Wyjątkowe gatunki żab odkryto w Ekwadorze

2023-06-14 07:33 aktualizacja: 2023-06-14, 14:05
Żaba Hyalinobatrachium yaku, dorosły osobnik, Juan M. Guayasamin, ZooKeys, 673: 1-20
Żaba Hyalinobatrachium yaku, dorosły osobnik, Juan M. Guayasamin, ZooKeys, 673: 1-20
Biolodzy z kilku ośrodków naukowych w Quito, stolicy Ekwadoru, znaleźli w Andach dwa nowe okazy żab. Nieznane nauce gatunki płazów są bardzo małe - i jak nazywają je naukowcy - “kryształowe”, z powodu ich wysokiego stopnia przezroczystości ciała.

W komunikacie dotyczącym nowo odkrytych zwierząt ekwadorscy badacze wyjaśnili, że oba gatunki mają długość ciała sięgającą 2 cm.

Żaby odkryte w górach w prowincji Azuay, na południu Ekwadoru, zostały znalezione na wysokości ponad 2900 m n.p.m., w andyjskich lasach deszczowych.

Zgodnie z informacją zespołu badawczego odkryte gatunki mają zielonkawe, przezroczyste ubarwienie i w nieznacznym stopniu różnią się od siebie budową ciała. Zaliczają się do rodzaju Centrolene.

Pierwszą z nowych żab nazwano Centrolene ericsmithi na cześć amerykańskiego naukowca Erica N. Smitha, zaś drugą – Centrolene camposi. Nazwa ta pochodzi od ekwadorskiego zoologa Felipe Camposa.

Według naukowców Centrolene camposi ma względem drugiego gatunku mniej brodawek na ciele, bardziej zaokrąglony pyszczek, a także bardziej jednolitą barwę. W przeciwieństwie do Centrolene ericsmithi ma żółty, a nie biały pasek wargowy.

Dzięki wysokiej przezroczystości ciała gołym okiem widać znajdujące się pod skórą mięśnie. Autorzy studium wskazali, że populacja obu gatunków odkrytych żab należy do bardzo ograniczonej, a dodatkowo jest ona zagrożona wymarciem. Twierdzą, że oba płazy znaleziono w rejonie miejscowości Enramada.

Główne zagrożenie, zdaniem ekwadorskich biologów, stanowi dla obu gatunków płazów intensywny rozwój przemysłu wydobywczego na terenach będących siedliskiem andyjskich żab.

W skład zespołu, który dokonał odkrycia weszli biolodzy z Ekwadorskiej Akademii Nauk i Ekwadorskiego Instytutu ds. Bioróżnorodności, a także Uniwersytetu im. Św. Franciszka w Quito oraz mieszczącego się w tym mieście Papieskiego Uniwersytetu Katolickiego Ekwadoru.

Marcin Zatyka (PAP)

sm/