Rosjanie zaatakowali Odessę Kalibrami, trzy osoby nie żyją [RELACJA NA ŻYWO]

2023-06-14 06:19 aktualizacja: 2023-06-15, 09:00
Fot. EPA/	STAS KOZLIUK
Fot. EPA/ STAS KOZLIUK
Trzy osoby zginęły w rosyjskim nocnym ataku na Odessę - poinformowała ukraińska armia. Rosjanie zaatakowali miasto czterema rakietami Kalibr. Ukraińcy uruchomili obronę powietrzną. "Według szczegółowych informacji wróg skierował 4 Kalibry ze statku na Morzu Czarnym na Odessę" - poinformowano w komunikacie. W wyniku walki powietrznej i fali uderzeniowej uszkodzone zostało centrum biznesowe, placówka edukacyjna, kompleks mieszkalny, lokale gastronomiczne i sklepy w centrum miasta.

22:40 Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował w środę wieczorem, że rozmawiał tego dnia z prezydentem Polski Andrzejem Dudą. Jak dodał, rozmowa trwała godzinę i dotyczyła przede wszystkim tematów związanych z bezpieczeństwem.

Zełenski przekazał, że rozmowa poświęcona była obecnej sytuacji na polu walki, a także broni i amunicji dla ukraińskich wojskowych.

"Podziękowałem za wykonanie poprzednich obronnych uzgodnień" - dodał.

22:30 Rosyjski żołnierz Rusłan Anitin powiedział w wywiadzie dla gazety "The Wall Street Journal", że oddał się do ukraińskiej niewoli po tym, gdy został sam na polu bitwy, bo jego ranni towarzysze popełnili samobójstwo. Mężczyzna poddał się krążącemu nad okolicą ukraińskiemu dronowi.

Zmobilizowany jesienią 30-letni mieszkaniec Rosji przed wysłaniem na front przeszedł kilkotygodniowe szkolenie, podczas którego zdołał dwa razy oddać strzał z broni z czasów ZSRR. Po przewiezieniu na Ukrainę początkowo budował fortyfikacje w okupowanym Ługańsku, później, w maju, trafił do Bachmutu.

Dowódca wysadził go i dwóch innych rekrutów kilkaset metrów od linii frontu i rozkazał im, by przedostali się do okopów. Tam spotkali bojownika najemniczej tzw. grupy Wagnera, który zagroził im, że ich zastrzeli, jeśli uciekną albo nie wypełnią misji.

21:49 Zakończyła się rozmowa telefoniczna prezydentów Andrzeja Dudy i Wołodymyra Zełenskiego Prezydenci przeprowadzili konsultacje w zakresie sytuacji bezpieczeństwa w związku z trwającą agresją Rosji na Ukrainie - poinformowała w środę Kancelaria Prezydenta RP.

O rozmowie prezydentów Polski i Ukrainy Kancelaria poinformowała w środę wieczorem we wpisie na Twitterze. "Zakończyła się rozmowa telefoniczna Prezydentów Andrzeja Dudy i Wołodymyra Zełenskiego. Prezydenci przeprowadzili konsultacje w zakresie sytuacji bezpieczeństwa w związku z trwającą agresją Rosji na Ukrainie" - czytamy.

21:32 Zamiast ewakuować ludzi z zatopionych po wysadzeniu tamy na Dnieprze terenów po okupowanej stronie tej rzeki, Rosjanie wręczają im swoje paszporty i proponują wywózkę do Woroneża – powiedział szef Chersońskiej Wojskowej Administracji Obwodowej Ołeksandr Prokudin.

„Tam, po okupowanej stronie, jest zdecydowanie więcej wody. Domy zalane aż po dachy. Najgorsze, że tam nie ma żadnej pomocy, żadnego wsparcia, tylko represje, wręczanie rosyjskich paszportów i wywózka do Woroneża” – oświadczył pytany przez PAP o informacje z okupowanych terenów.

Ukraińskie władze poinformowały o wysadzeniu przez Rosjan zapory na Dnieprze w Nowej Kachowce 6 czerwca. Powódź zatopiła przede wszystkim ziemie, które są okupowane przez rosyjskie wojska.

„Po drugiej stronie rzeki sytuacja jest gorsza. Nasza, prawa strona Dniepru położona jest wyżej, więc tutaj jest spokojniej. Tam sytuacja jest o wiele bardziej tragiczna, bo jest więcej zalanych terenów” – wskazał.

