzewski
PFR pracuje nad instrumentem dla mikro i małych firm, który ma wesprzeć ich inwestycje na Ukrainie; chcielibyśmy, aby takie rozwiązanie było gotowe jesienią - powiedziała PAP wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jadwiga Emilewicz. Dodała, że ofertę dla dużych firm przygotowuje też BGK.

W ocenie wiceminister funduszy i polityki regionalnej, pełnomocnik rządu ds. polsko-ukraińskiej współpracy rozwojowej, jeśli zależy nam na wznowieniu działalności polskich przedsiębiorstw na Ukrainie lub wzmocnieniu obecności tych, które są tam już obecne, istotne jest zaoferowanie im odpowiedniego narzędzia wsparcia.

Emilewicz poinformowała, że nad kolejnym instrumentem wsparcia dla przedsiębiorców, pracuje Polski Fundusz Rozwoju. "Będzie to fundusz przede wszystkim dla mikro i małych firm, który miałby wesprzeć ich inwestycje na Ukrainie" - powiedziała. "Chcielibyśmy, aby takie rozwiązanie było gotowe jesienią br.; prace nad tym już trwają" - wskazała.

Z kolei dla dużych przedsiębiorstw, które chcą zainwestować na Ukrainie, jak zapowiedziała Emilewicz, ofertę będzie miał Bank Gospodarstwa Krajowego.

W opublikowanym niedawno Katalogu Polskich Spółek zainteresowanych odbudową Ukrainy, który przygotowała Polska Agencja Inwestycji i Handlu wraz z Ministerstwem Rozwoju i Technologii, zarejestrowało się ok. 2 tys. firm reprezentujących m.in branże: budowlaną, energetyczną, rolno-spożywczą, farmaceutyczną, IT.

Polski Fundusz Rozwoju to grupa instytucji finansowych i doradczych dla przedsiębiorców, samorządów i osób prywatnych inwestująca w zrównoważony rozwój społeczny i gospodarczy kraju.

Bank Gospodarstwa Krajowego to państwowy bank rozwoju. Działa na postawie ustawy uchwalonej 14 marca 2003 r. Ustawa o BGK reguluje zakres zadań, a także opisuje sposób powoływania i działania władz banku. (PAP)

Autorka: Magdalena Jarco

mmi/