Ukraińcy: w obwodzie biełgorodzkim trwają intensywne walki [RELACJA NA ŻYWO]

2023-06-05 07:59 aktualizacja: 2023-06-06, 09:24
Fot. PAP/Muhammed Enes Yildirim / Anadolu Agency/ABACAPRESS.COM (zdjęcie ilustracyjne)
Fot. PAP/Muhammed Enes Yildirim / Anadolu Agency/ABACAPRESS.COM (zdjęcie ilustracyjne)
W obwodzie biełgorodzkim w Rosji trwają intensywne walki; Moskwa wykorzystuje przeciwko rosyjskim ochotnikom siły FSB, Gwardii Narodowej i regularne wojsko - powiedział w poniedziałek Andrij Jusow, przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR).

22:51 Wojna na Ukrainie i wsparcie dla Kijowa były głównymi tematami poniedziałkowej rozmowy prezydenta USA Joe Bidena i duńskiej premier Mette Frederiksen w Waszyngtonie - przekazał Biały Dom. Mimo spekulacji o szykowaniu jej na nową sekretarz generalną NATO, szefowa rządu w Kopenhadze nie potwierdziła, że ubiega się o to stanowisko.

22:00 Rosja histerycznie reaguje na każdy krok ukraińskich sił zbrojnych, które odnoszą sukcesy na odcinku bachmuckim w Donbasie - oświadczył w poniedziałek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Na opublikowanym wieczorem nagraniu Zełenski podziękował wszystkim ukraińskim obrońcom, "którzy dali tego dnia takie wiadomości, jakich oczekujemy". Pogratulował im wyników na odcinku bachmuckim.

21:00 W obwodzie biełgorodzkim w Rosji trwają intensywne walki; Moskwa wykorzystuje przeciwko rosyjskim ochotnikom siły FSB, Gwardii Narodowej i regularne wojsko - powiedział w poniedziałek Andrij Jusow, przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR).

Rosyjska strona prowadzi przeciwko rosyjskim ochotnikom, deklarującym walkę po stronie Ukrainy, ataki z użyciem artylerii i wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych, trafiając w swoje obiekty infrastruktury i domy mieszkańców - dodał przedstawiciel HUR, cytowany przez agencję Ukrinform.

Według HUR w obwodzie biełgorodzkim trwają intensywne działania bojowe i "wewnętrzne masowe zamieszki".

20:00 Wysłannik papieża Franciszka, kardynał Matteo Zuppi, udał się w poniedziałek do Buczy koło Kijowa, która jest symbolem rosyjskich zbrodni popełnionych na Ukrainie w czasie inwazji trwającej od 24 lutego 2022 roku.

19:30 Ukraina może liczyć na wsparcie Wielkiej Brytanii zarówno na polu bitwy, jak i podczas odbudowy - powiedział w poniedziałek brytyjski minister spraw zagranicznych James Cleverly podczas swojej drugiej wizyty w Kijowie.

19:00 Wizyta na Ukrainie przedstawicieli Watykanu pokazuje, kto jest ofiarą, a kto agresorem - ocenił w poniedziałek Dmytro Łubinec, ukraiński rzecznik praw człowieka po spotkaniu z wysłannikiem papieża Franciszka, kardynałem Matteo Zuppim.

18:27 Sądzony wcześniej najemnik z Grupy Wagnera wrócił z wojny, zabił mieszkańca swojej wioski, ale dla miejscowych władz jest nadal bohaterem - informuje w poniedziałek portal białoruskiego kanału opozycyjnego Nexta.

23-letni Nikita ze wsi Murzakowo w Czuwaszji (europejska część Rosji) był skazany na 4,5 roku więzienia za połamanie żeber starszemu mieszkańcowi wioski, kradzież i pobicie kobiety. Wcześniej, jako nieletni, odbył wyrok za gwałt - pisze Nexta.

18:10 Pierwsze grupy ukraińskich pilotów już wyruszyły do Wielkiej Brytanii, gdzie będą przechodzić szkolenie na samolotach myśliwskich - poinformował w poniedziałek premier Ukrainy Denys Szmyhal po spotkaniu w Kijowie z szefem brytyjskiego MSZ Jamesem Cleverlym.