Według urzędnika po stronie kontrolowanej przez władze Ukrainy woda zalała 32 proc., podczas gdy po stronie zajętej przez Rosjan jest to aż 68 proc. całkowitej powierzchni.

20:40 Na lipcowym szczycie Sojuszu Północnoatlantyckiego w Wilnie może pojawić się nowy format współpracy, Rada Ukraina-NATO, ale Kijów odbiera ten pomysł z dystansem, ponieważ liczy na tzw. mapę drogową dotyczącą przystąpienia kraju do organizacji - napisał w środę portal RBK-Ukraina.

Nie wszyscy partnerzy opowiadają się za przyspieszonym przyjęciem Ukrainy do Sojuszu Północnoatlantyckiego - podkreślił serwis. Przypomniał, że w maju portal Euractiv pisał, że NATO zaproponuje Ukrainie podwyższenie statusu partnerskiego, a tzw. mapa drogowa pozostanie w odległej perspektywie.

Nowy format współpracy to Rada Ukraina-NATO, który ma zademonstrować polityczne poparcie dla Kijowa i jego wniosku o członkostwo - twierdzi RBK-Ukraina. Według Euractiv pomysł spotkał się na Zachodzie z aprobatą.

17:57 Powołanie podczas szczytu Sojuszu Północnoatlantyckiego w Wilnie Rady Ukraina-NATO bez postawienia zdecydowanego kroku ku naszemu członkostwu to jak danie czołgu bez działa - ocenił w środę ukraiński minister spraw zagranicznych Dmytro Kułeba.

"Ukraina potrzebna jest NATO jako państwo członkowskie sojuszu, a nie po prostu (jako) uprzywilejowany partner" - oznajmił Kułeba po rozmowie z niemiecką minister spraw zagranicznych Annaleną Baerbock.

17:02 Ambasador Cichocki: wysadzenie tamy na Dnieprze to katastrofa, pomoc z Polski uwzględnia wszystkie bieżące potrzeby związane z powodzią

Wysadzenie przez rosyjskie wojska okupacyjne tamy na Dnieprze to katastrofa, która dotknie ludzi na Ukrainie i poza jej granicami. Polska pomoc związana z powodzią uwzględnia wszystkie potrzeby na bieżąco – powiedział PAP podczas wizyty w częściowo zalanym Chersoniu ambasador RP w Ukrainie Bartosz Cichocki.

„W związku z powodzią na Ukrainę dotarła już pomoc od Państwowej Straży Pożarnej, która przekazała dziesięć wielkich cystern, pompy wysokiej wydajności, łodzie pontonowe oraz sprzęt powodziowy. Będziemy się przyglądać, jak to będzie wyglądało dalej” – wyjaśnił ambasador.

Cichocki przyjechał do Chersonia z transportem humanitarnym, zorganizowanym przez dominikańskie Centrum św. Marcina de Porres w Fastowie w obwodzie kijowskim. Pomoc, którą przywieźli duchowni i wolontariusze, płynie głównie z Polski.

16:09 USA rozważają przyznanie Ukrainie gwarancji bezpieczeństwa wzorowanych na "modelu izraelskim"

Podczas gdy wiele państw NATO z Europy, m.in. Polska i kraje bałtyckie, opowiada się za szybkim nakreśleniem perspektyw członkostwa Ukrainy w sojuszu, administracja prezydenta USA Joe Bidena skłania się raczej do przyznania Kijowowi kilkuletnich gwarancji bezpieczeństwa wzorowanych na "modelu izraelskim" - napisał w środę dziennik "New York Times".

Od lutego 2022 roku, czyli początku rosyjskiej inwazji na sąsiedni kraj, Biden wykorzystywał każdą okazję, by zademonstrować solidarność NATO w kwestiach dotyczących wsparcia Ukrainy. Przywódca USA jest jednak nieco osamotniony wśród sojuszników, jeśli chodzi o pogląd w sprawie akcesji Kijowa do NATO. Podobnie ostrożne podejście deklarują obecnie tylko Niemcy. Niektóre inne kraje również mają wątpliwości dotyczące członkostwa Ukrainy w organizacji, ale nie wyrażają ich wprost - czytamy na portalu amerykańskiej gazety.

