Prezes PiS: Via Carpatia zmieni układ gospodarczy i geopolityczny w Europie

2023-06-03 13:16 aktualizacja: 2023-06-03, 18:02
Jarosław Kaczyński, Andrzej Adamczyk, Rafał Bochenek, Tomasz Poręba, Fot. PAP/Darek Delmanowicz
Jarosław Kaczyński, Andrzej Adamczyk, Rafał Bochenek, Tomasz Poręba, Fot. PAP/Darek Delmanowicz
Via Carpatia to poważny element rozwoju regionu. Mimo różnych przeszkód od nas niezależnych, w 2026 r. ta trasa będzie. Warto mówić o tym kto to zrobił, kto się w to zaangażował, kto miał plany, które służą naszej ojczyźnie - mówił prezes PiS Jarosław Kaczyński na Podkarpaciu.

Na konferencji prasowej we wsi Rudna Wielka prezes PiS stwierdził, że kwestia trasy Via Carpatia to istotny punkt "Trasy Dotrzymanego Słowa".

Kaczyński mówił, że idea Via Carpatii powstała w 2006 r. i była to idea prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

"Chodziło o taką drogę, która zmieni w znacznej mierze układ dróg, a co za tym idzie układ gospodarczy i w jakiejś mierze geopolityczny w Europie. Takie wielkie połączenie Północ-Południe, albo Południe-Północ" - powiedział.

Szef PiS dodał, że na międzynarodowej konferencji w Łańcucie w 2006 roku przyjęto tę trasę jako plan, ale w 2007 roku zmienił się rząd, a w 2010 roku tragicznie odszedł Lech Kaczyński i "nasi następcy nie bardzo byli do niej przekonani". 

"Już wcześniej ją krytykowali mówiąc, że jest niepotrzebna, że zbyt wielka. Można tego rodzaju cytaty choćby z Parlamentu Europejskiego przytoczyć" - dodał.

"Dzisiaj mogę tutaj zacytować słowa znanej bardzo piosenki Golec uOrkiestra, teraz tutaj jest ściernisko, ale będzie San Francisco. Oczywiście San Francisco dosłownie nie jest tutaj budowane, ale tu, gdzie nie było nic jest autostrada bardzo żywo funkcjonująca i jeśli chodzi o polską część tej trasy, która będzie ostatecznie liczyła 730 km, to 208 km jest już uruchomione, 280 km jest w tej chwili w budowie, pozostałe w różnych fazach przygotowań" - powiedział Kaczyński.

Jak dodał, w 2026 roku, to "mimo różnych przeszkód od nas niezależnych jak na przykład orzeczenia NSA, różnego rodzaju protestów, które muszą być rozstrzygnięte przez sądy, mimo wszystko ta trasa będzie".

Szef PiS podkreślał, że Via Carpatia, to poważny element rozwoju regionu i zwracał uwagę, że przedsiębiorcy chętniej inwestują tam, gdzie przebiega ta trasa. "To było do przewidzenia" - dodał.

"To służy wszystkim tym ziemiom. Z całą pewnością będzie tak, że te ziemie ożywią się gospodarczo. I nie tylko gospodarczo, bo nam ogromnie zależy także na ożywieniu kulturalnym i w innych dziedzinach życia społecznego. To wszystko składa się na całość, na jakość narodu, naszego życia i na kształt naszej przyszłości" – tłumaczył prezes PiS.

"My o tych ziemiach pamiętamy. Zawsze mówiliśmy, że podział Polski na dwie strefy, podział który rzeczywiście w niektórych państwach występuje, jest z naszego punktu widzenia niedopuszczalny" – podkreślił. "Jest mnóstwo różnych programów, które podejmowaliśmy i podejmujemy, żeby te różnice się zmniejszały, a nie zwiększały" – dodał.

"Jeżeli wygramy te wybory, to ta polityka będzie w dalszym ciągu kontynuowana" – zapewnił Jarosław Kaczyński.

Uczestniczący w konferencji europoseł PiS Tomasz Poręba podkreślił, że "naprawdę jest dumny z tego, co udaje się w ostatnich latach".

"Od 2006, gdy ta idea została zaprezentowana przez świętej pamięci prezydenta Lecha Kaczyńskiego, Via Carpatia w kolejnych latach nie miała łatwo. To były naprawdę bardzo trudne czasy dla drogi S19 – strategicznej z punktu widzenia rozwoju tej części Europy" – mówił.

"Nasi poprzednicy, rządy Donalda Tuska, Ewy Kopacz – nie boję się tego powiedzieć – oni tej drogi po prostu nie chcieli" – mówił. Dodał, że już w 2014 r. politycy PiS zapowiadali, że Via Carpatia na Podkarpaciu powstanie.

"Dzisiaj budowa drogi bardzo mocno, radykalnie przyspieszyła i my tę drogę na pewno do końca wybudujemy" – oświadczył.

Zwrócił też uwagę, że ktoś może zapytać, "dlaczego to robicie?". Dlatego, odpowiedział, "że dla nas najważniejsze jest hasło 'Przyszłość to Polska'.

"My tę drogę i tego typu projekty budujemy dla Polaków, żeby Polska się rozwijała, żeby Polska była dynamicznym, bez kompleksów, pewnym siebie krajem. I to się właśnie dzieje, na naszych oczach" – zaznaczył Poręba.

Droga Via Carpatia to kluczowy korytarz transportowy łączący Europę Północną i Południową. Jest już częściowo dostępna, a częściowo realizowana - liczyć ma kilka tysięcy kilometrów. Via Carpatia na terenie Polski ma mieć długość około 700 km. Na polski odcinek składają się drogi ekspresowe: S61, S16, S19 między miejscowościami: Budzisko (granica państwa), Suwałki, Ełk, Białystok, Lublin, Rzeszów, Barwinek (granica państwa).

Docelowo trasa ma przebiegać przez pięć województw: podlaskiego, warmińsko-mazurskiego, mazowieckiego, lubelskiego i podkarpackiego. (PAP)

autor: Rafał Białkowski, Agnieszka Pipała

kw/