18:00 Amerykański resort finansów ogłosił w poniedziałek sankcje przeciwko siedmiu obywatelom Rosji, którzy brali udział w kampanii rosyjskiego wywiadu mającej na celu zdestabilizowanie sytuacji w Mołdawii. Grupa miała również być aktywna w podobnych operacjach przeciwko Ukrainie, państwom bałkańskim, UE i USA.

17:17 Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował w poniedziałek, że spotkał się w Kijowie z brytyjskim ministrem spraw zagranicznych Jamesem Cleverlym. Zełenski podziękował władzom Wielkiej Brytanii za udzielane wsparcie, w tym szkolenie ukraińskich pilotów wojskowych.

16:25 Minister rolnictwa Robert Telus zapowiedział rozmowy i negocjacje z Komisją Europejską ws. dalszego przedłużenia zakazu wwozu zboża z Ukrainy do 5 krajów UE, w tym Polski. W poniedziałek KE zgodziła się na przedłużenie zakazu do 15 września.

Zakaz wwozu czterech zbóż do pięciu krajów przygranicznych do 15 września to dobra informacja, daje to czas do rozmów i negocjacji ws. dalszego przedłużenia tego zakazu - oświadczył Telus na konferencji prasowej. Jak przypomniał, Polska wnioskowała o zakaz do końca tego roku.

16:23 Nieopodal miejscowości Wełyki Burłuk w obwodzie charkowskim, na północnym wschodzie Ukrainy, znaleziono ponad 10 ton uzbrojenia pozostawionego przez siły rosyjskie podczas wycofywania się z tych obszarów we wrześniu 2022 roku - poinformowało w poniedziałek ukraińskie Państwowe Biuro Śledcze (DBR).

W kryjówce przechowywano m.in. granatniki i granaty przeciwpancerne, pociski moździerzowe, różnego rodzaju amunicję, w tym kasetową, a także działo przeciwlotnicze ZU-23. Arsenał należący do jednego z pułków rosyjskich sił obrony wybrzeża zostanie przekazany armii Ukrainy - czytamy na stronie internetowej DBR.

16:17 Na niektórych odcinkach ukraińskie wojska przechodzą do działań ofensywnych - poinformowała w poniedziałek wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar. Oceniła, że Rosja chce odwrócić uwagę opinii publicznej od porażki na kierunku bachmuckim, dlatego rozpowszechnia informacje o ukraińskiej kontrofensywie.

"Co się dzieje aktualnie? Kontynuujemy obronę, którą rozpoczęliśmy 24 lutego 2022 roku. Obronna operacja mieści w sobie wszystko, w tym też działania kontrofensywne. Dlatego na niektórych odcinkach przechodzimy do działań ofensywnych" - napisała wiceminister na Telegramie.

16:00 Organizacja Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym - sojusz wojskowy, do którego należy część państw powstałych na gruzach ZSRR - jest bezużyteczna i stwarza dla Armenii jedynie problemy - uważa Armen Grigorian, sekretarz Rady Bezpieczeństwa Armenii, cytowany przez portal Radia Swoboda.

Sojusz, do którego należą Armenia, Rosja, Białoruś, Kazachstan, Kirgistan i Tadżykistan, jest bezużyteczny, ponieważ nie udzielił Armenii "żadnej pomocy" w konflikcie z Azerbejdżanem - oświadczył Grigorian.

14:48 Jeśli chcecie znać prawdę, korzystajcie tylko z oficjalnych informacji z Ukrainy – zaapelował doradca prezydenta Mychajło Podolak. Wcześniej Moskwa oświadczyła, że „rozpoczęła się duża ukraińska kontrofensywa”.

„Rosyjskie doniesienia już dawno stały się osobnym wirtualnym meta-wszechświatem. Moskwa jest już aktywnie zaangażowana w odpieranie… globalnej ofensywy, której 'jeszcze nie ma'. Milionowa armia odpiera ataki, niszczy tysiące czołgów, setki Himarsów i eskadry F-16. Jednym słowem, walka trwa” – komentował na Twitterze w ironicznym tonie Podolak.

13:56 O broń używaną przez formacje działające autonomicznie na terytorium Rosji, należy pytać bezpośrednio te struktury – powiedział portalowi Suspilne przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego w związku z doniesieniami mediów, że ochotnicy mogli używać belgijskich karabinów.