15:50 Stoltenberg: im więcej sukcesów odniesie Ukraina, tym silniejsza będzie jej pozycja przy stole negocjacyjnym

Im większe będą sukcesy militarne Ukrainy, tym silniejsza będzie jej pozycja przy stole negocjacyjnym - powiedział w środę na konferencji prasowej w kwaterze głównej NATO sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego Jens Stoltenberg.

Norweg zwrócił uwagę, że trwająca ukraińska kontrofensywa, której celem jest wyzwolenie terenów okupowanych przez siły rosyjskie, wciąż pozostaje jeszcze w początkowej fazie.

"Nie wiemy, czy będzie to punkt zwrotny w wojnie (…). Im więcej zyska Ukraina, tym silniejsza będzie jej pozycja przy stole negocjacyjnym" – podkreślił Stoltenberg w przeddzień posiedzenia ministrów obrony państw NATO w Brukseli. 

15:45 Eksplozja na linii kolejowej w okupowanym Melitopolu; wykoleiły się wagony z rudą żelaza

Rosjanie próbują przekształcić okupowany Melitopol, na południu Ukrainy, w węzeł logistyczny na potrzeby frontu, ale ich starania napotykają na ciągły opór; we wtorek doszło tam do eksplozji na linii kolejowej, w wyniku której wykoleiło się pięć wagonów przewożących skradzioną rudę żelaza - oznajmił w środę lojalny wobec władz w Kijowie mer Melitopola Iwan Fedorow.

15:41 Na początku rosyjskiej inwazji władze Ukrainy miały plan, by wysadzić mosty w Kijowie, co uniemożliwiłoby ewentualne przedostanie się wojsk rosyjskich przez Dniepr do dzielnicy rządowej; na zniszczenie mostów nie pozwolił jednak dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy generał Wałerij Załużny - pisze w środę ukraińska redakcja BBC.

26 lutego 2022 roku już było wiadomo, że Rosjanom nie udało się "zdobyć Kijowa w ciągu trzech dni". Armia rosyjska nie zdołała wysadzić desantu w Hostomlu, ale mogła wkroczyć do stolicy od wschodniej strony - podkreśla portal.

15:38 Pojednania polsko-ukraińskiego nie można przeprowadzić bez uwzględnienia rodzin ofiar i traum, które niosą w sobie te rodziny – powiedział w czwartek przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki. Przekazał, że 7 lipca rozpoczną się trzydniowe uroczystości w Polsce i na Ukrainie w 80. rocznicę rzezi wołyńskiej.

Przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki podkreślił, że "kwestii pojednania nie da się przeprowadzić bez uwzględnienia obu stron – strony ukraińskiej i polskiej, a przede wszystkim bez uwzględnienia samych rodzin osób poszkodowanych".

15:29 Ukraińscy żołnierze minionej doby odnieśli sukcesy w kontrofensywie na kierunku bachmuckim i zaporoskim, gdzie posunęli się naprzód o kilkaset metrów - poinformowała w środę ukraińska wiceminister obrony Hanna Malar.

 

"Siły obrony Ukrainy kontynuują operację kontrofensywną, mają częściowe sukcesy" w wyzwalaniu terenów spod rosyjskiej okupacji - napisała wiceminister w komunikatorze Telegram.

14:17 Litwa wraz z Wielką Brytanią, Norwegią, Holandią, Danią, Szwecją i Islandią kupuje środki obrony powietrznej dla Ukrainy za 107,5 mln euro - poinformowało w środę ministerstwo obrony w Wilnie. Wkład Litwy wynosi 6 mln euro.

"Zakup zdolności obrony powietrznej przez siedem krajów wzmocni możliwości Ukrainy ochrony infrastruktury krytycznej, ludności cywilnej i personelu wojskowego" – wskazał minister obrony Litwy Arvydas Anuszauskas, którego cytuje komunikat resortu.

Zakup środków obrony powietrznej dla Ukrainy jest pierwszym z pięciu planowanych pakietów wsparcia w ramach drugiej tury zamówień Międzynarodowego Funduszu na rzecz Ukrainy (IFU). Obejmuje on produkcję dronów bojowych i rozpoznawczych, które dotrą na Ukrainę jeszcze latem tego roku.

