Emilewicz: projekt noweli o KUKE w przyszłym tygodniu na rządzie

2023-06-15 07:01 aktualizacja: 2023-06-15, 11:05
Sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej, Pełnomocnik Rządu ds. polsko-ukraińskiej współpracy rozwojowej Jadwiga Emilewicz. Fot. PAP/Piotr Nowak
Sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej, Pełnomocnik Rządu ds. polsko-ukraińskiej współpracy rozwojowej Jadwiga Emilewicz. Fot. PAP/Piotr Nowak
Rząd w przyszłym tygodniu ma rozpatrywać projekt noweli o Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (KUKE) - mówiła PAP pełnomocnik rządu ds. polsko-ukraińskiej współpracy rozwojowej Jadwiga Emilewicz. Nowe przepisy będą wsparciem dla firm zainteresowanych wejściem na rynek ukraiński - dodała.

"Projekt ustawy o KUKE jest już po wszystkich komisjach prawnych, uzgodnieniach, w przyszłym tygodniu trafi pod obrady Rady Ministrów" - poinformowała PAP Jadwiga Emilewicz.

Jak wyjaśniła, zgodnie z projektowanymi przepisami Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych będzie mogła ubezpieczać nie tylko inwestycje, ale i zakup towaru poniżej poziomów ryzyka, które normalnie nie są szacowane przez KUKE w kraju objętym wojną, "ale tym razem ze względu na szczególny interes państwa, zostaną oszacowane". "Da to możliwość ubezpieczenia bardziej ryzykownych transakcji na Ukrainie" - zaznaczyła.

Według wiceminister to jeden z najbardziej oczekiwanych instrumentów wsparcia dla naszych firm zainteresowanych wejściem na rynek ukraiński.

Emilewicz zwróciła uwagę, że po nowelizacji ustawy, KUKE będzie mogła ubezpieczać nie tylko podmioty polskie, ale i zagraniczne. "Te ostatnie w zamian za tzw. local content" - zaznaczyła. Dodała, że firma zagraniczna będzie mogła skorzystać z oferty KUKE pod warunkiem, że 30 procent towarów do realizacji tego zlecenia będzie zamówionych w Polsce.

W opublikowanym niedawno Katalogu Polskich Spółek zainteresowanych odbudową Ukrainy, który przygotowała Polska Agencja Inwestycji i Handlu wraz z Ministerstwem Rozwoju i Technologii, zarejestrowało się ok. 2 tys. firm reprezentujących m.in branże: budowlaną, energetyczną, rolno-spożywczą, farmaceutyczną, IT. (PAP)

Autorzy: Magdalena Jarco, Adrian Kowarzyk

mmi/