Przedstawiciel wywiadu wojskowego Ukrainy (HUR) powiedział portalowi Suspilne, że pytania o wykorzystanie broni należy kierować bezpośrednio do struktur, które „autonomicznie działają na terytorium Rosji”.

„O ile wiem, oni już tę sprawę komentowali. W tym na temat zdobycznej broni oraz broni, która została powtórnie zdobyta (chodzi zapewne o to, że mogła wcześniej zostać przejęta przez stronę rosyjską – PAP). Co do innych kwestii, myślę, że w odpowiedni sposób skomentuje to (ukraińskie) ministerstwo obrony" – powiedział Jusow.

13:46 Ponad 50 tysięcy schronów skontrolowano na Ukrainie do 5 czerwca br.; 23 procent nie nadawało się do użycia, a dziewięć procent było zamkniętych - poinformowało w poniedziałek MSW w Kijowie w komunikacie na serwisie Telegram.

Zgodnie z opublikowanymi danymi sprawdzono dotąd 50 195 schronów, co według MSW stanowi 79 procent wszystkich obiektów w kraju.

Okazało się, że 4679 schronów (9 proc. spośród skontrolowanych) jest zamkniętych, a 11644 - a więc 23 procent - nie nadaje się do użytku. W Kijowie sprawdzono dotąd 2156 (48 proc.) schronów. Z komunikatu MSW wynika, że 37 proc. obiektów nie nadaje się do użycia, a 9 procent jest zamkniętych.

13:34 W poniedziałek ukraińska armia dokonała kolejnego ostrzału pozycji rosyjskich wojsk w okupowanym Mariupolu nad Morzem Azowskim; silny wybuch rozległ się w okolicach zakładów metalurgicznych Azowstal, na miejsce zdarzenia wyjechały karetki pogotowia - oznajmił lojalny wobec Kijowa doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko.

Nie znamy jeszcze skutków tego ataku, lecz wśród mieszkańców miasta popierających Rosję zapanowała panika. Dobra wiadomość - relacjonował samorządowiec w serii komunikatów na Telegramie. 

Od kilku tygodni władze Mariupola, przebywające na terenach kontrolowanych przez Ukrainę, regularnie informują o ostrzałach baz agresora w tym mieście lub jego okolicach. 28 maja zniszczono rosyjskie koszary w Jurjiwce pod Mariupolem.

Jak powiadomił Andriuszczenko, w konsekwencji tego ostrzału, prawdopodobnie dokonanego przy użyciu brytyjskich pocisków manewrujących Storm Shadow, zginęło około 100 żołnierzy wroga, a ponad 400 zostało rannych. Poprzedni atak przeprowadzono 19 maja, gdy ukraińskie siły uderzyły w bazę wojskową najeźdźców na terenie mariupolskiego lotniska.

11:06 W poniedziałek rano w obwodzie kałuskim w Rosji, na trasie wiodącej z Moskwy do granicy z Ukrainą, rozbiły się dwa drony; nie doszło do eksplozji - poinformował portal RBK-Ukraina, powołując się na komunikat regionalnych władz w Kałudze. O zdarzeniu powiadomiły też opozycyjne rosyjskie media, m.in. portal Nowaja Gazieta.Jewropa.

Pozostałości bezzałogowców odnaleziono w pobliżu miejscowości Żyzdra i Duminiczy (około 300 km od Moskwy) na trasie M3 Moskwa-Kaługa-Briańsk, prowadzącej w kierunku obwodu sumskiego na Ukrainie. Lokalni mieszkańcy informowali, że w niedzielę wieczorem widzieli na niebie dwa obiekty podobne do dronów, poruszające się z prędkością około 140-150 km na godzinę i lecące w kierunku Moskwy - przekazała ukraińska agencja UNIAN za rosyjskim kanałem Mash na Telegramie.

10:21 Zarówno część Ukrainy, jak też Japonii znajduje się pod rosyjską okupacją - zauważył w niedzielę ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow podczas rozmowy ze swoim japońskim odpowiednikiem Yasukazu Hamadą. Ministrowie przebywają w Singapurze, gdzie biorą udział w spotkaniu Dialogu Shangri-La.