14:15 W gminie Hoła Prystan, w okupowanej części obwodu chersońskiego, liczba potwierdzonych ofiar śmiertelnych powodzi spowodowanej przez wysadzenie tamy na Dnieprze wzrosła do sześciu – powiadomiły ukraińskie władze miejscowości.

„Według dostępnej i potwierdzonej informacji ilość zabitych w wyniku podtopień w naszej gminie to sześć osób” – powiadomiła ukraińska administracja okupowanych terenów

13:09 Naczelny dowódca naszej armii generał Wałerij Załużny niekiedy czyta sensacyjne doniesienia na swój temat i śmieje się z rozpowszechnianych przez rosyjską propagandę pogłosek, że jakoby już zginął - przyznał ukraiński pułkownik Anatolij Sztefan, cytowany w środę przez ukraińską redakcję BBC.

Generał sam dowiedział się z mediów, że rosyjscy żołnierze mieli go ciężko ranić, a nawet zabić. Potraktował te plotki z humorem i początkowo nie zamierzał na nie reagować, ponieważ nie widział w tym sensu - przyznał Sztefan, prywatnie bliski przyjaciel Załużnego.

Nastawienie dowódcy zmieniło się pod koniec maja, gdy w Rosji zaczęły pojawiać się pogłoski o rzekomej "poważnej operacji mózgu" i "trepanacji czaszki", którą miał przejść generał. Jak podkreślono, wówczas Załużny postanowił odpowiedzieć na plotki, żeby uspokoić ukraińskie społeczeństwo.

12:28 W obwodzie chersońskim wciąż zalanych jest 28 miejscowości na prawym (zachodnim) brzegu Dniepru, z podtopionych terenów ewakuowano 2779 osób – powiadomiło w środę ministerstwo spraw wewnętrznych Ukrainy.

W kilku miejscowościach woda ustąpiła – powiadomiono w komunikacie. Zapewniono w nim, że w dalszym ciągu na zalanych terenach trwają wzmocnione patrole, a mieszkańcom udzielana jest pomoc. Władze kontynuują też dostarczanie potrzebującym wody pitnej, żywności i przedmiotów pierwszej potrzeby. 

11:22 W obwodzie briańskim w Rosji, przy granicy z Ukrainą, rozmieszczono dywizjon przeciwokrętowych systemów rakietowych Bał wyposażony w pociski o zasięgu 500 km; jest to uzbrojenie, którym siły agresora mogą zaatakować m.in. Kijów - ostrzegł portal Centrum Narodowego Sprzeciwu, prowadzony przez ukraińską armię.

Dywizjon znajduje się na wyposażeniu 11. samodzielnej brygady rakietowo-artyleryjskiej sił obrony wybrzeża Floty Czarnomorskiej, stacjonującej w miejscowości Utasz w Kraju Krasnodarskim, w pobliżu okupowanego przez Rosję Krymu. Pociski rakietowe Ch-35 i Ch-35U, wykorzystywane przez system Bał, są przeznaczone do niszczenia okrętów, lecz wróg może ich też używać do atakowania celów na lądzie. Wyrzutnie przeciwokrętowe Bastion i Bał stosowano już w ubiegłym roku do ostrzeliwania Odessy, Mikołajowa i Oczakowa - czytamy na łamach rządowego serwisu, a także branżowego ukraińskiego portalu wojskowego Defense Express.

11:15 Na Ukrainie nie wykryto przypadków zakażenia cholerą lub podejrzenia tego zachorowania – powiadomiło w środę ministerstwo ochrony zdrowia. W związku z zalaniem południowych regionów Ukrainy po wysadzeniu przez Rosję zapory na Dnieprze władze prowadzą monitoring stanu wody i obywateli z objawami infekcji.

„Wyniki badań prób pobranych z obiektów środowiskowych, jak i od pacjentów, mających objawy ostrych infekcji jelit, były negatywne” – poinformował resort w komunikacie w Telegramie.

W zalanych w wyniku wysadzenia zapory na Dnieprze regionach Ukrainy utworzono 38 punktów monitoringu wód powierzchniowych wzdłuż brzegu rzeki i brzegu morskiego. Chodzi o obwody odeski, mikołajowski i chersoński.

11:01 Wojska rosyjskie ostrzelały samochód leśnictwa w obwodzie sumskim, zabijając sześć osób – powiadomiła w środę agencja Interfax-Ukraina, powołując się na prokuraturę obwodu.

