O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Czy będą osobne wojska medyczne w polskiej armii?

Funkcjonowanie wojsk medycznych, jako wydzielonej struktury, również w kontekście doświadczeń zbrojnych na Ukrainie, jest sprawą kluczową – powiedział w poniedziałek szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera.

Jacek Siewiera. Fot. PAP/Radek Pietruszka
Jacek Siewiera. Fot. PAP/Radek Pietruszka

Prace planistyczne w zasadzie dobiegają końca – przekazał i podkreślił, że jest to duży wysiłek organizacyjny.

O realizację zapowiedzi prezydenta Andrzeja Dudy w sprawie utworzenia wojsk medycznych PAP zapytała szefa BBN podczas debaty, zorganizowanej w Wojskowym Instytucie Medycznym w Warszawie.

Jacek Siewiera stwierdził, że potrzeba realizacji tego zamierzenia jest niewątpliwa.

"Funkcjonowanie takiej wydzielonej struktury Sił Zbrojnych, również w kontekście doświadczeń zbrojnych na Ukrainie, jest sprawą kluczową" – zaznaczył szef BBN.

"Prace planistyczne, które realizowane były zarówno po stronie Wojskowego Instytutu Medycznego, Departamentu Wojskowej Służby Zdrowia, jak również Sztabu Generalnego w zasadzie dobiegają końca” – poinformował.

Zwrócił jednocześnie uwagę, że wiąże się to z "głęboką reformą funkcjonowania jednostek wojskowych, sposobu funkcjonowania łączności jednostek wojskowych, sposobu wykorzystania zasobów wojskowych rozmieszczonych w jednostkach jako grupy zabezpieczenia medycznego, grupy ewakuacji i zespoły medyczne wojsk specjalnych”.

"Stąd też praca planistyczna nie jest tylko działaniem rozciągniętym na trzy miesiące. (…) To duży wysiłek organizacyjny, który wiąże się z bardzo głęboką ingerencją w sposób funkcjonowania zabezpieczenia logistycznego wojska w aspekcie medycznym” - wskazał.

Także szef WIM gen. Grzegorz Gielerak zaznaczył, że doświadczenia na Ukrainie powodują, że perspektywa widzenia tego, w jaki sposób o efektywnie i skutecznie organizować zabezpieczenie medyczne jest zupełnie inna niż przed wojną, toczącą się przy naszej granicy.

W styczniu br. podczas uroczystości 20–lecia utworzenia Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie prezydent Andrzej Duda informował o pracach nad utworzeniem wojsk medycznych.

"Są plany, które będą się materializowały już pewnie w najbliższym czasie. (…) Premier, minister obrony narodowej wraz z szefem Instytutu - przy również i naszym wsparciu, wsparciu BBN, pracują nad stworzeniem nowego rodzaju wojsk - wojsk medycznych" - poinformował wówczas Andrzej Duda. (PAP)

Autor: Katarzyna Lechowicz-Dyl

dsk/

Zobacz także

  • Nowy szef BBN gen. broni Dariusz Łukowski Fot. PAP/Leszek Szymański

    Oto nowy szef BBN. Kim jest Dariusz Łukowski?

  • Szefowa Kancelarii Prezydenta RP Małgorzata Paprocka. Fot. PAP/Rafał Guz

    Paprocka: w poniedziałek po południu dojdzie do zmian w kierownictwie KPRP

  • Jacek Siewiera. Fot. PAP/	Jarek Praszkiewicz

    Szef MON: Jacek Siewiera bardzo dobrze wywiązywał się ze swoich obowiązków

  • Jacek Siewiera. Fot. PAP/Leszek Szymański

    Szef BBN Jacek Siewiera złożył rezygnację

Serwisy ogólnodostępne PAP