Sytuacja Ukrainy i Japonii jest podobna - podkreślił Reznikow, odnosząc się do rosyjskiej okupacji wysp w archipelagu Kurylów, określanych przez Tokio mianem Terytoriów Północnych. Wypowiedź przedstawiciela władz w Kijowie przytoczył japoński dziennik "Asahi Shimbun".

Japonia i Ukraina prawdopodobnie podzielają to samo pragnienie, by wyzwolić regiony znajdujące się pod okupacją obcego kraju. Oba nasze kraje powinny wyprzeć wroga i powstrzymać jego groźby. Jesteśmy mocno zaniepokojeni tym, że dzisiejsza Ukraina może stać się Azją Wschodnią jutra. Dlatego reagujemy na (rosyjskie zagrożenie) w zdecydowany sposób - oznajmił Reznikow.

09:25 Najemnicy z rosyjskiej Grupy Wagnera w maju br. starli się w rejonie Bachmutu z żołnierzami rosyjskich sił zbrojnych i ogłosili, że zatrzymali pijanego podpułkownika - podał w poniedziałek niezależny portal Meduza powołując się na służby prasowe Prigożyna.

Do incydentu miało dojść 17 maja bieżącego roku w rejonie wsi Semyhirja. Wówczas - według Prigożyna - wojskowi rosyjskiej armii regularnej zaminowywali drogi, przez które najemnicy zamierzali wycofać się z Bachmutu. Grupa Wagnera zaczęła rozminowywać tę trasę i znalazła się pod ostrzałem prowadzonym z pozycji wojsk rosyjskich. Służby prasowe Prigożyna utrzymują, że w reakcji najemnicy zatrzymali grupę wojskowych i ich dowódcę w stopniu podpułkownika, który okazał się pijany.

09:21 Rosyjski dyktator Władimir Putin przestał słuchać jakichkolwiek krytycznych dla Kremla opinii dotyczących wojny z Ukrainą; szef państwa reaguje na takie doniesienia "bardzo nerwowo" i dopuszcza do siebie wyłącznie rozmówców informujących o rzekomych sukcesach - podał w poniedziałek opozycyjny rosyjski kanał na Telegramie WCzK-OGPU.

Wszelkie próby przekazania Putinowi jakichkolwiek wieści na temat rzeczywistego, niekorzystnego dla agresora przebiegu wojny z Ukrainą kończyły się zawsze w taki sam sposób. Dyktator szybko irytował się, a następnie oskarżał rozmówcę o "pozostawanie pod wpływem zachodniej propagandy" i "sianie zamętu". 

08:50 Władze w Moskwie nie zdecydowały jeszcze, jak reagować na rajdy zbrojne przeprowadzane przez proukraińskie formacje w miejscowościach na terytorium Rosji przy granicy z Ukrainą - ocenia w najnowszym raporcie amerykański Instytut Badań nad Wojną (ISW).

Ośrodek zwraca uwagę, że przedstawiciele Rosji podawali rozbieżne informacje na temat zajść 4 czerwca w Nowej Tawołżance, leżącej w obwodzie biełgorodzkim w Rosji, 3,5 km od granicy z Ukrainą. Szef obwodu biełgorodzkiego Wiaczesław Gładkow potwierdził, że doszło tam do walk, natomiast ministerstwo obrony w Moskwie utrzymywało, że oddziały armii i straży granicznej zmusiły grupę dywersyjną do wycofania się.

Gładkow początkowo zgodził się na negocjacje proponowane mu przez bojowników Rosyjskiego Korpusu Ochotniczego (RDK) i Legionu Wolność Rosji (LSR), a potem się wycofał z tej decyzji. "Rozbieżność reakcji i doniesień w Rosji na rajdy w obwodzie biełgorodzkim wskazuje, że władze rosyjskie nie podjęły jeszcze decyzji, jak zareagować na te ograniczone rajdy przez granicę" - uważają analitycy ISW.

07:58 Siły ukraińskie, jak się wydaje, odniosły 4 czerwca br. ograniczone sukcesy taktyczne na zachodzie obwodu donieckiego i we wschodniej części obwodu zaporoskiego, na południu kraju - ocenia w najnowszym raporcie amerykański Instytut Badań nad Wojną (ISW).