Do zdarzenia doszło we wtorek. Jak poinformowała w komunikacie prokuratura obwodu sumskiego, wojska rosyjskie ostrzelały samochód UAZ na terytorium obwodu sumskiego.

„W wyniku ostrzału według wstępnych ustaleń 6 osób - w tym 2 osoby cywilne i czterej pracownicy leśnictwa - odniosło śmiertelne rany” – powiadomiono. 

09:25 Armia ukraińska kontynuuje działania kontrofensywne co najmniej na trzech kierunkach frontu i we wtorek miała ograniczone sukcesy terytorialne; Władimir Putin spotkał się z prorządowymi tzw. blogerami wojennymi – pisze w najnowszym raporcie waszyngtoński Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

Powołując się na dane strony ukraińskiej, ISW odnotowuje, że postępy ukraińskiej armii w rejonie Bachmutu wynosiły 200-250 m, zaś w obwodzie zaporoskim 500-1000 m. Z kolei od początku operacji kontrofensywnych Ukraińcy mieli odzyskać ok. 100 km kw. terytoriów. Podobną informację przekazywał również szef rosyjskiej najemniczej Grupy Wagnera Jewgienij Prigożyn.

Według źródeł rosyjskich tempo ukraińskich ataków w obwodzie zaporoskim spowolniło się w rejonie Orichowa, choć były one kontynuowane.

09:01 W środę w godzinach porannych rosyjskie wojska ostrzelały obiekty cywilne w miastach Kramatorsk i Kostiantyniwka w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy; zginęły trzy osoby, a trzy kolejne zostały ranne - poinformował na Telegramie szef władz tego regionu Pawło Kyryłenko.

Śmierć poniosło dwóch mieszkańców Kramatorska i jeden cywil w Kostiantyniwce. W pierwszej z tych miejscowości całkowicie zniszczono co najmniej pięć prywatnych domów i uszkodzono około 20. W Kostiantyniwce zrujnowane zostały dwa budynki mieszkalne, a uszkodzonych 55. Pociski rakietowe wroga trafiły także m.in. w gazociąg i sieci elektroenergetyczne - oznajmił gubernator. Służby ratunkowe pracują na miejscu rosyjskich zbrodni i udzielają pomocy poszkodowanym - zapewnił Kyryłenko.

08:26 W szpitalu w Krzywym Rogu w wyniku ciężkich oparzeń zmarł 76-letni mężczyzna, który ucierpiał w rosyjskim ostrzale rakietowym w nocy z poniedziałku na wtorek. Tym samym liczba cywilnych ofiar śmiertelnych ataku wzrosła do 12.

„Dzisiaj w naszym mieście obchodzimy dzień żałoby z powodu wczorajszego terrorystycznego ataku rakietowego. Niestety, ofiar jest już 12 – w nocy wskutek śmiertelnych oparzeń zmarł 67-letni mężczyzna” – powiadomił szef władz miejskich Ołeksandr Wiłkuł.

07:37 W nocy z wtorku na środę obrona powietrzna zestrzeliła nad Ukrainą trzy rakiety manewrujące Kalibr i dziewięć dronów Shahed – powiadomiły Siły Powietrzne. Jedna rosyjska rakieta uderzyła w obiekt cywilny.

W nocy z wtorku na środę Rosja zaatakowała obiekty wojskowe i infrastrukturę Ukrainy rakietami manewrującymi i dronami kamikadze – przekazały w komunikacie w środę rano ukraińskie Siły Powietrzne.

„Z akwenu Morza Czarnego przeciwnik zaatakował czterema rakietami manewrującymi Kalibr, kierując je na obwód odeski. Trzy pociski udało się zestrzelić, jeden – trafił w obiekt cywilny” – podano. Ze wschodniego brzegu Morza Azowskiego Rosjanie uderzyli dronami, używając 10 aparatów irańskiej produkcji Shahed 136/131. Dziewięć z nich zestrzelono.

06:07 W wyniku walki powietrznej i fali uderzeniowej uszkodzone zostało centrum biznesowe, placówka edukacyjna, kompleks mieszkalny, lokale gastronomiczne i sklepy w centrum miasta.

Uderzenie rakiety w magazyn jednej z sieci handlowych spowodowało zniszczenie 1000 metrów kwadratowych i pożar na powierzchni 400 metrów kwadratowych. Zginęło trzech pracowników magazynu, siedmiu zostało rannych. Armia informuje, że pod gruzami mogą jeszcze znajdować się ludzie.

04:39 Atak rakietowy na Krzywy Róg po raz kolejny przypomniał całemu światu o potrzebie dalszego wspierania zdolności obronnych Ukrainy - napisał we wtorek na Twitterze premier Kanady Justin Trudeau.

"Kanada zdecydowanie potępia ataki Rosji na cele cywilne na Ukrainie. Ostatni atak na budynki mieszkalne w Krzywym Rogu jest absolutnie nie do przyjęcia. To kolejne przypomnienie przerażającej brutalności rosyjskiego reżimu, a także potrzeby dalszego wsparcia dla Ukrainy" – oświadczył Trudeau.

Przypomniał, że podczas swojej wizyty w Kijowie w ubiegły weekend "potwierdził zaangażowanie Kanady na rzecz Ukraińców". "Jak powiedziałem prezydentowi Zełenskiemu, nasze poparcie jest niezachwiane" – zaznaczył szef kanadyjskiego rządu.

01:32 Rząd Łotwy zdecydował we wtorek o przeznaczeniu dodatkowych 430 tysięcy euro na pomoc Ukrainie w przezwyciężaniu skutków zniszczenia tamy wodnej w Nowej Kachowce na południu Ukrainy - poinformował na Twitterze łotewski premier Kriszjanis Karinsz.

"Łotwa zapewni Ukrainie dodatkową pomoc humanitarną w wysokości 430 000 euro, aby pomóc ludziom dotkniętym przez rosyjskie zniszczenie tamy elektrowni Kachowka – generatory prądu, sprężarki i inny sprzęt” – napisał Karinsz.

"Nasze poparcie dla Ukrainy jest niezachwiane, zwycięstwo jest jedyną drogą do pokoju" – dodał.

22:10 Świat powinien ze szczegółami dowiedzieć się, jaką zbrodnię popełniła Rosja, wysadzając tamę na Dnieprze w Nowej Kachowce - powiedział we wtorek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Wyraził zadowolenie z misji eksperckiej mającej zbadać skutki zniszczenia tamy.

"Pracujemy nad tym, by nie dopuścić do żadnych incydentów w okupowanej przez Rosjan Zaporoskiej Elektrowni Atomowej. Dopóki są tam okupanci, istnieje ryzyko dla całego świata i jest to ewidentne" - podkreślił szef ukraińskiego państwa.

21:03 Głównym przesłaniem szczytu NATO będzie pokazanie, że Ukraina nadal ma szerokie wsparcie Sojuszu - powiedział sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg po spotkaniu z prezydentem USA Joe Bidenem. Podkreślił, że dzięki pomocy USA i innych sojuszników Ukraina jest w stanie czynić postępy na polu bitwy.

"Ofensywa jest ciężka, toczą się zacięte walki i oni potrzebują naszego szerokiego, dalszego wsparcia. I to było przedmiotem mojej rozmowy z prezydentem Bidenem, ale też będzie to główne przesłanie płynące ze szczytu" - powiedział Stoltenberg dziennikarzom po zakończeniu spotkania z prezydentem USA w Białym Domu. Jak dodał, im więcej terenu odzyska Ukraina, tym lepszą będzie mieć pozycję negocjacyjną i tym bardziej prawdopodobne, że Rosja uzna swoją porażkę. Wyraził też wdzięczność za ogłoszony we wtorek nowy pakiet uzbrojenia dla Ukrainy i podkreślił, że sprzęt darowany Ukrainie przez USA i sojuszników robi różnicę na polu bitwy, czego dowodem są postępy dokonywane przez Ukraińców.

20:11 Wróg wciąż prowadzi działania obronne w obwodach chersońskim i zaporoskim - poinformował we wtorek wieczorem Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy w tradycyjnym komunikacie.

We wtorek lotnictwo ukraińskich sił zbrojnych przeprowadziło 11 ataków na obszary koncentracji rosyjskich żołnierzy i trzy ataki na przeciwlotnicze rosyjskie systemy rakietowe.

"Wróg nadal koncentruje swoje główne wysiłki na kierunkach łymańskim, bachmuckim, awdijiwskim i marjinskim" - podał sztab, dodając, że trwają tam ciężkie walki, a w ciągu ostatniej doby doszło do 22 starć.