Ośrodek informuje, że te niewielkie postępy taktyczne są wynikiem lokalnych ataków lądowych w obu regionach. Miejscowości wymienione w dalszej części raportu leżą po obu stronach granicy administracyjnej dzielącej obwody doniecki i zaporoski.

Nagrania opatrzone danymi geolokalizacyjnymi wskazują, że ukraińskie wojska zmechanizowane przesunęły się na północny wschód od miejscowości Riwnopil (obwód doniecki). Źródła rosyjskie donosiły o atakach ukraińskich w kierunku kolejnych miejscowości w tym rejonie: Pryjutnego i Makarjiwki, jak również o zajęciu przez Ukraińców miejscowości Nowodariwka i Neskuczne. "Niektórzy rosyjscy blogerzy wojenni twierdzili, że siły ukraińskie przerwały pierwszą linię obrony rosyjskiej i przesunęły się na 500 metrów do 3 km w tym kierunku" - informuje ISW. Zaznacza, że nie ma wizualnych potwierdzeń tych postępów.

07:26 Wojska rosyjskie prowadzą działania ofensywne w kierunku miejscowości Iwaniwske pod Bachmutem oraz pod Marjinką, w innym rejonie obwodu donieckiego - poinformował w poniedziałek sztab generalny armii ukraińskiej w porannym komunikacie o sytuacji na froncie.

"Na kierunku Bachmutu wróg prowadzi działania ofensywne w kierunku Iwaniwskego, ale bez skutku" - zapewnił sztab w komunikacie na Facebooku. Jak dodał, Rosjanie ostrzeliwali okoliczne miejscowości z artylerii i lotnictwa. Pod Marjinką zaś Rosjanie podjęli kilka ataków, które - według sztabu - zostały odparte prze siły ukraińskie.

21:06 Na anektowanym Krymie ktoś zhakował kilka kanałów telewizyjnych i puścił nagranie o ukraińskich siłach zbrojnych - poinformował w niedzielę rzecznik odeskiej administracji Serhij Bratczuk.

"Na tymczasowo okupowanym Krymie, w tym też w Sewastopolu, zhakowano transmisję kilku kanałów telewizyjnych i puszczono na nich nagranie o Siłach Zbrojnych Ukrainy" - napisał Bratczuk w Telegramie. 

20:25 Nawet jeśli Ukraina nie jest dziś częścią NATO, to walczy w jego interesie w tym sensie, że broni się przed brutalną rosyjską siłą, która zagroziłaby wielu krajom NATO – powiedział w wywiadzie udzielonym Rosemary Barton dla kanadyjskiej telewizji CBC premier RP Mateusz Morawiecki.

„Uważam, że Ukraina zasługuje na to, aby przedstawiono jej bardzo szybką ścieżkę do NATO” – stwierdził szef polskiego rządu. Według niego jest to kwestia ważniejsza, niż niektóre obecne problemy ustrojowe państwa ukraińskiego.

19:57 Na Ukrainę wróciło dotychczas 371 dzieci deportowanych przez Rosję - poinformował ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski. W niedzielę na Ukrainie obchodzony jest dzień pamięci dzieci, które zginęły wskutek rosyjskiej agresji.

Zełenski przekazał, że od 24 lutego 2022 roku w wyniku rosyjskiej agresji zginęło 485 dzieci. "Niestety prawdziwa liczba jest większa. Za każdym razem, kiedy wyzwalamy naszą ziemię z rąk rosyjskich okupantów, poznajemy straszną prawdę o okupacji. O tym, ile osób, ile dzieci jest pochowanych na okupowanym terytorium: w grobach tej wojny, tej agresji. I ile wciąż jest ich pod ruinami w spalonych przez Rosję ukraińskich miastach i wsiach" - powiedział prezydent.

19:26 W Charkowie na północnym wschodzie Ukrainy odsłonięto w niedzielę pomnik poświęcony dzieciom, które zginęły w wyniku agresji Rosji - poinformował gubernator obwodu charkowskiego Ołeh Syniehubow.

Pomnik poświęcony dzieciom, które zginęły w obwodzie charkowskim, odsłonięto pod patronatem pierwszej damy Ukrainy Ołeny Zełenskiej. Pierwsza dama była obecna na ceremonii.